Brand
Blog

Barevné tónování fotografie

Snímek, který si má modelka Hanka sama vybrala, je ze série ateliérových fotografií pořízených při konstatním nasvícení a s využitím trošku kýčovitého efektu vlasového ventilátoru. Ač jsem se snažil toto narychlo zinscenované focení ozvláštnit proprietami jako je tento závoj, fotky na mě působily poměrně fádně a hodily by se především na B&W zpracování. Rozhodl jsem se pár vybraných kousků natónovat zcela odlišně a docílit tím zajímavější výsledné atmosféry.

 Vstupní materiál...

 

Fotografie je pořízena do formátu RAW a v Adobe Lightroom (případně v camera RAW) je lehce doladěna expozice, zvýšen kontrast pomocí S křivky a provedena aut. korekce objektivu.

Následně je do Adobe Photoshop vyexportována jedna kopie (jako inteligentní objekt) s vyvážením bíle 2800 K (studená verze) a teplejší 5000 K, jako kopie druhá. Ukázka je na obrázku dole:

 

Pomocí masek jsem měkkým štětcem jednotlivé verze prolnul mezi sebou a jakmile jsem byl spokojen, vrstvy sloučil.


Na zduplikované sloučené vrstvě jsem pomocí efektu "zkapalnění" provedl pár úprav na pažích, vlasech a obličeji. Portrét jsem poté ještě drobně vyretušoval a také upravil nedokonalosti v pozadí. V dalším kroku jsem technikou "dodge and burn" (nová 50% šedá vsrstva v režimu "překrýt") měkkým štětcem s bílou a černou barvou (5% krytí) podpořil světla a stíny. Figura tím dostane požadovanou plasticitu.V dalším kroku jsem pomocí filtru "prach a škrábance" vyhladil pleť. Těchto metod vyhlazení je známo více a záleží na vás, které dáváte přednost. Tento efekt, který samozřejmě překryje celou vrstu, aplikuju následně pomocí masky vrstvy jen na konkrétní části obličeje a paží. Výsledek těchto úprav vidíte na ukázce dole:

 

  Finálním retušovacím krokem je přidání decentního líčení přes novou vrstvu nastevnou na mod "barva" .


Nyní se dostáváme k finálnímu tónování a úpravám světel na fotce. Jako první jsem aplikoval efekt "Contrast Color Range" z kolekce filtrů Color Efex Pro od společnosti NIK software. Tato kolekce úprav funguje přes plug-in nejen s Photoshopem ,ale i s Adobe Lightroom a vzledem ke snadnému používání mohu jen doporučit. Sílu a konkrétní nastavení efektu lze upravit intuitivními posuvníky v okně pluginu. Následně přes masku vrstvy ještě efekt v některých místech jemně odmažu. Dále v nové vrstvě pomocí měkého štětce s různými módy prolnutí domalovávám na fotce světelné efekty a krytím vrstvy snižuji nebo zvýším intenzitu tohoto umělého světla.

 

 Jakmile jsem s výsledkem spokojen (někdy je v mém případě dobré věnovat se chvíli jiným věcem a k fotce se vrátit později, odpočatý a s novou energií), upravím ještě tonalitu pomocí vrstev úprav "živost a sytost" a "odstín a sytost". V tomto případě jsem modelce zvýraznil a trošku pozměnil barevnost vlasů. V některých místech také zvýším kontrast přes maskovanou vrstvu křivek nebo úrovní. Poslední kosmetickou úpravou jsem na pozadí v oblasti vlasů domaloval štětcem s kouřovým efektem pár těchto tvarů a vrstvě snížil krytí. Výsledný snímek doostřím přes novou sloučenou vrstvu (shift+ctrl+alt+E) ve filtru "horní propusť" s nastaveným módem na  "překrýt" a sníženým krytím vrstvy.

Posouzení efektnosti a efektivity tohoto postupu je již jen a jen na vás ;)

 Pokud máte zájem ,více fotografií "před a po" naleznete na mých dočasných FB stránkách http://cs-cz.facebook.com/LukasVecerkaPhoto.

Díky za vaší pozornost.

Lukáš Večerka

Štítky:

Diskuse

Tomáš

7.11.2012 21:11

Moc pěkné

Lukáši, skvělý návod, opravdu moc pěkně zpracovaný.

Lukáš Večerka

7.11.2012 22:18

Pochvala

Tomáši, díky za podporu. Návod je spíše pro pokročilejší uživatele a je s tímto úmyslem také ,po formální stránce, napsán ;)

Kateřina Klapková

8.11.2012 09:08

Skvělé :)

Lukáš

8.11.2012 11:36

Luxus!

Moc hezké, profík se pozná :)

Lukáš Večerka

8.11.2012 11:47

No "profík" ještě nejsem, fotím jen něco přes rok. Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se nesnažil a nepracoval na tom fotit a grafičit na Fulltimejob ;)

camlost

8.11.2012 16:44

Pro mě nejhezčí výsledek z doposud prezentovaných postupů. Bod. (I když to asi moc nevytrhne, když se dívám na bodový zisk ostatních.)

Rampa

11.11.2012 16:47

wau :)

sumecek29

28.11.2012 10:11

Díky za návod

Je opravdu inspirativní

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin