Brand

Nejsem si jistý, zda jsem ten pravý, kdo by mohl přinésat světlo do problému, ale zkusím se na to podívat z hlediska svých zkušeností! 

Pro exteriérové focení bych považoval externí blesk téměř za nutnost. Jistě, stíny se dají vyjasnit odrazovou deskou, ale ne vždy jsou po ruce ochotné a šikovné ruce a ne vždy odrazka postačí. Se světly v interieru je to poněkud složitější. Tam bývá světla mnohem méně, než venku. Nicméně si myslím, že pár záblesků o výkonu nějakých min. 160ws by mohlo postačit. Samozřejmě s nějakými těmi deštníčky, či softboxy. Konzultoval jsem s lékařem použití záblesků při fotografování dětí a on mě ujistil, že dřív skončí životnost mých blesků, než by se jejich světlo negativně projevilo na zdraví mimina! Samozřejmě, nesmíme špuntovi fláknout bleskem přímo do oček, jak je obvyklé u integrovaných blesků! Investice do jednoho systémového blesku, minimálně dvou zábleskových přístrojů, softboxů, deštníků a světelných stativů(bývají v nabídce sety v rozumných cenových relacích viz např: http://www.stativy.com/2x-miniblesk-sada-160ws-zableskova-lampa-se-softboxem-p4067) a rádiových odpalovačů rozhodně nedosáhne ceny 5D, přičemž se mi tato investice  jeví, jako, s ohledem k vytčenému úkolu, jako smysluplnější! Ovšem, pro autora s neomezenými finančními možnostmi je i investice do 5D jistě krokem v před a kombinace FF s 50mm pevným objektivem, bude pro práci, s ohledem na kvalitu výstupu, ideální! Nicméně si myslím, že s APS-C čipem lze dosáhnout pozoruhodných výsledků! Nevím, jestli profesionálních, protože znám s odpuštěním prasácké práce tzv profesionálů, a také navýsost kvalitní práce tzv amatérů.

St.