Brand

Efekt protisvětla s dálkově odpáleným bleskem

Pokud máte doma externí blesk, otevírají se vám nevídané možnosti k jeho kreativnímu použití. Nemusí to být jen klasické odražení od stropu, ale třeba i vytvoření velmi zajímavého efektu protisvětla. Stačí blesk umístit do obrazu, namířit správným směrem a odpálit. Není to tak snadné, jak se může zdát, a tak vám v tomto článku přináším užitečný návod "jak na to". Nebo jinak řečeno, jak to v praxi dělám já :)

339-2.jpg

O fotografování s externím bleskem jsem doposud publikoval celou řadu článků (a dokonce před pár lety i knihu). Asi nejpopulárnější je seriál o focení s externím bleskem publikovaný zde na Fotorádci. V tomto článku mám pro vás ale něco opravdu kreativního, co už sám používám pár let. Osobně to považuji za velmi zajímavou techniku použití blesku a věřím, že vás zaujme.

Blesk do objektivu

Když někomu řeknu, ať si blesk namíří do objektivu, tak si nejspíš zaťuká na čelo. Blesk se přeci normálně používá na osvětlení focené scény. A ne k oslnění fotografa, resp. objektivu. Jenže ono to v podstatě bude to, co vám chci v tomto článku ukázat. Vím, že to zní trošku šíleně, ale věřte, že výsledky mohou být velmi zajímavé.

Když šikovně umístíte externí blesk do fotografované scény a namíříte jej tak akorát do objektivu, vytvoříte tím velmi zajímavý efekt protisvětla. Samozřejmě se to nehodí na všechny typy fotek, to je potřeba si předem narovinu říct. Já osobně tuto techniku často používám při focení svatebních párty. Typicky je to zábava na tanečním parketu, takže to půjde úspěšně použít na jakýkoliv podobný typ scény. Ještě tuto techniku nasvícení rád používám i na fotky detailů, ale nechci předbíhat. Na vás je zamyslet se na jaké všechny možné typy fotek by tato metoda šla použít. Jsem si jistý, že vymyslíte způsob použití i pro své oblíbené fotografické žánry.

376.jpg

Jak na to

Takže, teď to nejdůležitější. A to, jak na to. Ono totiž nejde jen tak šoupnout blesk do scény a čekat zázraky. Bez trochy snahy a znalostí to nepůjde. A o ty se s vámi chci právě teď podělit. Takže, jak na to:

Umístění blesku:

  • Musíte mít externí blesk, který lze dálkově odpálit (v podstatě je jedno jestli kabelem, infra nebo rádio signálem). Pravdou je, že rádiový odpalovač je nejpohodlnějším řešením.
  • Blesk (nebo i víc blesků) umístíte na takové místo, kde nebude efekt protisvětla v záběru vadit. Obvykle to bude nějaká okrajovější část předem promyšlené kompozice. A nebo naopak uprostřed (záleží na tom co se vám bude víc líbit a co pro vaše účely "bude fungovat").
  • Blesk můžete umístit buď přímo do očekávaného záběru a nebo k jeho velmi blízkému okraji (mimo záběr).
  • Pokud nechcete mít na fotce "světelné kolo" od blesku, ale pouze světelný závoj, umístěte blesk lehce mimo záběr.
  • Blesk namiřte přímo do objektivu nebo lehce mimo (ale ne příliš).

391.jpgBlesk míří do objektivu a je v záběru (přepálí se kolo od blesku).

435.jpgBlesk míří do objektivu a je na těsném okraji záběru (vytvoří se světelný závoj bez přepáleného "kola").

352.jpgBlesk míří do objektivu, ale je mimo záběr. Nevytvoří se ani kolo ani závoj, ale zajímavé nasvícení (fotka byla primárně nasvícena bleskem namířením do stropu). Zadní blesk je zde jen pro efekt.

Nastavení blesku a fotoaparátu (teď přijde "vyšší dívčí"):

  • Fotoaparát nastavte na režim M a expozici si nastavte tak, aby fotka byla bez použití blesku správně exponovaná. To znamená buď využijete přirozeného světla nebo si scénu nasvítíte ještě dalším externím bleskem (např. klasicky odrazem o strop apod.). Případně můžete expozici nastavit tak, aby fotka byla lehce podexponovaná.
  • Blesk nastavte také na režim M a jeho výkon budete muset odhadnout. Obvykle ale vyhovují hodnoty mezi 1/4 až 1/16 výkonu. Čím vyšší výkon blesku, tím silnější efekt protisvětla. Zkuste začít na 1/8 a uvidíte.
  • Pokud si scénu "svítíte klasicky" ještě dalším bleskem (např. v sáňkách fotoaparátu) a odrážíte jej o strop / zdi, nastavte výkon tohoto blesku v souladu s expozičními údaji fotoaparátu viz. první bod (jinak řečeno je potřeba výkon blesku zohlednit při nastavování expozičních údajů a obráceně).
  • Pokud použijete více blesků, můžete si pohrát s jejich výkony a každému třeba nastavit jiný výkon.

Proč režim M a ne Auto TTL? Protože automatika se nechá snadno oblafnout a dávala by vám příliš slabé záblesky do protisvětla. Nelíbilo by se jí totiž, že scéna vypadá přesvětleně a výkon blesku mířícího do objektivu by byl většinou slabý a zejména nestabilní. Jednou by blesk hodně, jindy zase málo.

432-2.jpg

Tip: výše uvedenou metodu můžete zkusit klidně i se dvěma blesky. Oba umístěte do krajů fotky a uvidíte, že z výsledku budete možná dost překvapeni.

Jen pozor na to, kam blesk(y) umístíte. A to z hlediska jejich možného zastínění. Pokud si vyhlédnete pěkné místo a pak vám blesk zastíní hlouček bavících se lidí, celý efekt bude samozřejmě nulový. Ideální je, když mezi vámi a bleskem není nic velkého, co by světlu blesku bránilo proniknout do objektivu. Někdy, když blesk zastíní třeba jen jeden nebo dva lidi, to může dopadnout dost dobře - vytvoří se světelná kontura kolem takových lidí (viz ukázka níže). A to může vypadat dost zajímavě. Ale ne vždy se to podaří.

389.jpg

Abyste tomu rozuměli - je potřeba si uvědomit, že tato metoda je tak trochu alchymie a ne vždy se to podaří. Zaprvé je potřeba dost dobře vyladit výkon blesku, abyste např. neskončili s fotkou, jejíž polovina bude přepálená. A navíc je potřeba počítat s tím, že pokud fotíte něco nestatického (např. tu taneční zábavu), tak budete mít určité procento odpadu. To je normální. Ne všechny fotky vyjdou. Řešením je umísit blesk nahoru např. na studiový stativ, takže bude nad hlavami lidí. Takže jej nikdo nebude stínit a výsledky tak budou víceméně konstantní.

Tip: výše jsem zmínil, že tuto techniku nasvícení používám i při focení detailů. Konkrétně řečeno se jedná o svatební prstýnky a podobně, ale opět platí, že když se zamyslíte, jistě najdete mnoho dalších fotografických disciplín, ve kterých tuto metodu použijete. Postup je stejný - blesk umístím víceméně do záběru a namířím jej přímo do objektivu (nebo lehce mimo). Tento blesk použiju jako jediný zdroj světla. Díky tomu mám původně tmavou fotku, na které světelné "kolo" krásně vynikne. Samozřejmě s ohledem na umístění foceného detailu v záběru.

349.jpg

362.jpg

Shrnutí

A to je vše... kdybych to měl shrnout, tak bych řekl to nejdůležitější:

  • experimentujte s umístěním blesku (blesků) ve scéně i s jeho (jejich) výkonem - čím vyšší výkon, tím větší efekt protisvětla,
  • nepoužívejte vůbec automatiku, protože výsledky by byly dost nekonzistentní,
  • můžete zkusit použít víc blesků a jedním si třeba i klasicky scénu nasvítit odrazem od stropu,
  • rádiový odpalovač vám poskytne značnou míru flexibility při focení (lepší než kabel nebo infra signál).


Samozřejmě neřešíme, že v místě, kde svítí blesk do objektivu, bude přepal - jedná se přeci o kreativní metodu použití blesku, a tak jde puritánský přístup focení stranou :) No a pokud se vám výsledky této metody nelíbí, nic se neděje. Zcela jistě to není pro každého a co jiný fotograf, to jiný vkus. Samozřejmě tuto metodu focení nikomu nenutím ;)

Pokud máte k tomuto tématu jakékoliv dotazy, neváhejte se zeptat v komentářích níže. A pokud tuto metodu použijete a nebo třeba i nějak inovujete, budu moc rád, když dáte vědět (třeba zase komentářem pod článkem). Dobré světlo (a třeba i to zábleskové ;).

Štítky: blesk

Diskuse

Michal

16.8.2016 08:34

Tome, výborný tip! Někdy člověk prostě musí udělat zdánlivě tu největší kravinu, aby dostal zajímavý výsledek. Mimochodem, ta poslední fotka je fakt pecka! ;-)

Tomáš

16.8.2016 08:41

Díky moc Michale. Je to tak jak píšeš :D  Ta posldní fotka vznikla na svatbě, řešil jsem jak vyfotit prstýnky a nakonec mě napadlo tohle :)

Aleš

16.8.2016 11:29

Zdravím Tomáši,

velmi zajímavý a inspirativní článek. Fotografie pořízené touto metodou mají

opravdu něco do sebe :-). Já osobně s blesky pracovat neumím a ani je 

nepoužívám, většinou si vystačím jen se světlem, co mi nabídne den od

úsvitu, do soumraku. Díky, takové články si vždy s potěchou přečtu.

Mějte hezký a pozitivní den.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pajulas

14.8.2018 07:55

Zdravím Tome. Jen jsem se chtěl zeptat vyplatí se investovat peníze do bateriového blesku co má TTL????

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada