Brand

Diskuse - Cano 77d, 80d, 90d či 6d mark ii

Nicolle

23 příspěvků

Dobrý večer,

Chtěla bych poprosit o radu. Chtěla bych (vlastně už i potřebuji) koupit nový fotoaparát. 

Nyni mám Canon eos 600d, už má bohužel své nejlepší roky za sebou (nyní mi dělá na fotkách čáry, či vyhazuje chybu a kvalita už taky trosku odpadla). Projizdela jsem internet a přemýšlela, co si koupit. Nejdříve jsem vahala jestli vůbec Canon nebo jestli zkusit Sony A7, ale nějak jsem se rozhodla pro canon - už jen pro to, že jsem na nej zvykla. Jenže od doby, co jsem kupovala Canon 600d uběhlo skoro 8 let a na internetu je toho teď spousta. Zaujal mě hlavně fotoaparát Canon 6d mark ii, u kterého se mi líbí že je to FullFrame (z mých očích je to proste něco víc, větší kvalita)  ale dočetla jsem se, že mi na to nepůjdou mé objektivy, takže bych je vlastně musela časem také vyměnit. 

Poté jsem narazila na canon 77d, ale u toho váhám, jestli mi na dalších 10 let bude stačit. 

O fotoaparátu Canon 80d jsem se na FotoGuru dočetla, že je to dobrý fotak, ale poměr cena /výkon nic moc. Tak jsem začala uvažovat i o dalším modelu Canon 90d. A jak jsem tak všechno četla, tak jsem se do toho úplně zamotala. Bohužel ve svém okolí nemám nikoho, kdo by si o tom se mnou promluvil.

Proto se prosím obracím na vás, jaký fotoaparát by jste zvolili? Canon 6d mark ii, 77d, 80d či 90d? Nebo zkusit Sony?.

Pokud by jste mi doporučili úplně jiný fotoaparát, budu jedině ráda. Jak už jsem psala, na internetu je toho na mě moc, tak opravdu nevím.

Mé požadavky na nový fotoaparát jsou takové - vyklápěcí displej, dobrý poměr cena/výkon a aby mi poctivě sloužil dalších x let, jako můj “staroušek”. Ještě by bylo dobré říci, co vůbec fotim. Fotim ráda krajinu, noční oblohu, (zkouším se učit) portréty a hlavně bych poradně chtěla fotit auta, jak různé detaily tak i při jízdě. Jednoduše pořád se hledám. 

Fotim poměrně často s canonem 50mm,tamronem 20-40mm a seťákem 18-55. 

Ale v nejbližší době bych chtěla tyhle objektivy (kromě 50tky) vyměnit buď za pevné sklo 24mm a  10-18mm (či jiný širokouhly objektiv)

Moc, moc děkuji za radu!

před rokem

František

920 příspěvků

Ahoj Nikoll

Myslím , že chápu Tvůj nápad zkusit získat pro své rozhodnutí nějaké informace na fóru jako  je toto.. Ostatně i když se nezdráhám ostatním zde občas sdělit svůj názor, myslím, že i já jsem sem pár dotazů dal a nikterak se za ně neschovávám. Prostě na některé věci je docela dobré přečíst si názor jiných - podobně potrefených.  smile 

Pořízení nového aparátu je pro mnohé oříšek...není divu.. Výrobci to do nás sází jak se dá, o prodejcích ani nemluvě. Někdo je technicky zdatný, jiný získá své vědomosti v praxi a další to prodává a tak ví co letí a kam se to všechno směřuje. Takováhle fóra jsou pak docela slušné síto pokud se do nich zapojí víc lidí a občas v nich i něco uvízne. Ale rozhodnutí bude vždy na Tobě. 

Cena/ výkon   To je věc o které moc lidí nepíše....ono není ani proč... já myslím, že v rámci jednotlivých "segmentů" to prodejci mají v hlavě srovnané jasně. Start level...za nějakou tu kačku, ....lepší, vybavenější, ale stále amatér...už zaplatíš docela odpovídající částku, pak je takové to...ještě to není úplně profesionální, ale skoro se to tak dá používat a tváří se to tak....no a na špičku....to snad ani my amatéři nemusíme koukat....nejen, že to nezaplatíme, ale asi ani nevyužijeme... Než se tam prokoušeme, tak obvykle tuto skutečnost i pochopíme. ( zaplať bůh)

Takže odpovím Ti..pokud zvládáš techniku používání Can 600D  a to nejen co do pokročilých nastavení, ale i práci v postprocesu...pokud jsi již vystřílela všechny náboje při investicích do fotoeditorů a máš i zde odpovídající technické a SW vybavení, pokud jsi své zrcadlovce dopřála možnosti pevných světelných objektivů a stále máš dojem, že to technicky může být lepší....asi je čas na změnu.

U Tebe je to jednodužší - jestli aparát má vadu, kterou nechceš nechat opravit...nezbude něž pořídit něco jiného. V cenách/ výkon se v dněšní době téměř nemůžeš zásadně minout. Je třeba vybrat aparát, který splňuje Tvé požadavky, který je pro Tě ergonomicky na výši a který jsi schopná zaplatit bez toho, že se z koníčka - fotografie stane noční můra. 

Téma FF... no.... fotím na FF cca 1/2 roku, fotoaparát s menším snímačem jsem si ponechal, protože je v podstatě dnes za slušnou částku neprodejný a stále mám pocit, že se o slušný aparát jedná....ale řekl bych, že jej nijak často nevyužívám. Odpočívá. Možná u lidí co fotí určitá témata, reportáže, nebo v místech kde nechtejí použít zoom objektivy a mění ohniska má i taková kombinace smysl, ale zatím se po pořízení FF aparátu zřejmě k APS-C delší dobu  nevrátím, byť crop faktor má určitýpotenciál..ale v současné době toto není pro mě zásadní a výhodné. Důležitější je pro mně možnost práce s hloubkou prostoru, jemnost obrazu a v neposlední řadě všechny výhody spojené s možností použití nepoměrně vyšších hodnot ISO. Pravda je, že jsem přechod na FF zohlednil při pořízení některých svých objektivů a dopředu jsem se ujistil, že je reálná možnost jejich užití i na FF.  Tak mně všechny neopustily a jen jsem je doplnil.

Když se ale dívám na Tvou sadu objektivů, myslím, že se Ti dost ta ohniska už teď překrývají a na to bych se dobudoucna soustředil. Je to vyhazování peněz ...40...50...55mmm ??...jasně 18-55mm byl seťák ale proč jej držet s 20-40mm Tamronem ?? 

S velmi širokým ohniskem je třeba být velmi opatrný. Tak, jak teleobjektiv Ti dokáže "zhustit" prostor směrem od objetivu do dálky, tak ultraširoký objektiv naskládá široký úhel krajiny na formát snímače ( fajn - je to tam fakt všechno )..ale za cenu toho, že je všechno extrémně malé. Práce s takovým objektivem není jednoduchá. Naopak...pokud 8 let pracuješ s objektivy, které přepočteny na FF jsou v rozmezí 30 - 80mm a zatím jsi nepotřebovala delší ohnisko, tak i na FF asi "ušetříš" pokud nebudeš chtít pořídit teleobjektiv. Ovšem třeba auta v pohybu....to by si už nějaký mm zasloužilo...wink 

Jasně....nedoporučil jsem Ti konkrétní aparát...ale třebas i takové čtení k něčemu je. Apropo´ na Tvém Niku není zřejmě vyplněný kontakt, poslal bych Ti toto povídání mimo diskuzi, protože fakt rada co koupit to není, ale pokud budeš chtít, můžeš mi napsat na kubicek.f zavináč na seznamu... Klidně můžeme povídat dál a podrobněji...nic nás to krom času nestojí... 

František  

před rokem

sladas

4154 příspěvků

Ahoj Nikol.

 

Krajina  a portrét: 6D mII, který ti dá lepší kresbu než zbývající APS-C aparáty, ale využiješ jen tu 50ku a Tamrona.  Ten Tamron se ti bude na FF těle chovat docela jinak než na APS-C, neb na menším snímači jsi využívala pouze středovou část objektivu, kde se neprojeví tolik ztráta ostrosti u okraje snímku a ani tolik deformace, či vinětace, zkrátka optické vady. Reportáž: APS-C  přístroje, které jsou mnohem dál než 600D a to co se obrazového výstupu týče, tak rychlosti ostření tak seriového snímání. Doporučuji si to jít někam vyzkoušet a ohmatat. Jinak FF s objektivy jsou jiná váhová kategorie. Ten zoom 10-18mm je na APS-C!  A ještě je tu varianta Canon EOS RP. Přechod na Sony, bude nejvíce finančně náročný.

Přeji Ti dobrý výběr i když ne zrovna nejlehčí. winkSlaďas

před rokem

František

920 příspěvků

Ahoj. Stando hezky, stručně....pěkná poznámka. Jen s tím že FF s objektivem musí být jiná váhová kategorie...to zase tak úplně nemusí vždy platit i když težší to bude.. Ale jen pro zamyšlení a skutečné porovnání kde je ten "rozdíl" a z čeho plyne...

Canon 600d má  570g    133x99,5x79,7mm

Nikon D7000má  690g    132x105x77mm

A FF D750 má    765g    141x113x78mm

 

Některé objektivy, zvláště pak kratší ohniska ( i ty co používá Nicolle 50ka a tamron ) jsou použitelné jak na FF tak na APS-C, takže jejich váha a rozměr se nezmění a neporoste. Druhá věc je, jestli nebudou ta ohniska s FF najednou MOC krátká, protože s crop faktorem APS-C se tváří jako delší objektivy.  V tělech je tedy nejméně 15dkg rozdíl, což někdo pozná a někdo nad tím mávne rukou, v rozměrech to číselně není tak strašné...pozná se to ale ergonomicky v ruce i když tam jsou fakt ani ne cm rozdíly.. Rozdíl ve váze enormně naroste, až pokud začne s FF aparátem fotograf užívat delší ohniska a zejména světelné objektivy s delšími ohnisky...Tam už je to docela váha a ne nadarmo sportreportéři mají všichni za lajnou na fotbalu aparát na nějakém stativu. Držet bych to 2 hod nechtěl. To ale nemusí být na závadu při kratším focení. Prostě něco za něco.

Já jsem osobně velmi ocenil možnost pořídit s FF slušný snímek i v slabších světelných podmínkách a řekl bych, že mne FF i přiměl se vrátit se zpět od používání dlouhých ohnisek k pořízení snímku z menší vzdálenosti. Proč? No, lacinější, méně kvalitní amatérské objektivy s dlouhým ohniskem v kombinaci s APS-C sice fotografa pustí lehce blíž k objektu, což je velmi podbízivé, ale snímky jsou tomu odpovídající. Abych se dostal s FFna podobná ohniska musel bych obvykle pořádně zaplatit. On se ten crop faktor docela pozná, zvláště na střední a delší vzdálenosti.

Ano, i pro  APS-C jde použít světelné dlouhé objektivy, ale po těch normální amatér ani nevzdechne, případně je pořídí se skřípěním zubů, protože stojí klidně 2x tolik co tělo aparátu ( a to se držím u zdi..... navíc se jedná vesměs o objektivy použitelné i na FF, tak zase žádná úspora kil, peněz, ani rozměrů)  Cena světelného objektivu s delším ohniskem pak spolehlivě donutí fotografa udělat nějaký ten krůček vpřed s nasazenou padesátkou, nebo 85kou je - li to možné....a ejhle...To je najednou detailů..že !!!? Každému doporučím zkusit jaký je v detailech snímku rozdíl, když přistoupí blíž a použije "kratší" objektiv.

A teď se vrátím zpět k porovnání.. Moje FF D 750 bude tedy s nasazeným objektivem Sigma 105mm oproti téže kombinaci s D 7000 APS-C o 75g těžší, přibude jí 1cm na výšku i šířku... pro pořízení stejného záběru budu muset namísto ze 6ti kroků fotit ze 4. Nejen, že mám v tom okamžiku k dispozici místo 16mil. pixelů k dispozici 24 - díky novějšímu aparátu, ale díky tomu, že jsem blíž, snímač rozliší i více detailů - to díky mé vzdálenosti od objektu. V neposlední řadě budu mít také podstatně lepší možnost ovlivnění hloubky ostrosti snímku a práce s pozadím i se světlem.

Asi bych mohl ještě dál hodnotit, že FF aparáty obvykle jsou vybaveny nejméně tak jako ty pokročilejší APS-C ( vyjma profesionálních APS-C, které ale slouží k jinému focení, než je běžná amatérská fotografie ), a zřejmě bych našel i další argumenty proč bych i dnes při pořízení nového aparátu v případě že mi to dovolí finanční prostředky preferoval formát FF a jediné co by mně od toho odrazovalo by byla nemožnost počítat s crop faktorem ve spojitosti s některou z vyšších řad APS-C modelů ke specifickému užití například focení na větší vzdálenosti..

Mně ten rozdíl 15dkg přijde jako snesitelný.... narozdíl od finančního skoku z vod nižších tříd APS-C k FF aparátu.

František :-D

 

před rokem

Nicolle

23 příspěvků

Ahoj Nikol.

 

Krajina  a portrét: 6D mII, který ti dá lepší kresbu než zbývající APS-C aparáty, ale využiješ jen tu 50ku a Tamrona.  Ten Tamron se ti bude na FF těle chovat docela jinak než na APS-C, neb na menším snímači jsi využívala pouze středovou část objektivu, kde se neprojeví tolik ztráta ostrosti u okraje snímku a ani tolik deformace, či vinětace, zkrátka optické vady. Reportáž: APS-C  přístroje, které jsou mnohem dál než 600D a to co se obrazového výstupu týče, tak rychlosti ostření tak seriového snímání. Doporučuji si to jít někam vyzkoušet a ohmatat. Jinak FF s objektivy jsou jiná váhová kategorie. Ten zoom 10-18mm je na APS-C!  A ještě je tu varianta Canon EOS RP. Přechod na Sony, bude nejvíce finančně náročný.

Přeji Ti dobrý výběr i když ne zrovna nejlehčí. winkSlaďas

před rokem

Dobrý den, 
moc děkuji za vaši radu/názor. 
Vím že je zoom 10-18mm na APS-C, možná jsem to tam špatně napsala nebo tak, ale myslela jsem to jako variantu, co bych si koupila k novému fotoaparátu (kdybych šla třeba do Canona 90D), namísto Tamrona.

   

Ještě jednou moc děkuji, za váš názor/radu. Doufám, že výběr dopadne dobře. laughing S pozdravem Nicolle Kreis 

před rokem

Nicolle

23 příspěvků

Ahoj Nikol.

 

Krajina  a portrét: 6D mII, který ti dá lepší kresbu než zbývající APS-C aparáty, ale využiješ jen tu 50ku a Tamrona.  Ten Tamron se ti bude na FF těle chovat docela jinak než na APS-C, neb na menším snímači jsi využívala pouze středovou část objektivu, kde se neprojeví tolik ztráta ostrosti u okraje snímku a ani tolik deformace, či vinětace, zkrátka optické vady. Reportáž: APS-C  přístroje, které jsou mnohem dál než 600D a to co se obrazového výstupu týče, tak rychlosti ostření tak seriového snímání. Doporučuji si to jít někam vyzkoušet a ohmatat. Jinak FF s objektivy jsou jiná váhová kategorie. Ten zoom 10-18mm je na APS-C!  A ještě je tu varianta Canon EOS RP. Přechod na Sony, bude nejvíce finančně náročný.

Přeji Ti dobrý výběr i když ne zrovna nejlehčí. winkSlaďas

před rokem

Dobrý den, 
Já se omlouvám, možná jsem to špatně napsala - vím žezoom 10-18mm je na APS-C, myslela jsem to tak, že bych si ho chtěla pořídit namísto Tamrona. 
Moc děkuji za vaší radu/názor, vážím si toho. s Pozdravem Nicolle Kreis :-) 

před rokem

Nicolle

23 příspěvků

Ahoj. Stando hezky, stručně....pěkná poznámka. Jen s tím že FF s objektivem musí být jiná váhová kategorie...to zase tak úplně nemusí vždy platit i když težší to bude.. Ale jen pro zamyšlení a skutečné porovnání kde je ten "rozdíl" a z čeho plyne...

Canon 600d má  570g    133x99,5x79,7mm

Nikon D7000má  690g    132x105x77mm

A FF D750 má    765g    141x113x78mm

 

Některé objektivy, zvláště pak kratší ohniska ( i ty co používá Nicolle 50ka a tamron ) jsou použitelné jak na FF tak na APS-C, takže jejich váha a rozměr se nezmění a neporoste. Druhá věc je, jestli nebudou ta ohniska s FF najednou MOC krátká, protože s crop faktorem APS-C se tváří jako delší objektivy.  V tělech je tedy nejméně 15dkg rozdíl, což někdo pozná a někdo nad tím mávne rukou, v rozměrech to číselně není tak strašné...pozná se to ale ergonomicky v ruce i když tam jsou fakt ani ne cm rozdíly.. Rozdíl ve váze enormně naroste, až pokud začne s FF aparátem fotograf užívat delší ohniska a zejména světelné objektivy s delšími ohnisky...Tam už je to docela váha a ne nadarmo sportreportéři mají všichni za lajnou na fotbalu aparát na nějakém stativu. Držet bych to 2 hod nechtěl. To ale nemusí být na závadu při kratším focení. Prostě něco za něco.

Já jsem osobně velmi ocenil možnost pořídit s FF slušný snímek i v slabších světelných podmínkách a řekl bych, že mne FF i přiměl se vrátit se zpět od používání dlouhých ohnisek k pořízení snímku z menší vzdálenosti. Proč? No, lacinější, méně kvalitní amatérské objektivy s dlouhým ohniskem v kombinaci s APS-C sice fotografa pustí lehce blíž k objektu, což je velmi podbízivé, ale snímky jsou tomu odpovídající. Abych se dostal s FFna podobná ohniska musel bych obvykle pořádně zaplatit. On se ten crop faktor docela pozná, zvláště na střední a delší vzdálenosti.

Ano, i pro  APS-C jde použít světelné dlouhé objektivy, ale po těch normální amatér ani nevzdechne, případně je pořídí se skřípěním zubů, protože stojí klidně 2x tolik co tělo aparátu ( a to se držím u zdi..... navíc se jedná vesměs o objektivy použitelné i na FF, tak zase žádná úspora kil, peněz, ani rozměrů)  Cena světelného objektivu s delším ohniskem pak spolehlivě donutí fotografa udělat nějaký ten krůček vpřed s nasazenou padesátkou, nebo 85kou je - li to možné....a ejhle...To je najednou detailů..že !!!? Každému doporučím zkusit jaký je v detailech snímku rozdíl, když přistoupí blíž a použije "kratší" objektiv.

A teď se vrátím zpět k porovnání.. Moje FF D 750 bude tedy s nasazeným objektivem Sigma 105mm oproti téže kombinaci s D 7000 APS-C o 75g těžší, přibude jí 1cm na výšku i šířku... pro pořízení stejného záběru budu muset namísto ze 6ti kroků fotit ze 4. Nejen, že mám v tom okamžiku k dispozici místo 16mil. pixelů k dispozici 24 - díky novějšímu aparátu, ale díky tomu, že jsem blíž, snímač rozliší i více detailů - to díky mé vzdálenosti od objektu. V neposlední řadě budu mít také podstatně lepší možnost ovlivnění hloubky ostrosti snímku a práce s pozadím i se světlem.

Asi bych mohl ještě dál hodnotit, že FF aparáty obvykle jsou vybaveny nejméně tak jako ty pokročilejší APS-C ( vyjma profesionálních APS-C, které ale slouží k jinému focení, než je běžná amatérská fotografie ), a zřejmě bych našel i další argumenty proč bych i dnes při pořízení nového aparátu v případě že mi to dovolí finanční prostředky preferoval formát FF a jediné co by mně od toho odrazovalo by byla nemožnost počítat s crop faktorem ve spojitosti s některou z vyšších řad APS-C modelů ke specifickému užití například focení na větší vzdálenosti..

Mně ten rozdíl 15dkg přijde jako snesitelný.... narozdíl od finančního skoku z vod nižších tříd APS-C k FF aparátu.

František :-D

 

před rokem

Dobrý den, 

moc děkuji za váš názor. 
Já také hodně váhám nad FF fotoaparátem, jak už jsem psala, přijde mi to jaako něco víc (ohledně kvality), jen mi teď moje rozhodování pokazil nový Canon 90d, který má prostě všchno co bych chtěla, akorát není FF.. 
No uvidím, ještě stejně musím chvilku šetřit, tak mezi tím mohu váhat a rozhodovat se. 

Ještě jendou moc děkuji za váš názor. s Pozdravem Nicolle Kreis 

 

před rokem

Nicolle

23 příspěvků

Ahoj Nikoll

Myslím , že chápu Tvůj nápad zkusit získat pro své rozhodnutí nějaké informace na fóru jako  je toto.. Ostatně i když se nezdráhám ostatním zde občas sdělit svůj názor, myslím, že i já jsem sem pár dotazů dal a nikterak se za ně neschovávám. Prostě na některé věci je docela dobré přečíst si názor jiných - podobně potrefených.  smile 

Pořízení nového aparátu je pro mnohé oříšek...není divu.. Výrobci to do nás sází jak se dá, o prodejcích ani nemluvě. Někdo je technicky zdatný, jiný získá své vědomosti v praxi a další to prodává a tak ví co letí a kam se to všechno směřuje. Takováhle fóra jsou pak docela slušné síto pokud se do nich zapojí víc lidí a občas v nich i něco uvízne. Ale rozhodnutí bude vždy na Tobě. 

Cena/ výkon   To je věc o které moc lidí nepíše....ono není ani proč... já myslím, že v rámci jednotlivých "segmentů" to prodejci mají v hlavě srovnané jasně. Start level...za nějakou tu kačku, ....lepší, vybavenější, ale stále amatér...už zaplatíš docela odpovídající částku, pak je takové to...ještě to není úplně profesionální, ale skoro se to tak dá používat a tváří se to tak....no a na špičku....to snad ani my amatéři nemusíme koukat....nejen, že to nezaplatíme, ale asi ani nevyužijeme... Než se tam prokoušeme, tak obvykle tuto skutečnost i pochopíme. ( zaplať bůh)

Takže odpovím Ti..pokud zvládáš techniku používání Can 600D  a to nejen co do pokročilých nastavení, ale i práci v postprocesu...pokud jsi již vystřílela všechny náboje při investicích do fotoeditorů a máš i zde odpovídající technické a SW vybavení, pokud jsi své zrcadlovce dopřála možnosti pevných světelných objektivů a stále máš dojem, že to technicky může být lepší....asi je čas na změnu.

U Tebe je to jednodužší - jestli aparát má vadu, kterou nechceš nechat opravit...nezbude něž pořídit něco jiného. V cenách/ výkon se v dněšní době téměř nemůžeš zásadně minout. Je třeba vybrat aparát, který splňuje Tvé požadavky, který je pro Tě ergonomicky na výši a který jsi schopná zaplatit bez toho, že se z koníčka - fotografie stane noční můra. 

Téma FF... no.... fotím na FF cca 1/2 roku, fotoaparát s menším snímačem jsem si ponechal, protože je v podstatě dnes za slušnou částku neprodejný a stále mám pocit, že se o slušný aparát jedná....ale řekl bych, že jej nijak často nevyužívám. Odpočívá. Možná u lidí co fotí určitá témata, reportáže, nebo v místech kde nechtejí použít zoom objektivy a mění ohniska má i taková kombinace smysl, ale zatím se po pořízení FF aparátu zřejmě k APS-C delší dobu  nevrátím, byť crop faktor má určitýpotenciál..ale v současné době toto není pro mě zásadní a výhodné. Důležitější je pro mně možnost práce s hloubkou prostoru, jemnost obrazu a v neposlední řadě všechny výhody spojené s možností použití nepoměrně vyšších hodnot ISO. Pravda je, že jsem přechod na FF zohlednil při pořízení některých svých objektivů a dopředu jsem se ujistil, že je reálná možnost jejich užití i na FF.  Tak mně všechny neopustily a jen jsem je doplnil.

Když se ale dívám na Tvou sadu objektivů, myslím, že se Ti dost ta ohniska už teď překrývají a na to bych se dobudoucna soustředil. Je to vyhazování peněz ...40...50...55mmm ??...jasně 18-55mm byl seťák ale proč jej držet s 20-40mm Tamronem ?? 

S velmi širokým ohniskem je třeba být velmi opatrný. Tak, jak teleobjektiv Ti dokáže "zhustit" prostor směrem od objetivu do dálky, tak ultraširoký objektiv naskládá široký úhel krajiny na formát snímače ( fajn - je to tam fakt všechno )..ale za cenu toho, že je všechno extrémně malé. Práce s takovým objektivem není jednoduchá. Naopak...pokud 8 let pracuješ s objektivy, které přepočteny na FF jsou v rozmezí 30 - 80mm a zatím jsi nepotřebovala delší ohnisko, tak i na FF asi "ušetříš" pokud nebudeš chtít pořídit teleobjektiv. Ovšem třeba auta v pohybu....to by si už nějaký mm zasloužilo...wink 

Jasně....nedoporučil jsem Ti konkrétní aparát...ale třebas i takové čtení k něčemu je. Apropo´ na Tvém Niku není zřejmě vyplněný kontakt, poslal bych Ti toto povídání mimo diskuzi, protože fakt rada co koupit to není, ale pokud budeš chtít, můžeš mi napsat na kubicek.f zavináč na seznamu... Klidně můžeme povídat dál a podrobněji...nic nás to krom času nestojí... 

František  

před rokem

Dobrý večer, psala jsem vám e-mail. :-) 

před rokem

František

920 příspěvků

OK. došlo to, odpovím..

F

před rokem
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.