Brand

Bali aneb krásy Indonésie nad i pod hladinou

Voda v noci je černá jako inkoust. Silné světlo skvělých svítilen Sola ale ukazuje korály, rostoucí na vraku lodi Liberty, v celé své kráse a ve všech barvách. Ve stavu beztíže se pomalu pohybujeme tmou. Okolo nás se vlní lovící murény, prolézají rezavějící zbytky a pátrají po potravě. Otočím světlo vzhůru a jeho kužel zachytí obří papouščí rybu, plavající nad našimi hlavami.

Manometr ukazuje, že je pomalu čas se otočit k návratu. Zvolna stoupáme do mělčí vody a plaveme ke břehu. Pod námi se na dně prohání trnucha, stejně jako předtím murény si shání něco k snědku. Vynořujeme se na klidné hladině, od pláže slyšíme malé vlnky, narážející do břehu. Ze 30°C teplé vody se nám moc nechce, a tak se chvíli kocháme hvězdnou oblohou. Světlo na břehu nám ukazuje cestu. Necháváme lahve nosičům a se zbytkem výstroje jdeme zpět po pláži tropickou nocí. Vedle nás šumí moře a palmy, nad hlavami nekonečné hvězdné nebe.

Tak toto je Bali - tropická dovolená a potápění snů.

bali2016-koktejly.jpgPohoda na Bali

bali2016-raj.jpgNádherné pobřeží

Indonésie, Bali

Představovat Indonésii, zemi s tisíci ostrovy ležící v Korálovém trojúhelníku, je asi zbytečné. Jednou z jejích částí je i snadno dostupný ostrov Bali. Bohužel někteří lidé vidí v Bali pouze předraženou past na turisty. Pokud jedete s cestovní kanceláří do velkého hotelu a poté se potápíte organizovaně ve velké skupině, tak to možná platí. Krásy Bali si tak sice částečně vychutnáte, dokonalé to ale nebude. Mnohem lepším zážitkem je jet pouze ve 2 lidech či v malé skupince a ubytovat se v místním hotelu.

Indonésie má jedny z nejbohatších útesu s obrovským množstvím podmořského života. Hlavním cílem naší návštěvy ostrova Bali bylo potápění. Ve volných chvílích mezi ponory jsme vyráželi prozkoumat nádhernou krajinu ostrova. Vybrali jsme si proto nejlepší oblast na potápění - Tulamben - s černými kamenitými plážemi a blízko ležícím legendárním vrakem Liberty.

Balijské počasí

Většinu času jsme měli slunečno, velmi teplo. Teplota moře byla krásných 30°C. Hladina jak rybník. Studené proudy v Tulambenu nejsou. Občasně byla krátká a silná dešťová přeháňka. Při potápění to nevadí, trošku se zakalí voda. Horší je to se vstupem do vody, přes mokrou kamenitou pláž se z vln nejde úplně snadno. Výjimečně se může zatáhnout a foukat, zataženo může být celý den. Jindy klidné moře se pak více vlní, na hladině vás může táhnout proud.

bali2016-bourka.jpg Blížící se bouřka

Pokud jste venku na výletech, je potřeba se na silný déšť připravit. Komáři nás v resortu neobtěžovali, v džungli ale byli, takže určitě doporučujeme použít repelent.

Matahari Dive and Spa

Matahari Dive and Spa je tichý resort rozumných cen, nabízející ubytování se snídaní v různých pokojích od standart přes deluxe až po bungalov. Přes silnici je pak i levnější ubytování v malých pokojích nebo velké ložnici pro více osob, slyšíte zde ale podstatně více dopravu.

 bali2016-clanek1.jpgVlevo modré budovy Matahari, vpravo dražší Paradise Palm Beach Bungalows resort s hnědou střechou

V resortu je bazén, restaurace, potápěčské centrum, lehátka ke slunění a odpočinku, masáže. Recepce vám zařídí výlety po ostrově, můžete zde směnit peníze (dolarové bankovky je třeba mít z roku 2006 a novější) či platit kartou. Za platbu kartou si ale účtují manipulační poplatek 3 % z placené částky.

Tulamben je malá vesnice, najdete zde ale i bankomat, obchůdky a malý supermarket.

Potápění je možné po celé délce pláže. Přímo před resortem Matahari je pěkný útes Suci Place, směrem vpravo pak lokalita Drop Off a směrem vlevo lokalita Coral Garden a vrak Liberty, který je vzdálen cca 300 metrů od resortu.

 bali2016-plaz1.jpgPohled na kamenité pobřeží, dále vzadu je pláž s přístupem na vrak Liberty. Takto klidnou hladinu jsme měli téměř celý pobyt

Náš deluxe pokoj byl obrovský, tichý a komfortní. Spousta místa na podlaze na vybalení potápěčského vybavení, 2 skříně a 2 police, lednička a klimatizace. Veliká koupelna se sprchovým koutem a vedle umyvadla stůl, ideální pro oplachování fototechniky.

bali2016-pokoj1.jpgDeluxe pokoj

bali2016-koupelna1.jpg Po 5 hodinách denně ve vodě či po dlouhých výletech oceníte pohodlnou koupelnu

V resortu je spousta tropické zeleně, fontánek s jezírky a posezení ve stínu. V dolní části u moře se nachází restaurace. Jídlo a nápoje je možné objednat kdykoli mezi 7 až 22 hodinou.

bali2016-restaurace1.jpg Restaurace - posezení v ranním slunci přímo u moře

bali2016-restaurace2.jpgVečerní snímek, dole u bazénu je bar a posezení přímo ve vodě. Nahoře najdete jídelní stoly

Kromě místních pokrmů si můžete objednat i řízek, pizzu, špagety a podobně. Dávali jsme ale přednost balijské kuchyni. Některé pokrmy jsou výrazně pálivé, k jiným vám ale papričky přinesou v malé mističce a jídlo si tak dochutíte podle sebe.

Celý den připravují vynikající ovocné nápoje z čerstvých banánů, ananasu, citronů, kokosu atd.

bali2016-jidlokolaz1.jpgZleva doprava - polévka Bakso s knedlíčky za 50 Kč, Mie goreng (maso s nudlemi) 60 Kč, kuře na medu s rýží za 90 Kč, kurkumová polévka Soto Ayam za 60 Kč (velká porce dostačující i jako hlavní jídlo) 

Balijská káva nebo černý čaj 20 Kč, čerstvý ovocný džus 30 Kč, míchané ovocné nápoje s kokosovým mlékem 40 Kč. Lahvové 0,5 l pivo Bitang stálo 70 Kč.

Potápění

Potápěčské centrum se nachází naproti restauraci, do vody je to cca 10 metrů. Potápění ze břehu je možné ve dvojici nebo ve skupině s průvodcem, autem nebo lodí vás také odvezou na vzdálenější lokality. Ve dvojici bez průvodce můžete chodit i na noční ponory.

bali2016-divingcentrum1.jpg Potápěčské láhve mají univerzální ventil a použít tak můžete INT i DIN regulátory. Ventil je třeba kontrolovat, občas v něm zapomněli o-kroužek. Nádrže na oplachování jsou dostatečně veliké. Stranou je pak trojice nádrží pro fototechniku, do těchto nádrží se vejdou i veliké DSLR sestavy

bali2016-porter.jpgNosičky vám donesou láhve nebo celou výstroj kamkoli po pláži, můžete se tak snadno potápět, kdekoli chcete, a pěšky dojít na vrak Liberty nebo na druhou stranu zátoky 

Přístup do vody je přes větší kameny, doporučujeme dobré botičky a řemínkové ploutve. Kameny pak jsou i v mělku pod hladinou, písek je až hlouběji. Díky tomu je voda krásně čistá, ideální na fotografování.

bali2016-utes.jpgBarvy na útesu

bali2016-stavby.jpgÚtes se pod hladinou střídá s písčitými plochami. Na nich jsou ukotveny různé stavby jako úkryt pro ryby a jako podklad pro růst korálů

bali2016-ryby.jpgNa útesu je obrovské množství ryb, plavajících v bezprostřední blízkosti. Díky potápěčskému přístroji se nemusíte neustále vynořovat na vzduch a ryby si neustálým pohybem neplašíte. Stanete se součástí podvodního života.

Najdete zde 1,5 metru dlouhé kanice na vraku Liberty, murény, chobotnice, sépie, ploskozubce, klipky, raky, strašky, korály, houby, krevety, nahožábré plže a mnoho dalšího.

bali2016-utes2.jpg Tropické ryby jsou všude, oblíbili jsme si hlavně chrochtaly

 bali2016-chrochtal.jpgZvědavý chrochtal

bali2016-bumb.jpg Nádherné zážitky jsme měli také při potápění s hejnem velkých ploskozubců. Dorůstají délky až cca 1,2 metru a mohou vážit téměř 50 kg

bali2016-kanic.jpgNa útesu byli i překrásní kanicové

bali2016-murena.jpg Muréna

bali2016-poustevnik.jpg Rak poustevníček

bali2016-utes3.jpg Petr na útesu

bali2016-plz.jpg Kromě ryb zde najdete i plže

bali2016-konik.jpg Mořský koník, snímek z potápěčského výletu do oblasti Amed

bali2016-shaun.jpgPlž Costasiella neboli ovečka Shaun, velikost cca 4 mm. Snímek z potápěčského výletu na Puri Jati

bali2016-plz2.jpgNahožábrý plž

bali2016-chaos.jpgBohužel organizované potápění ve skupině s průvodcem vypadá někdy i takto a doporučujeme se mu určitě vyhnout. Takto nic neuvidíte a nevyfotíte. Nejedná se přitom o žádné začátečníky, před ponorem si montovali vlastní výbavu (regulátory, drahá křídla atd.) a spousta měla s sebou fotoaparáty i kamery 

Vrak USAT Liberty

Tato nákladní loď z roku 1918 sloužila během druhé světové války jako dopravní pro armádu Spojených Států Amerických (United States Army Transport). V lednu 1942 ji torpédem poškodila japonská ponorka. Pokus dovléct loď do přístavu se nezdařil a Liberty tak byla provizorně zakotvena najetím na břeh v Tulambenu. Výbuch sopky Mount Agung v roce 1963 loď silně poničil a ta se tak potopila zpět do moře. Leží blízko břehu v hloubce cca 5 až 32 metrů. Trosky jsou fantasticky porostlé životem, korály a houbami. Všechny dutiny v lodi jsou obydleny obrovským množstvím ryb. Také tu jsou poměrně často k vidění i želvy.

bali2016-libertyplaz.jpgPláž u vraku Liberty. Do vody můžete chodit jen ve dvojici. Tak si ponory užijete nejlépe, nebudete mít zkopané dno. Na stolech na pláži si nastrojíte výstroj 

bali2016-chrochtal2.jpgZvědavý chrochtal pod životem obrostlými troskami vraku Liberty

 bali2016-houba.jpgPetr a velká houba na vraku Liberty

Výlety

Po ostrově se můžete všude dopravit sami. Organizovaný výlet přes hotel příliš nedoporučujeme, vychází poměrně draho. O něco levnější je domluvit se s některým z místních průvodců (někteří hovoří i česky).

Nejlevnější je pouze půjčení auta či skútru. Musíte zvládnout řízení vlevo a vypořádat se s nástrahami chaotické dopravy. Malý starší vůz Suzuki Katana stál 150 dolarů na 14 dní. Benzín byl za cca 13 Kč za litr. Voda v supermarketu stála cca 7 Kč za 1,5 litrovou láhev. Jinde ale může být cena výrazně vyšší.

V prodejnách, kde nejsou uvedeny ceny na výrobcích, pak můžete smlouvat.

Tropická krajina na Bali je fantastická. Svěže zeleným pralesem pokryté kopce, pohledy na sopku, vodopády, chrámy a rýžová pole. Pokud cestujete sami, kdekoli zastavíte a fotografujete. Navštívit můžete ovocné a kávové plantáže, různé památky, uvidíte volně rostoucí tropické plodiny a můžete potkat opice.

bali2016-zelen.jpgPrales

bali2016-kava.jpgNezralá zelená káva na plantáži

bali2016-vodopadles.jpg Vodopád Les (místní název, podobnost s češtinou je čistě náhodná). Vpravo je malý chrám. Tento nádherný 30 metrů vysoký vodopád je mezi turisty téměř neznámý

bali2016-ryzovapole.jpg Rýžová pole

bali2016-luhur.jpgNezapomenutelným byl výlet na chrámy Pura Lempuyang Luhur. Cesta vedla pralesem v mracích na úbočí hory v nadmořské výšce okolo 1000 metrů

bali2016-luhur2.jpg Jeden z mnoha malých chrámů, Pura Lempuyang Luhur

bali2016-opicka.jpgOpička v chrámovém komplexu

Zde pak naleznete fotogalerii na našem webu: http://blue-sea.cz/bali2016.html

Webové stránky resortu Matahari: http://www.divetulamben.com/

Dovolená na Bali patří k našim nejlepším cestovatelským zážitkům. Potápění na úžasných a snadno dostupných místech bylo fantastické, k tomu naprostá svoboda kdy, kde a na jak dlouho půjdete na ponor. Návštěvu Bali lze doporučit začínajícím i pokročilým potápěčům.

Krásu po hladinou a úžasný svět přístrojového potápění si pak můžete vychutnat v našem videu (doporučujeme pouštět se zvukem ve FulHD). Ve videu jsou záběry z potápění na různých lokalitách v Tulambenu, z vraku Liberty i z výletů na Amed, Jemeluk a Puri Jati: Potápění na BaliKatka a Petr, www.blue-sea.cz

Štítky:

Petr Peterka

Petr Peterka se věnuje cestovatelské a podvodní fotografii a také videu. Používá pouze kompaktní fotoaparáty, neomezují jej v cestování a pod hladinou. Jeho největším koníčkem je přístrojové potápění, volný pohyb ve stavu beztíže s úžasnými barvami a životem.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.blue-sea.cz.

Diskuse

RMI

19.2.2017 18:07

Zdravím, díky za pěkný článek na (u nás) hodně opomíjené téma UW fotografie doplněné zajímavými informacemi o Bali. Narozdíl od ostatních webů, utápějících se v nekonečných nesmyslných diskuzích o technice, snad naděje na web, kde se i do budoucna budou objevovat zajímavé články o focení, cestování atd.

Petr Peterka

19.2.2017 20:15

RMI díky za pěkný koment. Do budoucna určitě chystáme další články o cestování i fotografování a také videa.

RMI

20.2.2017 10:53

Budu se těšit, protože k UW foto mám dost blízko (ale specializuji se hlavně na makro). Kdyžtak viz https://www.zonerama.com/SilentWorld , uvitam komentař na rmi@volny.cz

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada