Brand
Blog

Jak na profi tisk na horších monitorech

Dosáhnout správného zobrazení barev fotografie na monitoru při její úpravě, převodu barev do profilu tiskárny a výsledného profi tisku je na kvalitním monitoru mnohem snaží. Dražší monitor, zvládající rozsah barev AdobeRGB prostoru, má navíc ještě velice užitečnou možnost importovat zkalibrovaný prostor přímo do monitoru. Proto se obejdete bez další práce softwaru. Monitor převede barvy na svůj zkalibrovaný barevný prostor sám.

 Jak všeho výše jmenovaného dosáhnout na horších monitorech, zvládajících třeba pouze barevný prostor sRGB ? Jak si upravené fotografie nechat vytisknout od profesionálů na velkoformátový tisk a dosáhnout i dokonalé shody barev? A navíc bez desítek zkušebních tisků a následného porovnávání a upravování?

 Základem je pochopit, že pro správné zobrazení barev na svém monitoru potřebujete dva přepočty barev. Určitě neřeknu nic nového, že fotka uložená ve formátu JPEG nebo TIFF, může ještě obsahovat informaci o barevném prostoru standardu ICC. 

Změna barev první
První nutný přepočet barev je tedy na softwaru. Ten musí načíst barvy fotografie dle určeného barevného prostoru. ICC profil má více verzí, nejnovější je verzi 4. Raději tedy počítejte s tím, že to u každého softwaru není samozřejmostí. Hledejte raději v nastavení a informacích na internetu. Vezmeme-li v úvahu programy, co jsou součástí systému, tak Windows Prohlížeč fotografií a IE8 na to připraveny jsou. Ostatní webové prohlížeče už většinou také. Pozor na výjimky, například Chrome v10.0.

 Druhá část přepočtu barev se netýká majitelů, kteří mají zkalibrovaný profil monitoru nahraný přímo do monitoru nebo mají tak kvalitní z výroby téměř před-kalibrovaný zvládající prostor AdobeRGB, že další malou změnu barev už nechtějí řešit. Všechny ostatní čeká ještě práce.

 Změna barev druhá
Nyní musí software převést barvy podle kalibrovaného profilu monitoru opět standardu ICC. Po tomto převodu máte jistotu, že nejenom vy, ale opravdu všichni, kteří dodrží oba nutné převody barev, uvidí barvy vaší fotografie stejně, tedy správně v rámci dokonalosti jejich monitoru. Programy na to většinou vůbec nejsou připraveny a lidé navíc většinou netuší, že tento druhý převod musí vyžadovat. Za Windows programy, Windows Prohlížeč fotografií to dělá ve fullscreen režimu a webový prohlížeč podporující tento převod je v současnosti pouze IE9. Ještě upozorním, že ve Photoshopu je důležité takovýto náhled vždy aktivovat.

 Správný barevný náhled na fotografie je vyřešen. Po úpravě fotografie už jen zbývá zvládnout tisk. Studia velkoformátového tisku poskytnou jejich barevný prostor tisku pro jednotlivé druhy papíru opět standardu ICC. Pokud se druhá softwarová konverze barev vyžaduje, vzniká nepříjemná situace. Převedením fotografie (jedno jestli z prostoru sRGB nebo AdobeRGB) do barevného prostoru tiskárny a následnou malou úpravou v barvách se nedosáhne shody barev výsledné fotografie s náhledem fotky na monitoru. Tudy cesta zcela nevede. Potřebujete předat barvy fotografie do profilu tiskárny tak, jak je vidíte správně při náhledu přes barevný prostor monitoru. Tím se sice sníží barevný rozsah výsledné fotografie, ale dosáhne se té nejlepší shody i na horším monitoru, zvládajícím třeba jen prostor sRGB. A když se vám fotografie libí na monitoru i ve stejném barevném podání na fotografickém papíře, není to výhra?

 

Postup krok za krokem na profi tisk

 Krok 1

Je nutno nejprve zkalibrovat monitor. Nejlépe použitím kalibrační sondy jako jsou například Eye-one nebo Spyder. Software dodaný se sondou nejen sám udělá tuto práci, ale navíc se se spuštěním Windows začne spouštět malý prográmek, který se bude sám starat o nahrávání celého profilu monitoru (včetně VCGT/mLUT Tag) do systému. Pokud sondu nemáte, jsem vám ochoten po Praze s kalibrací pomoci.

Pokud chcete nechat nahrávání profilu monitoru na systému, ve Windows 7 byste měli naleznout správu barev v Ovládacích panelech/Hardware a zvuk/Správa barev. Tolik nápověda systému. Pokud vám správa barev v ovládacích panelech chybí, lze ji nalézti ještě přes nastavení monitoru. V obou případech je rychlejší spustit odkudkoliv souborCOLORCPL a na obrazovce se hned objeví okno Správa barev. V kontrolním panelu okna přejděte do stránku Upřesnit, na které úplně dole naleznete Změnit výchozí systémové nastavení. Otevře se stejné okno znovu, tedy opět zopakujte přechod na stránku Upřesnit, kde se dostanete konečně k potřebnému zatrhnutí volby Použít kalibraci obrazovky systému Windows. Od této chvíle bude systém nahrávat celý profil monitoru sám.

 Tímto jste s kalibrací hotovy. V případě potřeby přepínat mezi profily lze vyzkoušet freewarový prográmek DisplayProfile.exe. Sondou je dobré kalibrovat i levné nekvalitní monitory. Nebudou mít sice plné barevné přechody, ale dosáhne se výborného zlepšení podání barev, často opravdu zázračného.

 Krok 2

Ve Photoshopu se otevře fotografie s profilem dle potřeby AdobeRGB nebo sRGB a zapne náhled přes profil monitoru – hlavní menu: Zobrazení/Kontrolní náhled barev. V stejném menu Zobrazení/Nastavení kontrolního náhledu monitoru nutno mít zvolený náhled RGB monitoru a raději zkontrolovat přes položku tohoto menu Jiné..., zda je přiřazen správný kalibrovaný profil monitoru jako výchozí. Když je tento náhled aktivní, jsou barvy stejné, jako je uvidí všichni na svých také kalibrovaných monitorech.

 Krok 3

Nyní možno začít upravovat fotografii dle potřeby. Hotová a upravená fotografie se zálohuje. Poté se doostří pro tisk. Před konverzí do dalších profilů je třeba zesvětlit stíny. Podle druhu tisku a hlavně papíru se totiž výrazně liší světlost fotografie. Toho se dosáhne pokusným tiskem a následně zesvětlení pomocí nástroje ve PhotoshopuObraz/Přizpůsobení/Stíny a světla. Nyní je fotografie připravena pro finální konverzi barev pro tisk.

 Krok 4

Když jsou barvy skoro shodné při srovnání se zapnutým nebo vypnutým náhledem přes barevný profil monitoru, tento krok lze přeskočit. Všem ostatním se nyní nabízí důvtipné řešení, jak dostat barvy náhledu přes profil monitoru do tisku. Zvolí se v hlavním menuÚpravy/Přiřadit profil, kde se vybere profil monitoru a potvrdí.

 Krok 5

Otevřenou fotografii nyní přes hlavní menu Úpravy/Převézt do profilu nutno převést do profilu tiskárny, který lze získat od vašeho výrobce fotografií v souboru s koncovkou ICC nebo novější ICM. Modul Adobe se ponechá a Reprodukce se nastaví na Perceptuální. Nutno ponechat zatržené Použít kompenzaci černého bodu a Rozklad barev. Následně potvrdit.

 Krok 6

Konverze profilů tímto skončila. Nyní pokud je patrno, že došlo k velké změně u některé barvy, lze nástroji ve Photoshopu doladit. Pracuje se v tiskovém profilu dané tiskárny a její barvy jsou chudší než rozsah obecných profilů. Tedy upravovat jen nezbytně a s rozvahou. Současně kontrolovat, zda úpravou obraz neztrácí plnost některých barev. Případně je možnost se vrátit na Krok 3 a zkusit barvy kvůli tisku posunout před konverzí.

 Výsledná fotografie se uloží do JPEG souboru, pokud budete fotografii zasílat přes internet, nebo ji uložte do TIFF souboru, vždy ale spolu s profilem tiskárny. Takto připravený soubor se může zaslat výrobci fotek k tisku. S upozorněním, že fotografie byla již převedena do jejich profilu.

Zdeněk Jantač
www.jantac.net
Štítky:

Diskuse

pajawrz

7.4.2011 12:50

Cože?

Myslím si, že patřím mezi počítačově nadanější, ale tohle mi hlava teda fakt nebere. Je pravda, že jsem to jen tak rychle prošel, ale i kdybych to četl 3x, tak z toho nebudu moudřejší:(

Zdeněk Jantač

7.4.2011 14:15

Pomůžou vám obrázky?

http://fotorady.cz/jak-fotit/jak-na-profesionalni-tisk-na-horsich-monitorech

Raadgie

5.12.2011 19:02

Narazil jsem na krok c. 5

Prosel jsem v Karlovych Varech 3 Laby a ani jeden neni schopen dat mi profil daneho zarizeni, event. pro dane medium. 2x to slyseli uplne poprve. "Nooo, viiite, mi taky nikdy nedosahneme presne shody, to je nemozne," nebo "To nemuzete takhle brat, monitor Vam sviti a fotka ne". :( Tak nevim kde hledat, kde mi vyhovi ... Kde tisknete Vy?

Zdeněk Jantač

23.1.2015 10:02

Článek v nové verzi

Článek upraven a zjednodušen: http://lcd.jantac.net/tisk.html Profíci na tisk, který mají profily: http://www.tisk-fotografie.cz/

Zdeněk Jantač

23.1.2015 10:02

Článek v nové verzi

Článek upraven a zjednodušen: http://lcd.jantac.net/tisk.html Profíci na tisk, který mají profily: http://www.tisk-fotografie.cz/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin