Brand

Ahoj, cenu mají právě takovou, jakou za ně někdo bude ochotný zaplatit. Velice bude záležet na jejich stavu a použitelnosti pro focení - vypadají jako nové nebo už toho dost zažily? Ostří a cloní jako nové nebo to jde příliš lehce nebo příliš ztuha? Mají čistá skla nebo tam je prach nebo dokonce plíseň? Jaké zakončení má ten Biotar? S výslednou cenou (ochotou kupujícího zaplatit) to nejspíš hne v řádu desítky tisíc.

Za mne, pokud nejsi blázen do focení a tyhle manuální objektivy ti k ničemu nejsou, prodal bych je, pokud pár desítek tisíc pro tebe hraje roli. Pokud by byly v perfektním sběratelském stavu a ty peníze jsi nepotřeboval, můžeš je mít jako investici a doufat, že vzhledem k jejich nedostatku a poptávce cena jen poroste. To bych ale asi zvažoval jen u skutečně "perfektních" kousků, ne něčeho evidentně použitého a "jetého".

Cenu těchto objektivů totiž nepovažuju za "fotograficky" opodstatněnou - pro mne to je "jen" módní vlna po rozšíření levné fototechniky. To proč někteří šílí po těchto objektivech je jen "efekt", způsob jakým vykreslí neostré pozadí. Ani jeden z nich se opticky nemůže srovnávat s moderními manuálními objektivy jako je třeba Samyang 2/135, který bylo možné sehnat nový za 13 tisíc.

Ceny můžeš odhadnout podle eBay, kde se vždy nějaké nabízejí. Pro přesnější odhad bys potřeboval odchytit nějakou aukci, kde lidé přihazují. Návrhy na "okamžité zakoupení" jdou vždy nadsazené.

A odhad ceny? Biotar 75... kromě stavu hodně záleží na zakončení, pro jaký to bylo fotoaparát. Zakončení pro Nikon, Pentax, Contax/Yashica nebo M42 jsou univerzálnější (půjdou na zrcadlovkách) a tedy cennější. Rozšířené Exakty/Praktiny se hodí na bezzrcadlovky, cena je nižší. Mezi 10 a 20 tisíci by se měl v klidu prodat.

A Trioplan 100 pro Praktinu bych hádal kolem 8-10 tisíc ale ne o moc výš.

FotoŠkoda v Praze není špatný nápad. Jinak Aukro/Ebay.