Brand

Jak se nenapálit při koupi ultrazoom fotoaparátu

Období, kdy co nejvyšší rozlišení fotoaparátu bylo velké plus, máme snad již za sebou. Výrobci ale vyrazili do boje o zákazníka s novou zbraní - co největším zoomem. Trend super ultrazoomových fotoaparátů je dnes velmi silný, výjimkou není 50x zoom nebo i více. A přitom je použitelnost tak obrovského zoomu v praxi naprosto minimální... což ale bohužel lidé často nevědí. Cílem tohoto článku je ukázat, že zoom není všechno a jsou i důležitější parametry.

Není tomu tak dávno, kdy rozlišení snímače fotoaparátu patřilo mezi klíčové parametry při výběru fotoaparátu. Prostě čím vyšší rozlišení, tím lepší, takže jsme se u některých foťáků v minulosti setkali s opravdu přestřeleným rozlišením, které nikdy v praxi nevyužil (např. 20MPix u běžných kompaktů jako Nikon Coolpix L30, Canon Ixus 155 nebo Sony DSC-HX50V ). Tento trend pozvolna skončil, ale byl velmi rychle nahrazen co největším zoomem.

Problém je ale v tom, že ne vždy a všude platí, že největší zoom = nejlepší. Jak se říká, méně je někdy více, což platí právě i v případě zoomu. Rozhodně není moudré kupovat fotoaparát s co největším zoomem jenom proto, že je to "pořádné dělo" a budete s takovým foťákem vypadat jako profík. Nebo proto, že možná jednou za uherský rok si budete chtít vyfotit srnku na poli půl kilometru daleko. Ve většině případů si totiž bohatě vystačíte s mnohem menším zoomem, viz např. ukázka níže:

zoomb1.jpg

zoomb2.jpgzoomb3.jpg

Obrovský zoom (např. Sony DSC-H400, Panasonic DMC-FZ72, Nikon Coolpix P600, Fujifilm FinePix S8500 a podobně) není zrovna v praxi použitelný a užitečný. Ba naopak může být někdy i na obtíž. Proč?

Jaké problémy velký zoom přináší

  • Dlouho trvající přezoomování ze začátku na konec.
  • Pomalé ostření.
  • Neostrý obraz.
  • Chvějící se obraz při velkém přiblížení.
  • Velká hmotnost a velikost fotoaparátu.

Hodně majitelů fotoaparátů s opravdu velkým zoomem (např. 40x a více) si stěžuje na pomalé zoomování. Než přejedete ze zoomu 1x na 40x, tak to chvíli trvá - ptáka letícího sto metrů od vás stejně nestihnete vyfotit.

Ostření bude při velkém zoomu opravdu bolestivě pomalé - a na focení nějakých pohyblivých scén při velkém zoomu můžete rovnou zapomenout.

Obrazová kvalita nebude také žádná výhra, protože objektiv fotoaparátu bude hodně moc univerzální (musí umět široký záběr i velké přiblížení). A v praxi všeobecně platí, že co je univerzální, není tak dobré, jako to specializované. Kvalitu fotek bude také dost výrazně degradovat atmosférický seeing viz tento článek sice o focení měsíce, ale týká se čehokoliv foceného na dálku.

Také je potřeba počítat s tím, že při zoomu 30x a víc se bude obraz tolik chvět, že často nebude možné pořídit normálně ostrou fotku - a bude nutné použít stativ. Je to podobné, jako byste se dívali skrz vysoce výkonný dalekohled a drželi jej v ruce - obraz se bude chvět a jediným řešením bude taktéž stativ.

V níže uvedeném videu na youtube se můžete podívat, jak to vypadá, když budete natáčet a fotit bez stativu při velkém zoomu (všimněte si výrazného chvění obrazu):

Jaký zoom lidé nejvíce používají

Jaký zoom je tedy pro mě ideální? Fotoaparát s jakým zoomem si tedy koupit? To jsou otázky, které je potřeba si právě teď zodpovědět. V praxi platí, že lidé nejvíce fotí s nastavením ohniska do 200mm, což znamená ani ne 10x zoom. To na první pohled opravdu není mnoho, že? Ale opravdu to nakonec většině lidí bohatě stačí. Nevěříte? Podívejme se nyní na takovou malou statistiku:

Na webu flickr.com ke dni 26.2.2014 naleznete:

  • 757 470 fotografií pořízených na ohnisko do 200mm (do 8x zoom).
  • 805 350 fotografií pořízených na ohnisko do 300mm (do 13x zoom).
  • 40 950 fotografií pořízených na ohnisko 300mm a víc (13x zoom a víc).
  • 3 930 fotografií pořízených na ohnisko 750mm a víc (31x zoom a víc).

Z výše uvedeného výčtu je zcela zřejmé, že naprosté většině lidí při focení stačí 13x zoom. Jen velmi málo fotek je nakonec pořízeno při opravdu velkém zoomu 31x a více. Samozřejmě každý člověk má individuální potřeby, ale pokud zrovna nefotíte divokou zvěř, sporty nebo při létání, asi si vystačíte s docela malým rozsahem zoomu. Jinak řečeno, nemáte-li specifické požadavky na velké přiblížení, není důvod kupovat fotoaparát s obludně velkým zoomem.

Poznámka: ve výše uvedených přepočtech ohniska na zoom předpokládáme, že dnešní kompakty začínají s ohnisky na 24mm.

Níže si můžete prohlédnout ukázku použití zoomu v praxi. Opravdu si ještě myslíte, že potřebujete 50x zoom?

zoom1.jpgzoom2.jpg

zoom3.jpgzoom4.jpg

Jaký zoom tedy vybrat a čemu se vyhnout obloukem?

Samozřejmě i ultrazoomové fotoaparáty umí udělat hezkou fotku a při normálním přiblížení s nimi bude možné fotit jako s každým jiným přístrojem. Jenže to si ale nemusíte kupovat velký těžký ultrazoom, abyste nakonec použili jen začátek zoomu.

Vřele doporučuji při výběru fotoaparátu zodpovědět si zásadní otázku: budu často fotit takové fotky, při kterých budu potřebovat velké přiblížení? To znamená sporty, závody, ptáky a zvěř v přírodě, focení z letadel a při paraglidingu? Pokud ne, pak neexistuje objektivní důvod pro koupi fotoaparátu s obrovským zoomem. Zcela v pohodě si vystačíte s maximálně 20x zoomem. Výhodou bude, že nebudete tahat těžkou cihlu, která pomalu ostří, pomalu zoomuje a ještě se s tím z ruky fotit nedá.

Pro zvídavé povahy ještě přidávám odkaz na článek, kde se dozvíte, jaký je vztah mezi zoomem a ohniskovou vzdáleností.

A na co se při výběru fotoaparátu opravdu zaměřit? Jak jsem již psal v tomto článku o výběru fotoaparátu,  je to zejména kvalitní světelný objektiv, který vykreslí dobře vypadající obraz (o světelnosti viz zde). Dále nepředimenzovaný snímač, který nebude šumět už při malých citlivostech. A pak nakonec i dobrá ergonomie a logické ovládání. Tyto tři vlastnosti jsou v praxi mnohem důležitější, než 50x zoom nebo režim Kuchyně a přidávání růžových rámečků do fotky.

Velmi zajímavé jsou ze současné nabídky např. Olympus XZ-10, Canon PowerShot S110, Fujifilm XQ1 nebo třeba Panasonic DMC-LX5. Sice nemají velký zoom, ale zato s nimi uděláte pěknou fotku i za horších světelných podmínek i s menší hloubkou ostrosti . Z těch s větším zoomem pak Panasonic DMC-FZ200, se středním zoomem Panasonic DMC-LF1.

Nekupujte zbytečně fotoaparáty s obrovským zoomem. Pokud k velkému přiblížení nemáte důvod, dejte raději přednost fotoaparátu se světelným objektivem, dobrou ergonomií, kvalitním displejem a solidní rychlostí při focení.

Štítky: fotoaparát

Diskuse

Martin

3.3.2014 12:33

do kamene tesat :)

lidi halt slyší na čísílka a čím lepší papírové parametry, tím víc adidas asi před půl rokem se u nás na Kopečku jelo mistrovství světa v silniční cyklistice. na jeden z tréninků jsem si vzal zrcadlovku s objektivem 70-300, kolega se mě ptal, jaký to má zoom. když jsem mu řekl, že nějakých 4x, tak ohrnul nos, že jeho ultrazoom má 40x a byl výrazně levnější než ta má sestava. ale v okamžiku, kdy viděl výsledky, mu hřebínek spadl a musel uznat, že zůůůůům není všechno a že ten jeho ultrazoom sice papírově víc přiblíží, ale o nějaké ostrosti obrázků si může nechat jenom zdát.

Tomáš

3.3.2014 12:34

Tak to je uplně přesně ono!

BEGY

3.3.2014 18:11

na tom videu předpokládám nejdřív běží optivký zoom (je slyšet motůrek) pak pauza a nastupuje zřejmě digitální zoom.

Tomáš

3.3.2014 18:28

Ano přesně tak. Ale i při tom optickém zoomu se to klepe dost...

zdenda77

3.3.2014 20:27

Souhlas s tím, že Canon řady S má kvalitní výstup, trochu na škodu je světelnost na dlouhém onisku, tam by měl Canon zapracovat. Není to tak, že by se každý honil za max. zoomem, třeba Sony představuje kvalitní kompakty se špičkovými parametry. Namátkou RX100 (už i mk2) anebo kompakt RX10 s rozumnám rozsahem 24-200 f2,8 Bohužel ta cena je z pohledu českého zájemce vysoká. Paradoxem je, že třeba v americe je zboží oproti evropskému trhu o třetinu levnější a to je na výsledné ceně dost znát.

Tomáš

3.3.2014 21:00

Tak samozřejmě ne všechny fotoaparáty na trhu jsou nekvalitní superzoomy, o tom článek ani není. Sony má kvalitní foťáky v nabídce (zrovna testuju RX100 II), ale zároveň nabízí spotřebitelům celou řadu superzoomů kde např. model Sony H400 má obludný zoom 63x.

Canon

4.3.2014 15:00

Ukázkové fotky v článku

Dobrý den, na jaké ohniskové vzdálenosti po přepočtu na kinofilm začínají fotky v tomto článku (abych měl lepší představu o uvedených zoomech u foto)? Děkuji.

Canon

4.3.2014 15:00

Ukázkové fotky v článku

Dobrý den, na jaké ohniskové vzdálenosti po přepočtu na kinofilm začínají fotky v tomto článku (abych měl lepší představu o uvedených zoomech u foto)? Děkuji.

Tomáš

4.3.2014 15:27

Dobrý den, je to foceno na 24mm na full frame, takže 24mm.

PatrikII

5.6.2014 01:24

Ukázkové fotky

Dobrý den, mě by zajímal model full frame foťáku kterým fotky v článku byli nafoceny? Děkuji

Tomáš

5.6.2014 07:18

Dobrý den, je to Canon 5D II.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš