Nikkor AF-S 24-70mm f/2.8G ED v praxi
Dnes bych chtěl i já přispět menší uživatelskou recenzí z pohledu obyčejného člověka, která se bude týkat objektivu Nikkor AF-S 24-70mm f/2.8G ED, který patří mezi nejlepší zoom objektiv středního rozsahu. Toto hodnocení se bude týkat mého objektivu, který jsem zakoupil z "druhé ruky"
O tom, že se nejedná o obyčejný objektiv za pár kaček vás přesvědčí už nevšedně zlatě zbarvená krabice nesoucí konkrétní označení objektivu, který ukrývá. Po otevření uvnitř naleznete kvalitní černý nylonový obal, ve kterém je vámi vysněný objektiv uložen. Ještě, než se pustím do prvních dojmů z objektivu, měl bych dvě připomínky k tomuto pouzdru dodávaného společností Nikon pod označením CL-M3.
První se týká poutka k upevnění na pásek. Ten je ušitý tak, že se jím dá prostrčit 5cm opasek, ovšem vrásky na čele způsobí majiteli pásu na příslušenství od firmy Tamrac - a to mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem nebyl sto protáhnout velkou plastovou sponu očkem na pouzdru, a to i při vynaložení poměrně velké síly. Druhá výtka se týká ochranné schopnosti pouzdra, u kterého by majitel očekával, že bude opatřeno tužším vypolstrováním všech stěn, a ne jen spodního dílu (aby tak pouzdro chránilo poměrně drahý objektiv před případnými nárazy). Ovšem kladně hodnotím nastavitelný popruh přes rameno dodávaný k pouzdru, který se přichytí na bocích pouzdra kvalitními plastovými otočnými karabinkami s dostatečně tuhým zámkem zamezujícím jejich "vycvaknutí", a tak se poměrně pohodlně nosí.
Nikkor AF-S 24-70mm f/2.8G ED v praxi
Ale teď již k samotnému testu objektivu Nikkor AF-S 24-70mm f/2.8G ED, kdy vás hned po vybalení z pouzdra překvapí jeho hmotnost. Ta je dle výrobce rovných 900 gramů + váha sluneční clony 90 gramů a jste skoro na 1 kilogramu. Takže žádné levné plastové ořezávátko.
Materiál samotného těla je jak jinak než kovový, s okénkem pro naměřenou zaostřovací vzdálenost a je osazen zoomovacím a zaostřovacím prstencem. Každý z nich je opatřen kvalitní vroubkovanou gumou pro lepší uchopení. Oba z prstenců se prsty pohodlně ovládají díky plynulému a příjemně tuhému chodu.
Při zoomování na prstenci od 24 až po 70mm (v přepočtu na DX senzor je to 36 - 105mm) zůstane vždy vámi zvolené ohnisko a to i po sklopení objektivu směrem k zemi, nebo naopak do výšin. Konstrukce objektivu nedovolí jeho samovolné vysouvání / zasouvání, což je i v této cenové kategorii žádoucí a samozřejmé. Ještě, abych nezapomněl dodat při změně ohniska se přední část objektivu vysouvá a zasouvá o přibližně 2 cm. Čehož si s nasazenou sluneční clonou HB-40, která je součásti balení nevšimnete, protože je bajonetem upevněna a pojistkou zajištěna na samotném těle objektivu a překrývá tak přední pohyblivou část.
Při změnách ohnisek se přední výsuvná část neotáčí a tak je použití např. přechodového, nebo polarizačního filtru popřípadě jiných filtrů o velikosti 77mm jednodušší, bez nutných změn v jich otáčení. Ještě bych rád dodal, že tento objektiv není vhodný k focení přez infračervený filtr, vykazuje hotspot viz fotografie níže, a to při všech clonových číslech a ohniscích.
Ostření obstarává ultrazvukový zaostřovací motor, který Nikon označuje jako SWM pro extrémně tiché, rychlé a přesné automatické zaostřování, kdy lze při finálním zaostření autofokusu fotoaparátu dodatečně ručně prstencem doostřit na libovolnou vzdálenost. A sám mohu ze zkušenosti potvrdit, že tento systém je opravdu rychlý, přesný a úžasně tichý. Popřípadě lze na těle objektivu dle libosti přepínačem zvolit M/A (manuální a automatický) nebo M (pouze manuální) režim zaostřování.
Objektiv je vybaven čočkami s antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat pro redukci reflexů a závoje, což se mi v praxi velmi osvědčilo a marně bych hledal fotografii s odleskem v objektivu s nasazenou sluneční clonou. Dále obsahuje optická skla ED pro minimalizaci barevné vady, nejkratší zaostřitelná vzdálenost dle výrobce je 0,38 m (při ohniskové vzdálenosti 50 mm). Optická soustava čítá 15 čoček v 11 skupinách, z toho jsou 3 čočky z ED skla a 3 asférické, Nano Crystal úpravu má 1 čočka.
Celý objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti i kolem bajonetu. Viděl jsem fotografie, jak s tímto objektivem fotili fotografové za deště, za sněžení při -20°C s celým zasněženým objektivem a ten byl nadále plně funkční, což samo o sově vypovídá o opravdu excelentním zpracování a kvalitě.
Zkušenosti a postřehy
Fotografie pořízené tímto objektivem v mém případě na fotoaparátu Nikon D2x osazený DX snímačem dává zejména na RAW (u Nikonu NEF) formátu excelentní obraz. Je ostrý při všech ohniscích, a co je důležité, i při všech clonách, což jsem si i sám doma zkoušel ihned po zakoupení. A z výsledku jsem byl opravdu mile překvapen, jak objektiv kreslí při plně otevřené cloně f/2,8, až po maximální f/22 a to i do rohů, kde ostrost klesne jen nepatrně.
Nejlepší výsledky objektiv podává při 24mm na clonu f/4, kdy je ostrost při 100% zvětšení na takové úrovni, že vykresluje pixely snímače. Při cloně f/2,8 vykazuje nejvyšší ostrost při ohnisku 40mm, kde v rozích jen velmi mírně ztrácí, což se hravě odstraní přicloněním na clonu f/4 až f/5,6.
Ze zkušeností při fotografování na 70mm například při fotografování produktů jako hrneček, holící strojek, tak i portrétů je nutné (pokud chcete zachovat celkovou ostrost) hodně přiclonit na f/16 až f/22. Na opačnou stranu je objektiv ideální na fotografování objektů, kde chcete mít část ostrou a pozadí rozostřené. Vinětaci jsem na DX snímači nezpozoroval a co se aberace týká, tak je viditelná při cloně f/2,8 na 100% zvětšení, a to jen při tvrdé změně kontrastů, zejména při ohnisku 24mm. Například jako je sníh / černý kámen nebo bílá obloha / větve stromů, kde přicloněním tento jev zcela zmizí. Clonění obstarává 9 lamelová clona, díky které se části fotografie mimo hloubku ostrosti jeví přirozeně rozostřené.
Ukázkové snímky
Níže si můžete prohlédnout a také stáhnout ukázkové snímky v plném rozlišení.
Závěr
Pokud si mohu troufnout na závěrečné hodnocení tohoto objektivu, tak dle mého názoru za cenu kolem 42000 kč za nový kus dostanete odpovídající kvalitu. A to jak zpracováním, tak i kresbou, kontrastem a podáním barev.
Bazarové kousky se dají pořídit za cenu mezi 30000 - 35000 kč, což je za takto kvalitní objektiv poměrně příznivá cena. A troufám si podle zkušeností tvrdit, že se opticky vyrovná a mnohdy předčí objektivy z pevnou ohniskovou vzdáleností.
Ohledně nedostatků tohoto objektivu bych dodal, že vykazuje hotspot při fotografování přes infračervený filtr a prodává se za vysokou cenu, která ovšem odpovídá kvalitě, a tak jí lze zcela chápat.
Diskuse
2.12.2011 11:31
Teda..
..takhle polepit sluneční clonu :-(( Je to fajn objektiv výkonem ale co jsem slyšel, tak mechanicky nic moc. Pár lidí z mého okolí s ním mělo po nějaké době problémy a museli ho dát do servisu :-(. Osobně bych asi radši sáhnul po starší variantě Nikkor AF-S 28-70mm f/2.8 D IF-ED, která je na tom konstrukčně lépe, opticky stejně a bezporuchová.
2.12.2011 16:33
Petr Pazdera
Skvělé sklo, přímo řeže, mechanicky "nicmoc" je blábol, mám jej třetí rok, na D3 i D3s je to s ním úžasná práce, šlape jako švýcary a výstup je ohromující...
3.12.2011 11:34
Polepy se dají sundat beze stopy, neboj. Osobně Nikkor AF-S 28-70mm f/2.8 D IF-ED nemám, měl jsem možnost z něho vidět výstupy, ale opticky se mi na stejné úrovni nezdál. Při plné díře nekreslil tak, jako 24-70.
3.12.2011 17:03
Můžu se zeptat kde se dají sehnat podobné polepy?? Nikde jsem nic podobného nenašel a dost se mi to líbí :)
4.12.2011 08:21
Ahoj, ty sem si vyrabel na zakazku, kdybys mel zajsem napis na holmanp@seznam.cz
4.12.2011 08:22
Ahoj, ty sem si vyrabel na zakazku, kdybys mel zajem napis na holmanp@seznam.cz
21.12.2011 11:28
Tedy nic proti pane Holmane, recenze ok, ale ty ukázkové snímky to je vtip? (zejména most a metro) A ty polepky to je taky docela nevkus, ale proti gustu..
24.12.2011 23:33
Co je špatný na tom tady ukázat i HDR z tohoto objektivu ? A co se samolepek týče si myslím, že je jen má věc.
25.12.2011 13:32
Souhlas s Pavlem. Navíc o samolepkách se tu už níže psalo. Na recenzi to myslím vliv nemá. A alespoň si dal tu práci a odfotil do recenze svůj vlastní objektiv, než aby v ní použil oficiální snímky od výrobce, které všichni hromadně používají.
26.12.2011 21:39
Tomě děkuju :)
28.12.2011 19:10
HDR z tohoto objektivu? To se na něm někde zapíná? Špatného na tom není nic, akorát ta nepovedená, přeostřená úprava plná artefaktů mi o kvalitě toho objektivu opravdu nic neřekne. Ten most to už snad ani není fotka :)
17.5.2013 10:58
nikkor nebo sigma?
Ahoj, chtěla jsem jen poradit, rozhoduji se mezi výše uvedeným objektivem a objektivem Sigma 24-70/2.8 IF EX DG HSM Nikon. Na tuto Sigmu jsem moc recenzí nenašla, proto jsem se chtěla zeptat, jestli je cenový rozdíl mezi oběma objektivy co se týká kvality opravdu poznat a jestli Nikkor za to opravdu stojí. Díky moc, L.
Další články z kategorie Recenze a testy
Všechny články kategorieRecenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe
Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…
8.9.2020
Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze
Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…
11.1.2020
Rode Stereo VideoMic X - recenze
Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…
4.1.2020
Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor
Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…
13.5.2019
Recenze ND filtrů VFFOTO
Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o ND64x Gold series,…
10.12.2018
Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor
V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.
25.8.2018
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.