Brand

Lightroom a Photoshop legálně - vyplatí se předplatné?

Mezi fotografy se často diskutuje téma předplatného u produktů Adobe, zejména v případě Photoshopu a Lightroomu. Při uvedení této nové služby se zvedla doslova vlna odporu a kritiky. Po změně cenové politiky se názory změnily. V tomto článku bych chtěl zcela objektivně vyhodnotit, komu se předplatné Lightroomu a Photoshopu vyplatí a jak je na tom tato služba v porovnání s klasickou "krabicovou" verzí. Co je v praxi lepší a pro koho?

CC-image.jpg

Když jsem před mnoha lety psal svou diplomovou práci na téma "Software as a Service" (česky software jako služba), tak jsem upřímně řečeno netušil, že zrovna Adobe s něčím takovým přijde. Služba nazvaná "Adobe Creative Cloud", představená na podzim 2011, přinesla svým uživatelům možnost získat a používat produkty Adobe v modelu předplatného. Uživatel této služby nevlastní licenci na software jako takový, ale pouze na jeho používání v předplaceném čase.

Po uvedené této nové služby se mezi fotografy zvedla obrovská vlna kritiky. A nutno dodat, že vcelku oprávněná. Přechod byl velmi tvrdý a každý, kdo uměl počítat na prstech jedné ruky, si snadno vypočítal, že Creative Cloud se vůbec nevyplatí. Měsíční platby v dané výši, sečteny za pár let, byly opravdu vysoké. Tak například jste si mohli předplatit každý jednotlivý software za necelých 500kč/měsíc (takže Photoshop + Lightroom by vás vyšel na tisícikorunu měsíčně). Snad díky i této kritice a velmi malému zájmu o novou službu u Adobe výrazně změnili cenovou politiku, a to směrem dolů. Zvýhodněná nabídka Lightroom + Photoshop za zhruba 300kč/měsíc už dávala větší smysl a díky tomu se uchytila (a běží dodnes). To je velmi stručně k uvedení služby Creative Cloud na trh.

Pojďme si ale nyní spočítat, zda-li se vyplatí spíš předplatné nebo "krabicové" verze? A pro koho?

Předplatné Creative Cloud

Kolik to stojí

Předplatné služby Creative Cloud pro Lightroom + Photoshop stojí cca 310Kč/měsíc (záleží na aktuálním kurzu CZK / EUR). To znamená, že zaplatíte:

 • za 1 rok :  3 720Kč.
 • za 2 roky: 7 440Kč.
 • za 5 let:  18 600kč.
 • za 10 let: 37 200kč (otázkou samozřejmě je jak se změní cenová politika za tak dlouhou dobu).

Výše uvedené jsou kumulativní částky (součty celkem za daný časový úsek).

Výhody

 • V ceně jsou veškeré aktualizace a nové verze, které se automaticky stahují.
 • Další podpůrné služby (aplikace Lightroom pro mobilní zařízení, Adobe Slate, Adobe Voice, Photoshop Mix, 2GB datový prostor online).

Nevýhody

 • Je potřeba se jednou za čas (třeba jen 1x měsíčně) připojit k internetu (což ale v dnešní době je pro málokoho problém).
 • V případě, že zrušíte předplatné, nebudete moci doposud placený software nadále používat (je to pouhý pronájem).

Krabicová verze

Kolik to stojí

 • Adobe Lightroom v dnešní době pořídíte za cca 3 500Kč.
 • Adobe Photoshop již v klasickém "krabicovém provedení" nelze koupit, ovšem v tehdejších časech jste jej mohli pořídit v ceně od 14 000kč do 20 000kč (dle verze).

Výhody

 • Jednorázová investice  s nadále neomezeným používáním. Jinak řečeno - jednou zaplatíte a používejte to klidně napořád.

Nevýhody

 • Pokud chcete mít svůj software aktuální, budete muset za nové verze zaplatit, a to průměrně v intervalu 2-3 let. Jeden takový upgrade by vás mohl vyjít klidně na 8000kč.
 • Pokud nebudete pořizovat upgrady, dříve či později původní verze zastará.

Celkové srovnání

Za klasickou krabicovou verzi Photoshop + Lightroom bychom zaplatili kolem 17 - 25 000kč (kdyby byl dnes v nabídce, což už ale stejně není). Když k tomu připočteme nějaký ten upgrade v průběhu následujících 5 let, tak se dostaneme na částku blížící se 30 000kč. Za dalších 5 let (tzn. po 10 letech) to bude pravděpodobně přes 40 000kč.

Za předplatné Creative Cloud (Photoshop + Lightroom) zaplatíme celkem za 5 let částku 18 600Kč. Po 10 letech to bude zhruba 37 000kč.

srovnani-creative-cloud-grafika.jpg

Snadno si lze tedy spočítat, že aktuální nabídka služby Creative Cloud, ve které je Photoshop + Lightroom za příznivou cenu, se může ve výsledku vyplatit. Samozřejmě je tu ale nejistota ve formě ceny. Adobe má v podmínkách jasně stanoveno, že cena této zvýhodněné nabídky se může po roce změnit. Cenu za 5-10 let je tedy opravdu těžko odhadnout. Nicméně zatím to vypadá tak, že u Adobe jsou rádi, že tuto zvýhodněnou nabídku vůbec někdo používá a že již opadly velké vlny kritiky. Takže by tato zvýhodněná cena mohla ještě nějakou dobu vydržet.

Komu se co vyplatí

Komu se předplatné Photoshop + Lightroom (ne)vyplatí?

Vyplatí se předně těm fotografům, kteří mají focení jako práci - ti většinou potřebují mít aktuální software pro dosažení co nejlepších výsledků. Přiznejme si narovinu, že pro někoho, kdo se focením (byť jen částečně) živí, jsou tři stovky měsíčně zanedbatelná částka. Mnohem více peněz lidé utratí za zbytečnosti. Navíc Photoshop jako takový už lze získat pouze v modelu předplatného, takže pokud jej potřebujete, nic jiného než Creative Cloud vám nezbývá.

Pro běžné fotografy, pro které je focení spíše jen hobby, bude lepší variantou jednorázová licence Lightroomu, která je opravdu levná. Ne každý fotograf-amatér potřebuje k úpravě fotek nejnovější aktualizace, natož pak Photoshop. V dnešní době lze v Lightroomu provádět čím dál pokročilejší úpravy, a tak ne každý potřebuje Photoshop. Odvážím se říct, že drtivá většina hobby fotografů si s dnešní verzí Lightroomu bohatě vystačí. Pro takové účely mi dává jednorázová licence Lightroomu v ceně kolem 3500kč větší smysl, než předplatné. "Bod zlomu", tedy místo v čase, kdy se náklady na předplatné Lightroomu vyrovnají jednorázovému nákupu, je zhruba 1 rok. Takže splátky relativně brzy převýší jednorázový nákup. Ovšem v ceně předplatného je i Photoshop a je už otázkou na každého, zda-li jej potřebuje / využije.

Je tedy na každém, aby si určil priority. Potřebujete opravdu Photoshop? Chcete mít vždy nové aktualizace? Pokud ano, vyplatí se vám předplatné. Pokud ne, je lepší volbou jednorázový nákup Lightroomu.

Diskuse

Lucie

10.2.2016 09:45

Chci se zeptat, mám Lr veze 5. Co se s tane s touto verí, kdybych se rozhodla zakoupit předplatné v rámci CC? Zůstane mi i původni Lr 5? A jak to bude s katalogy a presety? Omlouvám se za laickou otázku :)

Lucie

Stanislav Lepič

10.2.2016 09:54

Zrovna o víkendu jsem si zaplatil první roční program PS+LR, protože jsem usoudil, že mě baví především experimentování s obrazem a že Zoner už mi na "práci s vrstvami" nestačí, že tím jen ztrácím čas a kontrolu nad celým procesem. Předplatné je tedy do 4 tisíc za rok a beru to jako "normální" (ještě přijatelnou) cenu, určitě ne zvýhodněnou. Pokud by Adobe přehodnotilo cenovou politiku, přehodnotil bych svá rozhodnutí i já.

 

Co je třeba mít na mysli je, že se jedná o roční plán, nikoliv "měsíční předplatné". Pokud na konci ročního plánu neukončíte smlouvu, automaticky se aktivuje další roční plán. Pokud ukončíte plán během roku a platíte měsíčně, budete muset doplatit polovinu z toho, co by zbývalo do konce ročního plánu. Pokud byste platili jednorázově na celý rok, nevrací se nic. A samozřejmě, když člověk přestane platit, ztratí možnost pracovat se svými fotkami co budou v "Adobe formátu", takže je asi namístě si dělat export hotových verzí do TIFFu nebo tak něco.

 

Má někdo špatné zkušenosti s předplatným Adobe CC?

Tomáš

10.2.2016 10:00

Pro Lucii: přechodem na CC získáte tu nejnovější verzi LR, tedy Lightroom CC. Nejsem si jistý, jestli by na jednom počítači mohly pracovat 2 verze Lightroomu. TO se přiznám jsem ani nikdy nezkoušel (neměl jsem důvod). Nicméně si myslím, že Vy ani důvod také nemáte. Katalogy i presety samozřejmě můžete do nové verze z "pětky" v pohod přenést, tedy naimportovat.

Tomáš

10.2.2016 10:02

Ano, souhlas. Ta současná "zvýhodněná" cena je z mého pohledu také "normální". Jestli změní cenovou politiku = jestli zdraží, tak si myslím jim dost lidí uteče. Tak bych si tipnul, že to teď nějakou dobu zůstane. Když už se konečně vyhrabali z toho "hnoje", který si na sebe přemrštenými cenami nakydali :)

Michal

10.2.2016 10:41

Když se stanete zcela závislí na formátu Adobe utíká se těžko. Velké upgrady standalone LR, vlastně kdo ví jestli vůbec kdy budou, o PS se nemá cenu bavit vůbec, takže pro nováčky spíš jde jen o to zavázat se k CC nebo se spokojit s LR6 jak leží a běží. Mnozí utekli k Capture One a i pro fotografy s nutností PS rostou také zajímavé alternativy i když většinou jen pro Mac.

Jinak jako vyznavače standalone mě vždycky jejich výběrový upgrade LR CC proti LR6, pěkně popíchne. A tak to má být, srazit paty a cálovat nic jiného Adobe nezajímá. Výpověď předplatného je potom prý jako u operátora, zůstaň prosím, budeme mnohem hodnější. :-)

Tomáš

10.2.2016 11:02

Tak vždycky je tu TIFF a další možnosti, takže ta vázanost k adobe formátu není tak horká. Nicméně rozumím všem obavám. Myslim si ale, že je to hodně "v  hlavě". Pro někoho se idea pronájmu přijímá těžko, jinému snadno. Spousta lidí také žije v podnájmu. Hromada lidí má také auto na leasing což často také není nic jiného než nájem. Lidé tu prostě zatím nejsou (dle mého názoru) zvyklí pronajímat SW. A v tom je myslím háček.  Protože o nákladech to pro ty, kdo chtějí LR + PS není - viz článek.

Stanislav Lepič

10.2.2016 11:13

Právě pod Capture One jsem v minulosti přesunul práci s RAWy, protože mi rozhraním i funkcemi sedlo nejlépe. Lightroom mě v porovnání zaujal mnohem méně (upravitelnost prostředí, vrstvy úprav..). Ale Capture One neslouží k "grafické manipulaci s obrazem" (PS, Zoner, GIMP..). Jaké jsou aktuálně hlavní alternativy Photoshopu, pokud pominu GIMP?

milans7

10.2.2016 12:26

2Lucie: Myslím si, že LR CC ti pojede i když budeš mít nainstalovaný LR5. Já tak párkrát provozoval LR3 a upg. LR4, potom LR4 a LR5. Ale ty pravděpodobně uvažuješ, kdyby tě přestalo bavit platit LR CC, že by ti zůstal LR5 a v něm bys se svou prací pokračovala. To je pravda to tak je, má to jeden háček v tom, že jak „přechroustáš“ stávající katalog z LR5 na LR6 či LR CC, tak už to nepůjde otevřít zpět v té LR5 co ti zůstane. Nemám to vyzkoušené, ale z logiky věci tak usuzuji. Nová verze přináší nové funkce, tzn. jakákoliv nová funkce provedená na RAWu je v katalogu uložená. Ale starší verze LRka tu funkci nemá, tak tomu nebude „rozumět“.

Ondrej Hloch

10.2.2016 15:07

@ Stanislav: Photoshop je uz dlouhodobe 'industry standard' a ma de facto monopolni pozici. Rozumne a funkcni alternativy prakticky nejsou, zminit se da snad jen Affinity Photo.

Tomáš

10.2.2016 15:13

Já mám LR + PS již rok a půl a jsem spokojený, měsícní předplatné mě vyhovuje a právě díky tomu se stal pro mě hlavně PS dostupný jakož to legální software. Předtím jsem pracoval jen v Zoneru. Sice PS nevyužívám tak často jako LR, ale u obou se mi líbí pravidelné aktualizace a záplaty.

 

Rád bych ale upozornil na záležistot s DPH, o které nebyla v článku řeč. Vzhledem k tomu, že jsem si předplatné objednal přímo u Adobe a platím v Eurech, tak dle nějakého zákonu nebo vyhlášky se z evropské platby musí odvádět DPH. Pokud je uživatel plátce DPH v ČR, jen si dá fakturu do účetnictví a odvede to v rámci daně, ale pokud plátce není (jako já) je třeba se se na finančním úřadě registrovat jako identifiková osoba k DPH a každý měsíc podat daňové přiznání a zaplatit DPH v ČR. Jedná se o cca 70 Kč měsíčně dle aktuálního kurzu. Toto je pro mě celkem "vopruz" každý měsíc mi účetní vypracuje na základě jedné faktury daňové přiznání, které již od Ledna 2016 nemohu podávat osobně, ale elektronicky a ideálně přes datovou schránku, kterou ještě nemám. Zaplatím tuto malou částku a čekám další měsíc. Bohužel to nelze řešit kvartálně ani ročně.

 

Řešíte to tak ještě někdo? Možná že to je na doplnění článků, nebo alespoň odkazu na danou problematiku. Možná že jsem to nenapsal úplně přesně, neznám všechny správné účetní a daňové pojmy, ale rád bych ostatní upozornil na tuto povinost. Jelikož mám živnostenský list a fakturuji za fotografické služby, účetní mě upozornila že to mám řešit. Možná že to někdo neřeší, ale pokud se na Vás přijdou, hrozí pokuty za krácení daně.

 

 

Ondrej Hloch

10.2.2016 15:48

Kdyz si otevru www.adobe.cz, tak hned na uvodni obrazovce na me vypadne nasledujici: "Získejte aplikaci Lightroom jako součást plánu Creative Cloud pro digitální fotografii za pouhých 12,09 €/měsíc vč. DPH."

Stanislav Lepič

10.2.2016 16:37

Jak píše Ondřej, cena se strhává z karty včetně DPH, na kartě žádná "Eura" nemám a jak se s běžnou platbou poperou bankovní ústavy mne ani trochu nezajímá.

 

A jak píše Tomáš, předplatným se PS stal dostupným jako legální SW i pro běžné uživatele. Neexistenci krabicové verze ale nerozumím, protože piráti si určitě poradili i s CC.

Tomáš

10.2.2016 17:06

To je hodně zajímavá informace -  s tím DPH. Přiznám se že toto by mě nikdy nenapadlo řešit - takže jsem to doposud neřešil. Nicméně jak píše Ondřej - to DPH je tam zjevně započítané. Takže teď babo raď.

Ano - přesn tak - díky předplatnému je PS dostupný i běžným "smrtelníkům", což vidím jako výhodu, kterou jsem v článku nezmínil.

MartyM

11.2.2016 07:40

LR je základ pro fotografa, PS uz ne, ale já třeba používám z PS úplný zlomek tz. lumininosity masky pro blendig krajinářských fotografiií, mám tam nainstalován TS panel, využívám sice 1/10000 z funkcí, ale nemám za to náhradu, nelze to ničím nahradit prostě, žádný program to neumí, takže si platím měsíční platbu za CC a neřeším, prostě se nedá nic dělat idkybych chtěl, jakože nechci, protože je to krásně provázané

Michal

11.2.2016 17:13

Tak PS je úžasný, rychlý a prakticky neomezující, ale zrovna ty luminosity masks dá i free Gimp.

Petr

16.2.2016 02:18

Mám pro vás super zprávu. Photoshop a Lightroom nepoužívám VŮBEC. Jsem linuxák, vedu redakci zaměřenou na svobodný software (ExoSpace.cz) a jsem redaktorem ve dvou dalších. Náš grafik používá Photoshop, InDesign, já nikoliv. Takže na úpravu RAWů doporučuji Darktable, což si bez skrupulí dovolím označit za industry standard. Má-li někdo kreativního ducha, může využít GIMP, ale spíš bych doporučil Kritu.

 

Preferujeme software s otevřeným zdrojovým kódem, uzavřenému softwaru se vyhýbáme na sto honů. Možná nepoužíváme ty úplně nejlepší hračky, které jsou k dispozici, ale svoboda při používání svobodného softu je něco tak ohromného, že se tomu rádi podvolíme.

 

PS: Pracuji v reklamce a např. o CorelDRAW jsem spáchal nejeden článek.

Marek

9.4.2016 09:28

Jen bych chtěl dodat, že elektronická verze Photoshopu CS6 je stále k dispozici na oficiálních stránkách Adobe zhruba za 660 €. Stejně tak jsou k dispozici i ostatní produkty a verze sady Creative Suite 6.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin