Brand

Lokální úpravy v Adobe Camera RAW

1.jpgPři editaci RAW souborů se nemusíme spolehnout pouze na celoplošné úpravy expozice, vyvážení bílé, kontrastu a dalších parametrů. V Adobe Camera RAW editoru lze velmi snadno aplikovat i lokální úpravy, jako například expozice, kontrast, přechod, sytost barev, ale třeba i klonování a oprava menších míst.

Jaké možnosti nám Adobe Camera RAW nabízí a jak lokální úpravy provádět? To se dozvíte v tomto článku.

Nástroj Štětec

V horní liště editoru Adobe Camera RAW se (stejně jako všechny ostatní nástroje pro lokální úpravu) nachází nástroj Štětec. Funguje to podobně jako při maskování v Photoshopu, až na to, že zde nevytváříme vrstvy. Tam, kde malujeme štětcem, vytvoříme jakousi masku - pomocí parametrů v pravé straně okna pak můžeme ovlivňovat vzhled fotky pod vytvořenou maskou. Můžeme ovlivňovat tyto parametry: expozice, jas, kontrast, sytost, zřetelnost, ostrost, barva. Poslední položka (barva) umožňuje kromě předchozích parametrů ovlivnit část fotky i zvolenou barvou.

V praxi se tento nástroj velmi hodí, protože s ním můžeme prosvětlit příliš tmavé části fotky a naopak. Samozřejmě všechno má své meze touto metodou lze stěží vytvářet HDR snímky, nicméně lze velmi snadno prosvětlit podexponované a ztmavit přeexponované plochy na fotce. Ve spodní pravé části okna editoru lze nastavit šířku stopy štětce, sílu přítlaku, míru prolnutí.

Na praktické ukázce (viz print níže) byla štětcem zesvětlena řeka a okrajová části domu, kvůli vinětaci.

5.jpg

Tip: Štětcem lze vytvořit mnoho na sobě nezávislých masek. To znamená, že různé části fotky lze ovlivnit různým způsobem. Pro vytvoření nové další masky je potřeba zaškrtnout pod nadpisem Nastavení štětce položku "Nový". Zároveň lze vytvořené masky promazávat (hodí se, pokud mi štětec ujede). Pak je potřeba kliknout na "Smazat" a štětcem masku umazat. Prostřední volba "Přidat" funguje tak, že rozšiřujeme zvolenou masku o další místa.

Pokud máme na fotce masek více, vybíráme je kliknutím na kolečko s čárkou.

Nástroj Přechod

Dalším užitečným nástrojem pro lokální úpravu je Přechod. Funguje zcela stejně, jako nástroj Přechod v Adobe Photoshopu, ovšem nenabízí tak velké možnosti nastavení. Jedná se o jednoduchý přechod, u kterého lze nastavit stejné parametry, jako u štětce.

V praxi se nástroj Přechod hodí tehdy, pokud chci ztmavit příliš světlou oblohu nebo nějakou okrajovou část snímku. Na našem praktickém příkladu byl Přechod použit pro ztmavení přesvětlené oblohy, včetně dodání pastelově oranžového nádechu.

2.jpg

Nástroj Odstranění bodů

Nástroj nazvaný Odstranění bodů se velmi hodí pro hrubé retušování - tím mám na mysli odstranění nežádoucích částí na fotce. Lze si vybrat velikost stopy, míru překrytí a režim odstranění: Opravit nebo Klonovat. Volba Opravit se podobá nástroji Retušovací štětec, který najdeme v Adobe Photoshopu. Režim Klonovat se zase podobá Klonovacímu razítku.

Nástroj Odstranění bodů lze velmi šikovně použít na odstranění projevu zaprášeného snímače (typicky rozmazané tmavé body na modré obloze). Dále jej lze úspěšně použít na odstranění nežádoucích předmětů, jako je například chodidlo fotografa při focení širokáčem, nějakého odpadku na fotce krajiny nebo třeba nepěkné antény trčící nad obzor, viz náš praktický příklad. Možností použití je opravdu hodně, záleží na fantazii.

3.jpg

Použití tohoto nástroje vyžaduje trochu cviku. Používá se tak, že se klikne na místo na fotce, které chci odstranit. Poté mi editor sám nabídne jiné místo, ze kterého bude inkriminované místo opravovat. Někdy se strefí dobře, jindy zase ne... a když ne, tak je potřeba přetáhnout zdrojové místo pro opravy na jiné, které je více podobné místu, které se má opravit. V našem praktickém příkladu bylo potřeba přesunout zdrojové místo na plochu lesu na horizontu.

4.jpg

Před a po

Na uvedeném srovnání se můžete podívat na fotku sice upravenou v Adobe Camera RAWu, ovšem bez aplikování lokálních úprav (výše uvedených). Níže je pak uvedena fotka obsahující lokální úpravy. Rozdíl samozřejmě není nijak závratný, ovšem je zřetelně viditelná (zejména ztmavená obloha a prosvětlená řeka).

7.jpg

6.jpg

Štítky: photoshop, editace

Diskuse

Jaromír Novotný

21.9.2011 09:08

Uvedený příklad jen slabě ukazuje možnosti úprav. Škoda.

Tomáš

21.9.2011 09:29

Tak napište článek do Blogu o tomto tématu, myslím, že je to zajímavé téma a určitě by to bylo pro čtenáře poučné. Tak to zvažte.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin