Brand

Diskuse - zveřejnění fotek s cizími lidmi

Fanda

1 příspěvků

Dobrý den,

narazil jsem na problém, který neumím vygooglit. Dejme tomu, že ve veřejném prostoru vyfotím portrét člověka (je z fotky identifikovatelný, není v nijak nelichotivé situaci) a člověk si toho buď nevšimne, nebo si nestěžuje, když ho fotím. Mohu tuto fotku (nekomerčně) zveřejnit třeba na fb nebo 500px? Co jsem z googlení pochopil, netýká se fotky gdpr, týká se jí pouze občanský zákoník, který na jednu stranu mluví o tom, že osoba musí s pořízením souhlasit, na druhou stranu také mluví o tom, že  pro "pořízení a využití fotografie pro umělecké účely" není třeba souhlas, tak jsem z toho trochu zmatený. 

 

Jde mi hlavně o pilování techniky a taky o to, abych si jen nefotil někam do šuplíku (nebo na disk), nicméně nepotřebuju řešit to, že mě někdo bude popotahovat, protože ho vyfotím a fotku pak zveřejním, a v ideálním případě bych se také vyhnul toho, abych se člověka explicitně ptal (přijde mi to trochu divné).

 

Předem díky za radu,

F.

před rokem

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den, Fando, nejsem sice právník, ale mám  za to, že jakmile takovou fotku vystavíte ať už na fb nebo 500px, tak z toho provozovateli takového webu plyne prospěch  (ať už nepřímo formou návštěvnosti která se pak  zkonvertuje v peníze třeba reklamou).  Tudíž s uměleckou licencí byste zde (dle mého názoru) nepořídil.

 

Pokud se mýlím, prosím opravte mě.

před rokem
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.