Brand

Pár tipů na úpravy fotografií

Podrobné popisování úpravy jedné mé fotografie by bylo příliš krátké a naopak popisování úprav většiny mých fotografií by bylo příliš dlouhé. Rozhodl jsem se proto, že v následujícím článku vám popíšu zásadní úpravy pro jednotlivé snímky a přidám pár zajímavostí navíc.

Fotografii v RAW formátu chápu jako náčrt, který malíř nakreslí v terénu a zbytek domaluje v ateliéru. Žádná úprava, která mi pomáhá docílit požadovaného efektu mi není cizí. Zde je několik příkladů podobných úprav.:

Zesvětlování světel

Pokud jste někdy nahlédli do nějaké chytré fotografické příručky, pak se nejspíš nechápavě zamýšlíte nad nadpisem odstavce. Zesvětlování světel? Vždyť to vede k přepalům. Ano, správně. Ale ne tak úplně. Jednoduše řečeno: není světlý tón jako světlý tón, i mezi nimi existují přechody od světle šedé po (přepálenou) bílou. Pokud budete zesvětlovat nejsvětlejší tóny (highlights) docílíte tak velmi zajímavých efektů (viz. Lesní chrám). Je sice pravda, že lidské oko na snímku akceptuje spíš velmi tmavé tóny než velmi světlé, ale i přesto vám velmi světlá část snímku pomůže upoutat lidské oko a z několika světlých pixelů uděláte tzv. optické těžiště (část snímku přitahující divákovu pozornost). Také se tato úprava hodí k ,,saturování" (viz, snímky níže).A pokud náhodou dva nebo tři pixely přepálíte, tak se, podle mého názoru, nic neděje.

beznazvu.jpgbeznazvuii..jpg

Přejíždějte myší nad printscreenem níže a sledujte změny:

Selektivní úpravy

Základní úpravy pomocí křivek či úrovní jsou sice velmi účinné, ale i přesto nemusí být vždy prospěšné. Hlavní náplní úprav na snímku Podzimní chrám bylo zvyšování kontrastu pomocí křivek. Avšak když jsem finišoval s úpravami, všiml jsem si, že mlha, která se na neupraveném snímku vznášela nad slepým ramenem Odry, byla najednou pryč. Stalo se to kvůli tomu, že zvyšování kontrastu vedlo k potlačování šedé a tedy i mlhy. Před sloučením vrstvy jsem proto vytvořil masku a mlhu jsem vrátil z původního neupraveného snímku zpět do obrazu.

lesnichram_nedodelanozmenseno.jpglesnichramhotovaverzeupravazmenseno.jpg

Přejíždějte myší nad printscreenem níže a sledujte změny:

Filtr zkapalnění

Tento filtr většinou používají fotografové modelingu a glamouru, protože díky němu jsou schopni zmenšovat a nebo zvětšovat určité partie modelek. Osobně si myslím, že i když mezi tyto fotografy nepatříte, vyplatí se vám tento filtr ovládat. Já jsem jej použil pro prodloužení kmene stromu na mé fotografii Strom. Chtěl jsem, aby kmen byl jasně patrný a aby se neztrácel v pozadí stromů daleko za ním a právě proto jsem prodloužil jeho délku asi dvojnásobně.

loukanedodelanozmenseno.jpg stromnejnovejsiverzeupravazmenseno.jpg

Přejíždějte myší nad printscreenem níže a sledujte změny:

Dívejte se

Oči jsou pro fotografa bezpochybně nejdůležitějším orgánem. To, že se fotograf dívá při fotografování je samozřejmé, to samé však také platí i při úpravách v počítači. Neustále sledujte vliv úprav na váš snímek, porovnávejte si snímek před a po úpravě a dívejte se na snímek tak dlouho jak jen to jde. Popřípadě i opuštění počítače na deset minut a návrat k němu vám pomůže dívat se na vaše snímky objektivně a sebekriticky.

Závěr

Doufám, že i přes nepřeberné množství článků na téma úprav fotografií, jste se dozvěděli alespoň něco nového a že jste si uvědomili, že i když je Photoshop dobrý sluha, může to být i zlý pán.

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

Michal Šofer

20.12.2010 13:27

přehlednost

Možná by nebylo od věci v článku uvést termíny jako "jasový histogram" a s tím související "tonální křivka", která nám umožňuje upravovat jasy nelineárně - Viz screeny v LR. Pro většinu začínajících fotografů to může být do jisté míry méně srozumitelné (vč. výkladu o masce/vrstvě). Osobně bych se držel línie 1.účel použití daného efektu 2. jak toho dosáhnu v LR nebo PS 3. výsledek. Ale to jsou jen mé postřehy;)

Jan Bainar

20.12.2010 14:04

to Michal Šofer:

díky za komentář. Důvod proč jsem v článku tyto věci nezmínil je jednoduchý - dočteš se o nich kdekoli jinde. Do článku jsem dal to, co se nikde nedočteš a to k čemu jsem časem dospěl já sám.

Peter Morvay

20.12.2010 17:34

Jane, jsem rád, že píšeš o svých postupech. Máš pěkné fotky, vidět, že máš praktické zkušenosti. Právě proto mě mrzí, že nejdeš více do hloubky. Nicmémě, by mě asi nenapadlo použít zkvapalnění na krajinku - dobrý nápad! Pokračuj v psaní, držím palce!

Josef Plaček

21.12.2010 10:57

detailněji prosím

"dočteš se o nich kdekoli jinde" je ten nejhorší možný přístup. Na internetu platí jedno nepsané pravidlo: Nenuťte uživatele přemýšlet. Doplnil bych ho o nenuťte uživatele trávit svůj čas neustálým hledáním. Tady by bylo lepší napsat nejprve článek, který zavede uživatele do tajů používání křivky, kterou já osobně nepoužívám, protože jí zcela nerozumím, a pak na něj navázat danou úpravou (možno i v onom článku) a buďto článek takto rozepsat na více nebo všechny své poznatky detailně (né úplně ale pouze věci nutné k jejich zvládnutí) rozepsat. Například já si ani za boha na funkci zkapalnění nevzpomenu, poněvatž ji buďto používám a nevím o tom, nebo bych ten kmen prodloužil jinak. Dneštní uživatelé jsou spíše vděční za více detailní články v kterých se naučí vše (to jsou ti nedočkavci) nebo za detailní články zabývající se jednou danou problematikou (to jsou ti co zjistili, že se vše najednou a hned nenaučí) Já osobně LR nepoužívám, jelikož mi jej stroj neutáhne, ale užitnou hodnotu tohoto článku vidím v tom, že se teď zaměřím na vyhledání informace o zkapalnění, a hlavně, že si v Z13 skusím jedno odpoledne hrát s křivkou, abych zjistil, zda je pro mě výhodnější ji používat, nebo zda raději používat klasické jezdce jas kontrast stíny expozice které jsou vždy někde poblíž.

Jan Bainar

21.12.2010 18:51

photomor, pipe:

Kdybych měl popisovat jen nástroj křivky, nemohl bych se věnovat výše popsaným úpravám a jsem si jistý, že by padl kritický komenář vytýkající právě ono opakování a kopírování již mnoha napsaných článků na téma úprav. Nicméně jsem rád za zájem a vážím si ho, určitě budu psát i o jiných úpravách a po této zkušenosti co nejdetailněji v rámci mých možností.

Josef Plaček

21.12.2010 22:11

+

Ano to máte pravdu, v tom případě bych někdy na začátku nebo na závěr napsal uživateli něco jako doporučenou četbu, s výrazy které by měl zvládat, avšak až teď mě napadlo to nejzásadnější, a to je dle mého názoru pointa článku. A to dívat se a přemýšlet, při focení při hledání, při úpravách, například prodloužit kmen stromu by mě nejspíš nenapadlo, a proto takovéto články v méně vnímavých lidech nebo lidech kteří se ještě neumí dívat postupně vyvíjí alespoň jiskřičku onoho umu a citu, který následně snad povede k lepším fotografijím.

Akrodif

29.12.2010 18:05

Pěkný a inspirativní článek :-)

Co se týká šíře informací, tak mě to takhle vyhovuje - jako ilustrace toho, že v krajině mají i tyhle nástroje smysl. Spousta čtenářů už třeba ví, jak se s těmi nástroji pracuje a nechtělo by se jim zbytečně číst dlouhý článek - maximálně by mohl být odkaz na nějaký dřívější článek na Fotorádci, který se křivkám věnuje (nevím, jestli tu je nějaký článek o zkapalnění), jinak není důvod to dokolečka opakovat a jestli je někdo příliš líný si to sám najít, tak to je hlavně jeho problém, když pak o něco přijde ;-)

popi

1.1.2011 23:42

Přidávám se k Akrodif :-)

popi

1.1.2011 23:48

...článek se mi líbí. Křivky i zkapalnění běžně používám, takže číst znovu o jejich funkci nepotřebuju. Nevím, jak o křivkách, ale o zkapalnění se tu určitě nepíše. A asi ani o křivkách, ale kdo se chce učit, udělá to přesně jako pipe a najde si to a zkusí. Tak jsem se to učila i já, po té, co mi někdo u fotky poradil potahat křivky :-) Přiznám se, že zkapalnění by mě u krajiny taky nenapadlo, ale je vidět, že Honza nad tím co dělá přemýšlí. Honzo díky, tvé fotky se mi hodně líbí a ráda se dočtu o nových postupech ;-)

Jan Bainar

4.1.2011 20:44

Díky za komentáře

Všem bych Vám chtěl poděkovat za komentáře. Všechny jsou pro mě přínosem a budu se snažit při psaní dalších článků vyjít právě z Vašich postřehů. Jsem příjemně překvapen na Vaší odezvu na použití filtru Zkapalnění. Myslel jsem si, že naprostá většina z Vás bude spíš proti takovýmto úpravám...:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin