Brand

FUJIFILM X-H1: představení

FUJIFILM uvádí na trh nový fotoaparát FUJIFILM X-H1. Podle výrobce jde o "nejvýkonnější systémový kompakt s výměnnými objektivy z řady Fuji X". V případě novinky bych však byl opatrnější se slovem "kompakt". Hmotnost těla (včetně baterie a karty) je 673g. Nejedná se tak o žádného drobečka, ale celková váha fotáku je opodstatněná. Výrobci se totiž podařilo vměstnat do hořčíkového těla stabilizaci snímače, která by měla mít účinnost až 5,5 EV. U žádného jiného foťáku od Fuji se se stabilizací zabudovanou v těle nesetkáte. 

Perseus_Black_Front+VPB-Perseus+XF18-55mm.jpg

Fujifilm X-H1 je určen především pro kameramany. FUJI to s natáčením videa opravdu zamýšlí vážně, protože společně s  X-H1 budou na trh uvedeny profesionální filmové objektivy MKX18-55mm T2.9 a MKX50-135mmT2,9, které budou nově kompatibilní s X-H1. Tyto objektivy už v současné době existují, ale paradoxně je Fuji vyrábí pro jednoho ze svých největších konkurentů, firmu Sony a jejich řadu Alpha s bajonetem E. Cena každého objektivu se pohybuje okolo 100-120 tisíc korun.

Perseus_Black_BackObliqueLeft_MonitorUP.jpg


Pojďme se podrobněji podívat na další vylepšení v oblasti natáčení videa. Mezi zásadní novinky patří natáčení do 4K videa při datovém toku 200 Mbps nebo do full HD při 120 fps.
X-H1 je prvním fotoaparátem řady X, který nabízí filmovou simulaci F-log4 a FUJI ETERNA. Nechme se překvapit, jak bude barevné podání ETERNA působit. Předpokládám, že simulace filmu ETERNA bude mírně desaturovaná s nízkým kontrastem, měkkými stíny a dokonalými pleťovými barvami. Podle výrobce se jedná o ideální emulaci právě pro natáčení videa. 

Perseus_Black_Front.jpg Fotografům novinka nabídne přepracované fázové ostření s citlivostí okolo -1EV, což umožní rychlejší ostření při horších světelných podmínkách. Snímač nabízí rozlišení 24,3 megapixelů a velikost APS-C a je tak totožný s modely FUJIFILM X-Pro2, X-T2, X-E3 a X-T20.

Mezi další zajímavé vlastnosti X-H1 patří elektronický hledáček (EVF) s rozlišením 3.69 milionů obrazových bodů a zvětšením 0.75x.  EVF bude totožný se středoformátem FUJIFILM GFX, což je naprosto úžasné. Každý, kdo měl možnost fotit na GFX mi jistě dá za pravdu, že fotit přes hledáček FUJIFILMU GFX je lepší, než dívat se na svět očima.
 
X-H1 je vlastně takový malý FUJI GFX s APSC snímačem. Od svého většího bratříčka převzala novinka také 1,28“ LCD displej na horní části fotoaparátu. Nejedná se o nic revolučního (něco podobného mají pokročilé zrcadlovky). Na druhou stranu na trhu systémových kompaktů je to vlastnost prakticky ojedinělá (pokud nebereme v úvahu Leicu SL). 

Perseus_Black_BackObliqueRight.jpg
 
Vylepšení je celá řada (např. Bluetooth jako u modelu X-E3 a další). Není pochyb o tom, že X-H1 je po stránce specifikací úžasný foťák. Otázkou je, zda se novinka stane oblíbenější volbou pro kameramany než např. Panasonic GH5 (nebo GH5S). 

FUJIFILM X-H1 bude uveden do prodeje 1. března 2018. Přesné ceny budou upřesněny v průběhu února. 

Štítky:

Michal Kroupa

Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.

Diskuse

vladimír314

18.2.2018 06:56

No ano, název "kompakt" je ujetej, správně by se tahle třída měla spíš nazývat "elektronovka" protože má elektronický hledáček. podobně jako "zrcadlovka", protože ty zas mají optický hledáček se zrcátkem. Pojem "kompakt" by měl zůstat asi jenom pro strojky bez výměnných objektivů

Pavel

18.2.2018 10:59

Consumer Electronics Association (CEA) uznala "mirrorless" jako oficiální název pro tuto kategorii. Pochází to z Mirrorless Interchangeable Lens Camera (MILC).

 

Česky je tedy správně "bezzrcadlovka", jakkoliv je to mnohým proti srsti.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Novinky

Všechny články kategorie

Nová edice presetů a profilů pro Lightroom a Camera RAW

Po půl roku intenzivního vývoje mám pro všechny fotografy dobrou zprávu. Podařilo se mi vyvinout zcela novou edici profilů, které…

17.3.2020

Tomáš

Novinky Manfrotto: zajímavé batohy řady Advanced2, RedBee a stativy GT XPRO

Pokukujete po novém batohu či brašně? Pak by vás mohla zaujmout nová řada profesionální batohů a brašen Manfrotto Advanced, ve…

1.10.2019

Tomáš

Nikon představuje nové fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a nové objektivy

Společnost Nikon představuje nový systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z a uvádí dva fotoaparáty mirrorless s obrazovým polem ve…

23.8.2018

Tomáš

Novinky Tamron: 70-210mm f4 Di VC USD a TAMRON 28-75mm Di III RXD

Společnost Tamron představila dva zcela nové objektivy. Prvním z nich je zoomový teleobjektiv 70-210mm f/4, který nabídne…

22.2.2018

Tomáš

FUJIFILM X-H1: představení

FUJIFILM představil nový systémový kompakt s APSC snímačem.

17.2.2018

Michal Kroupa

Aktualizace: Lightroom Classic CC v7.2 / CC v1.2

Společnost Adobe dnes vydala novou aktualizaci pro obě současné verze Lightroomu. Nový Lightroom Classic CC v7.2 přinese…

13.2.2018

Tomáš