Brand
Blog

Cuba, země nespočetných krás

Největší ostrovní stát v Karibiku. Ve spojitosti s touto zemí si hned každý vybaví rum, salsu a tabák. To je však jen malý výčet toho, co ve skutečnosti Kuba nabízí. Hlavními dominantami Kuby jsou totiž její přírodní krásy a fascinující život lidí, který se značně liší od toho našeho. Údolí Viňales se svými nepřehlédnutelnými kopci Mogotes. Historická vozidla vířící prach v ulicích Havany. Třpytící se slunce ve vodách Karibiku. To je Kuba...

Kubánská Vlajka

K naší dovolené v cestovatelském duchu jsme si vybrali měsíc březen, který je dle dlouhodobých průměrných hodnot teplotně a srážkově nejstabilnějším měsícem. Hlavní sezóna je od listopadu do konce dubna. V ostatních měsících hrozí riziko výskytu tropických bouří a tornád, 
se kterými se místní obyvatelé v některých oblastech skutečně téměř každý rok setkávají. Také teploty už se nejen pro nás Evropany stávají nesnesitelnými. Na Kubu jsme odjížděli se smíšenými pocity, jelikož internet je plný negativních dojmů mas turistů vůči úředníkům na letištích, ubytování, bezpečnosti, chování lidí apod... 
Po příletu, a v průběhu pobytu jsme však zjistili, že opak je pravdou a Kuba se nám vryla hluboko do našich srdcí.

Ulice Havany

Naše putování začalo v Havaně, v hlavním městě Kuby. Zejména Starou Havanu bych nazval muzeem kultury pod širým nebem. V roce 1982 bylo město prohlášeno UNESCEM za světové kulturní dědictví.
Pro turistu vznešená podívaná. Mezi domy se šíří zvuk motorů historických amerických vozidel, mezi kterými se najdou opravdové skvosty. Na nespočetném množství balkónů vlaje prádlo a ulicemi prochází davy lidí. Nejen zde, ale i v jiných městech mě trochu zaráželo, že každý Kubánec je zaměstnaný, a přitom ulice se jimi hemží. Později jsme zjitili, jak se věci mají. Řada Kubánců žije pravidlem, moc peněz nevydělám, tak proč bych dnes šel do práce. V tomto ohledu mají pravdu. V přepočtu na naše peníze se jejich platy pohybují
okolo 250Kč na měsíc. Na Kubě platí dvě měny a to Kubánské peso a Konvertibilní peso. Prvním zmíněným platí místní, druhé používají turisté. Místní dostávají také přídělové lístky na základní potraviny a drogerii. Není to však velké množství, a tak zbytek dokupují za to málo, co mají. Výhodu má ten kdo pracuje v turistickém ruchu, či má známého v cizině, který mu nějaké peníze navíc pošle. Dalším problémem je otázka jak se dostat do práce, ale k té se vrátím v následujícím článku, který se bude týkat mimo jiné i dopravy. Nyní se vraťmě k Havaně.

Pontiac

Pontiac

Mezi nejznámější místa Havany se řadí promenáda Melacón, která vede 8km podél pobřeží. Je srdcem místních lidí. V podvečer se zde scházejí rybáři a potom zejména mladí lidé upínající své pohledy na zapadající slunce. V pátek odpoledne zde bývá plno, a lidé oslavují příchod víkendu.

Melacón

Pravou stranu promenády uzavírá pevnost El Morro, která sloužila jako opěrný bod španělských kolonistů v Mexickém zálivu. Ještě před třiceti lety sloužila jako obávaný kriminál pro nepřátele socialismu. Dnes se kolem jejich útrob procházejí turisté a obchodníci. Každý večer v 21hod. se zde koná tradiční dělová ceremonie, kdy se ozve výstřel, který oznamuje konec dne a Kubánci si údajně seřizují čas.

El Morro

Další zajímavé místo se nachází v těsné blízkosti Parque Central. Najdete zde impozantní budovu kapitolu. Zdá se Vám povědomá? Je to kopie Bílého domu ve Washingtonu D.C. V současnosti je zde sídlo ministerstva vědy, technologie a životního prostředí. Veřejnosti je přístupné pouze první patro.

Capitolio

Plaza de la Catedral
Na tomto velkolepém náměstí se shromažďují davy turistů. Také restaurace a bary jsou orientované vysloveně turisticky ale rozhodně zde stojí za zhlédnutí spousta zajímavých starých budov, které tvoří specifickou atmosféru náměstí. Dominantou je krásná barokní havanská katedrála, jenž je na památku Kryštofa Kolumba zasvěcena sv. Kryštofovi.

Plaza de la Catedral

Havana je nádherné město a při návštěvě Kuby jej nelze vynechat. Nachází se v něm nepřeberné množství dalších skvostů. Za zmínku k návštěvě stojí například bar a restaurace El Floridita s báječným drinkem Daiquiri (dajkiri), nesmím zapomenout, že byla oblíbeným zařízením známého spisovatele Ernesta Hemingwaye, jehož bronzová sochá v životní velikosti je zde vystavena. Město je v turisticky navštěvovaných místech opravené, ale v uličkách mimo turistické zóny je vidět staří budov prolínající se s chudobou. Popraskané zdi, opadané omítky, trámy podepřené bálkóny apod. Každá část města však dotváří tu celkovou atmosféru, pro kterou je Kuba tak úžasná. 


Na závěr tohoto článku bych se rád zmínil také o bezpečnosti. Tuto oblast nám velmi dobře osvětlila naše úžasná Kubánská průvodkyně Miriam. Kuba je na tom z hlediska bezpečnosti daleko lépe než většina evropských zemí, včetně té naší. Běžná kriminalita jako jsou krádeže, je téměř jen ve větších turistických městech. Vraždy, znásilnění apod. nejsou na Kubě běžné. Mentalita lidí je zde zcela jiná, nikdo si nic nezávidí a každý také myslí na tvrdost postihů. Spíše pro pobavení udávám jeden příklad. Za vraždu manželky si Kubánec odsedí 6let a za zabití své vlastní krávy 15let. Tu totiž musí prodat státu a ne používat pro vlastní potřebu. Zabije - li krávu, čím si myslíte, že je dobré se ohánět? Každý si jistě odpoví sám. 


Na snímky jsem použil dva tipy objektivů, Tokina 11 - 16mm F2,8 a Tamron 70 - 200mm F2,8. 

Doufám, že Vás dnešní článek zaujal a budete se již těšit na další, ve kterém si řekneme něco o lidech jako takových, o dopravě na Kubě a navštívíme další nádherná místa, jako třeba ráj všech lenochů Varadero, či staré městečko Trinidad.

Štítky:

Diskuse

Šába

8.4.2012 23:20

Jedná se o první můj psaný článek vůbec, tudiž budu za jakoukoliv zpětnou vazbu velice rád.

Tomáš

9.4.2012 09:26

Nádhera

Tak článek je opravdu moc pěkný, čtivý, poutavý, doprovodné fotky taktéž moc pěkné. Už se moc těším na další díl :)

efe

10.4.2012 14:39

Potvrzuji

že návštěva Kuby je opravdu zážitek, který lze jen a jen doporučit. Jen doplním malou opravu - oblíbený bar E. Hemingwaye je LA Floridita ;o)

Šába

10.4.2012 15:07

Nerad bych někoho mystifikoval, tak jsem teď raději zkoumal a google mi našel obě možnosti, možná řečeno jiným jazykem

efe

10.4.2012 16:36

Doma najdu fotku s jídelním, resp. nápojovým lístkem ;o)

Šába

10.4.2012 16:42

Na fotkách na google je napsanej nápis nad hlavním vchodem Floridita, pod fotkama spousty lidí je El Floridita a z boku restaurace na transparentu je El Floridita :-))

efe

10.4.2012 16:44

Tak si v tom dělají bordel sami Kubánci :o) Každopádně i z jazykového hlediska je správně La F. Kdy bude další díl povídání? Moc se těším!

efe

10.4.2012 16:47

Tak si v tom dělají bordel sami Kubánci :o) Každopádně i z jazykového hlediska je správně La F. Kdy bude další díl povídání? Moc se těším!

Šába

10.4.2012 16:51

Tak, nechť to rozřeší Kubánci mezi sebou :-) Chtěl jsem pokračování psát již tento týden, ale mojí známí už jsou nedočkavci na videa atd., takže reálněji to vidím na příští týden.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada