Brand

Camera RAW nebo Lightroom?

Často do redakce dostáváme dotazy typu: je lepší upravovat fotky v Camera RAW modulu nebo v Lightroomu? A v čem se tyto dva editory odlišují? Právě v tomto článku vám přinášíme velmi zajímavé srovnání obou programů. Dozvíte se, jaké výhody i nevýhody oba mají a který bude lepší právě pro vás.

print-acr-lr.jpg

Správný výběr editoru pro úpravu fotek je vcelku závažná věc. Jakmile si na něco zvyknete, bude se vám jen těžko chtít učit se zase něco nového. Nicméně vyvíjí se nejen každý člověk - fotograf, ale i editory fotek a jejich možnosti. A proto je někdy dobré se odhodlat a zauvažovat o změně - a nebo si alespoň udělat objektivní srovnání. A to vám přinášíme právě v tomto článku - porovnáme si Camera RAW (zásuvný modul do Photoshopu) s editorem Adobe Lightroom. U obou se dozvíte jejich výhody i nevýhody.

Adobe Camera RAW

Adobe Camera RAW (nadále již jen zkratka ACR) je zásuvný modul do editoru Adobe Photoshop. Tento modul jako takový je k dispozici zdarma, zatímco Photoshop je samozřejmě placený (měsíční předplatné / jednorázový nákup). Je to nástroj, pomocí kterého můžeme své RAWy upravit a vyexportovat.

Výhody:

  • Jednoduchost použití: Mezi hlavní výhody ACR patří jeho jednoduchost použití. V podstatě není co pokazit - stačí své RAWy otevřít, upravit a vyexportovat. Není potřeba se učit, jak s ACR pracovat a jak jej používat. Stačí umět své RAWy upravit, tj. vědět, jak s jednotlivými posuvníky a nástroji pracovat.
  • Je zdarma: ACR je k dispozici zdarma jako součást Photoshopu (ten už ale zdarma není).

Nevýhody:

  • Je to pouhý nástroj na úpravu fotek: To v praxi znamená, že budete pravděpodobně potřebovat další programy na selekci, třídění a katalogizaci fotek a možná i další programy na takové úpravy, jako třeba vkládání loga do fotek nebo tvorbu video slideshow.
  • Nefunguje bez Photoshopu: bohužel ACR neumí pracovat sám o sobě, je potřeba mít nainstalovaný Photoshop.

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom je systémový nástroj na kompletní správu fotek. To v praxi znamená, že v něm můžete fotky nejen upravit, ale také je třídit, hodnotit a katalogizovat, také z nich můžete vyrábět např. video slideshow či fotoknihy, své fotky můžete exportovat přímo na sociální sítě atd. Je toho opravdu hodně a dalo by se říci, že běžný fotograf si s Lightroomem vystačí. Lightroom si můžete pořídit buď jednorázově nebo si jej měsíčně předplatit. V porovnání s Photoshopem je Lightroom výrazně levnější.

Výhody:

  • Je to komplexní program: Jak jsem již výše naznačil, není to pouhý nástroj na úpravu, ale komplexní program s tak širokou nabídkou možností, že si s ním většinou vystačíte. Své fotky v Lightroomu nejen upravíte, ale můžete je celkově spravovat, vyhledávat v nich, můžete z nich vytvářet fotoknihy a mnoho dalšího.
  • Je docela levný: Lightroom si můžete pořídit buď jednorázově (pak vás bude stát méně než 4000kč) nebo si jej předplatit (a platit měsíčně určitou částku). V době publikace tohoto článku Adobe nabízí možnost předplatit si za zhruba 300kč/měsíčně Lightroom i Photoshop.
  • Uživatelské prostředí: Lightroom má vcelku příjemné uživatelské prostředí, a to včetně nápovědy a dalších pomocných prvků.

Nevýhody:

  • Je složitější se v něm zorientovat: Lightroom nabízí opravdu velmi mnoho možností a funkcí. A více možností znamená i větší šanci něco "zvorat". Jinak řečeno - bez cizí pomoci, návodu či kurzu může být vcelku náročné přijít na to, jak Lightroom v praxi správně používat. Nemám na mysli úpravy (ty jsou ostatně stejné jako u ACR, viz kapitolka níže). Mám na mysli spíše celý proces použití Lightroomu - od importu až po export a tvorbu dalších foto produktů.

Co má Camera RAW i Lightroom společné? Úpravy fotek

ACR je modul na úpravu fotek, který obsahuje zcela stejné nástroje na úpravu fotek, jaké naleznete v Lightroomu (konkrétně v modulu Develop, který slouží pro úpravu fotek). Je zásadní si uvědomit, že ACR i Lightroom nabízí zcela identické nástroje pro úpravu RAWů, resp. fotografií. Lightroom má sice pokročilejší uživatelské prostředí a jednotlivé nástroje  jsou lehce odlišně uspořádány, nicméně veškeré posuvníky a nástroje jsou u obou zcela identické.

Z toho v praxi vyplývá, že pokud jste třeba doposud používali ACR, tak při přechodu na Lightroom nebudete mít při úpravách fotek téměř žádný problém. Své fotky budete upravovat zcela stejně jako doposud, jen si zvyknete na lehce odlišné umístění jednotlivých nástrojů. Například posuvníky jsou v jednotlivých záložkách dokonce umístěny na 99% stejně v ACR i v Lightroomu. Vše, co jste doposud měli v ACR, naleznete i v Lightroomu. Takže ten "motor", který pohání úpravu fotek, je v obou editorech identický. Jen je lehce odlišná "palubovka", tedy ovládání. Samozřejmě Lightroom kromě modulu na úpravu fotek nabízí mnoho dalšího, ale o tom jsem se již výše zmiňoval.

Shrnutí

Většina fotografů postupuje v praxi tak, že když už se rozhodnou pro změnu, tak přecházejí z ACR na Lightroom (ne naopak). V takovém případě je tento přechod vcelku pohodový, protože není vůbec potřeba měnit styl práce při samotných úpravách. Jak jsem již zmínil výše, jednotlivé nástroje pro úpravu fotek jsou u obou programů identické a používají se stejným způsobem. "Jediným", ale zásadním rozdílem je, že Lightroom je oproti ACR obrovský - nabízí nepřeberné možnosti, a tak je potřeba se v něm nejprve zorientovat a začít jej správně a systematicky používat. Mám pár známých, kteří používají Lightroom pouze na úpravu (pouze Develop modul) a vše ostatní dělají v jiných editorech. A to je vcelku škoda - ba dokonce bych řekl, že to není správný postup. Když už mi to Lightroom nabízí, tak proč v něm fotky zrovna neroztřídit, neoznačkovat, neohodnotit, nevyexportovat si verze pro web, a podobně?

Závěrem tohoto článku bych chtěl ještě zmínit, že samozřejmě existuje mnohem více editorů na úpravu i správu fotek, nicméně to je zase jiná kapitola. Cílem tohoto článku bylo poskytnout čtenářům srovnání ACR a Lightroomu a odpovědět tak na často opakující se otázky k tomuto tématu. Pokud ještě nějaké máte nebo máte svou vlastní zkušenost, zeptejte se / podělte se v komentářích níže.

Diskuse

Pavel

7.10.2015 07:54

Možná se dá podotknout, že ACR je i v Photoshop Elements, ale nemá tolik možností, jako ve velkém Photoshopu.

MartyM

7.10.2015 17:51

je to hezky napsane, diky jen se chci zeptat, ja používám LR, s ACR nemám žádné zkušenosti, taky ty úpravy jsou nedestruktivní v ACR?

Tomáš

7.10.2015 21:06

pro MartyM: přesně tak, i v ACR jsou úpravy nedestruktivní a zaznamenávají se jen do xmp přidružených souborů, takže původní RAWy jsou nedotčené.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin