Brand
Blog

Hokej a vše kolem něj

Co je potřeba hned ze začátku

Když jsem oslovil Piráty Chomutov a jejich prvoligový tým, tak jsem vlastně nevěděl do čeho jdu, tedy nějakou představu jsem měl :-) Něco málo jsem si přečetl co a jak, podrobněji prostudoval pravidla a v poslední řadě prošmejdil internet pro rozšíření znalostí :-) ....... Než jsem vyrazil do Chomutova na stadion Pirátů, tak jsem využil moderní techniku a napsal email ohledně mého zájmu fotit hokej. Po kladné odpovědi jsem vrazil na stadion rozkoukat se a domluvit podrbnosti.

chomutov20_panorama.jpg

Po příjezdu jsem ihned zamířil na tiskové oddělení a osobně probrat veškeré náležitosti s Davidem Dindou a Jakubem Novákem. 

!!!! Respektujte pravidla pořadatelů, můžete být ochrankou rázně vykázáni !!!!

Focení hokeje je velice specifické. Nečekejte dokonalé světelné podmínky ( i když v novém stadionu v Chomutově je světlo luxusní ) a vůbec nepočítejte s tím, že vám hráči zapózují :-))) Je to tak trochu fofr a jedním okem koukat skrz hledáček a druhým okem sledovat hru celkové + sledovat odražené puky. Prostě mít oči jako chameleozn :-)

 

Bezpečnost :

Bezpečnost je na místě. Během zápasu fotím jak za plexi, tak i mezi střídačkami kde žádné plexy není a letící puk nebo "hokejka" jsou jako zbraň.

Už jsem měl to štěstí pukem dostat a po pravdě to není nic příjemného, pekelně to bolí. Dále se vám může přihodit, že se do hry doslova vžijete a přestanete vnímat co máte pod nahama ( kolem vnější strany kluziště je dokonale kluzký led) může se vám stát, že při rychlé změne směru budete mít nohy výše než hlavu a samozřejmě můžete zranit sebe, strhnout další a poškodit fototechniku. Což je nežádoucí.

Když si ale uvědomíte všechny tyto atributy, tak vám nebezpečí nehrozí :-) A budete si hru doslova užívat.

img_3179.jpg

 

Technika :

Ohledně techniky žádné kompromisy !!! Chcete hezké fotky ? Tak musíte mít světelný objektiv alespoň 2,8. Ohnisko od 16 mm až po 300 mm a rychlý AF + rychlé snímání. Já používám 70-200/2,8 od Canona + Canon 40D a slouží k naprosté spokojenosti :-)

Nastavení fotoaparátu mam na "M" světelné podmínky jsou stálé a tak si zkušebně udělám pár cvaků a vše si předem připravím. Při focení diváků si nastavím prioritu jak času, tak i clony, diváci jsou na místech která nejsou nasvícená a proto budou časy i při vysokém ISO o dost delší.

Co se týče používání blesku, tak to jsem při příchodu ihned zavrhl. Jediný případ na co bych použil blesk, nebo raději sadu zábleskových světel je nafocení celé hrací plochy z podhledů střechy, ale tato možnost je značně nákladná a nehledě na to, že při vyśších soutěžích je tato možnost zakázána.

img_6964.jpg

 

Samotné focení :

Focení zápasů je zážitek, pořád se něco a někde děje. jednou fotíte střelenou branku a za pár vteřin fotíte bitku dvou hráčů na jiném místě. Já takové to focení beru jako výbornou zkušenost se přiučit něčemu novému. Při focení tak trochu předvídám jak se hra bude odvíjet, kam půjde přihrávka a nebo zda při útoku mít objektiv namířen jen na brankaře ( některé zákroky nemají chybu) a chytnout letící puk který letí do lapačky brankaře je prostě paráda. Jako bonus jsou emoce hráčů z obou týmů a samotní fanoušci ( ti vytvářejí dokonalou kulisu celému zápasu )

 

img_3196.jpg

 

Rady na závěr :

- Někteří fanoušci utkání a stadion berou jako mejdan a hospodu. Proto při příjezdu ke stadionu raději nedávejte najevo žádné sympatie k vašemu oblíbenému klubu. ( uvědomte si, že na zádech máte dost peněz !!!! ) a těm "fanouškům" je to jedno.

- Chraňte si svou techniku, ač se hraje na ledě, tak ledová tříšť spolu s prachem od brzdících hráčů vám hezky ohodí přední optický člen v místech kde není plexi.

- Jak jsem již napsal, koukejte si pod nohy, některá zledovatělá místa jsou i mimo hrací plochu.

- na místo přijeďte raději dříve, před zápasem jsou občas doprovodné programy a můžete zachytit hezké momentky. a navíc získáte lepší parkovací místo. ( s parkováním je to občas boj )

- Vyvážení bílé si nastavuji sám a nechávám ho celý zápas. Když budete fotit skrz plexi, tak výsledné fotografie budou mít modrozelený nádech, které se v pak v PC dají odstranit ( ale občas na to zapomenu :-))) ) Prostě to pak chce doma fotografii trošku doladit.

- nebojte se objektivem doslova přilepit na plexi, okolo kluziště jsou různé poutače a reklamy. a plexi funguje jak 50% zrcadlo. čím budete blíže sklu, tím méně zastíníte případné odlesky.

 

img_6916.jpg  img_6780.jpg

img_6763.jpg  img_6695.jpg

img_5435.jpg  img_5365.jpg

img_5074.jpg  img_5061.jpg

img_4482.jpg  img_3948.jpg

img_3701.jpg  img_3086.jpg

img_3082.jpg  img_2167.jpg

Štítky:

Diskuse

Sabrina

21.10.2014 00:04

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak jste se k focení hokeje dostal. Velmi ráda fotím sport, ale nemám moc příležitostí kde fotit. Předem děkuji za odpověď.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš