Brand
Blog

Backfocus Nikonu VIII

Aktuální poloha AF senzoru před zásahem

Než se pustím do jakékoliv manipulace, zaznamenám aktuální polohu AF senzoru. Mám tak možnost se vrátit k původnímu nastavení, pokud cokoli zvrtám.

 Imbus umístím tak, aby při mírném dotahovacím tlaku byl rovnoběžně se směrem 12/6 nebo 3/9. Přidržím prstem aby nevypadl a lehce šroub dotáhnu až na doraz. Dotahuji s citem, zlehka, jemně, abych nerozmačkal pružinky. A všechny 3 šroubky dotáhnu stejnou silou. Počítám přitom otočky a zaznamenám si celkový počet "hodin" nutných pro úplné dotažení. Zaznamenám do tabulky, kterou jsem si schoval z předešlého testu.  

Backfocus_21.png

V tomto případě jsem šroub A utáhl o 1,5 otočky (o +18 hodin), B o celou otočku (+12hod) a C o 2 otočky (+24hod). To jsou ty oranžové řádky. Šroubky jsou jemně dotažené-tuto polohu označím jako nulovou. Původní poloha šroubků před zásahem tedy byla -18h(A), --12h(B) a -24h(C) oproti plnému dotažení. Kdykoli se k ní mohu vrátit. V této poloze mohu pro kontrolu  udělat test ostrosti a ověřit, zda AF ostří blíže než by měl (viz tabulka dále, údaje v závorce).

V tabulce si trvale eviduji nejen o kolik otočím ale i jaká je výsledná-konečná poloha šroubků po jejich dotažení či povolení. To jsou ty zelené řádky-šroubky jsou na dotažené na nule.

Backfocus_22.png

Úvodní nastavení

Všechny šroubky nyní z nulové polohy povolím přesně o -12hodin (o 1otočku). To je úvodní poloha pro další nastavování a testování. Viz měření č. 2, poloha všech šroubků je tedy -12h (tj. všechny jsou povoleny o 1 otočku)

Backfocus_23.png

Je to sice jasné z popisu ale pro jistotu: naměřené hodnoty (ostrost senzorů) ve sloupci měření č.2 odpovídají nastavení šroubků ve sloupci předešlém (měření č.1). Pozor na to, nesmím se splést-nahoře jsou naměřené hodnoty, dole nové nastavení z nich vyplývající. Ve sloupci měření č. 2 jsem rozhodl o nějaké úpravě šroubků (zde povolení o -12hod). A výsledek této úpravy bude nové měření ve sloupci dalším:  měření č.3 atd. Pokud tedy někde přestřelím a budu se chtít vrátit o pár kroků zpět, najdu nějaké hezké naměřené hodnoty ostrosti a nastavím šroubly podle sloupce vlevo, nikoli pod měření.

Postup další korekce

 1. Nasadím spodní kryt těla a přichytím jej gumičkou kolem gripu. Nešroubuji je, zničil bych šroubky opakovaným šroubováním a navíc to zdržuje. Vložím baterii a případně paměťovou kartu, pokud jsem jí vyndal.
 2. Udělám testovací snímky pro každý ze zvolených 5 (či více) AF senzorů. Testovací obrazec mám připravený i se stativem na stejném místě. Foťák držím v ruce a o stativ se jen opírám. Zabere to tak 10-20 sekund.
 3. Fotky pečlivě vyhodnotím na monitoru. Do tabulky zapíši aktuální polohu ostrých řádků textu. BF značím kladně (modrá část měřítka na testovacím obrazci), FF záporně (červená část).
 4. Vyhodnotím údaje v tabulce. Všímám si kde došlo k největšímu posunu. Jak se projevilo dotažení/povolení zvoleného šroubku? Zafungovalo podle očekávání? Najdu a označím si největší výchylku, kterou budu korigovat. Kouknu na obrázek polohy AF senzorů a šroubků, který jsem si minule vtiskl do hlavy kladivem a nalepil na zeď (viz též níže). A zvolím příslušný šroubek. JEDEN! A dotáhnu/povolím jej o 1 hodinu. BF odstraním utažením příslušného šroubu, FF povolením.
 5. Vrátím se k bodu 1 a opakuji do úplného zaostření nebo úplného zblbnutí.

Backfocus_18.png

Takto nějak to může vypadat:

Backfocus_24.png

Měření č. 3: test jsem provedl po úplném dotažení a povolení všech šroubků o 1 celou otočku. Největší výchylku, +80 mm (modré políčko), má LD senzor  Tomu odpovídá šroub B. Utáhnu tedy B o +1hodinu. A poznačím si finální polohu všech šroubků: A a C se nemění (-12), B se změní na -11 (-12+1=-11).

Znovu provedu test (viz měření č. 4), největší výchylku má opět LD, +60mm je opět je kladná hodnota, čili BF. Tak opět utáhnu B o +1h. Finální poloha A a C se nemění (-12h), B je nyní -10hod.

Otestuji (měření č. 5): největší výchylku (-40) má PH senzor. Je záporná (FF), budu tedy povolovat o 1hod šroub A. Finální poloha šroubů A, B, C bude  -13, -10,-12

Otestuji (měření č. 6): LH senzor má zápornou výchylku -30 (FF), provedu jeho korekci povolením šroubu C  o -1h, finální poloha A, B a C je -13, -10, -13 atd... atd... atd...

 •  Pracuji vždy jen s jedním šroubem a pak opakuji test
 • Utahuji/povoluji jen o 1hod (jen výjimečně, při velkém rozdílu hodnot o 2-3 hod a většinou si tím všechno rozhodím).
 • Posun jednoho senzoru mi rozhodí i ostatní senzory, nesnažím se proto doladit jen jeden z nich ale vždy ten, který má největší výchylku
 • Se všemi senzory se blížím k nule postupně, krok po kroku. Pokud je jeden na nule a ostří jak má, posunem dalšího jej opět rozhodím. Mě to rozhodit nesmí.
 • Pokud se mi zdá, že utažení o 1hod nemá žádný vliv, zkusím to ještě 1-2x a ověřím na testu. Je možné že se celý AF blok zasekl a šroub je mimo funkci. Vrátím se o 2-3 kroky zpět. Vrátím šroub do předešlé polohy a zkusím jiný šroub.
 • Jsem ostražitý, pokud se finální poloha šroubků liší o více než 12 hodin (1 otočka)-mohlo dojít k nějakému zaseknutí senzoru a ostatní šroubky přestaly reagovat
 • Utahuji-li LH, PD se povoluje, postupně by se měl srovnat sám.
 • Žádný šroubek by neměl být utažen do finální polohy menší než -1. V této poloze již hlavička šroubu drží celý AF blok a ostatní šroubky nezabírají. 
 • Počítám s tím, že takových měření bude klidně 50 i více.
 • Občas si dám oraz. Jdu se projít. Nechám oči odpočinout, vezmu si něco k snědku nebo antidepresiva...
 • Ve finále zkusím jemně doladit zaostření i pootočením o méně než je 1 hodina (tj. méně než 30°). Ale rozdíl +-10 mm na testovacím obrazci nehraje velkou roli.  Je v mezích hloubky ostrosti dané objektivem. Je to rozdíl menší než je velikost AF senzoru. Snažím se nakonec maximálně zaostřit středový AF senzor, který se používá nejčastěji.

Prvotní nastavení mi trvalo asi dvě hodiny včetně přípravy. Ale finální přesné doladění skoro celý víkend. Samozřejmě s přestávkami.

Howgh. Ufff

Štítky: Backfocus Nikon

Diskuse

Peter

31.10.2019 07:56

Vďaka za zaujímavú sériu článkov. Prešiel som si ich všetky, ale čo sa týka testovania, tak som zatiaľ len pri druhom článku. Konečne aspoň viem prečo mám niektoré fotky detailov rozmazané.

X

21.12.2019 23:04

Moc dobře popsané. Problém vidím v dostupnosti štelovacích šroubů u novějších těl. Na D5300 není možné odmontovat pouze spodní část těla. Řešil jsem to právě štelováním pomocného zrcátka, které mi dost pomohlo. Problém je, že nároky na přesnost ostření rostou s počtem mpx.  Zároveň je potřeba řící, že fázové ostření je zejména rychlé, ale nemusí vždy zaostřit stejně. U novějších těl je dobré porovnávat výsledek LiveView (kontrastní ostření) versus OVF (fázové ostření). Jsem přesvědčen, že správné řešení je mirrorless (fázové ostření přímo na čipu).

Ferd

18.1.2020 17:33

Fázové ostření na čipu, ať už mirrorless či SLR kamer, je určitě také jednou z cest. Musím říct, že osobně jsem zhýčkaný filmovým středoformátem. A beru v potaz i fakt, že filmové zrcadlovky tady byly (a stále ještě jsou...) mnoho desítek let. A tyto problémy mají dávno poměrně spolehlivě vyřešené. Přičemž ostrost kinofilmu je stále min. o cca jeden řád lepší než u digitálních kamer. O středoformátu ani nemluvě.

james eric

24.5.2020 18:16

Potřebujete finance? Hledáte finance? Hledáte finance pro rozšíření vašeho podnikání? Pomáháme jednotlivcům a společnostem získat finanční prostředky na rozšíření podnikání a založení nového podniku v libovolné výši. Získejte finance za dostupnou úrokovou sazbu 3%. Potřebujete toto financování pro podnikání a pro vyúčtování svých účtů? Pak nám pošlete e-mail nyní pro více informací kontaktujte nás nyní přes (financialserviceoffer876@gmail.com) whats-App +918929509036 Děkujeme

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd