Brand
Blog

Backfocus Nikonu VII

Minule jsem si připravili testovací obrazec a udělal první sadu testovacích fotek. Snažím se, aby podmínky byly pokud možno stejné. Stejná vzdálenost, sklon obrazce, poloha... Na rozdíl od úvodního testu v prvním díle už nyní vím, že čidlo AF nemusí být uprostřed symbolu v hledáčku ale může být posunuté kousek vede. V mém případě tedy ostřím pravým horním rohem od symbolu čidla v hledáčku. Máme také přesně podchycenou hodnotu rozostření. Pořídil jsem si raději fungl NOVÝ šroubovák Philips #00, abych nestrhl hlavičky šroubů. Sebral jsme odvahu a pustil se do toho.

 Povolení spodní části krytu

Ponechám nasazený objektiv s krytkou. Vyjmu baterii. Na spodní straně fotoaparátu povolím 7 šroubků.

Backfocus_14.png

Červeně jsou označeny nejdelší šroubky, oranžově kratší. Žlutý, osmý šroubek, je nejkratší a přidržuje stativovou matku. Ten většinou povolovat nemusím. Šroubky pečlivě uschovám do krabičky nebo přilepím na magnet. A dám na místo, kde o ně v nejbližších hodinách nezavadím myšlenkou, natož tělem.

Po zvednutí krytu najdu 3 otvory a v nich cca 1cm hluboko distanční šroubky AF senzoru.

Backfocus_15.png

Šroubky jsou skloněny pod úhlem 45° a míří směrem k čipu. Asi taktoto vypadá když do nich vložím imbus ocáskem směřujícím k objektivu.

Backfocus_16.png

Označení šroubků

Všechny 3 šroubky označím po směru hodinových ručiček písmeny A, B a C při pohledu zdola s objektivem od těla. 

Backfocus_17.png

Takto nějak se přibližně poloha šroubků promítne do hledáčku

Backfocus_18.png

Tento obrázek si pečlivě vtisknu do paměti kladivem. Nebo alespoň namaluji na zeď abych jej měl na očích. Budu jej příště potřebovat.

Backfocus_19.png

Pokud mám nutkavý pocit, že jsou šroubky na opačných stranách čipu než je popsáno, vzpomenu si na hodiny optiky a na to, že čočka obrací obraz na ruby. Na čipu je tedy promítnutý obraz převrácený hlavou dolů. Toť vše podstatné. Nyní mohu konečně vrazit imbus do některého šroubu a začít s ním radostně vrtět sem a tam v naději, že to bude mít kýžený efekt. No... asi nebude... Tak raději pomalu a polopatě...

 Práce imbusem

Povolením odstraňuji zápornou výchylku ostření, frontfocus, FF. Utahováním kladnou, BF. O kolik mám imbusem při utahování a povolování otáčet? Ve slušné společnosti je zvykem měřit úhly ve stupních. Ale jak jsem už minule naznačil, já jsem výjimka. Takže nevadí když zavedu jednodušší jednotku, se kterou se mi bude lépe pracovat. Abych nekopíroval úhové minuty a vteřiny, vymyslím si něco originálního. Třeba hodiny. Celý kruh rozdělím na 12 hodin. A imbusem budu otáčet vždy o násobek CELÉ hodiny. Menší jednotky nebudu používat. Dvanáctka je ve směru objektivu (6h směrem k čipu), 3h a 9h je ve směru těla foťáku, zprava doleva. Otočení o +12 hodin znamená utažení o jednu celou otočku (o 360°), otočení o -3 hodiny je povolení o 90° (tj. proti směru hodinových ručiček-odečítám "čas").

Imbus je šestihran. Jeho polohy, které mě budou zajímat, mohou být následující:

Backfocus_20.png

  1.  Na prvním obrázku je vrchol na dvanáctce a šestce, na druhém je dvojice vrcholů na trojce a devítce. Protože se pohybuji jen v celých hodinách a mezipolohy pomíjím, bude imbus vždy možná nasadit tak, aby byl ohnutý ocásek imbusu ve směru 12/6 nebo napříč, ve směru 3/9.
  2. Jak šroub, tak imbus mají nějakou vůli. Je to cca 1 "hodina". Proto vždy zaznamenám konečnou polohu při dotahování. Pokud šroub povoluji, tak povolím o něco více a pak dotáhnu do cílové polohy.
  3. Imbus nasazuji vždy tak, aby se finální poloha po dotažení kryla se směrem 12/6 nebo 3/9, tj. podélně s objektivem nebo napříč-podél těla.

Tímto postupem se výrazně zvýší přesnost práce a její opakovatelnost-když něco zvrtám nebo se něco nedaří, mám vždy jasnou cestu zpět k předešlým nastavením.

Příklad: na pravém obrázku výše jsou vrcholy šestiúhelníka ve směru 3/9. Chci utáhnout o +1 hodinu. Nasadím-li imbus tak, aby jeho "ocásek" mířil na 12, těžko odhadnu, kde je přesně 1 hodina. Navíc je imbus šikmo pod úhlem 45° (šrouby jsou skloněné). Proto ho nasadím tak, aby ocásek mířil na 2, resp. 8 hodin. Dotáhnu ocásek imbusu na 3, resp. na 9 hodin (do směru 3/9). Což je poloha, kterou poměrně snadno a přesně odhadnu podle těla foťáku a jeho hran.

 Příště si zaznamenám aktuální polohu šroubů, abych měl otevřená zadní vrátka, kdyby něco... A proberu postup jejich korekce krok za krokem na zjednodušeném příkladě.

Štítky: Backfocus Nikon

Diskuse

james eric

24.5.2020 18:16

Potřebujete finance? Hledáte finance? Hledáte finance pro rozšíření vašeho podnikání? Pomáháme jednotlivcům a společnostem získat finanční prostředky na rozšíření podnikání a založení nového podniku v libovolné výši. Získejte finance za dostupnou úrokovou sazbu 3%. Potřebujete toto financování pro podnikání a pro vyúčtování svých účtů? Pak nám pošlete e-mail nyní pro více informací kontaktujte nás nyní přes (financialserviceoffer876@gmail.com) whats-App +918929509036 Děkujeme

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd