Brand

Diskuse - Systemovy kompakt do 15 tisic

Michal

1 příspěvků

Dobry den,

 Aktualne vlastnim Nikon D5100, ale vzhladom na jeho rozmery pri cestovani posledne roky zapada prachom. Preto premyslam o jeho vymene za nejaky systemovy kompakt/bezzrkadlovku. Som amatersky fotograf a hladam nieco do 15000 Kc vratane zakladneho objektivu. Co by ste mi v sucasnosti poradili ako najlepsi pomer cena/vykon? Zatial je v mojom hladaciku Fujifilm X-T100 vs. Olympus PEN E-PL9. Je na trhu nieco, co by bola lepsia volba? Ak nie, ktory z tychto dvoch by ste doporucili? Za Fujifilm ma taha APS-C senzor, za Olympus zas lepsie videomoznosti a dostupnejsie objektivy, ale minus je 4/3 senzor. Ale je ten senzor skutocne minus a je rozdiel markantny?

Plus, po precitani tohto fora sa do mojho vyberu dostal este Panasonic GX80. V pripade Panasonicu by ste doporucili set s objektivom 12-32m alebo 14-42mm? Predpoklad je, ze casom by som chcel este teleobjektiv 14-140mm.

Diky za vsetky rady

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Michale.

Nikdo se do rad a doporučení nehrne, tak zkusím pár řádek. Mně ten dotaz přijde dost všeobecný i nejasný. Čeho se tím má docílit ? Nic proti DSLR, a nic proti bezzrcátkům, ale podle mně je dost neúčelné přejít z jednoho systému s výměnnými objektivy na druhý se stejnou filozofií. Oba totiž používají tutéž strategii. Chcete univerzál? Pořiďte si tělo a k němu širokorozsahový zoom objektiv a foťte do alelujá. Smiřte se s tím, že čím větší bude rozsah zoomu s tím většími potížemi se výrobce popere a to dokáže pouze za cenu kompromisů s dopady na obrazovou kvalitu a parametry objektivu. Pokud budete trvat na lepším obrazu - můžete si pořídit objektivy s pevnými ohnisky a střídat je, nebo kvalitnější zoom, který obvykle nemá tak velký rozsah a bude pochopitlně citelně dražší. ( jde však o to, jestli takové rozdíly SKUTEČNĚ na této úrovni řešíte ?? )

Co se týče velikosti a cestování..je opravdu takový rozdíl mezi cestováním kupříkladu s Nikonem D5300 ( půjčil jsem si tu 5xxx řadu ) a mezi panasonic GX80??? Nikon má 125x98x76mm a Panák 122x71x44mm a váhový poměr je 480:426 g. Pokud k tomu pořídíte nějaké objektivy a doplňky dostanete se tedy i s bezzrcadlovkou k brašně, nebo batohu dle mého soudu max o 1/3 meší, než se zrcadlovkou, ale stejně to v něčem budete muset nosit... Takže má to skutečně pro Vás cenu ? ( je to jedn otázka...třeba skutečně ano )

Co se týče snímků získaných z jednoho či druhého systému....pokud chcete fotit běžné komerční snímky z dovolené a z výletů je to ve skutečnosti jedno. Bude oboje fotit, dokud bude světlo. (Pokud umíte - bude to fotit i když ho bude málo.... ) pokud budou snímky prezentovány třeba na FB nebo jiným obdobným způsobem je to jedno dvakrát. Takže za mně: zvažte přechod od jednoho ke druhému "systému" co Vám to přinese a pak to bude už jen o tom jako vždycky - o penězích.

Jsem amatérský fotograf a když mířím někam za focením nejsem nikterak naštvaný když si balím věci s DSLR do fotobatohu a když jedu jen tak nalehko na výlet obvykle mám u sebe jen slušný kompaktní fotoaparát - který doplním do tašky třeba bleskem, který používám stejný pro DSLR tak i pro kompakt, protože integrované blesky jsou sice fajn, ale je to dost nouzovka..byť na pořízení snímku to stačí... Je to moje řešení.

Jiná by byla, kdyby jste chtěl užívat nějaké možnosti, které v době konstrukce D5100 prostě nebyly a tím mám na mysli především dnes dostupné videozáznamy, dotykové LCD s volbou zaostřovacích bodů, "rychlejší" AF ( které trpí stejnými neduhy jako ty v minulosti :-D ) a snad i možnost používat mírně vyšší hodnoty ISO, lepší stabilizátory, které důvod implementace do aparátů mají víc ve videu, než ve snímcích.... to jsou dle mého soudu největší rozdíly mezi užitností starších a dnešních aparátů. Oproti těm starším mívaji i spousty možností v záznamu GPS, wifi připojení a kde čeho dalšího, až se obávám, že se přes nějaký fotoaparát bude dát brzy pustit i pračka a zatopit na chatě... Nikonu D5100 se omlouvám za označení starší fotoaparát... :-D :-D Mít volných 15t pořídil bych k D5100 třeba kvalitní portrétní objektiv s pevným ohniskem a užíval si, jak hezké snímky to bude dělat... tedy pouze za předpokladu, že si s jejich zpracováním dám práci a nespokojím se se zmáčknutím spouště a následným promítnutím snímku z jpg co mi vyplivne aparát na notebooku v promítání snímků, které mi při zpracování semele veškeré detaily a kresbu.

A nebo bych jako Vy zvažoval pořízení nového aparátu, z důvodu využít možnosti mít výbavu skladnější i modernější, novější...prostě pořídit si novější aparát a jeho velikost by byl jen jeden z výběrových ukazatelů. Co se týče navrhovaných objektivů....všiml jste si, jak se vám plánované ohnisko 14-140 překrývá s prvoplánovanými? To je přesně to co jsem psal na počátku....univerzální jeden objektiv a pak už ho nesundáte... Co třeba dobrý kompaktní aparát do kapsy...bez možností  ( a pořeby) měnit objektivy....Přijde vám to nelogické a nereálné?

Přeju dobrý výběr a rozhodnutí.

Dobré světlo všem

František

před 5 lety

František

921 příspěvků

https://www.megapixel.cz/porovnani?product=31758_34028_34833_50533

kdyby náhodou na to porovnání došlo :-D mi by se dnes líbil třeba Canon G5X což je takový lacinější brácha G1 ale to už je úplně jiná liga.. Ta cena je zde myslím ale z MPX bazaru od zánovního přístroje, Má sice "jen" FullHD video, ( uveden na trh 2016) ale stejně 4K nemám na čem koukat, má světelný objektiv slušný snímač, sáňky na ext blesk, elektronický hledáček,... to je aparát jak to vidím já.... je dokonce menší než ten GX 80... vybírat tedy z čeho je...

Ale chce to vzít do ruky a zkusit do toho kouknout....i tak to jako zrcadlovka nebude ve smyslu používání hledáčku..

;-)

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.