Brand

druhý pokus

Marcela Zelinková

89.4 %

Zhlédnutí1242

Líbí se2

Oblíbená0

Popis fotografie

Publikováno: 21.4.2014

a co tohle,už je to lepší?

Kategorie: Zátiší

Další fotografie autora Marcela Zelinková

Diskuse

Petr Ruffer

21.4.2014 20:59

Podle mne nešlo jen o ten rámeček. Samotná fotka také není nic zvláštního. Ten "binec" v PDR dost ruší. Dva přepaly také nejsou přínosem. A celkově tam není nic zajímavého.........jen voda na delší čas.

Jaroslav

21.4.2014 22:27

Marcelo, tu první fotku jsem neviděl, ale u té bych ti řekl následující: zkus si zakrýt fotku nějakým papírem tam asi 5cm zprava (aby byla ještě vidět tekoucí voda) a dole nad tím roštím. |Také to zkus trochu prosvětlit a pak přidat kontrastu a možná doostřit. Nevím, jak to fotíš, ale je dobré fotit do rawu, protože pak se dá ještě ledacos zachránit. Je sice větší objem dat, ale zas je lepší vzhledem k úpravě. Máš možnost si nastavit na foťáku, že když ti ukáže snímek, tak i ukáže i přepaly? To je pak dobré udělat ještě další snímek - buď změnit clonu -dát vyšší číslo, nebo prodloužit čas. Někdy jde i ISO, pokud již nejsi na té nejmenší hodnotě. Pak udělat několik snímků i s různými časy - v PC vidíš lépe, který čas je lepší než na displeji foťáku

Marcela Zelinková

22.4.2014 20:40

děkuji za rady,v rawu nefotím,protože s počítačem nejsem až tak velký kamarád a mám pocit,že bych to asi nedokázala potom zpracovat.A mám pocit,že na raw,musí být asi i speciální program.Jsem totální amatér a dost dlouho mi trvalo,než jsem se odhodlala se přihlásit na fotorádce,proto jsem ráda za každou rado.Fotografování je můj koníček,jen tak pro radost,ale proč se něco nepřiučit.Na ty přepaly v nastavení se podívám,ještě nemám prostudovaný celý návod.Já měla pocit,když přidám kontrast,jestli potom ,,nevyleze,,ještě více přepal?ale to je asi můj špatný dojem.díky moc za rady

Marcela Zelinková

22.4.2014 21:02

Myslela jsem si,že základ je,nemít hlavní motiv vprostřed,to ale asi nestačí,ještě více u toho budu muset přemýšlet,jak fotografii postavit a umístit ten hlavní objekt.Ještě jednou díky

Stanislav Lepič

22.4.2014 21:57

Tak rawu se bát nemusíte, není to žádný tajemný formát. Pracuje se s ním v podstatě úplně stejně, jen v "jiné záložce" editoru. Jde o to, že zatímco jpeg z foťáku už je takový polotovar, kde spousta věcí je nevratně změněna, z rawu máte více prostoru k úpravám. Pochopitelně ne vždy je třeba fotky upravovat, natož z rawu. Za sebe mohu doporučit Zoner Photo Studio, zvládá i raw, používám ho roky a jsem s ním spokojen. Ale buď bych zkusil sehnat levně verzi 15 přes Aukro nebo počkal na slevové akce 16 před vydáním příští verze. 1500 Kč není úplně málo, ale za to co to všechno umí to rád dám. Zato upgrade na vyšší verzi za nějakých 700-800 Kč je úplně mimo, skoro urážka. Takže není od věci případně promyslet jakou verzi pořídit.

Stanislav Lepič

22.4.2014 22:07

To, jak udělat "dobrou" fotku je samozřejmě složitější. Kompozice je jedna věc, správně světlo druhá. O tom najdete celé knihy. Přemýšlení před stiskem spouště určitě neuškodí, časem ale i to odpadá (nebo to přinejmenším není podmínkou). Základem je spíš ukázat to co chcete, aniž byste ukazovala to co není nutné. Klasické začátky fotografování spočívají v tom, že člověka něco nadchne a tak to vyfotí, aniž by si vůbec uvědomoval, že fotí zároveň i nějaké okolí a že to okolí je neméně důležité. Tedy "čistota" záběru ... vynechat "rušivý binec". ;-) Přemýšlet, co bude ve snímku přitahovat/odvádět pozornost.

Marcela Zelinková

23.4.2014 20:40

máte pravdu,s tím počátečním nadšením.Něco,co vyfotím,se mi strašně líbí,ale pak časem zjistí,že to tak super,jak se mi zdálo není.A je to také o tom,že fotoaparát mám pár týdnů a jsem v podstatě nadšená úplně ze všeho.měla jsem posit,když do fotky dám jen vodopádek a nic okolo,že to bude strohé až prázdné,že ,,tam toho,,bude málo,ale někdy méně,znamená více.A o tom rawu začnu asi přemýšlet.Děkuji za rady.

Stanislav Lepič

24.4.2014 08:12

To je řekl bych přirozené. Když se ohlédnu byť pár let zpátky, tak jen máloktérá z mých fotek mne dnes ještě zaujme a to nepochybuji, že jsem v té době nadšen byl. Vše se mění. Takže foťte co vás nadchne a až zjistíte, že už to není úplně ono, zkuste zjistit co pro vás na fotce nefunguje a co by mělo být jinak aby byla -pro vás- lepší.

Stanislav Lepič

24.4.2014 08:12

Co se rawu týče, zapněte si na foťáku focení do raw+jpeg. Až budete mít pár fotek co se vám líbí, zkuste si stáhnout nějakou zkušební verzi editoru. Myslím, že každý fotoeditor je možné vyzkoušet zpravidla na 30 dnů zdarma. Pokud budete potřebovat českojazyčnou verzi, tak bude výběr omezenější. Doporučuji zkusit ten Zoner, patří k levnějším a uživatelský příjemným. Pokud se nebojíte angličtiny a složitějších programů, je zdarma editor Lightzone.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Sdílení fotografie

Fotografii má v oblíbených 0 lidí

Informace

Fotoaparát: D5100

Ohnisko: 18 mm

Expozice: 1/10 sec

Clona: f/9

ISO: 125