Brand

Diskuse - Bezzrcadlovka na cesty - Olympus omd e-m10 ii nebo Sony Alpha a6000?

Magdaléna

4 příspěvků

Dobrý den, sháním bezzrcadlovku, která mi bude společníkem při cestě na Nový Zéland. Jde mi tedy především o focení krajin. Ve focení jsem úplný začátečník, proto hledám foťák, který se bude snadno a intuitivně ovládat. Dalšími parametry které jsou pro mě důležité je především váha, hledáček a hodila by se i delší výdrž baterie. Ráda bych se s rozpočtem (včetně objektivů) vešla do 20 000 nebo jen o málo víc.

Na základě recenzí a návštěvy Alzy jsem dospěla k těmto dvěma modelům. 

- Olympus OMD E-M10 mark ii bych koupila pravděpodobně se 2 setovými objektivy 14-42 mm II +40-150 mm a časem bych koupila nějaký objektiv s pevným ohniskem.

- Sony Alpha a6000 se setovým objektivem 16-50 mm ke kterému bych si, poté co bych zjistila jaká ohnisková vzdálenost mi vyhovuje, koupila některý ze Sigma objektivů s pevným ohniskem, které se prodávají za cenu okolo 5000 Kč (objektivy Sony jsou pro mě příliš drahé). 

Oba foťáky jsem držela v ruce a lepší pocit jsem měla z Olympusu - kovové tělo, příjemější ovládání. Pro Olympus se navíc dají sehnat levnější objektivy, má stabilizaci snímače a v recenzích ho chválí za příjemné barvy. Sony má oproti tomu větší čip a lepší výdrž baterie (navíc se dá nabíjet pomocí USB, což by se mi na cestách hodilo).  

Zajímal by mě především váš názor na to, která z uvedené kombinace tělo-objektivy bude pro můj účel lepší a zda je lepší mít 4/3 čip se stabilizací nebo APS-C bez stabilizace, případně uvídám i další typy na foťáky a objektivy.

 

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Byt Vama drzim se svych pocitu z toho, jak jste je drzela v ruce. Kazdy ma neco, zadny z nich neni smejd, s zadnym z nich nedosahnete na spickovou kvalitu vystupu, ale to ani nechcete. Osobne mi tyhle Sonky prijdou taky strasne titerne. Takze klidne ten Olympus, poradne odzkouset at na NZ bezvadne slouzi a spise se soustredit na nabrani jeste nejakych fotografickych dovednosti, ty Vam pomohou vice k lepsim vysledkum nez o trochu lepsi fotak ci objektiv. Mozna nych zvazil, jestli neporidit jeden nejaky kvalitnejsi objektiv s ohniskem odpovidajicim tomu, co tam budete fotit prevazne. nebo kdyby jste se chtela hodne placnout pres kapsu, tak tenhle je hodne chvalenej.

https://www.fotolab.cz/eshop/objektivy/zoom-objektivy/olympus-m-zuiko-digital-ed-12-100mm-f-4-is-pro.html?utm_source=cz_heureka&utm_medium=cpc&utm_campaign=Zoom+objektivy&utm_term=Olympus+M.Zuiko+Digital+ED+12-100mm+f%2F4+IS+PRO

 

před 6 lety

vladimír314

72 příspěvků

Na krajinu bych nešel se zůmáky, ale vzal si nějkou pevnou šestnáctku nebo tak nějak, ta bude určitě kvalitnější.

před 6 lety

sladas

4175 příspěvků

Osoobně bych preferoval tento set: https://www.megapixel.cz/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-14-42-mm-ii-r-40-150-mm-r?v=4263 . R objektivy kreslí lepši než EZ.

před 6 lety

Magdaléna

4 příspěvků

Byt Vama drzim se svych pocitu z toho, jak jste je drzela v ruce. Kazdy ma neco, zadny z nich neni smejd, s zadnym z nich nedosahnete na spickovou kvalitu vystupu, ale to ani nechcete. Osobne mi tyhle Sonky prijdou taky strasne titerne. Takze klidne ten Olympus, poradne odzkouset at na NZ bezvadne slouzi a spise se soustredit na nabrani jeste nejakych fotografickych dovednosti, ty Vam pomohou vice k lepsim vysledkum nez o trochu lepsi fotak ci objektiv. Mozna nych zvazil, jestli neporidit jeden nejaky kvalitnejsi objektiv s ohniskem odpovidajicim tomu, co tam budete fotit prevazne. nebo kdyby jste se chtela hodne placnout pres kapsu, tak tenhle je hodne chvalenej.

https://www.fotolab.cz/eshop/objektivy/zoom-objektivy/olympus-m-zuiko-digital-ed-12-100mm-f-4-is-pro.html?utm_source=cz_heureka&utm_medium=cpc&utm_campaign=Zoom+objektivy&utm_term=Olympus+M.Zuiko+Digital+ED+12-100mm+f%2F4+IS+PRO

 

před 6 lety

Díky za odpověď. Potřebovala jsem utvrdit v tom, že velikost čipu není jediný důležitý parametr :) 

Objektiv je na mě opravdu hodně drahý. Leda, že bych na něj narazila výhodně v bazaru... ale asi spíš zůstanu u setového zoomu a dokoupím pevný objektiv.

před 6 lety

Magdaléna

4 příspěvků

Osoobně bych preferoval tento set: https://www.megapixel.cz/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-14-42-mm-ii-r-40-150-mm-r?v=4263 . R objektivy kreslí lepši než EZ.

před 6 lety

Vzhledem k tomu, že je tento set i výhodnější vás ráda poslechnu :) 

před 6 lety

Magdaléna

4 příspěvků

Ještě by mě zajímal váš názor na to, zda při cestování využiji 2. setový objektiv 40-150mm nebo zda je lepší ty 3 000 "přidat do kasičky" na pevné sklo. 

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Díky za odpověď. Potřebovala jsem utvrdit v tom, že velikost čipu není jediný důležitý parametr :) 

Objektiv je na mě opravdu hodně drahý. Leda, že bych na něj narazila výhodně v bazaru... ale asi spíš zůstanu u setového zoomu a dokoupím pevný objektiv.

před 6 lety

Velikost cipu je hodne dulezity parametr, ale pro toho, kdo si uvedomuje, proc tak tomu pro nej je. To si nevykladejte spatne vuci sobe, ze se Vas snazim hanet, ale tak to proste je. Ale jak spravne pisete rozhodne neni velikost chipu jediny dulezity parametr.

Koukal jsem ba hodne znamem ceskem foto bazaru paladix.cz a pokud se nepletu, za poslednich cca 6 mesicu tam nebyl ani jeden. Nekteri lidi to ale delaji tak, ze pokud je pro ne foceni nekde dulezite, ale vi, ze se pak vrati a fotit zase nebudou, tak neco koupi a po prijezdu prodaji. Takze teoreticky byste mohla ten objektiv koupit a az se vratite se ztratou prodat, ale pokud jste spíše začátečník a nevíte ani, jestli byste ho využila, tak to raději nedělejte.

Jestli vyuzijete ten delsi zoom je tezko rict...priblizuje vice +  dela obraz ploší. Ale jestli to využijete je fakt těžko povědět.

před 6 lety

sladas

4175 příspěvků

Ještě by mě zajímal váš názor na to, zda při cestování využiji 2. setový objektiv 40-150mm nebo zda je lepší ty 3 000 "přidat do kasičky" na pevné sklo. 

před 6 lety
před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj, za mne to co Sladas. E-M10 mk2 se dvěma seťáky v akci. Má kvalitnější hledáček, v případě potřeby elektronickou clonu a stabilizace se začátečníkovi hodí citelně víc než obrazová kvalita, kterou bez zkušeností nemá s čím srovnávat. Je lepší mít ostrou a možná trochu zašuměnou fotku než rozmazanou. ; )

Určitě tu baterii a kartu navíc (já bych do tak dalekých krajin nejspíš bral aspoň dvě záložní, protože bych cvakal ostošest). Prázná baterie nebo plná karta znamená, že je jedno, jaký foťák sebou taháš... otázka je, jak si foťáky bez zvláštní vodě/prachu-odolnosti poradí na NZ, ale to nemá ani jeden, tak je to jedno. Hlavně se nebát a užít si to... ; )

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Vubec jsem si nevsiml, ze puvodne se tazatelka ptala na mark I verzi. Tak samozrejme, ze mark II je jednoznacne vyhodnejsi.

Jinak ten mnou zmineny zoom je dobre hodnocen i pro svou skvelou stabilizaci, takze urcite nemohu souhlasit, ze by zvazeni jeho porizeni melo byt v duchu, jestli radeji obrazovou stabilizaci ci kvalitu obrazoveho vystupu. Ten objektiv je udajne vytecny prave diky tomu, ze ma svym zpusobem vse: dobrou obrazovou kvalitu vystupu, dobrou stabilizaci a velmi velky a univerzalni rozsah. Nicmene chapu, ze je drahy.

 

Taky zvazte, kam si data/fotky budete prubezne ukladat. Asi bych je nenechaval celou dobu na jedine karte strcene ve fotaku.

před 6 lety

Martin

7 příspěvků

Ahoj,

třeba někomu pomůžu v rozhodování. 

https://www.martinsistek.cz/nejlepsi-cestovni-fotoaparaty

Vybral jsem jich 5 - nejvíce mě překvapil Ricoh :-). Možná Canon by šel obměnit novější verzí, ale vesměs to jsou zajímavé foťáky na cesty.

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.