Brand

Nový Lightroom 6 se již rýsuje: máme video

Nový Lightroom 6 je předmětem mnoha internetových diskuzí, a to zejména díky několika dosavadním únikům informací. Podle nich by měl být představený snad již příští týden, ale ověřené to není. Nicméně podařilo se nám získat video ukázku nového Lightroomu 6, na které je zcela jasně vidět některé nové funkce. Více v tomto článku a přiloženém videu.

Nový Lightroom 6 je očekávaný již delší dobu. V průběhu roku 2014 se na internetu objevilo mnoho článků, ve kterých jste se mohli dočíst, že nový Lightroom 6 bude představen v březnu 2015 a že beta verze bude k dispozici již koncem roku 2014. Veškeré tyto "zaručeně pravé" spekulace se rozsypaly jako domeček z karet, když se žádná beta verze neobjevila a u Adobe žádné informace o novém Lightroomu 6 nevydali (kromě krátké zprávy o podpoře pouze 64 bitových systémů).

Nicméně veškeré spekulace opět získaly na obrátkách, když s na webu Adobe nečekaně objevila video ukázka z nového Lightroomu 6. Tento únik byl obratem z webu Adobe odstraněn, nicméně můžete si jej prohlédnout v našem Youtube kanálu, a to přímo v tomto článku níže.

Dle tohoto videa již zcela jistě můžeme říct, že nový Lightroom 6 bude nově umět:

  • skládání více expozic do HDR na pár kliknutí myši (přímo v Lightroomu bez nutnosti přecházet do Photoshopu),
  • skládání panoramat z více snímků,
  • rozpoznání tváře a třeba i filtrování a třídění dle tohoto parametru (ve videu si můžete všimnout kolekce Facial Recognition, HDR merge a Pano Merge), navíc vlevo dole těsně vedle režimů pro zobrazení (grid, loupe,...) je nová ikonka s kolečkem uprostřed, která vypadá jako hlava.

Zajímavostí je, že skládání panoramat i HDR je na videu prováděno v Library modulu. K čemu může sloužit kolekce nazvaná "Demo Script" se můžeme jen dohadovat... možná to bude jen obrazová nápověda pro člověka nahrávajícího toto ukázkové video (kterému se pak očividně podařilo toto video pustit dál na web :D ).

Zhruba v čase 0:15 je zobrazení přepnuto na Loupe View, ve kterém si také můžete všimnout nové ikonky, která vypadá opět jako hlava s rameny v rámečku.

Pokud byly dosavadní úniky informací pravdivé, tak bychom se mohli těšit i na:

  • Vylepšený výkon díky využití GPU akcelerace (konečně!).
  • Inovovaný modul pro vytváření webových galerií s přihlédnutím i na HTML 5.
  • Vylepšený modul pro tvorbu video slideshow (nově funkce panování a zoomování fotek).

Uživatelské prostředí jinak vypadá identicky, jako u současné verze Lightroomu 5. Veškeré moduly jsou ve stejném pořadí, horní menu taktéž, záložky v levém i pravém panelu také. Hlavně změny budou tedy spíše uvnitř (funkčního a výkonového charakteru), než na povrchu.

A nyní již slíbená video ukázka z nového Lightroomu 6:

Štítky: editace

Diskuse

Martin

3.3.2015 07:48

no doufejme, že to je první z několika "uniklých" videí, protože já pořád toužím po lepších možnostech retušování :)

Tomáš

3.3.2015 08:04

V těch "rumorech" popisovali i "advanced healing brush" což by mohlo být to co hledáš. Pokud tím nebylo myšleno to co tam už teď je (spot removal tool - režim "heal").

Stanislav Lepič

3.3.2015 08:32

Je něco známo o tom, zda bude možnost pracovat přímo ve struktuře složek bez nutnosti vše importovat? Je/bude možné si vytvořit vlastní uživatelský panel s nástroji, kde by bylo přesně co uživatel chce a v jakém pořadí to chce?

Tomáš

3.3.2015 08:36

Tohle zatím nikdo neví, ale už z principu si myslím, že bez importu to nepůjde. Na tom je založený princip LR, že původní soubory nechává nedotčené a pracuje jen s náhledy, které při importu vytváří - proto nutnost importu. Nevím nic o tom že by tento základní princip chtěli u Adobe změnit.

Martin

3.3.2015 10:41

mně osobně importování vyhovuje. přijdu domů, strčím kartu do počítače, autorun mi spustí lightroom přímo s dialogem import, fotky se mi naimportují do logicky řazené adresářové struktury a nic nemusím řešit, pro mě ideální. jediné, co musím udělat ručně, je přejmenovat adresář, kam se mi to hodilo; abych se v tom kvantu adresářů vyznám, tak si za datum píšu i název akce nebo kratičký popis. elegantnější to IMHO už být nemůže

Tomáš

3.3.2015 10:51

Souhlas. Jenom se mi osvědčilo fotky z karty kopírovat do počítače mimo LR protože mi to přijde rychlejší. A pak importuju už přímo z adresáře.

Josef Plaček

4.3.2015 07:09

import

Nevím, co s importem máte, mám v LR synchronizovanou strukturu složek, co mám na disku, fotky nahraju do složky neroztříděné, dám synchronizovat, LR je naimportuje a pak už veškeré přesuny, mazání přejmenovávání dělám v LR, který umožňuje dělat přesuny a mazání i na disku, nejen v importovaných "kopiích". Skoro stejné, jako pracovat s průzkumníkem v Zoneru.

Martin

4.3.2015 07:43

je to jednodušší. jak píšu - přijdu domů, strčím kartu do počítače, spustí se mi lightroom, klepnu na import a jdu dělat něco jiného, nemusím se starat o nic a nic dělat ručně - pro nás lenochy je to moc příjemné a dává nám to pocit, že ten počítač aspon občas slouží nám a ne my jemu

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Novinky

Všechny články kategorie

Nová edice presetů a profilů pro Lightroom a Camera RAW

Po půl roku intenzivního vývoje mám pro všechny fotografy dobrou zprávu. Podařilo se mi vyvinout zcela novou edici profilů, které…

17.3.2020

Tomáš

Novinky Manfrotto: zajímavé batohy řady Advanced2, RedBee a stativy GT XPRO

Pokukujete po novém batohu či brašně? Pak by vás mohla zaujmout nová řada profesionální batohů a brašen Manfrotto Advanced, ve…

1.10.2019

Tomáš

Nikon představuje nové fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a nové objektivy

Společnost Nikon představuje nový systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z a uvádí dva fotoaparáty mirrorless s obrazovým polem ve…

23.8.2018

Tomáš

Novinky Tamron: 70-210mm f4 Di VC USD a TAMRON 28-75mm Di III RXD

Společnost Tamron představila dva zcela nové objektivy. Prvním z nich je zoomový teleobjektiv 70-210mm f/4, který nabídne…

22.2.2018

Tomáš

FUJIFILM X-H1: představení

FUJIFILM představil nový systémový kompakt s APSC snímačem.

17.2.2018

Michal Kroupa

Aktualizace: Lightroom Classic CC v7.2 / CC v1.2

Společnost Adobe dnes vydala novou aktualizaci pro obě současné verze Lightroomu. Nový Lightroom Classic CC v7.2 přinese…

13.2.2018

Tomáš