Brand

Jak na to: používáme objektivy M42 na tělech Pentax

Jak na to: používáme historické objektivy se závitem M42 (a M39) na tělech Pentax. Podíváme se na typy redukcí, nastavení fotoaparátu a na praktické používání historických objektivů na moderních tělech.

helios-44m-58mm-6598.jpg

V poslední době se mi v mailové schránce rozmnožily dotazy se společným tématem – M42 a Pentax. Rozhodl jsem se proto napsat pár řádků, které se celou problematiku pokusí osvětlit. Podíváme se na typy redukcí, nastavení fotoaparátu a na praktické používání historických objektivů na moderních tělech. Něco málo o historických objektivech se dovíte v tomto starším článku a v diskuzi u něj.

1) Trocha teorie

Historické objektivy pro závit M42 (a M39; někdy se značí i jako L39, tento typ používala mimo jiné Leica) jsou v poslední době stále oblíbenější. Proč? Mají charakteristickou kresbu, která je odlišná od kresby moderních objektivů. Používané jsou hlavně na žánry „makro“ / detail, zátiší a portréty; u těchto žánrů skvěle vynikne jejich podání bokehu a u některých typů, např. Helios, i specifické podání barev.

Tento snímek pochází z upraveného Heliosu 44-2 - výměnou za zajímavý bokeh jsem musel obětovat ostrost, která od středu snímku velice rychle mizí, a taky antireflexní vrstvy.

Co je to M42? Takto se označuje skupina objektivů, které se do těla fotoaparátu šroubují – jejich závit, který mají místo bajonetu, má průměr 42 mm. Jejich blízkými příbuznými jsou objektivy zakončené závitem M39. Objektivy zakončené závitem M39 se za použití redukčního kroužku dají používat v těle se závitem M42.
„Bajonet“ M42 bývá někdy označován i jako bajonet Pentax. Není to proto, že by Pentax byl autorem tohoto systému, ale pentaxí fotoaparáty tento závit hojně používaly. Označení bajonet Pentax pochází z USA.
S používáním objektivů M42 u Pentaxu souvisí i jedno dědictví, které nás bude zajímat v další kapitole – pentaxí bajonet K má stejnou registrační vzdálenost (vzdálenost objektivu od snímače/filmu) jako bajonet M42.
U objektivů pro závit M39 pozor – ohlídejte si, že jde o objektiv pro zrcadlovku a ne o objektiv pro dálkoměrný fotoaparát – dálkoměrné objektivy mají jinou registrační vzdálenost, protože jsou určené pro tenké tělo bez zrcadlové komory, a při používání na zrcadlovce bude nemožné zaostřit na nekonečno.

Jinými systémy (Exakta, Altix a podobné) se zabývat nebudu, protože s nimi nemám zkušenosti. V principu by ale většina informací z tohoto textu měla platit obecně.

2) Redukce

Pokud nespěcháte na nákup, některé redukce je dobré kupovat na Ebay u čínských prodejců. Většina českých obchodů je určitě také nakupuje ve velkém množství v Číně a za ten samý kousek kovu akorát zaplatíte víc peněz. Na redukci navíc není v podstatě co zkazit. Nevýhodou nákupu na Ebay je doba dodání, která se pohybuje nejčastěji mezi 14 dny a měsícem. Výhodou je naopak zmíněná cena a u většiny čínských prodejců neplatíte poštovné (čínská vláda dotuje zasílání do zahraničí).

Existují dva typy redukcí – redukce „s límečkem“ (s přírubou) a redukce, která se vkládá do bajonetu a nevyčuhuje. Proč? Důvodem je zmíněná registrační vzdálenost bajonetů M42 a K.
Jak se redukce liší?
* Redukce s přírubou (límečkem) se líp nasazuje do bajonetu a můžete si ji nechat nasazenou na objektivu. Sundávání objektivů s redukcí je stejné jako sundávání objektivů pro bajonet K – stiskněte pojistku a vyndejte objektiv. Nevýhodou je, že s ní nezaostříte na nekonečno, příruba vám přibližně o milimetr (záleží na kvalitě daného kusu) zvedne registrační vzdálenost a tím funguje jako malý makro kroužek. Pokud nehodláte fotit větší celky, krajiny nebo portréty s postavou, nemusí vám to vadit; naopak se vám o malinko zmenší minimální zaostřovací vzdálenost objektivu.
DSCF5470-2.jpg
Redukce s odstraněnou barvou v místě, kde doléhá na kontakty, viz kapitolka 4.

DSCF5475-2.jpg
Redukce nasazená na tělo překryje kontakty bajonetu a asi o milimetr vyčuhuje.

* Redukce bez příruby naopak umožní ostření na nekonečno, protože zachová registrační vzdálenost. Nevýhodou je manipulace – k vyndávání je potřeba použít speciální klíček, redukci tak nemůžete nechat nasazenou na objektivu. Já osobně z toho navíc nemám dobrý pocit, protože sahám do mirrorboxu a občas se bojím, že si sáhnu na zrcátko. Výměna objektivu při použití této redukce za objektiv s bajonetem K je tedy obtížnější a pomalejší. U těchto redukcí pozor na kvalitu výroby – levnější redukce se rády zasekávají v bajonetu a chce to mít nacvičený hmat, kterým ji uvolníte a vytáhnete. Doporučím tudíž sáhnout po dražších redukcích vyrobených přímo pro Pentax v Japonsku, ty by měly být dostatečně přesné. Sám používám levnější redukci, ale manipulaci s ní jsem si musel dlouho osvojovat a dost jsem se s ní zlobil, protože se mi párkrát pěkně kousla.
DSCF5473-2.jpg
Redukce a klíček na její uvolnění.

DSCF5476-2.jpg
Na redukci je barevná tečka, která vám usnadní orientaci při vkládání.

DSCF5478-2.jpg
Vložená redukce nekouká z těla ven. U červené tečky si všiměte pružinky, která zajišťuje redukci proti pootočení. K jejímu uvolnění se používá přiložený klíček.

DSCF5479-2.jpg

Canon má tohle vymyšlené líp, redukce s přírubou u něj dovolí ostření na nekonečno.

3) Nastavení fotoaparátu, expoziční režimy

Problematiku redukcí máme za sebou, pojďme se podívat, jak nastavit fotoaparát.
Moje zkušenosti vzešly z praxe s modely K10D, K-r, K-5 II, K-3 II, K-S1 a K-S2 – neručím za to, že u modelů starších než K10D to bude stejné; od K10D dál se menu nemění.
Bude nás zajímat Custom Menu, záložka 4, body 25 a 27.
* Bod 25 – Catch-in Focus (Záchytné ostření) nastavte na hodnotu 2 On (zapnuto). V popisu funkce je stručně zmíněno, co toto nastavení mění, praktický dopad proberu později.
* Bod 27 – Using Aperture Ring (Použití clon. kroužku) nastavte na hodnotu 2 Permitted (zapnuto). Pokud budete mít tuto volbu na jedničce, při nasazeném objektivu M42 nespustí závěrka.

K dispozici budete mít dva expoziční režimy – plný manuál a prioritu clony.
Plný manuál je celkem jasný, clonu nastavíte clonovým kroužkem objektivu, čas rollerem na těle. Expozimetr funguje normálně, přístroj vám ukáže na displeji nebo v hledáčku aktuální expozici. Měření na K-5 II je přesné, s problémy jsem se nesetkal. K dispozici máte všechny režimy měření expozice.
Priorita clony funguje rovněž dobře, clonovým kroužkem nastavíte clonu, přístroj dopočítá čas (a ISO, pokud používáte automatickou volbu citlivosti). Měření expozice je bez problémů.

4) Trocha kutění

Pro správnou funkčnost je potřeba, aby redukce zkratovala všechny kontakty bajonetu (samozřejmě kromě kontaktů uvnitř šachty, které slouží pro napájení AF motorku objektivu). Viz obrázek, jsou to ty kontakty v kovové objímce bajonetu.
DSCF5474-2.jpg

Čínské redukce s přírubou většinou mají černou povrchovou úpravu a kontakty bajonetu nezkratují. Proto přijde na řadu domácí úprava, odstranění povrchové úpravy. Já na to používám modelářské brousítko Dremel s patřičným brusným nástrojem. První redukci jsem drbal jehlovým pilníkem a taky to šlo, akorát to trvalo na můj vkus děsně dlouho.

Zahlédl jsem i redukce bez povrchové úpravy, u těch broušení samozřejmě odpadá.
Redukce bez příruby jsou trochu větším oříškem. Pak záleží, jaký máte objektiv. Pokud vlastníte objektiv s plochou základnou (typicky produkce CZJ nebo modernější Pentacony), můžete si na spodek objektivu nalepit kousek alobalu nebo jiné hliníkové fólie; pozor ale na prodření, ke kterému při nasazování a sundávání časem dojde A samozřejmě ten alobal musíte nalepit tak, aby se dotýkal kontaktů těla. U objektivů typu Helios 44-2 nebo Orestor, které velkou plochou základnu nemají, musíte improvizovat jinak; já jsem si vyrobil kroužek z hliníkové misky od lazaní, který na závit jednoduše nasadím.

DSCF5480-2.jpg
Srovnání dvou typů objektivů.

DSCF5482-2.jpg
DSCF5483-2.jpg
DSCF5484-2.jpg

5) Praxe

Máme vše, co jsme potřebovali; objektivy, redukce, nastavení i teoretické informace. Zbývá nám vyjít ven a fotit.
Pokud máte vše správně nastaveno, potom vám fotoaparát při správném zaostření pípne. Funkční je pouze a jenom prostřední AF bod, dokonce i u nejmodernějšího modelu K-3 II, který má těch bodů hromadu. Nevím, proč je funkce AF modulu takto omezena, ale přijde mi to dost škoda.
Jasně, při správném zaostření pípají i Canony vybavené redukcí s čipem, takže tohle není žádný zázrak.

V tomto okamžiku přijde na řadu nastavení číslo 25 – Záchytné ostření. Sledujte kouzlo.
Nastavte si režim ostření AF-S. Rozostřete si. Stiskněte a držte spoušť. A ostřete. V okamžiku, kdy AF modul najde správnou hranu, přístroj automaticky exponuje. To je, co? Pro fotografa tato funkce znamená obrovskou pomoc, na kterou jsem si velice rychle zvykl, hlavně při focení z ruky. V recenzích se o tom zmiňuji i jako o Trap Focusu, lidé tomuto chování fotoaparátu přezdívají různě.
Samozřejmě pozor na front/back focus. Může se stát, že máte objektiv, který vykazuje FF/BF. Měl jsem jeden Pentacon 50/1,8 (poslední model se zelenými čísly a zaoblenými hranami clonových lamel), se kterým mi to ostřilo kus před. A nejen mně, stejné chování tohoto konkrétního objektivu jsem zaregistroval i na těle EOS 7D, na kterém jiný kus stejné modelové řady Pentaconu ostřil korektně.

V LiveView nefunguje možnost posouvání AF oblasti, ale můžete si zvětšit a posunout náhled. A nefunguje ani záchytné ostření. Já osobně ale LiveView používám sporadicky a na stativu, takže mi to nevadí.

Pozor na clonový kolíček, pokud má váš objektiv možnost nastavování clony z těla. Teoreticky by mohlo dojít ke kolizi se zrcátkem.
U objektivů s přepínačem A/M je situace jednoduchá, přepněte si na M a clonový kolíček zafixujte kouskem izolepy.
Automatické objektivy bez A/M jsou větším oříškem, u mého Pentaconu 50/1,8 Auto (model s červenými čísly) jsem musel clonový kolíček zafixovat vevnitř objektivu pomocí kousku izolace z drátku – pak mi začal fungovat i clonový kroužek.
V tomhle jsou nejlepší objektivy, které clonový kolíček prostě nemají :).

Myslím, že jsem na nic nezapomněl, už vám popřeju jenom dobrý bokeh a dobré světlo. A dovolte malý bonus ve formě inspirace, co všechno staré objektivy umí.






P.S.: pokud vám chybí krytky, ať už přední nebo zadní, spousta objektivů se v bazaru prodává bez krytek, tak je za velmi příjemné ceny taky najdete na eBay.

P.P.S.: které makro kroužky? Oblíbil jsem si kroužky určené pro M42. Důvod je jednoduchý - rozměry. Mám i jednoduché kroužky pro bajonet K, ale ty mi leží v šuplíku, protože jsou dost velké. Makro kroužky opět seženete za pár korun na eBay.

V neposlední řadě zdroj - konečně se mi povedlo vypátrat web, ze kterého jsem v začátcích čerpal: http://pentax.xf.cz. Skleróza je hrozná věc :)

Diskuse

Stanislav Lepič

17.2.2016 09:47

Super článek, díky za něj. Některé detaily mi doteď unikaly. Dokázal by jsi zjistit, na kolik metrů se posune nekonečno s redukcí s přírubou? Co udělá ten cca 1 mm? Mezikroužky mají řádově centimetry, ale schopnost ostřit do dálky klesá velice rychle. : (

A moc mi hlava nebere, proč se musí -fyzicky- zkratovat konektory na těle a není "hloupé" nastavení typu "fotit bez objektivu". Apropó, jak bych tedy používal na Pentaxu techniku "free-lensing"? Musel bych nasadit přechodku s přírubou bez objektivu? : )

Martin

17.2.2016 20:12

takže...

1) zkrácení ostřicí vzdálenosti:

* minimální hodnota: Pentacon 50/1,8, redukce s přírubou 31 cm, redukce bez 33,5 (to přibližně odpovídá hodnotě na stupnici objektivu)

* nekonečno je u redukce s přírubou cca na 3 metrech (foceno přes kuchyň na šporák :))

2) volba 27 umožní spuštění závěrky i úplně bez objektivu

3) bez zkratovaných kontaktů nefunguje AF Catch In a závěrka spustí kdykoliv ji stiskneš. měření expozice funguje pořád stejně.

Stanislav Lepič

17.2.2016 20:40

Takže - pokud nepotřebuju pomoc "AF Catch In", mohl bych pro všechny manuální skla nastavit "volbu 27" a vůbec neřešit konektory, je to tak? Pokud jsem tomu porozuměl správně, pak "AF Catch In" stejně řeší jen ten prostřední ostřící bod, který většinou neřeším já.

3 metry jsou málo, ale objednal jsem jednu s tenčí přírubou, kde vysloveně tvrdí, že umožňuje nekonečno a časem (snad?) ověřím, zda kecá nebo jestli aspoň zaostří dál. Čísla výsledek naznačují, ale tonoucí se stébla chytá ... ; )

Martin

17.2.2016 20:48

přesně. pokud dobře vidíš na ostření nebo máš/budeš mít jinou matnici, tak nemusíš nic zkratovat a stačí jen povolit funkci clonového kroužku

Petr

18.2.2016 10:42

Pěknej článek.

Zkoušel jsem jednou tyto alotria s Nikonem D3000 a objektivem z tátovi staré Praktiky. Narazil jsem právě na to, že nekonečno bylo někde v cca 3 metrech, takže všechno za tím bylo máznutý.

Jinak pokud vím, tak některý Nikony neuměly nastavit možnost exponování bez objektivu, takže se musela pořizovat reudukce s čipem, který foťáku řekl, že tam nějakej objektiv je. Možná, ale taky stačilo taky jen zkratovat kontakty. Každopádně jsem na to neměl moc čas, tak jsem to dál nezkoumal.

kluzo

18.2.2016 11:15

Díky za článek. Taky používám levnější redukci bez přesahu a dobře vím, o čem autor píše, když napsal: " Sám používám levnější redukci, ale manipulaci s ní jsem si musel dlouho osvojovat a dost jsem se s ní zlobil, protože se mi párkrát pěkně kousla." :-D

Martin

18.2.2016 11:38

u Nikonu bych bez podrobnějších informací nic zkratovat nezkoušel... nejsem si jistý, jak by to dopadlo :)

martin

18.2.2016 20:42

Zkratování kontaktů moc neřeším, neboť foťák zaostření indikuje. Ale u redukce bez příruby je potřeba u některých objektivů zakrýt něčím její montážní otvory. Těmi totiž může pronikat do těla světlo a fotky pak mají bílý závoj. Typicky je to problém Heliosu 44-2, ale i Orestoru a Orestegoru.

Jiří

19.2.2016 17:06

u nikonu používám normálně s redukcí...nastavím si data pro objektiv bez cpu (ohniskovou vzdálenost a clonu) a pak při manuálním ostření používám liveview se zoomem :)

Petr

25.1.2017 18:32

No,tak jsem se nad tím vším zamyslel.Tam je do plusu ten 1mm.Tož chytnu objektiv,upnu do soustruhu,měké čelisti a ubíracím nožem uberu 1,1mm.Srazím hranu.Uberu s průměru,kde je závit,hmoty je tam dost.Pak láknu-dělám v lakovně.Pak našrubuju redukci s límcem na tvrdo,pdpořím jemně třeba silikonem.Tak 1mm se srovnal,čočka má správnou vzd.od senzoru.Redukce se stává součástí objek.Ostří na nekonečno.Nebo-rozeberu Helios 58-2-2.Za trapéz.závitem (tam bylo ale vazeliny)ucvaknu kolíkový doraz,vtnu novou díru 5mm dál,dám nový kolík-tedy dorazový kolík ostření,čočka mi jde o 1mm blíž senzoru.Neubírám na soustruhu,jen šroubuju redukc.s límcem.Pozor,material helios vysoce kvalitní,asi 12050,možná i nástrojovka 19...Mám zrcadlovku Pentax K-50,už tři měsíce,tak se učím.A smítka v objektivu?Zapomente na hračku ofuk.balonek.Tlakový vzduch v dílně přes filtry,aspon 8bar,ofuk ze všech stran-smítka,černé tečky-absolutně pryč,jen čiré skla.S pozdravem Petr

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777