Brand

Aiguille du Midi a Mer de Glace - 2. část

V prvním článku jsme společně vystoupali na Aiguille du Midi do nadmořské výšky téměř 4000 metrů a měli panoramatický výhled do širokého okolí, kterému vévodil Mont Blanc. Jestliže byste chtěli cestou nazpět vidět nejdelší ledovec ve Francii, právě pro vás je tato druhá část mého článku.

Z Aiguille du Midi sjedete lanovkou do přestupní stanice Plan de l'Aiguille, kde si můžete vybrat - buď přesednete do druhé kabinky a zamíříte do Chamonix, nebo si v přilehlém baru dáte něco na posilnění a po chvíli můžete vyrazit po turistické stezce k Mer de Glace. Přece jenom dát si kafe v nadmořské výšce 2 317 metrů nad mořem, mít jen tričko a sluneční brýle a u toho se dívat na zasněžené vrcholky okolních hor, to je prostě nádhera.

mer_de_glace_01.jpg mer_de_glace_02.jpg

 

Hned u tohoto baru jsou rozcestníky a vy se musíte vydat směr Montenvers Mer de Glace po populární turistické stezce Grand Balcon Nord. Po levé straně se vám otevře údolí, kde uvidíte celé údolí kolem Chamonix a výhled na věčně zasněžený Mont Blanc budete mít přímo za zády kdykoli se cestou otočíte. Během túry si udělejte přestávku a na jednom z tisíců spadlých balvanů z okolních hor si rozdělejte svačinu a jen tak si užívejte okolní panoramata.

mer_de_glace_03.jpg

mer_de_glace_05.jpg

 

V druhé půlce této cesty, která trvá něco přes 2 hodiny, se dostanete na místo zvané Le Signal (2 204 m.n.m.) a odtud se vám naskytne výhled na horu Les Drus s nadmořskou výškou 3 754 metrů. A mimo jiné když se podíváte pod tuto horu, uvidíte velkou část ledovce Mer de Glace, který je díky své délce 7 kilometrů uváděn jako nejdelší ve Francii. Odtud už to bude jen z kopce a asi po dvaceti minutách dojdete k Montenvers Mer de Glace (1 913 m.n.m.) - stanici vláčku, který vás sveze dolů do Chamonix. Nyní využijete celodenní multipass, o kterém jsem psal v prvním díle tohoto článku. Cesta dolů pak trvá 20 minut a nebude vás nic stát. Jestli však budete mít sil nazbyt, pěšky je to odsud do Chamonix kolem 2 hodin chůze.

mer_de_glace_06.jpg

 

U stanice Montenvers je několik zajímavých míst, které byste měli navštívit.  Jedním z nich je třeba muzeum věnované tamnímu ledovci a jeho proměnách v průběhu času. Nebo můžete sjet lanovkou přímo dolů k ledovci a podívat se do ledovcových jeskyní, které však byly v době mojí návštěvy pro veřejnost uzavřené kvůli každoroční údržbě. Milovníci ferrat si můžou sejít o trochu níže po stezce a v místě, kde končí, se nacvaknout a po chvilce slaňování už si pořádně užít ledovec z blízka, popřípadě s odpovídajícím vybavením lézt přímo v kráterech samotného ledovce.

mer_de_glace_07.jpg

mer_de_glace_09.jpg

 

Na tento výlet si musíte rozmyslet, jakou fotovýbavu si přibalíte s sebou. V první řadě je třeba myslet na to, že výjezd na Aiguille du Midi, dojití k Mer de Glace a návrat do Chamonix je opravdu na celý den. Proto si veškeré jídlo, ale hlavně pití musíte tahat na zádech. K tomu se může u spousty lidí vyskytnout nevolnost nebo bolest hlavy díky velikému převýšení a proto si myslím, že si vystačíte pouze se základním objektivem, popřípadě s širokoúhlým  a polarizačním filtrem. Pokud nejste trénovaní,  zátěž navíc jako stativ nebo teleobjektiv raději zavrhněte hned u balení batohu na tento výlet.

mer_de_glace_10.jpg

 

Tak jako jsem dával možná triviální radu na konci minulého článku ohledně teplého oblečení, přidám podobně triviální radu i na konci tohoto dílu. Vezměte si pořádné sluneční brýle! Takové jako měl Tom Cruise ve filmu Top Gun jsou na pohled sice fajn, padělek nějaké vyhlášené značky možná udělá dojem, ale v obou případech si z tohoto výletu při dobrém počasí odnesete parádní zánět spojivek :-)

mer_de_glace_04.jpg mer_de_glace_08.jpg

Štítky: cestopis

Petr Běhal

Petr Běhal - kancelářskou židli vyměnil za možnost cestovat a postupně pracoval a žil ve Velké Británii, Řecku, Španělsku a nyní ve Francii. Více informací na www.petrbehal.com.

Diskuse

Basti

5.2.2015 16:21

Ferrata

Jen bych doplnil: Na Montenvers jde vyjet zubačkou rovnou, zpáteční lístek stál tuším kolem €30. Není nutné jet dolů stejný den, takže se dá využít výrazně levnější zpáteční lístek i pro vícedenní výlet. Další věc je "ferrata" - dolů opravdu leda slaníte (s vlastním lanem samozřejmě), nebo slezete žebříky. Není to nic pro slabší povahy, zejména ne s velkým batohem. Většina lezců se na žebřících nejistí a lezou rovnou, ale případný pád je téměř jistý smrťák. Jištění není klasicky ferratové, ale musíte mít vlastní lano - běžný ferratový úvazek prakticky nejde použít (museli byste se cvakat na každé šprušli žebříku). Není to až tak fyzicky náročné, ale bez přípravy to je docela pecka na psychiku. Na rozdvojení raději běžte horní trasou, je výrazně bezpečnější než spodní.

zdenda77

10.2.2015 09:12

Fajn místo. Nebyly by špatné i rozsáhlejší záběry , které by ukázaly krajinu (panoramatické fotky)

Petr Běhal

11.2.2015 19:04

Zkusim jeste neco vyhmatnout :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada