Brand

Dvě jednoduché úpravy, které je dobré znát

V tomto článku se zaměříme na jednoduchou metodu zvýšení saturace barev a naučíme se snímky doostřovat a zmenšovat zároveň.

Saturace barev pomocí Channel Mixeru

Většina (začínajících) fotografů používá k saturování svých snímků vrstvu úprav s názvem Hue/Saturation. Tato metoda ovšem v mnoha situacích selže a saturuje pixely, které již saturované jsou, zatímco nesaturované (bledé) pixely ponechává bez patrné změny. Já se snažím barvy vyladit už při práci s RAW souborem. Pokud však potřebuji barvy ještě dodatečně zvýraznit, používám Channel Mixer.

1.krok

Vytvořte vrstvu úprav Channel Mixer.

scan2.jpg

2.krok

V každém ze tří kanálů (Red, Green, Blue) nastavte hodnotu barvy daného kanálu ze 100% na 120%. Každou z hodnot zbylých dvou kanálů snižte z hodnoty 0 na -10%. Potvrďte úpravu a podle vkusu snižte překrytí nebo vytvořte masku pro selektivní změnu překrytí.

scan3.jpg

Výsledek

Přejeďte myší přes snímek a sledujte změnu.

Zmenšení a doostření snímků

Existuje mnoho způsobů, jakými můžete vaše snímky zmenšit a doostřit. Vždy se jedná o úpravu, která vyžaduje mnoho pozornosti a která rozděluje fotografy na několik táborů. Někteří nedoostřují vůbec, jiní zase své snímky doostřují až moc. Podle mého názoru je vhodné snímek pro webovou prezentaci doostřit. Zde je popsána jedna ze sofistikovanějších metod, jak toho můžete dosáhnout.

1.krok

Otevřete snímek ve Photoshopu a přes volbu Image-Image Size spusťte okno pro změnu velikosti snímku. Zmenšete snímek na 1,6667 násobek požadované velikosti. Pokud tedy chcete mít delší stranu zmenšeného snímku ve velikosti 800px, tak zmenšete originální snímek na 1333px.

sharp1.jpg

2.krok

Přes volbu Filter-Sharpen-Sharpen snímek doostřete a duplikujte vrstvu pomocí volby Ctrl+J.

sharp2.jpg

3.krok

Novou vrstvu znovu doostřete stejným způsobem. V tuto chvíli se snímek velmi přeostří.

sharp3.jpg

4.krok

Zmenšete snímek na požadovanou velikost (např. 800px) a přes volbu Filter-Sharpen-Smart Sharpen doostřete vrchní vrstvu. Hodnoty doostření nastavte na 80%, radius na 0,2px a metodu na Gaussian Blur. Díky tomu snímek získá ještě trochu kontrastu a doostření navíc. Pokud nechcete, nemusíte filtr Smart Sharpen aplikovat.

sharp4.jpg

5.krok

Potvrďte úpravu a podle vkusu snižte překrytí nebo vytvořte masku pro selektivní změnu překrytí.

sharp5.jpg

Výsledek

Přejeďte myší přes snímek a sledujte změnu.

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

zdenda77

15.8.2012 21:20

Adobe je nástroj spíš pro profesionály (hlavně cenou) Jdou podobné věci i v cenově dostupnějším Zoneru ?

Novotny_Petr

16.8.2012 01:40

Ostření

Zajímalo by mě, proč by se mělo ostření aplikovat na obrázek zvětšený právě 1,667-odkud se vzalo toto číslo? Dále by mě zajímalo, proč je lepší aplikovat ostření na již zmenšený obrázek, při aplikaci na plnou velikost a následné zmenšení by byly výsledky horší? Děkuji za odpověď.

Petr Peterka

16.8.2012 08:18

Doostření

Zdenda77 - v Zoneru to jde jednoduše, bez nutnosti se s tím komplikovaně patlat. Při změně velikosti obrázku se nastaví doostření metodou supersampling, v rozsahu cca 80-90 %, zde to asi podává nejlepší výsledky. Co se týče barev, nejlepší je pracovat s nimi v rawu, jemně je pak můžete doladit opět v zoneru, bez dalších aplikací a komplikovaných postupů se bez problému obejdete.

Jan Bainar

16.8.2012 09:49

Saturace v Zoneru

Zdenda77: Ano, stejný postup saturování barev pomocí Míchání kanálů můžete provést i v Zoneru. Přes volbu Efekty-Míchání kanálů vyvoláte okno úpravy, postup je pak stejný. Doostření i zmenšení se samozřejmě dá také provést v Zoneru (viz komentář níže).

Jan Bainar

16.8.2012 10:18

Ostření

Novotny Petr: Koeficient 1,6667 údajně nejlépe vystihuje doostřovací algoritmy Photoshopu. V původním znění: ,,The trick is to perform initial sharpening efforts at 1.66667 times the target size. That ratio takes the best advantage of Photoshop’s sharpening algorithms and mathematics of screen displays." Zdroj: http://www.naturephotographers.net/articles0408/jd0408-1.html Co se týče zmenšení a následného doostření - sám si zkuste snímek nejdříve doostřit (nejlepší metoda bude nejspíš Unsharp Mask 200%, 0,3, 1) a poté zmenšit. Poté znova originální snímek nejdříve zmenšete a poté stejnou metodou doostřete. Zjistíte, že rozdíl ve výsledcích je obrovský. V prvním případě bude výsledek málo patrný, v druhém bude snímek krásně doostřen.

Aleš72

16.8.2012 16:21

Lightroom ?

Když už popisovat jednoduché úpravy fotografii, tak by bylo asi vhodné napsat postup pro nějaký cenově dostupnější software, přikláním se třeba k Photoshop Lightroom. Dost pochybuji, že běžný člověk bude mít doma software ve kterém upravuje fotky v hodnotě 17.000,-. Takový Ligtroom pořídíte za cca 3.000,- a studentskou verzi za cca 1.700,- dle mého názoru se jedná o vynikající software ba dokonce špičku pro úpravu fotografií za takovou cenu. Ke konkrétním bodům v článku se nechci moc vyjadřovat, jelikož mi to přijde napsané jako by horkou jehlou. P.S. Nechci být zákeřný, ale po Vašem posledním článku zde na fotoradci.cz jsem stále v očekávání kdy se chopíte výzvy napsat článek na téma "Jak na krajinářskou fotografii bez filtrů" ;-) to jen tak na okraj mimo téma. Děkuji.

andre

16.8.2012 16:29

lighroom

na upravu fotek pouzivam lightroom 4.1 a jsem zpokojen :) asi nejrychlejsi uprava

jan_pesek

16.8.2012 17:23

Nejjednodušší cesta je:

na stránkách www.andreasresch.at si v sekci tutorial najděte článek o doostřování a stáhněte si skript, který vložíte do Photoshopu.Skript je zcela zdarma a 100% funkční. Zadáte pouze delší stranu fotografie v pixelech, např. 1000 px a vše ostatní zmastí za Vás, ve většině případů noblesně.

Jan Bainar

16.8.2012 18:40

Photoshop

Aleš72: To, že se jedná o jednoduché úpravy neznamená, že je nutné je popisovat na jednoduchých programech. Photoshop nabízí celou řadu funkcí, největší pozornost se však věnuje jen několika nástrojům (Křivky, Úrovně atd.). Samozřejmě opět platí, že cest (tedy i programů) vedoucích k výsledku je více. Klidně se vyjádřete k jednotlivým bodům článku. Ikdyž byl šit horkou jehlou, byl bych nerad, kdyby se tam objevili chyby či nejasnosti. Článek "Jak na krajinářskou fotografii bez filtrů" zatím nechystám. Je to téma vhodné spíš na knihu či přednášku/workshop. Na tento web se vejdou jen útržky, kratší články atp. Navíc pochopte, že autoři, které zde články publikují, píší ve svém volném čase bez nároku na honorář.

Aleš72

17.8.2012 10:06

Photoshop

Jan Bainar: Dobrá tedy, špatně jsem se vyjádřil. Nechtěl jsem říct, že na jednoduché úpravy by měl být jednoduchý program, ale chtěl jsem říct, že Photoshop za takové peníze asi jen tak někdo doma nemá a pokud ano, tak jistě jej ovládá natolik, že tyto rady nepotřebuje. S tak rozsáhlým grafickým programem se dají dělat velké věci "jak jste sám zmínil" a úprava fotek v něm je pouze zlomkem toho co umí. S největší pravděpodobnosti a dle mých zkušeností většina lidí na úpravu fotek vlastní když už placený, tak Lightroom a proto si myslím, že by bylo vhodnější zaměřit článek maximálně na tento program nebo mu podobný, případně na nějaký freeware. Jde o to, že takový program si pořídí i laik a amatér, protože chce jen zpracovávat své fotografie. Pochopte, že běžný člověk který si fotografuje pro radost asi nebude investovat desetitisíce do grafického programů. Neberte to prosím zle, ale věřím, že většina čtenářů fotoradce.cz by uvítalo právě popsané postupy v těchto dostupnějších SW. Jednoduše řečeno, zaměřit se na širokou veřejnost. Na závěr abych nebyl k Vám jen kritický, tak musím říct, že máte pěkné fotografie. Snad mé příspěvky pochopíte, nejde o to přít se, ale třeba Vás nasměrovat. Každopádně přeji mnoho úspěchu v psaní dalších článků.

Basti

26.8.2012 21:21

Photoshop

Pane Aleši, většina amatérských fotografů používá ukradený Photoshop popřípadě Lightroom. Zkoušel jsem Zoner, Gimp, PaintShop i další, ale popravdě je to většinou o nervy. Prostě Photoshop jen tak nenahradíte. Absolutně není pravda, že většina majitelů Photoshopu v něm umí dělat. Já v něm dělám léta a pochybuju, že ovládám víc jak 10% jeho funkcí. Jinak Honzo funguje i doostřit -> zmenšit -> doostřit. Já to tak většinou dělám, ale obvykle používám sílu tak 30-40%, poloměr 0,5 - 0,7 a práh 1. Záleží jak která fotka. Ono se to první doostření před zmenšením nesmí přehnat, jinak se to rozsype, ale žádná z foťáku fotka není na 100% ostrá. Zmenšovat mírně neostrou fotku znamená zvýšit neostrost a potom to zachraňovat.

Agnes

27.8.2012 14:17

Doostření fajn, ale ta saturace

Úprava doostření se podle mě povedla a určitě ji vyzkouším, ale co se týká úpravy saturace, tak si myslím, že to už je zbytečně moc sytý a ty barvy moc řvou, originální obrázek je rozhodně lepší. Úpravy ano, ale ne za každou cenu, nejlépe toto lehce vyladit v Camera RAW a pak už v samotném PS vynechat destruktivní změny. Jinak díky za články, aspoň mám v práci, co zajímavýho sem tam číst :D

Josef Plaček

27.8.2012 21:44

No já zmenším, a pak pomocí smart doostřování doostřím, zatím spokojenost, ovšem tenhle postup taky zkusím a porovnám.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin