Brand

Jak na dávkové zpracování RAWů - snadno a rychle

Fotíte rádi do RAWu a máte jich hodně ke zpracování? V dnešním článku pro vás máme řešení - návod, jak rychle a snadno zpracovat hromady RAW souborů najednou. V dnešním video tutoriálu si krok za krokem ukážeme, jak rychle a efektivně zpracovat až stovky RAWů a překonvertovat je do JPEGů nebo jiných fotografických formátů. To vše velmi snadno a rychle.

O fotografování do RAW souborů a jejich následné úpravě již bylo na Fotorádci napsáno několik zajímavých článků:

Nyní je na řadě věnovat se zpracování více RAW souborů najednou. Je vcelku běžné, že si z nějakého focení přivezeme nejen desítky, ale třeba i stovky nebo tisíce RAW souborů. To už je potom pořádný datový objem a hodně jedniček a nul ke zpracování. A při focení do RAWu to znamená každý soubor "dovyvolat" v nějakém RAW konvertoru. V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak RAWy hromadně zpracovat v editoru Adobe Camera RAW (součást Adobe Photoshopu). Jedná se o velmi snadný a rychlý postup, který zvládne i naprostý začátečník.

Celý návod je o tom, jak si otevřít najednou víc RAWů a vykřesat z nich požadované JPEGy, Tiffy nebo jiné fotografické formáty.

Poznámka: V tutoriálu je konvertováno pouze sedm RAWů najednou, což ale nehraje roli. Je zcela jedno, jestli konvertujeme sedm nebo sedmdesát RAWů - postup a princip je zcela stejný. V návodu jsou konkrétní úpravy pouze vedlejší a snímky by samozřejmě bylo možné doladit lépe, to ale nebyl cíl tohoto video návodu.

 

Celý trik tedy spočívá v tom, že si otevřené RAWy pomyslně rozdělíme do skupin, které obsahují podobné snímky. První snímek ve skupině upravíme podle potřeby a ostatní snímky ve skupině synchronizujeme na první upravený snímek. Toť vše.

Tip: Stejně tak lze označit myší se stisknutou klávesou Shift všechny snímky ve skupině a úpravy provádět na označených souborech. Tyto úpravy se automaticky aplikují na všechny označné snímky.

V příštím článku o RAW souborech se budeme věnovat XMP souborům, do kterých se načítají provedené úpravy.

Štítky: photoshop, editace

Diskuse

Akrodif

22.7.2011 16:11

To je moc dobrý tip :-)

To mě nenapadlo, že to takhle jde a zrovna se mi to hodí, upravuju teď hodně fotek, které se dají rozdělit do skupin stejného typu :-) Díky za návod! :-)

Tomáš

24.7.2011 23:03

Díky za pochvalu, jsem moc rád, že je to užitečné.

Karamel

24.7.2011 23:47

Škoda

Super článek a super konverze, akorát škoda, že ten fotošopí CR má tak vyblité barvy, že to je téměř nepoužitelné. Vyleze z toho něco úplně jiného, než je v tom editoru vidět.... Třeba takový ACD to převede super, ale zase nemá dávku....

Ramirez

10.8.2011 20:55

thx

díky za usnadnění hory práce ;)

Natalia Platonova

10.8.2011 23:13

dotaz

je to mozne, ze u mne chybi funkce- Synchronizovat? je tam pouze- otevrit vse :( Photoshop 8.

Tomáš

10.8.2011 23:36

Tak možné to je :) Jestli tam není, tak to dělejte tak, že si požadované fotky označíte a úpravy dělejte na všech označených fotkách - výsledek vyjde nastejno ;)

Phoenixcqcq

23.6.2012 21:42

Barvy v Camera Raw

Karamel: Ty "vyblité barvy" souvisí s barevným proflem a pracovním prostorem barev. Dole jde nastavit mezi Adobe RGB, sRGB, ColorMatch RGB a ProPhoto RGB. Pak taky v kolonce "Kalibrace fotoaparátu" je nabídka "Profil fotoaparátu". Když si s tím pohraješ, zjistíš, co vyhovuje nejvíce.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin