Brand

Aiguille du Midi a Mer de Glace - 1. část

Jaké to je v nadmořské výšce skoro 4000 m.n.m.? A jak to vypadá, když máte Mont Blanc skoro na dosah ruky? Jsou okolní panoramata alespoň o trochu lepší, než kdybyste byli na Sněžce? Odpověď zní ano, a když si cestou zpět do údolí zajdete k nejdelšímu ledovci ve Francii, o skvělý zážitek a vzpomínky na dlouhá léta budou mít milovníci hor rozhodně postaráno.

Pro podniknutí tohoto výletu je nutný jeden předpoklad, a sice, že si musíte udělat dovolenou nebo alespoň celodenní výlet do městečka Chamonix v Savojských Alpách. Sem se dostanete celkem jednoduše. Z Prahy do Ženevy totiž létá společnost Swiss Air a ze Ženevy do Chamonix to už je předem objednaným transferem jenom hodina cesty. Než se však vydáte na cestu, je třeba dobře promyslet všechna pro a proti, která vás potkají.

Do Chamonix se celoročně sjíždějí dobrodruzi vyznávající jak ty méně náročné, tak i ty nejextrémnější sportovní aktivity. Proto je dobré si ujasnit, jestli chcete lyžovat, zkusit paragliding, chodit na horské túry, zdolávat ferraty nebo dokonce vylézt na samotný Mont Blanc - a podle toho si vybrat roční období.

Chamonix (celým jménem Chamonix – Mont Blanc) je vyhlášeným horským střediskem a proto bych vám doporučil nejezdit tam od začátku února do půlky března. To jsou totiž školní prázdniny postupně v celé Francii, ale také ve Velké Británii, Nizozemsku i Belgii a místní podnikatelé si díky obrovskému zájmu v tomto období mohou dovolit zvýšit ceny u většiny služeb nabízených turistům.

01.jpg

 

02.jpg

A teď už o samotném Aiguille du Midi. Tento vrchol, na kterém leží horní stanice lanovky, se vypíná do výšky 3842 m.n.m. Vyjíždí se kabinovou lanovkou z Chamonix, po cestě se jednou přesedá. Převýšení je tak skoro 3000 metrů a spoustě návštěvníkům to působí problémy, jako jsou například bolesti hlavy a nevolnost.

Doporučil bych proto před uskutečněním výjezdu na Aiguille du Midi aklimatizační túry po okolních kopcích. Pokud ale předpověď slibuje krásné a slunné počasí a zbylé dny vašeho pobytu zataženo nebo déšť, zapomeňte na aklimatizační výlety a rychle nahoru! Že vás potom bude bolet hlava, na to za pár dní zapomenete. Ale co z této vyhlídky při dobrém počasí uvidíte, na to opravdu jen tak nezapomenete.

 

Na vrcholu najdete několik vyhlídkových teras, některé z nich jsou kryté, jiné otevřené a nabízejí výhled na všechny světové strany. Panoramata, která při dobré viditelnosti uvidíte, jsou dechberoucí.  Vidět můžete francouzské, italské i švýcarské vrcholky. Některé terasy mají informační cedule, podle kterých snadno zjistíte, jak přesně se dané vrcholy hor jmenují a jak jsou vysoké. Mě osobně zaujal kromě pohledu na celoročně zasněžený Mont Blanc také pohled na švýcarský Matterhorn.

03.jpg

04.jpg

 

10.jpg14.jpg

Na vrcholu najdete malou zajímavou výstavu s videi a rekvizitami, které se týkají horských sportů. Ty je možné provozovat buď přímo na Aiguille du Midi nebo v okolních horách. Někoho může zaujmout i prodejna suvenýrů a kavárna s restaurací, ve které jsme byli mile překvapeni cenami, které nejsou o nic vyšší než ve většině okolních lyžařských střediscích.

Takže pokud potřebujete prohřát zmrzlé končetiny, ale ještě se vám nechce vracet do údolí, můžete si zajít třeba na kávu a užít si báječné výhledy na Chamonix.

 

05.jpg

07.jpg

06.jpg

 

Cesta lanovkou tam i zpět stojí 55,50 EUR. Jestliže byste ve stejný den došli až k ledovci Mer de Glace (a do Chamonix sjeli vlakem), doporučuji zakoupit denní multipass, který vyjde jen o jedno euro víc. Multipass je možné zakoupit i ve vícedenních variantách a pokud máte v plánu další výjezdy lanovkami, určitě se vyplatí jej zakoupit. O samotném výletu k ledovci si povíme v příštím článku.

08.jpg

09.jpg

11.jpg

 

Pečlivě jsem se před výletem do Chamonix snažil zjistit, kdy je ta nejlepší doba pro návštěvu Aiguille du Midi. Z komentářů na Trip Advisoru jsem věděl, že nejlepší volbou není období letních prázdnin. Je tam totiž tak plno, že při výstupu na horní stanici lanovky dostanete do ruky lísteček s časem odjezdu zpět. Takže i v případě, že je nahoře mlha a nejde vidět ani na krok, musíte čekat v průměru 3 hodiny, než na vás přijde řada a vy můžete zpátky dolů.

Tomuhle jsem se skvěle vyhnul, protože jsem vrchol navštívil přesně v polovině mezi letní a zimní sezónou, tedy v polovině října. Další velice důležitou věcí je si ráno přivstat a být v Chamonix u lanovky před prvním výjezdem, který je v 8.30. Nevěřili byste, jak vás dokáže zbrzdit průvodce japonských turistů, který kupuje lístky pro své svěřence ze tří autobusů. Ráno jezdí kabinky v půlhodinových intervalech, později jsou zkracovány na patnáctiminutové. Na internetu mě pobavil komentář anglického turisty, který si „ přivstal“ a když v poledne přišel na dolní stanici lanovky, překvapila ho dvouhodinová fronta, kterou si musel vystát.

12.jpg

13.jpg

 

A rada na závěr - pro mnoho z vás asi zbytečná, ale určitě stojí za zmínku. I když jste v Chamonix v tričku, na Aiguille du Midi si vezměte nějaké to termoprádlo, rukavice a pořádného kulicha. Rozdíly teplot mohou být opravdu veliké.

Petr Běhal

Petr Běhal - kancelářskou židli vyměnil za možnost cestovat a postupně pracoval a žil ve Velké Británii, Řecku, Španělsku a nyní ve Francii. Více informací na www.petrbehal.com.

Diskuse

Jiriczek

27.11.2014 09:47

Modrá je dobrá

Na první pohled to vypadá jako polité tmavě modrým inkoustem :) ale jinak fajn

RMI

27.11.2014 15:27

Zdravim,

dobra a mnohem klidnejsi je cesta z opacne strany - Italie (Courmayeur, resp. Entreves). Jsou to tri lanovky a pak fantasticka vyhlidkova jizda koncici na Aguille du Midi. Mt.Blanc se tak vlasten castecne objede, vyhlidka na Grandes Jorasses atd. a na ledovce je super. V kabinkach se da otevrit vetraci okenko a fotit "bez skla". Doporucuji.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada