Brand

Diskuse - Volba mezi FX a DX

Miroslav

2 příspěvků

Dobrý den,

chtěl bych požádat o Váš názor – plánuji upgrade výbavy ještě před pár dny jsem měl jasno – Nikon D750 + objektiv Sigma 24-70 2.8 Art. Nicméně pak jsem se začetl do recenzí Nikonu D500 a jsem v pytli. Podle toho, co jsem zjistil je D500 (byť je to DX) v mnoha ohledech lepší než D750. Po drobné úvaze bych D500 doplnil patrně Sigmou 18-35 1.8 Art.

Zajímal by mě Váš názor, která varianta je rozumnější (pokud to lze aspoň trochu objektivně určit) – zda FX D750 + 24-70, nebo DX D500 + 18-35.

Doplním, že primární zaměření je pro focení v interiéru (bez blesků), zejm. sakrální stavby, interiéry budov a reportážní foto v těchto prostorách.

Děkuji

před 2 lety

sladas

4154 příspěvků

Zde můžete porovnat výstupy z aparátů.
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HT .
Nahoře v levém sloupci si klikněte na ALL Camera a v roletce si vyberte aparát např XY.
Naskočí vám sloupec s náhledy při různém nastavení ISO, tam si vyberete hodnotu ISO na kterou kliknete a náhled se zvětší,
poté klikněte na Full Size Image. To samé učiňte v pravém sloupci, kde si nastavíte aparát YX a můžete porovnávat.

 Osobně bych šel do plnoformátu a to vzhledem k vašemu zaměření.

před 2 lety

František

920 příspěvků

Ahoj Mirku.

Slaďas Vám poslal odkaz na kterém můžete cca naimitovat jak by asi vypadaly výstupy z aparátů. Považuji to za dobrou "pomůcku" jak zjistit co bych mohl od aparátu očekávat. Přidám se k radě několika postřehy, ke kterým mám pádný důvod, protože jsem právě před 2 měsíci podobný manévr DX/FX udělal a dokonce jsem zvolil právě zamýšlenou D750. Pořídil jsem velmi málo užívanou, téměř zánovní 750ku přes renomovaný MPXL bazar, zejména proto, že u takové investice jsem chtěl užít minimálně půlroční záruku. V případě nového stroje by to bylo možná jednodužší, dva roky jsou dva roky, ale i tak bych chtěl upozornit na mechanické obtíže se závěrkami u D 750, kdy jakékoliv aparáty s veřejně definovanými výrobními čísly končí v servisu Nikon ana výměně závěrky. ( osobně mne zarazilo, že i toto jsem si musel jako amatér zjistit sám a protože těchto šarží D750 je čím dál více, tak i ta moje skončila v servisu Nikonu, který výměnu provedl - zdarma a dokonce včetně zařízení a uhrazení přepravy aparátu do opravy a zpět. Tak jak se o servisu občas dočte člověk nějakou tu hanu, tak můžu říci, že komunikace skvělá a opravený aparát jsem měl doma za týden, takže naprostá spokojenost s tímto servisem, menší už z prodávajícím bazarem ) Píšu to jen kdyby jste náhodou něco kupoval, zjistěte si, jestli podle výrobního čísla Vás výměna čeká, nebo ne. Utilitka, která Vám to sdělí po zadání VČ je na stránkách Nikonu a tento Vám informaci zašle mailem. Jde o vadu výrobní, takže tomu podléhají všechny aparáty, včetně nových, které jsou v distribuci. Pokud se mne zeptáte, jestli jsem nějak zaznamenal změnu mohu potvrdit, že aparát má jiný zvuk při spuštění závěrky, je tišší a závěrka má zvukově hladší chod. Jinak mi aparát fungoval i před koupí a žádnou vadu neprojevoval. Tak až potud potíže.

K D750 ce jsem se dostal od DX D7000 se kterou pracuji cca 3 roky. Nevím z jakého modelu chcete přecházet Vy, ale u mne zatím DX zůstalo doma byť jsem původně zvažoval prodej D7000. V dnešní době však se tyto aparáty prodávají - starší těla - doslova za pakatel a tak jsem si výhody spojené s DX dovolil ponechat doma a dokonce je i používám, takže zatím v šuplíku neleží.

Pořízenou FX vysoce cením co do kvality dynamiky snímače, autofokus je oproti D7000 téměř neomylný a objektivy které jsem užíval pro DX lze vesměs použít i na D 750. Co jsem se rozhodl řešit byl širokoúhlý objektiv, protože zde se ty, co jsem měl pro DX použít nedaly, respektive nedaly se použít v režimu FX. D 750 při jednom nastavení sama pozná, co na ni nacvaknete a podle toho "upraví" velikost snímače. Klidně na ni lze nasadit tak archaický model objektivu jako je Nikkor 18-70 3,5 - 4,5G ED DX a můžete fotit stejně jako s DX aparátem, ale rozlišení aparátu bude v tomto nastavení cca 12MPx. ( zrcadlovka prostě využívá poze část snímače, kterou pokryje obraz DX objektivu ) Ale to zřejmě všechno víte, nebo jste se dočetl. Protože jsem ale takovou verzi nechtěl užívat a spokojit se s 12MPX pořídil jsem širokoúhlý Tamron s rozsahem 17-35mm, to už se přepočítávat nemusí a mohu potvrdit, že široké ohnisko je skutečně na FX znát. 

Jinak přechod od DX na FX je do jisté míry razantní krok. Nemožnost použití násobku 1,5x je doslova prvním problémem pro majitele dlouho pracujícím s DX. Připravte se na překvapení jak blízko je třeba k objektu se přiblížit. Za tuto akčnější metodu budete ale i odměněn a to nárůstem detailů v pořízených snímcích. Ve všech "disciplínách" focení to nepoznáte, ale sport, a veškeré focení vzdálenějších scén to je opravdu změna. Co od doby pořízení D 750 téměř neřeším je hodnota ISO. V místech, kde je málo světla, tam se na to musí stejně jako s DX aby byla dodržena kvalita snímku ( takže stativ a dlouhý čas, nebo blesk či jiné umělé světlo) ale tam kde to bývalo se světlem na hraně je FX v neuvěřitelné výhodě. U D 7000 jsem Iso řešil cca kolem hodnoty 800 ale u D750 už pro mne ISO není prakticky limitní hodnotou. Navíc šum produkovaný aparátem je i při vyšších hodnotách velmi přijatelného vzhledu, tak opravdu odšumuji minimálně. Množství pořízených detailů na snímcích s použitím stejných objektivů je pro mne velkým příjemným překvapením. Aparát je přitom poměrně malý, kompaktních rozměrů, takže velikost i se snímačem nikrerak nevzrostla. Pravda je že je poznat váha aparátu...toto se už na krku dlouho s pohodou nosit nedá.

Nepříjemným překvapením je potřeba nějak snímky upravovat a protože mé editory model D750 a jeho RAW neznají skončil jsem u používání DNG konvertoru. Standardně používám LR5.1 a Zoner16, ani s jedním jsem se s aparátem nedomluvil a popravdě po instalaci DNG Adobe se o to ani nesnažím.

S D500 jsem se setkal, ale jen setkal a prakticky jsem s tím aparátem nepracoval, tak nic co by se nedalo přečíst napast nemohu, ale na otázku zda FX odpovím s klidným svědomím Ano. Stejně tak odpovím že DX si ponechám a vzhledem k jeho aktuální hodnotě budu ít menší výčitky až s D7000 zase polezu do rybníka fotit své psy. Poměrně nerad bych totiž utopil aparát v cené 25t, objektiv nepočítaje. Se "starou" Dx takové zábrany nemám....je to možná lepší verze, než utopit mobil...to by mohlo dnes už vyjít dráž. :-D 

No napsal jsem hodně a moc k věci to nebylo, ale třeba to taky něco naznačí...ne ? 

František

 

před 2 lety

Miroslav

2 příspěvků

Děkuji Vám pánové za užitečný odkaz i vyčerpávají komentář. Vzhledem k tomu, že plánuji pořízení nového kousku, tak jsem nepředpokládal problémy se závěrkou, nicméně asi bude potřeba zkontrolovat SN.

Jinak co se týká stávající výbavy, tak upgraduji shodou okolností také z D7000 a vzhledem k tomu, že zoom co mám ze setu (18-105) používat nehodlám a pevné skla co mám pro D7000 jsou FX formátu, tak pro mne není limitní ani nutnost zachování DX, abych nemusel investovat příliš. Proto pro mě byla FX jasnou volbou právě do doby, než jsem narazil na D500. Ono i na výše zmíněných porovnávacích stránkách to lze krásně vidět, že D500 vůči D750 nezaostává a u některých fotek mi přijde dokonce lepší.

Nakonec to ale vyřeším nejspíš tak, že si obě těla půjčím a provedu osobní test spokojenosti (nalezl jsem půjčovnu, kde mají obě těla k dispozici). Sice bude celková investice o nějaký tisíc vyšší (za půjčovné), ale aspoň budu mít klidné spaní :-)

Takže ještě jednou děkuji a přeji dobré světlo.

před 2 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.