Brand

Digitální nadržování a vykrývání

V tomto článku se pokusím navázat na výtvarné umění a popíšu pravděpodobně nejuniverzálnější a nejnadčasovější úpravu jakou Photoshop nabízí.

Úvod

Ztmavování (nadržování) a zesvětlování (vykrývání) jsou již po staletí činnosti neodmyslitelně spjaté s výtvarným uměním. Díky nim, použití perspektivy a kompozici byli renesanční malíři schopni modelovat reálnou trojrozměrnou scénu na dvojrozměrná plátna či fresky. Záměrným zesvětlováním části obrazu navíc daný umělec docílil nasměrování divákovy pozornosti na důležité prvky obrazu.

Později v polovině 19. století chemik Eugéne Chevreul svou studií barev ovlivnil dva nové a současně se vyvíjející výtvarné směry – impresionismus a fotografii. Chevreul rozdělil barvy na ,,studené“, které zdánlivě ustupují a ,,teplé“, které se zdánlivě přibližují. Popsal také zákon simultánního kontrastu barev a tzv. komplementární barvy.

O nadržování a vykrývání (angl. dodging and burning) mluvíme až v souvislosti s temnou komorou a úpravou černobílých negativů. Avšak v souvislostí s novými fotografickými vynálezy, tedy barevnými diapozitivy a přechodovými filtry, byl význam těchto technik podceňován a fotografie se z mého pohledu stala médiem dokumentárním a poněkud omezeným.

Dnes můžeme fotografie díky digitální technice upravovat dle našeho záměru a přiblížit se tím práci starých mistrů.

 

Úprava v praxi

Pro ukázku této úpravy jsem vybral panorama Starolesnianského plesa pořízené letos v září ve Velké Studené dolině ve Vysokých Tatrách. Nejdřív jsem udělal klasické úpravy. Pomocí Křivek jsem snímek lehce zkontrastnil a upravil barevné podání. Také jsem pomocí nástroje Color Range selektivně ztmavil oblohu. Následující postup samotného nadržování a vykrývání popíši již podrobněji.

 

Postup

iii.jpg

Výběrem Vrstva-Nová-Vrstva (Ctrl+Shift+N) se otevře okno, ve kterém nastavíme: Barva- Šedá, Mód - Překrýt, a zatrhneme Vyplnit neutrální barvou (50 % šedá) a následně nastavení potvrdíme. Od této chvíle můžeme libovolně štětcem s 0 % tvrdostí malovat (pozor - ne klikat) buď černou nebo bílou barvou po fotografii. Míru ztmavování či zesvětlování ovlivňuje nastavení Průhlednosti. Já jsem během své úpravy pracoval s Průhledností v rozmezí 5 až 25 %.

iv.jpg

Malováním černou barvou jsem se snažil, aby kameny v popředí přecházely od nejtmavějších těsně u okraje snímku až po nejsvětlejší, které postupně ubíhají do 2. plánu. Ztmavil jsem také kameny na pravé straně, aby odpovídaly těm na straně levé. Tím jsem vytvořil kontrast ne mezi pixely (Křivky), ale mezi částmi celého obrazu. Divákovo oko tímpádem snázeji postupuje scénou k osvětleným štítům. Také jsem ztmavil neosvětlené partie štítu u okraje snímku. Nejvyšší osvětlený vrchol a odrazy štítů v plese na levé straně jsem naopak zesvětlil.

Přejíždějte myší nad snímkem níže a sledujte, jaký vliv na něj má aplikovaný efekt.

panoramaplesapredupravou.jpg

Závěr

Je zřejmé, že popsání podstaty této úpravy není snadné. Nelze jasně říct kam posunout černého a kam bílého jezdce či do jakého tvaru vytvarovat křivku. K úspěšnému používání této úpravy je výhodná znalost výtvarného umění, časté sledování práce předních světových fotografů či jen dostatek času pro metodu ,,pokus-omyl“. Časem můžete také vyzkoušet místo černé a bílé barvy použit i barvy ostatní. V každém případě však doporučuji snímek ukládat ve formátu .psd nebo .tif se všemi vrstvami, abyste mohli později se snímkem dále pracovat.

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

mba

21.12.2011 08:47

technická

Ahoj, jaký smysl má vyplňovat novou vrstvu 50% šedou? Pokud bude vrstva průhledná a budu malovat přímo do ní, výsledek bude stejný ne?

jizapo

21.12.2011 14:13

Jen doplnění

Místo štětce s černou, či bílou používám nástroj "zesvětlení" nebo "ztmavení" středních tónů s 15-20% expozicí a zcela měkkým okrajem-štětcem. Krytí šedé vrstvy s volbou prolnutí v režimu překrýt může pak zůstat na 100% a zhledem k tomu že ztmavováním, či zesvětlováním vlastně odcházím ze středních tónů, tak bude tento jev čím dál tím pozvolnější.

Jan Bainar

21.12.2011 14:46

re: technická

Díky za připomínku. 50% šedá je nutná z povahy režimu prolnutí Překrýt. Je totiž nastaven tak, aby snímek velmi zkontrastnil a ,,zničil" šedou jako takovou, aby žádný pixel nebyl šedý. Kdyby nebyla nastavená šedá a režim prolnutí by byl Normální, docházelo by k šedivění světlých pixelů. Samozřejmě je ale možné nechat režim prolnutí vrstvy Normální a změnit režim prolnutí samotného štětce na Překrýt popřípadě Měkké světlo a opět pracovat s černou a bílou barvou. Je to, ale nevýhodné, protože je nutné režim prolnutí přenastavovat např. při práci s maskou (je nutný režím Normální). Celá úprava se dá provést i jinými způsoby, podstata ale zůstává stejná.

Anonym

22.12.2011 13:07

Děkuji

už jsem si to zkusil a moc se mi uvedený postup líbí, určitě ho na těch vypiplanějších použiju :) mk

Voris

22.12.2011 19:05

Výborná finta! Už se těším na další článek. :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin