Brand
Blog

Jak fotit, když venku mrzne

Výrobci uvádějí u svých fotoaparátů rozsah teplot určený pro používání fotoaparátu (obvykle +40°C  do 0°C). Dolní hodnota je přitom nula, jako kdyby fotoaparát v mrazu přestal fungovat. Tak tomu samozřejmě není, a pokud dodržíme několik jednoduchých pravidel můžeme bez problémů fotit třeba v -20°C.

Jaká nebezpečí tedy na fotoaparát v mrazu číhají?

Především je to nebezpečí kondenzace vody. Ta však nenastává, když vyjdeme s foťákem do mrazu, ale naopak, když se s vymrzlým fotoaparátem vrátíme do vytopeného domova. Ohřátý fotoaparát při přechodu do zimy není třeba nijak temperovat, ke kondenzaci dochází jen při přechodu ze zimy do tepla

Princip, jak k tomu dochází je celkem jednoduchý a spočívá v tom, že teplý vzduch pojme víc vlhkosti než studený. Vejdeme-li tedy s vymrzlým fotoaparátem do teplého pokoje dojde k tomu, že okolní teply vzduch se o podchlazené části fotoaparátu (ale platí to i například pro skla brýlí, kdo nosí brýle ví, o čem mluvím) v jejich těsné blízkosti ochladí, neudrží tolik vlhkosti a ta zkondenzuje na studeném povrch ve formě malých kapiček vody. K tomuto jevu dochází všude tam, kam se teplý vzduch dostane, tedy i uvnitř fotoaparátu, není-li utěsněn, na vnitřních stranách čoček objektivu atd. Digitální fotoaparát je ve své podstatě kombinace jemné mechaniky a elektroniky a ani jedné z těchto částí nedělá tekutá voda dobře.

Další nebezpečí hrozí tehdy, vrátíme-li se s vymrzlým fotoaparátem do tepla a potom zase vyjdeme ven do mrazu. Zkondenzovaná voda může zamrznout a spolu s ní například závěrka nebo clona. Zamrznutím škoda nevznikne, necháme-li foťák zase rozmrznout, obvykle zase všechno začne fungovat jak má, horší je, pokud se pokoušíme překonat zamrznutí silou a díky tomu dojde ke zkřivení nebo utržení přimrzlých částí.

Nejlepší tedy bude, pokud kondenzaci zabráníme. V literatuře se obvykle dočteme, že máme nechat fotoaparát v brašně několik hodin postupně temperovat a v žádném případě ho v teple před srovnáním teplot nevyndávat.

To s největší pravděpodobností bude fungovat, ale 100% jistotu nemáme a trvá to docela dlouho, několik hodin. Já používám následující postup, který je 100% bezpečný a vyzkoušený a je mnohem rychlejší.

1.       Před tím, než vejdu do tepla z fotoaparátu vyndám baterii a kartu. (předpokládám, že budete fotky chtít hned vidět a karta i baterka se ohřejí velice rychle, zvlášť když ji hned dáte do čtečky a baterku do nabíječky).

2.       Fotoaparát i s objektivem (nebo objektivy) ještě venku v chladu vložím do igelitového sáčku s uzávěrem ziplock a uzávěr hermeticky uzavřu.

3.       S takto uloženým fotoaparátem mohu klidně do tepla, a protože se teplý a vlhký vzduch k foťáku vůbec nedostane, nemůže ani voda v něm obsažená zkondenzovat (maximálně na vnějším povrchu toho sáčku a tam to ničemu nevadí). Fotoaparát v sáčku naopak nechám někde v teple, mimo brašnu, aby se co nejrychleji ohřál.

Tento postup má ještě jednu výhodu – mohu klidně do tepla a potom zase ven na mráz, a jelikož byl po celou dobu kdy jsme byli v teple foťák v sáčku, nemohlo dojít k žádné kondenzaci a zamrznutí tedy nehrozí.

Další problémy, které nás mohou při fotografování v mrazu potkat jsou:

- snížení kapacity akumulátorů (jedná se o vratný jev, jakmile se akumulátory zase ohřejí získají svou kapacitu zpět) proto se doporučuje mít náhradní akumulátor někde ve vnitřní kapse oblečení, kde je v teple.

- zpomalení, nebo dokonce znefunkčnění LCD displejů. V opravdu extrémním mrazu a fotoaparátu např. po dlouhou dobu na stativu, mohou LCD displeje přestat ukazovat. Opět se jedná o vratný jev, po ohřátí začnou fungovat zase normálně, ovšem fotografovat bez znalosti nastavených hodnot jde špatně.

Teoreticky (píšu „teoreticky“, protože i když jsem za hodně silného mrazu fotil, tak tohle se mi nikdy nestalo) mohou při opravdu extrémním podchlazení začít tuhnout i některá maziva. I  když dnes se ve fotoaparátech používají maziva, která v mrazu netuhnou, mohl by problém vzniknout u některých starosklíček. Pokud k tomu dojde, v žádném případě se nepokoušejte rozhýbat třeba zoom nebo clonu silou – hrozí mechanické poškození jako v případě zamrznutí kondenzátu.

Štítky:

Diskuse

Ferd

10.1.2022 15:26

Pamatuji dobu, kdy jsem nosil mechanické tělo pod péřovkou v teple v "kapse" na břiše. A objektivy naopak ve vnějších kapsách bundy-na chladu. Olej jinak zatuhl. Pak jsem jej nechal v servisu namazat grafitem místo oleje.

Taď se mi osvědčuje v brašně přikrýt a utěsnit tělo i objektivy šátkem aby se pomaleji ohříval. Brašnu nechávám venku před stanem. A pokud jsme v baráku-tak pokud možno v předsíni a vždy na zemi, na podlaze. Je tam chladněji a nemá kam spadnout. 

JaroslavJay

30.6.2022 14:38

Objektivy ani těla nemají problém s rychlostí ohřívání, ale s tím se zda k podchlazenému tělu dostane teplý (a tudíž vlhostí nasycený) vzduch. Pokud mám foťák v tom sáčku tak se k němu vlhký vzduch nedostane a klidně se může ohřívat rychle (normální teplo doma ničemu nevadí), nemusím jej tedy nechávat hodiny temperovat v btašně zakrytrý navíc ještě šátkem a nechávat vše před stanem či v předsíni.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada