Brand

Maskujeme vrstvy úprav v Photoshopu

masky_pred_po.jpgV předchozím článku jsme si ukázali použití vrstev úprav v praxi. Nyní na to navážeme maskováním těchto vrstev v Photoshopu. Ukážeme si, jak pomocí masky vrstvy lokálně upravit třeba jen oblohu.

Také si na praktických ukázkách vysvětlíme, jaké nástroje se pro vytváření masek nejčastěji používají. A nebudou chybět ani osvědčené triky na vylepšení fotek pomocí masek a vrstev úprav.

Vrstvy úprav jsou jedním z nejvíce používaných nástrojů Photoshopu při úpravě fotek. Co to vrstvy úprav jsou, jaké zázraky dovedou a jak se v praxi používají jsme si vysvětlili v předchozím článku. Nyní na toto téma navážeme zcela logicky, a to maskami vrstev.

Kdy potřebujeme masku vrstvy

Představte si situaci, kdy upravujete nějakou fotografii a chcete lokálně ztmavit jen oblohu (typický případ). Použijete na to vrstvu úprav například úrovně nebo křivky, a celou fotografii tím ztmavíte. Jenže vaším cílem je ztmavit lokálně pouze oblohu a ne celou fotku. Jak na to?

Výrazně amatérské by bylo nástrojem pro ztmavení malovat po obloze a sledovat výsledek. Nevýhodou takového postupu je, že to po pár dalších úpravách už nemůžete vzít zpět nebo na efektu například ubrat. Mnohem lepším postupem bude vytvořit si vrstvu úprav, pomocí které nejprve celý snímek ztmavíme. Můžeme to udělat pomocí vrstvy úprav úrovní nebo křivek (to jsou dva nejčastější nástroje používané pro ztmavení a zesvětlení. A masku vrstvy použijeme právě proto, aby toto ztmavení nakonec ovlivnilo jenom oblohu.

Co je maska vrstvy

Maska vrstvy je nástroj, pomocí kterého můžeme vybrané části vrstev vytvořit průhlednými. Lze to asi přirovnat k situaci, kdy máme na sobě dvě papírové fotky a v té horní nůžkami vystřihneme libovolný otvor, kterým najednou vidíme fotku spodní, na pozadí. Začneme tak vidět část obou vrstev najednou.

Stejně tak můžeme pomocí masky vrstvy učinit částečně průhlednou i vrstvu úprav. Takže si nejprve vrstvou úprav ztmavíme kompletně celý snímek. Pak pomocí masky tuto vrstvu úprav učiníme průhlednou všude pod horizontem. Takto vymaskovaná vrstva úprav ztmaví jen oblohu. Viz vizualizace níže:

masky_simulace.jpg

Vrstvy úprav si lze představit jako například ztmavující nebo barevné folie pokládané na papírové fotky. Masku si pak představte tak, že vezmete do ruky nůžky a folii ustřihnete v oblasti horizontu a necháte folii působit jen na oblohu. A podobně.

Jak vidíte, maska vrstev je velmi mocný nástroj, který nám umožňuje aplikovat vrstvy úprav lokálně tam, kde jsou potřeba. Takže například ztmavíme oblohu, prosvětlíme les, oteplíme podzimní listí, barevně ochladíme vodní hladinu, atd.

Jak aktivovat masku vrstvy

Maska vrstvy je vždy vázaná ke konkrétní vrstvě. To znamená, že každá vrstva může (ale samozřejmě nemusí) mít svou masku. Masku vrstvy můžeme aktivovat více způsoby, všechny povedou ke stejnému cíli:

  • V horní liště vybereme Vrstva (Layer) - Maska vrstvy - Odkrýt vše / Skrýt vše.
  • V panelu pro vrstvy klikneme na miniaturní ikonku čtverce s kolečkem uprostřed (nachází se ve spodním okraji okna vrstev). Okno vrstev se zobrazí / schová klávesou F7.
  • Při vytváření vrstev úprav se masky vytváření automaticky samy.

Při vytváření masky vrstvy máme vždy na výběr ze dvou možností:

  1. Odkrýt vše - tato volba vytvoří bílou masku vrstvy, která je zcela průhledná.
  2. Skrýt vše - tato volba vytvoření černou masku vrstvy, která je zcela neprůhledná.

Černobílý svět masek...

Když jsme se bavili o tom, že pomocí masky vrstvy můžeme ovlivnit jen část fotky, tak jsme si ale neřekli, jak se to v praxi dělá. Je to snadné - pomocí černé a bílé barvy. Maska může být černá nebo bílá (ale i třeba šedá). V maskách barvy nejsou. Kompletně černá maska vše skryje a nic pod ní není vidět (= vrstvu úprav v podstatě přebije, takže ta není vůbec vidět). Naopak bílá maska je zcela průhledná a zanechá vrstvu úprav beze změny. Šedá barva je pak něco mezi - stejně jako šedá ekonomika :)  Vrstvu úprav ovlivní jen zčásti - pokud se jedná o 50% šedou, tak učiní vrstvu úprav viditelnou napůl.

Čím se v praxi do masky "maluje"

Dobrá, nyní již víme, co to maska je a jak ji vytvoříme. Jak ale do masky dostat černou a bílou, abychom například ztmavili jen tu oblohu? Je to snadnější, než byste možná čekali. Do masky se dá totiž například malovat štětcem, přechodem, plechovkou barev, atd. Takže v našem příkladu, kdy na fotce ztmavujeme pouze oblohu, si vytvoříme bílou masku a černým štětcem zamalujeme vše pod horizontem. Nebo to můžeme udělat naopak - vytvoříme si černou masku a bílým štětcem zamalujeme oblohu. Výsledek bude stejný - maska obsahující černý pruh dole a bílý nahoře, tzn. ztmavená obloha.

K vytváření masek se v praxi často používají tyto nástroje: štětec, přechod, magická hůlka, laso (magnetické), rozsah barev, nástroj pro obdélníkový / kruhový výběr v kombinaci s postupným prolnutím, atd. Pro zvídavé povahy dodám, že masku lze vytvořit i ze samotné fotky, kterou převedeme do odstínů šedi (ale to až příště).

Maskujeme vrstvy úprav v praxi

Nyní již k samotné praxi. Máme zdrojový snímek níže, který budeme postupně upravovat vrstvami úprav a maskami. Zdrojový neupravený JPG si můžete stáhnout zde.

masky_p1.jpg

Jaké úpravy provedeme? Ztmavíme oblohu a lehce ji barevně oteplíme, zesvětlíme střední pole s loďkami lehce barevně ochladíme a nakonec trošku ztmavíme chodník v úplném popředí snímku.

Nejprve si vytvoříme vrstvu úprav pro křivky a ztmavíme pomocí tohoto nástroje oblohu. Na to, co se děje pod horizontem, nebereme ohled:

masky_p2.jpgmasky_p3.jpg

Když v Adobe Photoshopu vytváříme vrstvy úprav, automaticky se k nim vytváří i masky. Bílé okénko napravo od ikonky křivek znázorňuje zapnutou masku typu "odkrýt vše" - je bílá a tudíž vrstva úprav pod ní ovlivní celou fotku, tj. i horizont.

Nyní potřebujeme vše pod horizontem zamaskovat černou barvou. Perfektně se na to bude hodit nástroj Přechod, který zvolíme v levém panelu nástrojů. Překontrolujeme, zda máme vybraný přechod lineárního typu a barvy ve vzorníku černou a bílou.

masky_p4.jpgmasky_p5.jpg

Nyní do masky "namalujeme" přechod, tak, aby černá byla dole a bílá nahoře. Tím učiníme vrstvu úprav (ztmavení křivkami) neviditelné pod horizontem. Díky tomu tato vrstva úprav ovlivní (ztmaví) jen oblohu. Tip: pokud budete při vytváření přechodu držet klávesu SHIFT, uděláte přechod přesně vodorovně.

masky_p6.jpg

Nyní máme ztmavenou pouze oblohu. Můžeme ji ještě lehce oteplit, abychom podpořili teplé barvy při soumraku. Vytvoříme si novou vrstvu úprav Fotografický filtr a aplikujeme oteplující filtr 85 v denzitě zhruba 5% (záleží na vkusu). Jenže my chceme oteplit jen oblohu, takže znovu budeme maskovat jen vše pod horizontem. Jednu takovou masku už jsme si vytvořili, takže ji nemusíme dělat dvakrát. Stačí ji zkopírovat: klikněte na masku vedle vrstvy úprav křivek a se stisknutou klávesou ALT ji přetáhněte do masky vedle vrstvy úprav Fotografického filtru. Pak už jen potvrdíte, že chcete nahradit masku. Máme tak dvě různé úpravy se stejnou maskou.

masky_p7.jpgmasky_p8.jpg

Nyní budeme chtít lehce barevně ochladit plochu s vodou a loďkami. Vytvoříme proto opět vrstvu úprav Fotografický filtr - Ochlazovací 80 s denzitou podle chuti, např. 20%.  Opět bude potřeba vymaskovat vrstvu úprav tak, aby ovlivnila jen část fotky - tentokrát plochu uprostřed. Nyní k tomu použijeme například štětec, který vybereme v levém panelu nástrojů (a zvolíme si vhodnou velikost stopy).

masky_p9.jpgmasky_p10.jpg

Pak už jen zbývá černým štětcem vymalovat oblohu a chodník. Tip: pokud chcete přesně vidět, co máte vymaskováno a co ne, se stisknutou klávesou ALT klikněte na miniaturu masky. Zobrazí se vám maska v původní velikosti. Díky tomu můžete domaskovat třeba zapomenutý kousek oblohy. Zase s ALTem klikněte na miniaturu masky a uvidíte zpět svou fotku.

masky_p11.jpgmasky_p12.jpg

Nyní ještě lehce ztmavíme chodník v popředí a budeme hotovi. Opět vytvoříme vrstvu úprav, tentokrát například úrovně a prostřední posuvník posuneme lehce doprava. Abychom nemuseli štětcem malovat celou plochu fotky kromě chodníku, tak si můžeme vytvořenou bílou masku invertovat na černou klávesovou zkratkou CTRL I. Nyní se z bílé masky stala černá, která skrývá vše. Takže teď už jen stačí bílým štětcem vymalovat tu plochu, kterou chceme úrovněmi ztmavit, tj. chodník.

masky_p14.jpg

Nyní bychom mohli jednotlivé úpravy poklepáním na miniatury vrstev ještě samozřejmě doladit (ještě víc ztmavit oblohu a podobně). Nakonec přidáme vrstvu úprav Úrovně, abychom využili plnou plochu histogramu a výsledek je na světě.

masky_p15.jpg

Před a po úpravě - stačí přejet myší přes fotku níže a uvidíte verzi po úpravě:

Shrnutí a závěr

Maska umožňuje aplikovat vrstvu úprav lokálně, například jen na oblohu. Masky vytváříme ručně nebo ji za nás k vrstvám úprav vytváří Photoshop automaticky. K maskování používáme černou a bílou barvu + veškeré odstíny šedé. Právě třeba při použití přechodu je mezi černou a bílou šedá, která zajistí plynulý nástup efektu vrstvy pod maskou. Maskovat můžeme štětcem, přechodem, ale i vyplněním různých výběrů vytvořených magnetickým lasem, kouzelnou hůlkou a podobně.

Jak vidíte masky k vrstvám úprav sluší stejně tak, jako psovi uši :)  Osobně si bez masek nedovedu vrstvy úprav představit, jeden bez druhého nemá často ani smysl používat. Takže pokud jste si již zvykli na vrstvy úprav, zkuste dát šanci i maskám. Uvidíte, že za vaši trpělivost vás odmění perfektní pružností a dobrými výsledky.

 

Štítky: photoshop, editace

Diskuse

Bartyx

1.11.2013 16:14

Opět perfektní a jednoduchý článek, který se nezabývá zbytečnostmi. Díky.

Tomáš

1.11.2013 17:38

Díky moc za pochvalu a komentář ;)

iva.dufkova

2.11.2013 21:30

Děkuju, moc jste mi pomohl. Těším se na pokračování, jak jste se zmiňoval, že masku lze vytvořit i ze samotné fotky, převedenou do odstínů šedi.Perfektní článek, opravdu díky.

Tomáš

3.11.2013 09:55

Nemáte vůbec zač, hlavně když to mé úsilí k něčemu bylo ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin