Brand

Diskuse - Poradíte mi? Rozhoduji se mezi Nikon D3400/D5600 nebo Canon 200D nebo Fuji X-T20

Janca

1 příspěvků

Zdravím všechny nadšence do focení :)

 

Už dlouhá léta je mým snem si pořídit pořádný foťák a místo plochých obrázků z mobilu vytvořit krásné fotky. Konečně došlo na věc a já zjišťuji, že jsem trochu ztracena v tom, co bych od foťáku chtěla a který je pro mě ideální.

 

Jsem úplný amatér, co má jen takovou představu :) Celoživotně fotím jen na mobil a zrcadlovku jsem nikdy ani nedržela v ruce. Plánuji fotit krajiny, pláže, západy slunce, louky apod., zvířata, jídlo, ale i lidi. Zatím bych vše fotila jen pro sebe, své potěšení a tak. Nejsem si jistá, jestli bych do budoucna chtěla fotit i pro někoho na zakázku, ale nechci si výběrem foťáku k tomu úplně zavřít dveře, kdyby přišla příležitost.

 

A teď k samotnému výběru. Zvažuju následující varianty:

 

1) Canon 200D + objektivy 18-55 a 55 – 250

2) Nikon D3400 + objektivy 18-55 a 55 – 200

 

Z těchto dvou mi po porovnání vyšlo, že lepší je spíše ten Canon, ať už kvalitou fotek, ale i různými funkcemi. Ale opravte mě, pokud to tak není 

 

Dál ale zvažuju, jestli by mi lepší službu neudělal jeden z těchto:

 

3) Nikon D5600 + objektivy 18 – 55 a 55 – 200

4) Fuji X-T20 + objektivy 16 – 50 a 50 – 230

 

 

Ten Fuji už je trochu mimo moje možnosti a vzala bych ho jen v případě, že by nad ostatníma nějak výrazně převyšoval. Známý dělá fotografa a říkal, že na to Fuji fotí i někteří profesionálové. Tak si nejsem jistá, jestli kdybych časem opravdu chtěla fotit profi, jestli bych měla s nějakým z těchto strojů šanci  Jinak se nejvíc kloním k tomu Canonu s tím, že nevím, jestli nebude lepší než ten Nikon D5600.

Budu moc ráda za vaše doporučení, jsem v tom jak Alenka v říši divů.

A ještě jeden dotaz - máte někdo zkušenosti s obchodem Digital24? Objednávala bych z něj ... :)

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Zdravim, pokud se ma tou koupi plnit Vas sen a zaroven Vas rozpocet je omezeny, nezacal bych to nakupem v Digxx ale ani nikde jinde na netu, ale zasel bych si do nejakeho kamenneho obchodu, kde Vam umozni si ty fotaky vyzkouset. Pokud jste Z Brna, Phy, Ovy ci okoli techto mest, nemel by to byt problem, pokud jste z vetsi dalky, udelal bych si klidne vylet do takoveho obchodu treba po predchozi domluve s nimi, aby meli to, co chcete poznat.

Fototechnika je dnes na solidni urovni celkove, ale znacnou roli muze hrat treba zpusob ovladani fotoaparatu, to, jak se Vam bude drzet v ruce ci treba to, ze se Vam proste nektery nebude libit designove, coz je podle mne taky dulezite, nebo muze byt, preci jen vybirate spolecnika na dlouho dobu.

Dale je dobre si uvedomit, ze pokud Vas foceni bude stale bavit, nejspise se vam bude rozsirovat mnozstvi vlastnene fototechniky o objektivy a dalsi prislusenstvi. Objektivy jsou svym zpusobem pro kvalitu vystupu min. stejne dulezite jako telo. Ty, co pisete nyni jsou objektivy z te nejnizsi kategorie a je velka pravdepodobnost, ze je casem budete chtit vymenit ci poridit dalsi at uz kvuli rychlosti, ostrosti, kvality vystupu. To pisi proto, ze vyberem tela fotoaparatu vůlastne vybirate cely system fototechniky do budoucna. A bylo by moc dobré, abyste vy sama Věděla, proč chcete ten či onen fotoaparat, ono je to totiz dosti vec osobnich preferenci. Mnoho lidé teba chce zrcadlovku jen proto, že si myslí, že sama o sobě je zárukou dobrých fotografií, coz samozrejme neni pravda.

Co se týče  otazek k tomu profesionálnímu využití tak jedna vec je realna kvalita techniky nutna k ziveni se fotografovanim a ta neni nikterak vysoka. Samozrejme j taky dulezite, co by konkretne melo to profi fotografovani obnaset. napriklad pokud byste chtela delat profi fototreportaz z MS v hokeji, tak s tim vybavenim, co popisujete byste si asi ani neskrtla, ale fotit treba prevazne venkovni portrety na zakazku by pro vetsinu zakazniku asi slo.

Druha vec je realita a to, jak vnimaji lide profesionalitu fotografa, kde proste dost plati, ze cim vetsi krabice, tim vetsi profik. Podle takoveho systemu se napr. selektovalo i pripousteni fotoreporteru k G.Bush jr., jak je vidno napriklad v ceskem dokumentu "Cesky mir"...kdyby mi nahodou nekdo neveril, zde link :) : https://www.youtube.com/watch?v=TZ1lzA9v_-s&feature=youtu.be&t=37m55s

 

Z tech modelu, co uvadite bych si ja (nekdo jiny bude mit zcela opacny nazor samozrejme) Fuji jako prvni fotak nekupoval tedy pokud si o neosahate nevyzkousite a nezamilujete se rovnou zrovna do nej, v takovem pripade klidne koupit.

Co se tyce Canonu a Nikonu, oba maji plusy a minusy, Canon je urcite lepsi na bezne nataceni videa, Nikon ma zase obecne lepsi senzory napriklad.

Je to tezko radit konkretne, kazdemu muze vyhovat trochu neco jineho a uplne smejdy se dnes skoro neprodavaji.

 

Kdybych si mel ale nyni vybrat ja, tak si koupim Nikon D7500, jtery je sice zdanlive dost mimo vami pozadovanou cenu, ale nabizi podle me hodne nyni za dobrou cenu.

me duvody:

1-doporucena cena je sice cca 37000, nicmene aktualne probiha cashback, ktery Vam vrati 7500, navic tusim da se najit i prodejce, ktery Vam nyni da k tomuto telu jako darek objektiv Nikon35/f1,8(uhel zaberu naD7500 odpovida zhruba lidskemu zornemu uhlu), coz je objektiv s o dost kvalitnejsim vystupem nez Vami uvadene setove zoomy, ktere se daji v pripade potreby zakoupit podle me klidne pouzite za docela maly peniz, takze po odecteni cashbacku a ceny objektivu se za telo dostaneme na cca 26000, coz mi prijde vzhledem k tomu, co nabizi, jako vice nez dobra nabidka.

2-D7500 je opravdu hodne pokrocily pristroj s TOP sensorem, ktery v soucasnosti Nikon dava do svych DX zrcadlovek, zrovna tak je osazen nejvykonejsim procesorem pouzivanym pro DX zrcadlovky

3-na rozdil od Vami uvedenych Nikonu a Canonu ma tento model tzv microadjustment tedy funkci, ktera umoznuje doladeni presnosti ostreni objektivu s konkretnim telem fotoaparatu. Pokud se o foceni budete hloubeji zajimat dost mozna dojdete k potrebe tuto funkci vyuzivat, pokud to Vas fotak nebude umoznovat, budete muset sestavu fotak+objektiv nechat doseridit ve znackovem servisu a bude to otazka nejspise vice nez tisicovky za kazdy objektiv. Na druhou stranu jsou ale tzv profici, kteri tvrdi, ze tato funkce vubec neni treba, protoze vsechny fotaky dnes vlastne ostri dobre. Je to napriklad i clovek provozujici konkurenci fotoweb a poradajici kurzy fotografovani, majici oceneni od czech press foto tusim atd atd ...a pak si vyberte, kdo teda mele nesmysly, jestli ten ci onen....proto je vice nez dobre vedet sama co nejvic a udelat si vlastni nazor.

4-D7500 ma spoustu dalsich moznosti a funkci, ale to nejspise nema cenu detailne nyni zde rozebirat

 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj Jančo,
za mne souhlas s tím, že bys před tímto nákupem měla vyrazit na výlet a vyzkoušet si vybrané foťáky v ruce. A pak se rozhodnout podle sympatií, protože o technickou kvalitu půjde až v druhé řadě. Ta už dávno přesahuje požadavky běžných fotografů.

Na rozdíl od Kaky bych začátečníkům doporučoval naopak držet se s cenou tak při zemi, jak jen to je možné. Vzhledem k tomu, že nemají zkušenosti, tak nemají ani s čím srovnávat a nemohou tak ocenit foťák, objektiv, ani obrazový výstup (je to dobré/špatné, mohlo to být lepší/horší, vadí mi to/nevadí, chci tohle nebo tamto...). Pochopitelně pro ty kdo řeší peníze. Koupit si skvělou zrcadlovku a pak zjistit, že fotografické nadšení vyprchalo není nejlepší investice. ; )

Pokud by tě zaujaly spíš bezzrcadlovky (elektronický hledáček, foťák je nutné zapnout, je menší a lehčí, nerachtá v něm zrcátko, atd.), Fujifilm není špatná volba, ale objektivy má kvalitní a velice drahé (kupovat spíš použité). Teď by ale měla přijít na trh novinka v podobě X-T100 v setu s objektivem 15-45mm za cenu kolem 18 tisíc. Počkal bych ještě na recenze a zkušenosti uživatelů, ale jinak to nevypadá vůbec špatně a řadil bych ho před levné Canony/Nikony. Fujifilm XC 50-230mm lze pak sehnat použitý ale ve stavu nového za ceny kolem 7 tisíc, což ujde - výstup kvalitní, stabilizace dobrá, lehoučký.

https://www.fotoskoda.cz/fujifilm-x-t100-stribrny-xc-15-45-mm/

Co je právě velká neznámá je, jaký úhel záběru ti bude vyhovovat. Třeba pak ani nepotřebuješ utrácet za teleobjektiv, nebo si na těch pár výjimečných příležitostí pořídíš nějaký starý manuální za tisíckovku dvě.

Nedávno jsem třeba někomu sehnal bazarový Canon 100D se dvěma seťáky za cenu 8 tisíc a ve stavu nového. Teď třeba vidím na Aukru 100D se třemi objektivy za 11 tisíc. https://aukro.cz/canon-100d-3-objektivy-2-baterie-16gb-sd-6929092463

Hlavní rozdíl u zrcadlovky bude, že můžeš vidět to co "vidí" objektiv, aniž bys musela zapínat foťák (šetří baterii a čas). Už to ale neplatí absolutně, zejména u současných levnějších/setových objektivů se stává, že s vypnutým foťákem nejde ostřit, což dost znehodnocuje smysl optického hledáčku (pokud máš zaostřeno jinam, tak vidíš rozmazaně a nic s tím bez zapnutí foťáku neuděláš).

Pokud bys chtěla experimentovat i se starými manuálními objektivy, pak Canon je vhodnější než Nikon a Fujifilm vhodnější než oba.

Výběr foťáku je subjektivní záležitost a na značce nezáleží. Spokojeně jsem si fotil s Fujifilmem, Canonem i třeba Pentaxem.

Poslední jmenovaný bys klidně mohla zařadit proti Canonu/Nikonu. Co si vzpomínám, tak právě u nejnižší třídy měly Pentaxy lepší výbavu a výsledky (hledáček, stabilizace se všemi objektivy, odolnost,...).
https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/pentax-k-70/#

https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/pentax-k-s2/#

Případně můžeš mrknout i na "vše v jednom" v podobě Panasonic FZ300 nebo FZ1000 a "volbu systému" (bez/zrcadlovky a objektivů) odložit na později.
https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-fz1000/#

Na K24 jsem v minulosti nakupoval bez problémů - měli nejnižší ceny.

Při výběru není kam spěchat - foťáky budou jen lepší. A naučit se používat foťák stojí dost energie a času. Naučit se fotit (co, jak, -proč-) je řádově ještě náročnější. Výběr a koupě je vlastně ta nejméně náročná část. ; )

před 6 lety

vladimír314

72 příspěvků

Kamarádka, skvělá fotografka má Nikon tak Fuji, ale Nikon už odložila, protože Fuiji podle ní má o dost lepší kvalitu obrazu, je z něj dost nadšená!

"Tohle by Nikon nezvládal", ukazovala mi nedávno nadšeně fotku vážky, cvaknutou fudžinou!

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Kamarádka, skvělá fotografka má Nikon tak Fuji, ale Nikon už odložila, protože Fuiji podle ní má o dost lepší kvalitu obrazu, je z něj dost nadšená!

"Tohle by Nikon nezvládal", ukazovala mi nedávno nadšeně fotku vážky, cvaknutou fudžinou!

před 6 lety

Pokud se mohu zeptat, od toho Nikonu pouziva NSR-S631E ArF nebo neco jineho?

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Jano.

Včera jsem přemýšlel, co na to napsat. Hodně obšírně Ti kolegové opověděli, ale nevím, jestli Ti to nějak pomohlo. půjčím si první odstaveček od Standy:

za mne souhlas s tím, že bys před tímto nákupem měla vyrazit na výlet a vyzkoušet si vybrané foťáky v ruce. A pak se rozhodnout podle sympatií, protože o technickou kvalitu půjde až v druhé řadě. Ta už dávno přesahuje požadavky běžných fotografů.

 

...a připíšu k tomu, že podle mne se má začít od začátku. Pokud dosud fotoaparát nepoužíváš, tak zřejmě by bylo dobré pořídit něco určené do začátků. V autoškole Tě taky neposadí do formule 2 a nepošlou, ať si to užiješ. Proto nikterak nehoruji pro řešení do začátku pořídit za celkem velké peníze cokoliv, co ve skutečnosti může být z finančních důvodů zase jen "lepší" amatérský aparát ) a v Tvém rozhodování o sestavě doplněný zase jen o objektivy, které se dávají k takovým jako ty finančně nejdostupnější. ( viz sestava D 5600 se dvěma setovými zoom objektivy.) Záměrně nepíšu nejhoršími, protože spousta fotografů s nimi fotí, používá je a vlastně nikdy je ani nevymění za lepší. Proto jsem zvýraznil ve Standově odstavci jeho poslední větu. Aparáty dnes nejen že převyšují požadavky, ale nabízí i takové možnosti o kterých každý normální amatér vůbec netuší na co to je a k čemu to použít, a zřejmě se k tomu ani nepropracuje. Manuály k aparátům mají klidně 4 - 600 stran a chtěl bych vidět toho, kdo je nejen přečte, ale kdo se to naučí. V praxi pak takový běžný fotograf ( a vůbec nemusí míš špatné výsledky a fotky ) může používat podle stylu své práce tak asi 5 - 10% možností nabízených výrobcem a výrobkem.

Proto s naprosto klidným svědomím bych respektoval pro začínajícího fotografa cokoliv v úměrné ceně, odpovídající ne požadavkům - protože Ty je zatím nejsi schopna definovat - ale odpovídající úrovni znalostí fotografa. A tam bych se ohlížel zejména na cenu. Nepochybuji, že si krásně můžeš zafotit i s All in one FZ 1000 tak, jak píše Standa a pokud už DSLR, nebo bezzrcadlovku tak jsi schopna posoudit a docenit zatím max hledáček, naklápěcí LCD a možná část ergonomie - tedy jak se to líbí a jak se to drží, případně jak moc napoprve budeš bloudit v menu aparátu...

Další věc spojená s financemi je otázka jak budeš fotky zpracovávat... Co PC? co editor fotografií ve kterém budeš fotky archivovat, zpracovávat...? Úplně zadarmo to taky není a minimálně bez těchto věcí se při focení neobejdeš... Tak je připočti k nákladům a zvaž, jakou je možné vydat max částku za aparát a nebo jestli jít s cenou níž a pořídit tyto periferie, bez nichž to prostě nejde. Opatrně také na výkon počítače v návaznosti na rozlišení aparátu. Takové snímky z 24Mpx foťáku požadují nejen prostor na disku ale i rychlost proc.PC a dostatek paměti...a kdo s tím pracuje, dá mi za pravdu, že to 4Mb RAM nespraví. Nijak Tě těmito poznámkami nechci děsit, co všechno je třeba rozmyslet, ale píšu je, aby jsi nad tím mohla uvažovat...

Moje rada? Pořídit DSLR tělo a k němu jeden základní objektiv. Napsal bych rád dobrý základní a univerzální...něco ve stylu Sigma , nebo Tamron 17 - 50mm 2,8...ale ty jsou taky za 13t....takže by to s tím šetřením moc nevycházelo. Takže ještě jednou...pořídit základní vybavení a začít se učit.... co, jak a proč... Brzo , pokud fotit budeš, zjistíš co potřebuješ a v jaké kvalitě a také jestli na to máš. ( to DSLR doporučuju jen proto, že já osobně se zrcátkem fotím nejraději i když používám různé aparáty ) To, co zvažuješ od Nikonu mi nepřijde jako nepatřičné. D3400 je solidní základ a D 5600 je vybavenější brácha. Nikon mi přijde trošku lepší v kvalitě snímačů oproti Can. a Fuji má své specifické barevné podání, někomu se líbí, někomu to přijde zvláštní a neosloví ho to.. tak nevím.....asi jsem Ti pomohl tak jako mí kolegové.... žádná rada ve stylu... pořiď si toto a nic jiného to není že ? :-) Toho, že si přechodu z mobilu na jakýkoliv slušnější aparát, jejichž cena začíná cca na 10 000 nevšimneš bych se rozhodně nebál.

zdraví František

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

At se na tou koukam zleva ci zprava, fakt mi neprijde rozumne koupit si na rozkoukani sadu za 15000-25000-vyhazovani penez, kdyz za tricet mohu mit spickove telo s kvalitnim svetlenym objektivem se zakladnim ohniskem.

Pokud teda setrit a porizovat neco na to rozkoukani se v oboru, tak pak neco z druhe ruky tak do 7000, to by mi smysl davalo.

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj.. jasně...je to jen věc přístupu k problému... V případě, že fakt fotit a zabývat se tím solidněji bude, tak se jí špičkové tělo s dobrým objektivem může hodit. V případě, že ji ale fotografie zůstane zajímat jako okrajová věc, je to podle mého dostatečně nadhodnocená investice do něčeho, co sice příležitostně upotřebí, ale nevyužije. V takovém případě by 5 - 15 t ušetřila :-) . Že na rozkoukání by stačila starší technika je jistě pravda. Nejsem nepřítelem pořízení aparátu z druhé ruky...spíš naopak.

před 6 lety

sladas

4175 příspěvků

Doporučuji to co ostatní  a hlavně si přístroje ohmatat, vyzkoušet pohled skrz hledáček a jak Ti bude vyhovovat jejich ovládání, protože jak Ti to nebude sedět, tak to pak většinou skončí ve skříni. Též bych se přikláněl koupit něco použitého např:https://bazar.fotoskoda.cz/b960064144-cz-nikon-d7000-+-18105-mm-vr , nebo https://bazar.fotoskoda.cz/b960063404-cz-canon-eos-700d-+-efs-1855-mm-is-stm, 

popř. https://bazar.fotoskoda.cz/b960049829-cz-pentax-k7-17704-sal-if-sdm .

před 6 lety

vladimír314

72 příspěvků

Pokud se mohu zeptat, od toho Nikonu pouziva NSR-S631E ArF nebo neco jineho?

před 6 lety

Já se přiznám, že ani já netuším co to NSR-S631E ArF vlastně je, ta kamarádka se ve foťácích a jejich příslušenstvích nevyzná, ona je zcela orientovaná jenom na samotné focení. Neví např. co to je, když se řekne fulfrejm, fakt! :-)

před 6 lety

kaka

130 příspěvků

Já se přiznám, že ani já netuším co to NSR-S631E ArF vlastně je, ta kamarádka se ve foťácích a jejich příslušenstvích nevyzná, ona je zcela orientovaná jenom na samotné focení. Neví např. co to je, když se řekne fulfrejm, fakt! :-)

před 6 lety

Tak to je pak velmi moudré psát její výrok do topicu, kde někdo žádá o radu.

před 6 lety

Petr

8 příspěvků

Ahoj,

 

rád bych přidal do mlýna můj příběh třeba to bude dotazující zajímat. Před rokem jsem byl ve stejné situaci jako Janca. V minulosti jsem fotil víceméně z nutnosti (dovolené výlety atd.) a vždy jen na telefon nebo na starší kompakt. Postupně jsem, ale přicházel na to, že by mě bavilo proměnit kvantitu ve kvalitu. Ne jen nacvakat tisíce fotek na AUTO režim, ale počkat si na nějaký okamžik (téma). Začal jsem se tomu věnovat a proměnil to v hobby. Brzy přišla potřeba lepší techniky (většího čipu).

 

Před půl rokem jsem natrefil na výborný inzerát. Bez váhání jsem koupil bazarový Nikon D3200 s objektivy 18-55mm f/3,5-5,6 G a 55-200mm f/4-5,6G.

Celé to stálo 7500,- což mi přišlo jako super cena. Postupně jsem prostě musel dokoupit další nutné příslušenstí filtry, stativ, externí blesk a další objektiv 35mm/1,8 G. Ono se to nasčítá.

 

Výbava je to začátečnická a opoužívaná, ale kam s tím směřuji je to, že s touto výbavou se nyní hledám a jsem rád, že jsem za to nevyhodil tolik peněz. Pozvolně poznávám techniky focení a hlavně věci, které jsem dříve vůbec neřešil. Svatá trojice ISO, clona a čas. Někdy to je k vzteku, když se ti do objektivu nevejde celá budova. Někdy bych s tím praštil, když to mám rozmazaný. A kdyby mě to přestalo bavit, zas tolik by mě to po finanční stránce nebolelo.

 

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.