Brand
Blog

Jak jsem (nena)fotila pohyb

Když Tomáš vyhlásil jako téma Výzvy pro květen "pohyb", říkala jsem si, že to bude jednoduché - hýbe se skoro všecko, něco prostě cvaknu při pohybu a bude to. Času samozřejmě bylo pořád dost, tak jsem odkládala a odkládala a dva dny před koncem Výzvy jsem si zašla do zoo pohyb nafotit. Nemůže být přece nic jednoduššího, než si stoupnout někam ke zvířecímu výběhu, naplnit karty běžícími savci, létajícími ptáky, lezoucími plazy a v nejhorším třeba i poskakujícími dětmi. A jak jsem uspěla?

Můžete se přesvědčit sami na následujících fotkách :-)

Šla jsem do zoo hned ráno, aby zvířata byla pěkně čilá. Nejdříve jsem šla obhlédnout opice - to je takový typický symbol obratnosti a pohybu - ilustrované opičky věčně někde visí za ocas nebo jinou končetinu ze stromů a houpou se na liánách.

Takový šimpanz, to bude tutovka. No nebyla, kromě jednoho stařešiny byli všichni někde zalezlí a ten jeden se moc nehýbal. Pěkně si vyhříval staré kosti.

Makak? To je další čipera. Tak ten pro změnu klimbal vsedě.

Já vím! Orangutani mají malé mládě, to bude určitě roztomile hopsat mamince po hlavě nebo něco. Tak ne, zajímá ho víc špinavá ručička a místo zlobení se meje (děti, z toho si vezměte příklad).

A lemur? Madagaskarská kočka? Nezájem, taky se myje.

Kotul veverovitý, ten bude hopkat po větvích, má ve jménu veverku. Taky nic, něco zkoumá.

S opicemi jsem tímto skončila, najdu si raději nějaké další šikovné a hbité savce.

Co je nejhbitější sladkovodní savec? Vydra! A hele, zrovna jsou venku ze své houštiny, mám štěstí! A né, vyhřívání na sluníčku je jim přednější než moje fotka do Výzvy.

Naštěstí jsou tu lachtani, jedni z nejpohyblivějších mořských savců. Nastavím si foťák na co nejkratší čas a těším se na fotky s cákající vodou. Zapomněla jsem na krmení - po kýblu plném ryb si takový lachtan raději poleží na břehu. Jde se dál.

U červené pandy s pohybem ani nepočítám, tam mě spaní nepřekvapuje. Trošku mě překvapila hrošice, protože napřed vypadala, že snad má o mé focení zájem a že by mi třeba šla předvést kotrmelec do bazénu (což mi už jednou v minulosti nadšeně předváděla). Zájem ale netrval dlouho.

Další zvířátko je přerostlý králík pobíhající po stepích - mara stepní. Zklamala, nepobíhala, ležela si pěkně v trávě.

Mám nápad! Vlci! To jsou krásní šikovní tvorové s ladným pohybem, to bych tu Výzvu jasně vyhrála! A hele, vlk a běží! Honem fotit! No, ta první nebude nic moc, tváří se na ní příliš připitoměle a málo ušlechtile. Počkám, až poběží další kolo. Kde je? Už by měl běžet. Aha, on se mi schoval. Tak se mi aspoň nechechtej, ty babičkožroute!

No nic, savců už mám plné zuby, jdu na ptáky!

Tak zoborožec to nebude, neletí a neletí. To chce něco hbitějšího. Tučňáci! To jsou skvělí skokani, plavci a vůbec. Ha, mám štěstí, jsou ve vodě. Jenže ... oni se tam jen tak plácají, jako děti v bazénku. Tomu říkáte pohyb?

Možná na to jdu špatně, možná bych se neměla zaměřovat na zvířata v zoo chovaná a opečovávaná člověkem a raději přejít na divoké ptáky - ti se musí ohánět, aby se uživili, těm nikdo do zobáčku nenasype.

Hele, dvě kavky! Hm, dělají, že tady nejsou (jejich póza mi připomněla, jak jsme kdysi při zkoušení ve škole seděli s hlavami sklopenými k lavici a vyhýbali se pohledu učitelky, aby nás spíš nevyvolala). Polák si zase jen tak plyne po vodě a nechce se potopit. Hrdlička by vypadala v letu krásně, ale nestihla jsem ji cvaknout.

Úplně nakonec jsem potkala u (ležících) tapírů v bazénku špačky. Paní Špačková mi hned začala vyčítat, co že si to dovoluju, že chtějí mít taky nějaké soukromí a že je to vrchol a že si mě pan Špaček nemá všímat a pořádně se vykoupat. Pan Špaček moc nadšený nebyl, ale poslušně do koupele vlezl. Pak se tam spolu s asi dalšími pěti šesti pěkně cákali, ale přes okraj bazénku na ně nebylo moc dobře vidět - jen kapky létaly. To byl vlastně pohyb, ale fotky moc nevyšly, špačci na mě byli příliš rychlí :-)

A pak ještě jako bonus jedna červenka hodně hýbala zobáčkem, když sbírala drobky po odcházejících návštěvnících zoo. Byl už totiž podvečer a zoo se pomalu vyprazdňovala.

Co dodat na závěr? Do Výzvy se mi nic vyfotit nepodařilo, takže v tomhle ohledu to byl naprosto neúspěšný den. Ale protože ve všech ostatních ohledech jsem byla spokojená (den trávený venku, ve šťavnaté zeleni, mezi krásnými zvířaty, na programu celodenní oblíbená činnost, žádný stres, žádný spěch), stála i tahle neúčast ve Výzvě za to! :-)

(Poznámka na závěr: Ono to nebylo přesně tak, jak jsem popsala, zvířata byla přece jen o něco aktivnější, ale v rámci udělání tohoto zápisu do blogu zajímavějšího jsem to trochu přehnala a to se může.)

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg22.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg

Štítky:

Diskuse

Mary

11.6.2009 20:34

pěkné :-)

Teda parádní článek i parádně ilustrující fotky :-) Jsem se zasmála. PS: Koukat do lavice je základní chyba, takových žáků si učitelky všímají nejdřív a je nám jasné, koho že to máme vyvolat jako prvního ;-)

Petr J

11.6.2009 20:41

Ouha....

No tak tomu říkám soutěž v délce článku.... Vy jste se holky rozdováděly... :-D Ovšem zasmál jsem se; fotečky jsou krásný a světe div se: jdou "rozkliknout" :-[ ; Moc pěkný příspěvek.... (tu)

Mary

11.6.2009 20:55

Re: Ouha

To neplatí, Akrodif nastavuje fotkama!! :-D :-D :-D

Akrodif

12.6.2009 08:47

To platí :-D

No však o fotky tu šlo především :-) Jak jinak zužitkovat tunu tématicky podobných fotek a nezahltit při tom galerii? :-) Je fakt, že když jsem začala psát, nešlo mi zastavit. Asi choroba. Mozku. A teda až budu za měsíc na "letní škole", do lavice koukat raděj nebudu :-D

Maryla

12.6.2009 10:49

chudák vlk ;)

Škoda, že jsi nedala do výzvy toho vlka. Statistika dokazuje, že dát do výzvy fotku z vlkem zaručuje úspěch :)

Werdanan

12.6.2009 12:00

Fotečky

Teda, řikám si, že je super, že se na blog smějí vkládat fotky, protože tyhle se mi vážně moc líbí a byla by škoda je nikde nevystavit ;) A hrošice je vážně suprová :)

notabene9

12.6.2009 12:47

Poslal jsem hlas..

Poslal jsem hlas, i když jste to asi moc neslyšeli..Asi jsem měl víc křičet..Přečetl jsem si text a podíval na fotky (nebo obráceně?) a líbilo se..Těším se, až bude něco příště..Doufám, že správně spočítám ten příklad tady dole..

Akrodif

12.6.2009 13:20

Děkuju ...

... za hlas, slyšet ho bylo až sem :-)

Amatérka

12.6.2009 18:47

Parádička

skvělé, ale pro mne je absolutní "špica" hrošík - takhle se tváří a leží náš pes :)

pepe_2

13.6.2009 16:16

pekne fotky

Simaja

24.7.2009 20:23

Moc hezké

Ivo,nejen super fotky,ale bezva vtipný článek.posílám ti hlas,slyšíš?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš