Brand

Jak na hromadné zpracování fotek, třeba z dovolené

img_6821.jpgMáte před sebou hromadu fotek, které chcete postupně upravit? Přivezli jste si z dovolené spoustu krásných snímků, které ale potřebujete roztřídit a vylepšit v editoru?

Pak přesně pro vás je tento článek, ve kterém si ukážeme, jak efektivně zpracovat velké množství fotek. A to od počáteční selekce, přejmenování až po úpravy a vytvoření zmenšené kopie pro web.

Selekce

Pokud máme před sebou velkou hromadu fotek, je potřeba je nejprve vyselektovat. To znamená vybrat ty, které si necháme a budeme s nimi dále pracovat a ostatní půjdou buďto rovnou do koše nebo do dočasného archivu. Může se jednat o fotky z dovolené, výletu, rodinné akce, svatby, plesu nebo jiné společenské události, sportovních a dalších akcí.

Jak tedy z několika stovek fotek vybrat ty, které jsou povedené? Existuje samozřejmě nespočet způsobů. Uživatele editoru Lightroom nebo Zoner mohou použít označkování třeba hvězdičkami. Fotky lze ohodnotit hvězdičkou a tím je vyselektovat od ostatních. Výběr lze rozdělit i na více kol - v prvním kole budeme dávat třeba tři hvězdičky a v druhém kole o jednu víc. Není nic snazšího než si pak zobrazit fotky jen s konkrétním hodnocením.

Tip: Pokud chcete mít přesnou kontrolu nad tím, kde se jak vaše soubory na disku pohybují nebo vám značkování fotek nevyhovuje, mám pro vás velmi pěknou alternativu. Většina prohlížečů nabízí klávesové zkratky a mezi ně patří i freeware (program zdarma) Fast Stone Image Viewer, který mimo jiné zobrazí i RAW soubory. Stačí dvakrát zmáčknout klávesu M a soubor (fotka) se přesune na vybrané místo na disku. Totéž funguje s klávesou C, což je kopírování. Pro selekci je pak ideální vytvořit si adresář na disku, kam budeme vybrané fotky přesouvat a používat klávesu M u těch fotek, které se nám ze všech líbí a chceme je upravovat. V praxi je to pak velmi snadné - šipkami se pohybuji mezi fotkami a stačí dvakrát zmáčknout klávesu M aby se fotka přesunula do adresáře s výběrem fotek.

Tip: Při tomto přesouvání doporučuji přesouvat v rámci pevného disku počítače. Při přesunu z / do externího disku může přesun trvat pár sekund, což je otrava.

Tehdy, když máme vybrané fotky, které si chceme nechat, můžeme je přejmenovat.

Přejmenování

Pro lepší přehlednost je fajn si vyselektované fotky přejmenovat. Opět je nespočet možností. V tomto článku bych chtěl vypíchnout program pro správu souborů Total Commander, který umí hromadné přejmenování. Stačí označit všechny soubory ve složce a klávesovou zkratkou CTRL M vyvolat dialog pro přejmenování. Pak už stačí si jen vybrat, podle jakého klíče chceme soubory přejmenovat - jestli zachováme původní číslování a na začátek názvu přidáme číslování, jestli použijeme do názvu časovou informaci, atd. Zde jsou praktické příklady:

  • [C]_[N]  - počítadlo_původní název.
  • [hms]_[N] - hodina minuta sekunda_původní název (vhodné pokud jsou fotky foceny jen v jeden den).
  • [Y]-[M]-[D]_[C] - rok, měsíc, den, počítadlo (pokud jsou fotky focené v průběhu roku).

Možností je opravdu mnoho. Jenom doporučuji při použití počítadla zvolit vpravo v roletce "Počet číslic" 3 nebo více.

Výsledkem tohoto procesu je adresář s fotkami, které jsou nejen pěkně řazené za sebou (podle klíče, který chceme - nejčastěji asi chronologicky) a navíc i pojmenované.

Tip: Hromadné přejmenování lze použít i tehdy, když chceme do názvů fotek zanést geografickou lokalitu. Pokud máme například 30 fotek z jednoho místa, stačí je označit a pak použít například tento klíč: [C]_název-lokality  Díky tomu není potřeba soubory popisovat ručně jeden za druhým.

tc.jpg

Konverze z RAWu

Dalším krokem, pokud fotíme do RAWu, je konverze RAW souborů do JPEGu, TIFFu nebo jiných formátů (nejčastěji to bude asi JPEG). Nebudu zde rozebírat, jak tuto konverzi provádět, to už bylo uvedeno v těchto článcích:

Chtěl bych ale vyzdvihnout možnost opět hromadného zpracování: Jak na hromadné zpracování RAWů snadno a rychle. Klidně si můžete otevřít 100 RAW souborů najednou a ty hromadně upravit, pak je označit, kliknout na export do JPEGu a jít si vařit kafe :)

Úprava JPEGů - akce

Pokud jste snímky fotili ne do RAWu, ale rovnou do JPEGu, i tak je možné fotky hromadně upravit. A to pomocí akcí v Adobe Photoshop. O tom, jak akce fungují a jak si je vytvořit, již bylo napsáno v článku Efektivní práce v Photoshopu - akce.

K tomuto článku bych chtěl jen dodat, že nahranou akci lze spustit nejen na každou jednotlivou fotku otevřenou na pracovní ploše Photoshopu. Ale lze ji spustit i na celý adresář fotek. Pokud například mám adresář s fotkami, kde všechny fotky potřebují zvýšit kontrast, potom si nahraju akci pro zvýšení kontrastu a spustím ji nad celým tímto adresářem. Dělá se to takto: Soubor - Automaticky - Dávka. V novém dialogovém okně si vybereme požadovanou akci, zdrojový adresář a případně cílový adresář (pokud fotky ukládáme jako kopie, což je vždy lepší) a pak už stačí kliknout na OK. A během pár minut máme u všech fotek zvýšený kontrast (nebo cokoliv jiného).

p.jpg

Tip: U hromadného používání akcí je nutné mít na paměti, že jsou vhodné pro všeobecné úpravy. Například lokální retuše, barevné vyvážení nebo individuální úpravy úrovněmi nelze nahrát jako akci a pustit ji na všechny fotky v adresáři. To už jsou individuální úpravy fotek, které samozřejmě nepasují na všechny ostatní. Proto je dobré hromadné akce používat spíše na univerzální úpravy.

Zmenšení pro web

Poslední krokem v celém procesu může být zmenšení fotek pro web. Ať pro případ vložení do webové stránky nebo pro zaslání kamarádům na e-mail. Na web nemá smysl dávat fotky v plném rozlišení, a tak je potřeba je všechny zmenšit. A jelikož je budeme všechny pravděpodobně zmenšovat na stejnou velikost, použijeme pro to hromadnou akci v Photoshopu.

Stačí si na jedné vzorové fotce nahrát akci pro zmenšení fotky (jak na nahrávání akcí to v tomto článku) a tu poté pustit na celý adresář.

Pozor - velmi důležité je už při nahrávání akce ukládat zmenšené verze jako kopie do jiného adresáře. Například si vytvoříme adresář "pro-web" a tam budeme jako kopie zmenšené fotky ukládat. Nikdy neukládáme fotky do původního místa, došlo by k přepsání originálu a jeho ztrátě. To znamená už při nahrávání akce ukládáme zmenšenou verzi jako kopii. Ideální je použít uložení v Photoshopu způsobem: Uložit pro web a zařízení (klávesová zkratka CTRL SHIFT ALT S). Tím lze dosáhnout výhodného poměru datový objem / kvalita.

Při spouštění akce pak logicky vybereme za cíl stejnou složku, kterou jsme vybrali při nahrávání akce.

Druhou důležitou věcí je vybrat si, který rozměr budeme považovat za výchozí. Například pokud při nahrávání akce zvolíme šířku třeba 800px, tak i pak fotky na výšku budou mít šířku 800px (a budou vyšší). Takže pokud chceme mít všechny fotky stejně vysoké, zvolíme při nahrávání akce výšku (například 600px) a všechny fotky pak budou stejně vysoké. Ty na výšku i ty na šířku (šířka se bude samozřejmě měnit podle toho, jestli je to fotka na šířku nebo na výšku).

Závěrem

Výše uvedený popis hromadného zpracování fotek se může zdát na první pohled jako složitý. Ale není tomu tak - jde jenom o to si to poprvé vyzkoušet. Samozřejmě lze použít například zmíněný Zoner nebo Lightroom a v něm realizovat vše výše uvedené - od selekce až po hromadné úpravy.

Ať už použijete jeden program na všechno nebo několik programů, dosáhnete často až neuvěřitelné úspory času. Proč tedy sedět u počítače, když to lze udělat lépe a efektivněji?

Štítky: fotografujeme, editace

Diskuse

archetto

17.7.2012 15:12

;-)

pravda, pravda. osobně se přikláním k "brutální" selekci. takže: selektovat, selektovat, selektovat a pak znova selektovat a selektovat. nejen destilací se zvyšuje kvalita. i selekcí stoupá kvalita a smysl fotek. ne nadarmo se (léta) říká, že koš je nejlepší přítel fotografa. takže se selekce nebojte. poté již nebude tak náročné těch několik opravdu použitelných fotografií upravit ;-) omlouvám se Tome, že tímto "podkopávám" Tvůj článek.

Tomáš

17.7.2012 16:57

Žádné podkopávání, já s tím naprosto souhlasím ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin