Brand

Efektivní práce ve Photoshopu - Akce

V tomto článku popíši způsob práce, kterým zaručeně dosáhnete velmi efektivního a rychlého pracovního postupu ve Photoshopu. A to pomocí akcí, které si v článku můžete zdarma stáhnout.

Úvod

Každý fotograf v rámci svého pracovního postupu (workflow) používá některé úpravy opakovaně na (skoro) všechny fotografie. Nejčastěji to bývá doostření a odšumění, kontrast, vinětace či barevné tónování. Většinou si proto vytvoří své vlastní Akce, které mu v několika sekundách umožní tyto úpravy provést za pomocí jediného kliknutí. Jestli o této photoshopové „zkratce“ ještě nevíte, pak je pro vás tento článek tím pravým.

Začínáme

Nejdříve si musíte ve svém Photoshopu nastavit okno s Akcemi přes Window (Okno) – Actions (Akce) nebo pomocí klávesové zkratky Alt+F9. Posléze se zobrazí jednoduché okno (viz obrázek níže).

printscreenispopisky.jpg

Na dolní liště v pravém rohu vidíme 6 ikon. Z leva do prava to jsou: ikona pro pozastavení nebo zastavení nahrávání akce, ikona pro nahrávání akce, ikona pro přehrávání (spuštění) akce, ikona pro vytvoření nové skupiny akcí, ikona pro vytvoření nové akce a ikona koše pro odstranění. Velmi důležitá je také ikona v pravém horním rohu (vyznačena červeně). Ta slouží zejména k ukládání akcí. Zmíním se o ní později.

Vytváření akcí

Před vytvořením akcí si nejprve musíte vytvořit novou skupinu akcí (New Set). Jedná se o složku, do které se budou jednotlivé akce ukládat. Je výhodné tuto složku pojmenovat. Kliknutím na ikonu pro vytvoření nové akce se otevře okno, ve kterém si nastavte jméno akce (např. Doostření či Zvýšení kontrastu) a zařaďte ji do předem vytvořené složky. Můžete akci také přiřadit klávesovou zkratku či barvu. Potvrďte nastavení kliknutím na tlačítko Nahrát (Record).

printscreenii.jpg

Od tohoto momentu začne Photoshop zaznamenávat každý váš ,,pohyb“, který při úpravě děláte. Pokud chcete provést nějakou úpravu tak, aby nebyla do akce zaznamenána, musíte nahrávání přerušit kliknutím na čtvercovou ikonu pro pozastavení akce (velmi podobné přehrávačům filmů či hudby). Pro pokračování v nahrávání klikněte na kruhovou ikonu pro nahrávání. Až budete chtít nahrávání akce ukončit a vaše úprava bude hotová, znovu klikněte na ikonu pro ukončení nahrávání.

Ukládání a otevírání akcí

Po ukončení nahrávání můžete akci používat, není však uložena na disku. K ukládání a otevírání akcí slouží dříve zmíněná ikona v pravém horním rohu. Po rozkliknutí vyberte možnost Uložit akce (Save Actions). Akce se ukládají ve formátu .ATN a mají pár desítek kilobitů.

printscreeniii.jpg

Pro otevření akcí vyberte možnost Nahrát akce (Load Actions) následně pak klikněte na ikonu pro přehrávání/spuštění a během několika sekund se úprava sama vytvoří.

Závěr

Při vytváření vlastních akcí se snažte o co možná nejobecnější nahrání úprav. Například selekce a masky ve většině případů nebudou fungovat.

Součástí tohoto článku je i několik mých vlastních akcí, které používám. Tyto akce si můžete stáhnout a libovolně používat (stačí vždy kliknout na tučný název akce). Pro použití akcí stačí v Photoshopu v okně akcí použít již zmíněnou ikonku vpravo nahoře a vybrat možnost Načíst akce.

Seznam a popis akcí:

Sharpening – jednoduchá akce, pomocí které doostřuji většinu svých snímků. Akce nastaví doostření na 200% při 0,3 px.

Dodge/Burn – zesvětlování a ztmavování pomocí štětce. Akce vytvoří novou vrstvu a nastaví režim překrytí na Soft Light. Vy už pak jen malujte štětcem přes části snímku, které chcete ztmavit nebo zesvětlit.

Blur Glow – akce podobná slavnému Ortonovu efektu. Narozdíl od něj však snímek rozmaže i doostří zároveň a dodá zajímavý mlžný efekt. Hodí se zejména pro fotografie lesů a vodopádů.

Contrast – nejsofistikovanější akce, která optimalizuje histogram. Čtyři vrstvy úprav selektivně ztmaví světla, zesvětlí stíny a zvýší kontrast středních tónů.

V některých případech se vám možná výsledný efekt úprav bude zdát příliš silný. Jediné co budete muset udělat, je změnit Překrytí vrstvy (Opacity) ze 100 % na hodnotu nižší.

Neváhejte se na mě obrátit s dotazy a postřehy zde v komentářích nebo přes email.

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

Pavel

17.5.2012 13:57

Dotaz

Měl bych dotaz a prosbu na autora. Akce jež jste přiložil k článku zcela nefungují. Asi tam nejsou celé. Pokud člověk otevře PS a zkusí nad fotografií akci provést PS ho zahrne chybami o chybějících vrstvách či kanálech. Nešlo by to prosím něják doladit ? Díky moc

Tomáš

17.5.2012 14:00

Dobrý den, nejsem autor článku, ale ty akce jsou testované a měly by fungovat. Nepoužíváte nějakou starší verzi Photoshopu, případně jakou jazykovou verzi máte? Problém by mohl být právě v tom...

Pavel

20.5.2012 01:39

Aha, to mě nenapadlo. Mám českou verzi CS5. Takže předpokládám že problém nebude s verzí ale jazykovou mutací. Zkusím přehodit jazyky a uvidíme...Děkuji za radu .

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin