Brand

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již pouze v digitální formě a klasické papírové fotografie upadají do pozadí, fotografie vytištěná na plátně se těší velké oblibě. Tento doplněk interiéru nebo jedinečný dárek má však několik důležitých vlastností, na které byste měli myslet již při zhotovování fotografie, kterou na něj chcete umístit. Zde je 5 důležitých zásad, jejichž dodržením předejdete nechtěnému výsledku.

Rozlišení

Nejdůležitějším atributem, který rozhoduje o technické kvalitě fotografie na plátně, je její rozlišení. Pravdou je, že dnešní fotoaparáty již mají většinou dostatečně velké rozlišení, nicméně při velkém tisku může být i to limitující. Fotka by po zvětšení měla zůstat ostrá a neměla by být "rozpixelovaná" (kvůli malému rozlišení) či rozmazaná (např. kvůli nekvalitní optice objektivu).

Na velkoformátový tisk se obvykle používá rozlišení 300 DPI (z angl. "dots per inch"), na plátno však ze zkušeností bohatě stačí i 150 DPI, protože povrch je strukturovaný. Fotografie pořízené mobilem a zejména staršími typy fotoaparátů jsou většinou nedostačující a výrazně tak snižují nejen kvalitu snímku, ale i krásu finálního obrazu.

Příklady minimálního rozlišení fotek pro tisk na plátno (ideální je v praxi ale vyšší rozlišení než níže uvedené naprosté minimum):

  • 3 MPX na rozměr obrazu 45 x 30 cm
  • 4 MPX na rozměr obrazu 60 x 40 cm
  • 7 MPX na rozměr obrazu 75 x 50 cm
  • 9 MPX na rozměr obrazu 90 x 60 cm

Kvalitu Vašich fotek si umíte jednoduše zkontrolovat na této stránce - online editor tisku na plátno. Stačí kliknout na "Vytvořte z vlastní fotografie" a nahrát fotku.

Detaily

Ujistěte se, že je fotka ostrá a čistá i při detailnějším pohledu (leckdy se na malém monitoru zapomene na nepořádek na zemi, fleky na obloze od špinavého snímače apod.). Pamatujte na to, jaký rozměr pro tisk jste si vybrali - i dle toho si raději fotku před odesláním do tisku podrobně při zvětšení důkladně prohlédněte. I zde platí "dvakrát měř, jednou řež".

Postprodukce fotografie

V drtivé většině případů je potřeba fotografie ještě upravovat za pomoci různých softwarů, aby byl výsledek ideální (Lightroom, Zoner, Photoshop, atd). Celkem jednoduchý je grafický program PhotoFiltre Studio, který můžete zdarma stáhnout např. zde. U některých fotografiích bude stačit úprava barev a kontrastu. Další zase mohou vyžadovat retušování nevyžádaných chybiček či ořezávání. Kreativitě se meze nekladou - pečlivou a ohleduplnou úpravou lze i z na první pohled obyčejné fotografie vytvořit unikátní a dechberoucí fotoobraz. Pokud si na takovéto úpravy netroufáte, domluvte se se zkušenějším kamarádem, kolegou...

Také je dobré pamatovat na poměry stran. Je více než zřejmé, že když vaše fotografie má poměr stran 3:2 a plátno je širokoúhlejší, bude se muset fotka shora i zespod při tisku "oříznout". Přesto se na to často zapomíná. Proto doporučuji zjistit si předem poměr stran plátna a fotku před zasláním do tisku oříznout rovnou do příslušného poměru stran. Díky tomu budete mít ořez takový, jaký chcete vy - a ne jak to říznul zaměstnanec tiskárny.

Příprava dat

Existuje několik vlastností, které by fotografie nebo obrázek tištěný na plátno měl zahrnovat. Příprava dat před tiskem je nezbytností, která vám ušetří nepříjemné pohledy na finální výsledek. Základem je, aby se tištěná fotografie barevně shodovala s tou, kterou vidíte na svém monitoru. A nebo aby alespoň případný rozdíl byl minimální

Pro tento účel se provádí tzv. konvertování barevného prostoru (většinou z RGB) do CMYK-u. Monitory totiž zobrazují barvy v RGB. Pokud s fotografováním a upravováním fotek teprve začínáte, přenechejte tuto činnost na tiskařskou firmu, kde si necháváte tisknout své fotografie. Určitě Vám fotku bez problémů převedou a pošlou do mailu ke schválení. Případně se můžete obrátit na zkušenějšího kolegu. Předloha na tisk by měla být samozřejmě konvertována v původním plném rozlišení.

Vhodný formát

Některé formáty souborů fotografií jsou na tisk vhodnější než jiné. Souvisí to i s kvalitou fotografie. Tiskárny nejčastěji vyžadují formáty jako .jpeg nebo .tiff. JPEG je ztrátový formát (probíhá tam komprese za účelem snížení datového objemu), takže pokud chcete zachovat co největší kvalitu fotky, lze doporučit raději bezkomprestní TIFF. Taková fotka pak sice může mít třeba i 10x větší datový objem, nicméně u tisku jedné nebo několika fotek to není problém.

Štítky:

Diskuse

Marek

1.5.2017 12:12

Tak tohle je hodně strohý článek. Hlavně jsem to nepobral s tím převodem do CMYKu. Jakože mi ho pošlou převedený v mailu a já si ho zobrazím na monitoru zase v RGB???

Hlavní problém, se kterým jsem vždycky bojoval byl, že vytisknutá fotka byla vždy tmavší, než na monitoru.

Petr Kotrlík

2.5.2017 10:34

Marek: Seriozní tiskaři fotky dodatečně upravují, pokud si to člověk přeje... jinak stačí kolikrát snížit jas na monitoru, který mají mnozí na maximum. Vlastně stačí vzít tu tmavou fotku a "zkalibrovat" monitor podle ní... 

milans7

15.5.2017 20:12

Ten článek je celkem fádní a je tak nějak o ničem... až jde spíš o blíbol.

 

Cituji: „Základem je, aby se tištěná fotografie barevně shodovala s tou, kterou vidíte na svém monitoru.“

To je kravina!! To se nnebude shodavat nikdy, neb to není možné. Je vidět že autor neví o čem píše, co je vidět v odpovědi na Markuv dotaz. Stačí vzít fotku a dle ní si upravit jas monitoru.... to je celkem pecka. Dle Vás by tedy tiskař posla fotku ve CMYku zpět na kontrolu a ještě by bylo super, aby vám poslal informaci o kolik procetn si stáhnout či zvýšit jas, aby jste to jakoby viděli, jak píšete, shodně.

 

Já když ve studiu tisknu fotky, tak nikomu nic na korekci neposílám. Pokud tomu klientvi na tom záleží, musí si to odsouhlasit ve studiu pod kalibrovaným osvětlením. Nelze se s někým bavit na dálku, jak to vypadá a ladit barevné tonální úchylky, když nemám záruku, že člověk ví o co jde a hlavně, že má zkalibrovaný monitor, na kterém jedině lze něco posuzovat. A to i zkalibrovaný monitor nezaručí, že bude tisk shodný – NEBUDE NIKDY, nejde to.

 

Na monitoru sledujete barvu jako průsvit světla stínítkem a při tisku jako odraz světla dopadajícího na fotopapír. Zde prostě shodu jak píše autor článku nejde zrealizovat a není to ani cílem.

 

Cílem celé barevné kalibrace (skener - monitor - tisk apod. = celý řetězec) je docílit podobného barevného vjemu, který probíhá za pomocí ICC profilů, které při barevných přepočtech využívají nezávislý barevný prostor (obvykle Lab). Ale to je na delší přednášku, na to zde není prostor....

 

Další čemu tak nějak nerozumím: „....lze doporučit raději bezkomprestní TIFF“. A proč nejde použít nezztrátově komprimovaný TIF? 

 

lenka

3.8.2017 15:55

A co se tyce tiskarny? Me se moc libi tato - https://www.ekotoner.sk/sk/tlaciarne-laserove/farebne/lexmark-cs417dn-a4-25str-256mb-duplex-lan-usb.html  myslite si, ze je to dobry nakup za tu cenu?

Pavel

28.5.2019 23:05

Ke všem postřehům je třeba dodat, že pokud se byvíme o fotoobrazu jako fotce na plátno, musí se pamatovat na to, že plátno je napnuté na rám (alespoň správný fotoobraz by měl být pěkně vypnutý) a ohybem přes rám se přijde z každé strany cca o 2,5 cm fotografie - to je ta přehnutá část. Není dobré tedy umisťovat důležité části obrazu přímo na okraj = při přípravě fotky neřezat až na doraz! Jinak ale slušná firma (a její grafik) si dost poradí. Třeba tady dokážou "domalovat" i chybějící část hlavy (která by byla uřízlá) a jiné  drobnosti, před tím, než fotoobraz vytisknou.

Pavel

28.5.2019 23:06

Ke všem postřehům je třeba dodat, že pokud se bavíme o fotoobrazu jako fotce na plátno, musí se pamatovat na to, že plátno je napnuté na rám (alespoň správný fotoobraz by měl být pěkně vypnutý) a ohybem přes rám se přijde z každé strany cca o 2,5 cm fotografie - to je ta přehnutá část. Není dobré tedy umisťovat důležité části obrazu přímo na okraj = při přípravě fotky neřezat až na doraz! Jinak ale slušná firma (a její grafik) si dost poradí. Třeba tady dokážou "domalovat" i chybějící část hlavy (která by byla uřízlá) a jiné  drobnosti, před tím, než fotoobraz vytisknou.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

28.4.2017

Redakce Fotorádce.cz

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin