Brand
Blog

Jak se fotí makro

A teď trochu k danému tématu.  Asi nemá cenu psát, že když chcete fotit makro, musíte si pořídit kvalitní makroobjektiv.  Kupodivu za tu dobu co fotím, jsem zjistil, že i kompaktem, tedy spíše ultrazoomem, se dá nafotit i to, co mnozí lovci perlofotek  nenafotí ani kvalitním makroobjektivem, Takový jeden případ máme i zde na Fotorádci.  Nebudu moc jmenovat, ale vyhledejte si autora zde na FR (FR- fotorádce) "jerzy" a budete se kochat s námi Cool. Takže fotit makro se dá vším, jen se musíte naučit ovládat svůj přístroj a vědět, co dokáže.

Nakonec čím tedy fotím a jak, nebo spíše na co jsem při svém focení přišel.  Asi znáte každý případ, že zadáte do internetového prohlížeče název hledaného hmyzu a vyskočí na Vás krásné fotky do detailu vyfoceného. Také jsem tak začínal a pořád mi nešlo na rozum, jak dokáže nafotit tak krásné fotky a tak krásné pozadí. Myslím tím to pravé rozmazané pozadí, které neruší.

A teď už skutečně čím fotím, na co se mě nejvíce ptají. Začal bych asi světlem. Asi už jste narazili na frázi "přeji dobré světlo". Kupodivu světe div se je to tak. Bez dobrého světla prostě není dobrá fotka. U focení makra to platí dvojnásobně. Jelikož potřebujete dost clonit, tak tím pádem potřebujete dost světla. Ano, je zde řešení, že si zvýšíte ISO. Ale i zde jsou určité limity. Je to náš kamarád ŠUM. Co s tím? Zaprvé si můžete pořídit dost drahý makroblesk. O tomto blesku, ale psát nebudu. Napíšu a ukážu Vám levnější variantu a to je změkčovací předsádka. Přesný název je B.I.G. ZMĚKČUJÍCÍ PŘEDSÁDKA PRO VESTAVĚNÝ BLESK.

 imgp3591.jpg

 img_0535.jpg

 

 

 

Jak sami vidíte jsou to 3 plastové předsádky, které, světe div se, nejsou ani moc drahé.  Prodávají se od cca 400 Kč. Určitě pokud zadáte uvedený výraz do vyhledávače, narazíte na ně.  Osobně mám s touto předsádkou dobré zkušenosti. Je však potřeba si doma vyzkoušet, jak vám osobně bude vyhovovat.  Proč to píšu takto komplikovaně.  Vysvětlím. Ne každému se podaří hned po nasazení nastavit intenzitu blesku tak, že po zmáčknutí spouště budete mít excelentní světelnou fotku. Osobně jsem přišel na následující: pokud si všimnete, předsádka má několik otvorů, kam se dají zasunout  upevňovací  tyčky, nebo jak to nazvat.  U mě je nejlepší varianta  druhá zespoda. Jak to vyzkoušet? Nasadíte si objektiv a předsádku a zkoušíte, zda vám to na foceném objektu nedělá stíny, nebo naopak zda se vám neobjevují  rušivé odlesky od blesku.  Univerzálněji to napsat nejde. Musíte si to doma vyzkoušet. S tímto souvisí i nastavení intenzity blesku. Zkoušet, zkoušet, zkoušet.

Až se vám toto podaří vychytat, zkuste si  nasadit i nějakou makročočku na objektiv a zkuste to i s ní. Třeba u sebe jsem zjistil, že pokud použiji objektiv sigma 105 makro a nasadím na něj makročočku + 10, už mám půlkruhový stín na fotce. Takže jsem omezen fotit jen do makročočky +4. Ano, správně jste pochopili, že použití makropředsádky na interní blesk je  použitelné jen do určité délky objektivu a blízkosti předmětu. Bohužel univerzálně něco napsat nedokážu, jelikož se fotoaparáty od sebe liší.  Dobrá zpráva je, že když  si předsádku pořídíte, využijete ji i na normální focení.  Koukám, že jsem se pořádně rozepsal, takže budu končit. Další pokračování bych chtěl napsat, jaké zkušenosti mám s makročočkami, jak ostřit, jakou clonu apod.

 

imgp3306.jpg

 

 

 

 

Štítky:

Diskuse

ciperka

11.7.2010 20:30

už se těším na další

teryfoto

12.7.2010 09:06

ahoj, taky jsem si koupila tyto předsádky a jsou vážně super i na portréty-světlo není tak ostré!přeji krásný den:-)

eyesforyou

12.7.2010 10:34

eyesforyou

ahoj Karel ..pěkný článek, můžeš napsat víc o makorpředsádce? Mám taky Sigmu 105..je to makropředsádka pro Sigmu? nebo jaká? Díky za odpověď? Martin

Miles.D

12.7.2010 10:46

Dobrej tip

Teda řeknu Ti, že už drahnou dobu přemýšlím, jak něco takovýho vyrobit doma, abych občas mohl fotit s interním bleskem. A ejhle, on už na to někdo přišel přede mnou. :) Dnes odpoledne si to jdu koupit. :)

stepan

12.7.2010 11:49

Uvedenou rozptylku jsem také používal, je to lepší, než nic, ale rozdíl je znát jen zblízka, což makro je. Kdo nechce vyhazovat stokoruty z okna, ten ji může koupit za 60,-Kč i s poštovným z Hong Kongu http://cgi.ebay.co.uk/Flash-Diffuser-Cover-3-color-Pop-Up-Canon-Nikon-/110555936294?cmd=ViewItem&pt=Camera_Flash_Accessories&hash=item19bda5b626 nebo dráž na Aukru: http://aukro.cz/item1120704054_difuzor_rozptylka_pro_vestavene_blesky.html

Miles.D

13.7.2010 10:08

Rozptylka má ovšem jednu nevýhodu. Všechny model, na které jsem narazil, se upínají do sáněk pro externí blesk a ty zrovna můj Dimage A200 nemá. :( Když se nad tím zamyslím, tak kdybych je měl, pořídil bych si stejně radějí celý externí blesk.

myrkur

14.7.2010 18:42

já jsem tuto věcičku měl, ale jelikož se upíná do sáněk blesku, kde je mikrospínač tak mi blesk nefungoval...ani se nedal vyklopit...musel jsem jednu stranu, tam kde je ten mikrospínač ubrousit, ale trochu jsem to přehnal a tak mi to vypadávalo...takže jsem tovyhodil :) takže zkušenost nic moc... protože tak jak je to navržené to vlastně nefunguje...

teryfoto

14.7.2010 23:23

mě to teda funguje fajnově:-)je to dobré i na portréty...

myrkur

15.7.2010 12:32

já mám Canon EOS 450D a ten má v sáňkách mikrospínač, tím že tam dám ten "difuzer" tak se sepne a blesk je nefunkční...takže "difuzer" je v tomto případě na nic...

hasjos

16.7.2010 17:42

Hasjos

Ahoj Myrkur já mám ten stejný foťák 450D a problém nemám tak nevím možná by chtělo v tom případě odřezat zepředu kousek plastu.

myrkur

16.7.2010 21:18

ahoj hasjos...právě že já jsem to tenkrát odřezal, ale moc :) je divné že Ti to normálně funguje..možná je více typů toho "difuzeru" ale nevím nevím...zasunul jsem ho do sáněk, ale napravo se tím ohne plíšek a sepne mikrospínač a tím se vyřadí blesk kvůli externímu blesku, aby se do toho "nepletl" ten vestavěný...

Drahomír Stehlík

16.8.2010 13:41

světelný tunel

Také jsem řešil podobnou situaci s využitím interního blesku. Osvědčila se mi bílá plastová láhev, jíž jsem odřízl hrdlo natolik, aby se mi do ní vešel celý reflektor blesku. Láhev jsem vylepil samolepicí hliníkovou páskou a tu nacvakl na objektiv pomocí dvou pružných objímek. Dno láhve mi pak zasahovalo kousek před přední část objektivu, kde roptylovalo světlo v úhlu 360 stupňů. Fungovalo to až do zvětšení 1:1. Chce to ale objektiv s vnitřním ostřením.

Daniel

22.1.2012 13:56

ZMĚKČUJÍCÍ PŘEDSÁDKA PRO VESTAVĚNÝ BLESK

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,zda je možné koupit si "sáňky" pro externí blesk (na ultrazoomu ho jí nemám).Nebo jestli existuje jiný difuzor,který by splnil taky účel.Další otázka je,jestli je možné použít makročočku na ultrazoom mám model Fujifilm S4000.Děkuju za odpověď

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd