Brand

Bergamo a Milán, perly Lombardie

Na severu Itálie leží dvě krásná a dobře dostupná města: metropole Milán a Bergamo, letiště s přímým leteckým spojením z Bratislavy. Nízkonákladové aerolinie umožňují snadný a levný transport, co nabízejí obě města fotografům?

Milán, metropole módy

Největším městem Lombardie a severní Itálie vůbec je Milán. Jeho symbolem a jednoznačně největším turistickým lákadlem je katedrála Narození Panny Marie, známější spíše jako Il Duomo. Stavba byla zahájena v roce 1386 na místě stržených tří budov, a táhla se po dlouhá století. Hlavním materiálem je bílý mramor.

nahled2013_04_13_32.jpg

Budova byla finálně dokončena až v roce 1965, je tak směsicí nejrůznějších stylů a architektonických řešení. Hlavní část je gotická, poměrně velký vliv měl renesanční styl. Výsledkem je hlavní prostor, který pojme 40 tisíc lidí, 146 nádherně zdobených vitrážových oken, 135 věžiček a více jak tři tisícovky soch. Návštěvníkům je přístupná i střecha, ze které je hezký pohled jak na okolní město lemované zaledněnými vrcholky Alp (a vidět jdou i ty Švýcarské), tak na konstrukční řešení katedrály. Chrámová loď je vysoká 45 metrů, a interiér kostela skrývá například slavnou sochu sv. Bartolomea, několik sarkofágů, kryptu s pozůstatky sv. Karla Boromejského a jednou za rok je zde možné spatřit hřebík, kterým byla údajně Ježíšova pravá ruka přibyta ke kříži.

nahled2013_04_13_42.jpg nahled2013_04_13_49.jpg

Na severní straně náměstí Piazza del Duomo najdeme nákupní galerii Viktora Emanuela II. (foto vlevo) Tvoří ji 200 a 100 m dlouhé zastřešené pasáže v půdorysu kříže, skrývající především obchody s luxusním zbožím, ale i sedmihvězdičkový hotel. Castello Sforzesco (foto vpravo), dřívější sídlo milánského védody, postavil v dnešní podobě v 15. století Francesco Sforza, obranné zařízení hradu navrhoval Leonardo da Vinci. Dnes zde sídlí hned deset muzeí.

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Zhruba stotisícové město Bergamo, ležící nedaleko Milána, je pro mnoho lidí známé jen jako letiště nízkonákladových aerolinií. Přitom jde o nádherné město plné památek a hlavně zvláštní scénické krásy. Bergamo tvoří dvě v podstatě oddělené části: opevněné horní město Città Alta, tyčící se na jednom z kopečků nad spodním městem Città Bassa. Kopce připomíná i jeho jméno: berg-heim znamená Město na kopci. Založeno bylo nejspíše Kelty, kterým přišla vhod strategická poloha s výhledem do údolí řek Brembo a Serio.

nahled2013_04_15_05.jpg

Třicetisekundová expozice s použitím šedého filtru, prodlužujícího expozici o 10EV (B+W ND110) umožnila zachytit auta projíždějící ulicí jen jako duchy

Na sklonku 3. století se zde usídlili Římané a postupem času ve městě – už s latinským jménem Bergomum – vystavěli mnohé budovy, ze kterých se však dodnes zachovaly maximálně základy. Vybudováno bylo také mohutné opevnění, které ale bylo později přestavěno – nicméně některé části původních římských zdí (které městu daly na počátku středověku přívlastek operibus munitae, obklopené zdí) se dochovaly dosud. Jejich dnešní podobu, bezesporu dominantní obrazu města, jim však dali až na přelomu 16. a 17. století Benátčané.

nahled2013_04_14_03.jpg

Ranní výhled z kopce San Vigilio. Obloha narůžovělá od slunce před východem, věžě města bohužel nejsou nasvícené. Kvůli tomu je potřeba kresbu ze stínů "vytahovat" nebo fotky skládat s více expozic. Najít místo s nerušeným výhledem je docela těžké.

Již na počátku středověku vzniklo rozdělení města na dvě části, přičemž Città Alta mělo význam duchovní (sídlilo zde biskupství) a politický, zatímco Città Bassa bylo centrem výroby a ekonomiky. Dá se říct, že tak tomu zůstalo dodnes. Krásné výhledy na Città Alta jsou z úbočí kopce San Vigilio, i když najít ničím nerušený pohled není až tak jednoduché, protože většina svahů je zastavěných či oplocených. Domy se v této části města údajně prodávají za ceny začínající na 5 tis. EUR za metr čtvereční.

nahled2013_04_14_15.jpg

Obě města spojuje kromě silnic a schodů také pozemní lanovka funicular, další funicular pak spojuje Città Alta s kopcem San Vigilio. Právě od jeho horní zastávky je hodně pěkný pohled na věže nejrůznějších tvarů, tyčících se nad kamenné domy a střechy Città Alta. Obzvlášť kouzelný je při východu slunce, kdy jsou ulice města ještě bez turistů. Vrchol San Vigilio je korunován hradem (který je přístupný, avšak přímo z něj moc hezké výhledy nejsou) a ze všech stran obestavěn. I tady jsou mnohé domy a kostely docela staré a malebné.

nahled2013_04_14_11.jpg nahled2013_04_14_18.jpg

Centrem Città Alta je náměstí Piazza Vechia, kterému dominuje věž Torre del Campanone, vždy v deset hodin večer tradičně odbíjející uzavření bran horního města. Přes den slouží jako vyhlídková věž, ale počet vstupenek je omezen. Severní straně náměstí dominuje bílý Palazzo Nuevo, navržený v 17. století (a dostavěný roku 1928), dnes sloužící jako knihovna. Na protější straně náměstí najdeme oblouky a podloubí Palazzo della Ragione, postaveného ve 12. století jako radnice. Jeho fasáda je vyzdobena benátským lvem sv. Marka – to připomíná, že ač Bergamo leží blízko Milána, historicky bylo mnohem více spjato právě s Benátkami. Bývalá radnice není jediným místem, kde okřídleného lva najdeme. Další zajímavostí jsou sluneční hodiny.

nahled2013_04_14_30.jpg nahled2013_04_14_27.jpg

V uličkách měst i interiérech kostelů se neobejdete bez širokoúhlého objektivu.

Podloubím projdeme na Piazza del Duomo, na které shlížejí dvě významné stavby: bergamská katedrála a bazilika Santa Maria Maggiore, respektive její kaple Cappella Colleoni. Katedrála, nebo-li Duomo di Bergamo, byla postavena již v 9. století, ale od té doby několikrát rozsáhle přestavěna – celkově se dá zařadit do barokního stylu, ale neoklasicistní průčelí je z roku 1889. Historicky významnější je bazilika Santa Maria Maggiore, založená roku 1137. Krásně zdobený je interiér hlavní kostelní lodě, ale doslova perlou je renesanční kaple Cappella Colleoni, postavená roku 1476 na popud Bartolomea Colleoni, představitele zdejší významné rodiny (a ten zde byl posléze pohřben).  Bergamo je nejrůznějších památek plné, ale své kouzlo mají i obyčejné uličky a jejich zákoutí, obchůdky, svůdně vonící pekárny a cukrárny…

Jan Miklín

Jan Miklín se věnuje převážně krajinářské a cestovatelské fotografii, fotografie a články pravidelně publikuje v nejrůznějších cestovatelských a přírodovědných časopisech.

Více na webu www.janmiklin.cz nebo Facebooku.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada