Brand

Krajinářská fotografie - Leden - Únor 2013

I když to tak dlouho nevypadalo, zima se nakonec dostavila a stála pravdu za to. Sice nenabídla příliš mnoho dnů se slunečním svitem, přesto si krajináři přišli opět na své.

tatry.jpg

Tatry / autor: NANAKI

Tatry jsou snad nejvíce fotografovaným krajinným celkem na Slovensku a to samozřejmě právem. Pokud tímto krajem projíždíte, nemohou neupoutat vaši pozornost. Bohužel také velice často ukazují, jak nešťastné jsou některé velmi časté chyby fotografů.

U této fotky mám hned několik výhrad. První je k formátu. Ať už na fotce spočine oko občasného fotografa, nebo zapáleného krajináře, nikomu asi podobná „nudle“ není příliš po chuti. Někdy méně znamená více. Do fotografie bych se nesnažil „nacpat“ celý hřeben Roháčů a Vysokých Tater, ale vybral bych si jedno, nebo druhé. Rozhodně by to chtělo více popředí, aby dostala fotografie jak se říká hloubku, protože takto je plochá a nevýrazná. Tím by se vyřešila nejen tato druhá chyba, ale zároveň i třetí, kterou je horizont v polovině fotky. Vrchní polovinu zabírá prázdná obloha, na které se nic zajímavého neděle.

A poslední věcí je světlo, v pravé poledne se prostě dobrá krajinářská fotografie pořídit nedá, když se tu o to stále dokola někteří snaží. Hory postrádají plastičnost, kterou by měly při východu či západu slunce, díky dlouhým stínům jednotlivých hřebenů.

cestoupreskralickysneznik.jpg

 

cestou přes Králický sněžník / autor: STANDA

Krásné inverzní podmínky, kterých nám uplynulá zima tentokrát bohužel příliš nenabídla. Světlo po východu slunce krásně „vypíchlo“ horu v pozadí. Jediné, za co bych se přimluvil, by bylo více místa v popředí, aby stromy v levé části fotky nerostly z jejího okraje. Možná tam ale bylo cosi rušivého, to ví jen autor. A lépe zmenšovat, ztratily se tu detaily.

vychodvkrkonosich.jpg

východ v Krkonoších / autor: KID

Vydařený snímek před východem slunce, kdy obloha hraje všemi barvami. Nejvýraznější strom ve zlatém řezu, vpředu pěkná, od větru vyfoukaná, struktura ve sněhu. Nebál bch se ještě spodek trochu prosvětlit.

snezkazasvitumesice.jpg

Sněžka za svitu měsíce / autor: Tomáš Valnoha

Tato kompozice je snad v celých Krkonoších nejčastější, přesto se asi nikdy neokouká. Fajn snímek, zřejmě někdy po západu slunce, kdy je ještě obloha temně modrá a hraje všemi odstíny růžové a fialové. Focená zřejmě někde z cesty nad Luční boudou. Sněžka je schovaná za hřebenem Studniční hory, osobně v těchto místech lezu více směrem na Luční horu, abych nabral výšku a Sněžka se více ukázala. To ale samozřejmě není výtka, jen můj postřeh.

Opět pozor na zmenšení a doostření, obloha v oblasti měsíce není úplně ok.

rannypokojnadzermattom.jpg

ranný pokoj nad Zermattom / autor: Matej Lovíšek

Příjemný před východový záběr snad nejznámějšího Alpského vrcholu. Při prvním pohledu na fotku mě napadlo, že by byl nejlepší jen horní čtverec, kde by se Matterhorn krásně vyjímal. Popředí mě tu přijde dost roztříštěné a nevýrazné na to, aby dostalo tolik prostoru.

eyesforyou.jpg

bez názvu / autor: EYESFORYOU

Fajn náladovka, jen příště pohlídat přepaly. Možná by nebyla špatná ani černobílá verze.

magickesvetlo.jpg

Magické světlo / autor: JIRAN

Fotka s výbornou atmosférou a ani kompozici se nedá nic vytknout. Jen opět jako u mnohých jiných tady zmíněných je trochu kamenem úrazu technická kvalita. Zbytečně jsou tak dobré fotky sráženy do průměru.

mala_fatra___stoh_a_velky_rozsutec.jpg

Malá Fatra - Stoh a Velký Rozsutec / autor: WONDRY

Má oblíbená Malá Fatra. Na fotce je asi zbytečně moc oblohy, být jí tam méně, dostal by se nám horizont mimo střed snímku. Krásné východové světlo se musí ocenit. Ještě by bylo dobré „doladit“ spojování jednotlivých fotografií, hlavně v krajích je patrné, jak se horizont kroutí.

osamele....jpg

osamelé... / autor: Matej Lovíšek

Krásná inverze, která je především v zimním období krajináři hojně vyhledávaná, protože vznikají nevšední záběry. Peru se tu s kopci v pravém horním rohu. Chtělo to víc prostoru u okrajů, nebo je do fotky raději vůbec nezahrnovat.

stredohorskezapadani.jpg

Středohorské zapadání / autor: jiran

Příjemný snímek pořízený při západu, či těsně po západu slunce. Vinětace zda není vůbec na škodu a dodává fotografii atmosféru. České středohoří je myslím neprávem fotografy opomíjené. Jeho kuželovité kopce přímo vybízí ke krajinářským záběrům, proto doufám, že se z těchto míst časem v galerii objeví více povedených snímků.

 

Takový byl zimní výběr. Těším se na další fotografie, které do galerie vložíte.

Dobré světlo!

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Tomáš Valnoha

11.4.2013 18:05

Děkuji :) moc mě potěšilo že jsem se dostal do výběru. Tak trochu si mi vynahradil loňský workshop;)

nanaki

11.4.2013 18:59

Díky za názory. Snad se příště polepším :o)

Standa

12.4.2013 19:25

Díky za zastavení, potěšilo mě to a souhlasím, stále ještě nedokážu vnímat vše kolem, obvykle se soustředím jen na část.

jiran

21.4.2013 09:09

Díky, potěšilo.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada