Brand

Photoshop nebo Lightroom?

Často dostáváme do redakce dotazy od fotografů na téma - bude mi pro mé účely stačit Lightroom nebo si mám raději pořídit Photoshop? V tomto článku bych chtěl objasnit, pro koho a pro jaké účely je zcela dostačující Lightroom a pro koho je lepší raději "velký" Photoshop.

photoshop-vs-lightroom.jpg

V úvodu článku bych chtěl zmínit, že samozřejmě existuje mnoho dalších editorů fotografií. Ne pouze Lightroom a Photoshop. Nicméně v tomto článku bych chtěl pomoci mnoha fotografům vyřešit jejich věčné dilema, a to Lightroom vs Photoshop. Otázek na toto téma je spousta a připravených odpovědí mám pro vás v tomto článku ještě víc.


Pro koho je Lightroom vhodný a Photoshop zbytečný

Adobe Lightroom je systémový nástroj pro kompletní správu fotek. To v praxi znamená, že v něm můžete nejen fotky upravovat, ale také katalogizovat (třídit, hodnotit, selektovat, značkovat, ...). Dokonce můžete pomocí Lightroomu vytvářet video slideshow, foto knihy, webové galerie a mnoho dalšího. Je to tedy vcelku komplexní editor, který nabízí snad všechny funkce, které může běžný fotograf potřebovat a chtít.

Lightroom je zcela vhodný a dostačující pro všechny běžné fotografy, kteří fotí jak pro zábavu (hobby), tak i profesionálně. Nebojím se říci, že pokud nemáte speciální požadavky (viz další kapitola), tak už nebudete kromě Lightroomu potřebovat nic dalšího. Použijete jej totiž jako prohlížeč, katalog i editor fotek, ale i jako nástroj pro další kreativní tvorbu. Pokud fotíte výlety, rodinu, architekturu, krajinu, sport, svatby, portréty, reportáž, koncerty a v podstatě všechny další běžné fotografické disciplíny, bude vám Lightroom na 99% zcela stačit. Své fotky v něm budete moci spravovat, upravovat a exportovat pro další publikaci, sdílení, atd. Navíc Lightroom nabízí nově (od verze Lightroom CC / 6) možnost automaticky skládat více fotek jako panorama, také lze skládat více různých expozic automaticky jako HDR. Což potěší zejména fotografy krajiny a architektury.

Photoshop je oproti Lightroomu "pouhý nástroj" na úpravu fotek. To v praxi znamená, že potřebujete ještě nějaký další program na prohlížení a správu fotek (např. alespoň Adobe Bridge). Také v něm nevyrobíte například video slideshow, své fotky v něm neuspořádáte. Samozřejmě možnosti úprav jsou výrazně větší než u Lightroomu (vrstvy, masky,...),  nicméně komplexnost z hlediska celkové správy fotek tu zcela chybí.

Pro koho je Lightroom nedostatečný a Photoshop potřebný

Adobe Lightroom v současnosti neumí pracovat s vrstvami a maskami, což je v podstatě jeho největší zásadní omezení oproti Photoshopu. Ten totiž jak vrstvy, tak masky umí. To je velmi podstatné pro takové fotografy, kteří potřebují provádět náročnější úpravy, jako například výměny pozadí, skládání více fotografií do jedné, kompletní přetváření fotek a podobně. Photoshop je také mnohem lepší (než Lightroom) pro komplexní retuše. To vše bychom v Lightroomu dělali jen těžko a pomalu.

V praxi tedy platí, že jakmile chcete ve svých fotkách výrazněji přetvářet realitu z hlediska obsahu, budete na 99% potřebovat Photoshop. Samozřejmě i v Lightroomu lze velmi snadno odstranit nějaký ten pupínek na tváři, prasklinu na zdi nebo obtloustlého turistu na pláži :) Na to je tam nástroj pro odstranění bodů. Nicméně o nějakých výměnách oblohy, změnách tvaru těla, přidávání vlasů, skládání různých fotek do jedné a podobně si můžeme zatím nechat v Lightroomu jen zdát. Pro takové potřeby je Photoshop jako dělaný.

Spojení obou

Ideální v praxi je samozřejmě spojení a propojení obou výše uvedených editorů. Potom můžete pracovat s fotkami tak, že v Lightroomu je budete komplexně spravovat a v Photoshopu upravíte jen to, co Lightroom nezvládne. Nákup jednorázové licence obou editorů nevyjde levně, na druhou stranu je tu možnost měsíčního pronájmu.

Shrnutí a praxe


Já osobně jako svatební fotograf používám Lightroom a v 99% případů mi naprosto stačí. Jen výjimečně je potřeba retušovat něco komplikovaného - pak přijde na řadu Photoshop. Ale to je opravdu jen výjimečně. A osobně si myslím, že stejně to bude platit pro většinu nadšených fotografů... Samozřejmě vždy se najde někdo, koho baví hrát si s fotkou půl odpoledne a přetvářet realitu. Nebo někdo fotí módu či produkty, kde se třeba hodně retušuje. Pro takové účely je tu právě Photoshop. Pokud ale chcete pracovat s fotkou jako takovou a obsahově do ní příliš nezasahovat, pak vám Lightroom bohatě postačí.

Samozřejmě je tu ještě otázka "naučení se", která může být velmi palčivá - nikdy není snadné přejít na nový software a naučit se jej používat. Takže pro někoho, kdo je zvyklý na Photoshop, může být přechod k Lightroomu komplikací. Nicméně fotograf je už ze své podstaty kreativní typ člověka, který by měl mít obzory otevřené a Lightroom opravdu není složitý ;)

Osobně si myslím, že spousta fotografů dnes používá Photoshop pouze ze zvyku, tedy zbytečně. Běžné úpravy v Photoshopu nejsou (i při použití akcí a dávek) tak pružné a rychlé, jako v Lightroomu. Takže celý proces úprav fotek trvá zbytečně dlouho a není systematický. A přitom Lightroom by nejen pro běžný typ úprav postačil, ale navíc by nabídl možnosti komplexní správy fotek, a to za nižší pořizovací cenu.

Štítky: photoshop, Lightroom

Diskuse

Martin

28.5.2015 07:48

Díky za hezké a vyčerpávající shrnutí problematiky.

Tomáš

28.5.2015 08:11

Díky za komentář, rádo se stalo.

Roman

28.5.2015 20:29

Vidím to dost podobně. Snažil jsem se dobře naučit photoshop a dnes už se k němu vlastně vůbec nedostanu a jeho místo přebral LR:-)

Pavel

28.5.2015 21:09

Takže bych méně náročným fotografům doporučil Zoner Photo Studio, kteréžto zvládá jak veškerou správu, tak konverzi RAW, tak editaci s výběry a s jednou pomocnou vrstvou či maskou. :-)

 

Chápu, že pro mnohé fotografy je to kacířský názor - ale vám, mistrům Photoshopu, ZPS nenabízím. Domnívám se, že se ZPS za 15 stovek a s ročním upgradem za 8 začínající fotograf vystačí hodně, hodně dlouho, než jej začne omezovat. Mně stačí už 9 let.

Stanislav Lepič

29.5.2015 08:25

Článek to shrnul dobře. Jinak souhlas s Pavlem, levnější ZPS může spoustě fotografů vystačit na dlouho a nabízí i funkce, které LR svým zaměřením nemá (tedy pro ty, kdo si chtějí více hrát s obrazem, ale nemají/nechtějí Photoshop).

Ale chce to vyzkoušet před zakoupením, mně třeba nesedlo směřování od verze 16, takže jsem skončil u 15ky a tu budu s oblibou používat dál. Základní cena za to co program nabízí je sice skvělá, ale cena za upgrade už tak skvělá není. Změny mezi verzemi bývají často minimální až bezvýznamné a když člověk nějakou verzi přeskočí, chtějí pak za upgrade citelně víc.

Pavel

29.5.2015 11:57

No, mám ZPS na dvou strojích, takže si s upgradem vždycky počkám, až ho dají v akci s rozšířením na celou rodinu zdarma, a pak už mi to tak drahé nepřipadá. :-)

 

Verze 17 je první, se kterou se mi dělá opravdu dobře. Konečně se trefili ovládáním do základů ergonomie. Nemusím se patlat s různými plovoucími okny, všechno najdu hezky vpravo na jednom místě.

 

ryger

30.5.2015 13:04

Na řízený převod z rawu a na práci s vrstvami a maskami mi zatím stačí GIMP.

MartyM

30.5.2015 14:05

tak já bych ještě doplnil jeden důležitý bod k photoshopu, právě když chci fotce navrátit skutečnost, tj. chci realitu, kterou jsem viděl ale foťák to neumí zachytit, např. při velkém dynamickém rozsahu scény apod, je nutné provádět tzv. blending, tj. nutnost vrstev a masek , u krajiny naprosta nutnost

Swoop

1.6.2015 08:32

K tomu ZPS bych jen dodal, že výstupy ZPS z RAWu do JPG trpí poměrně značnou ztrátou kvality (v porpvnání se stejným nastavením v Lightroomu. Jinak je ZPS skvělý nástroj a skvělá "přestupní stanice" mezi Picasou pro úplné začátečníky a Lightroomem pro pokročilé amatéry a profesionály.

 

Díky za pěkný srovnávací článek!

Maťo

1.6.2015 08:47

S článkom sa nedá úplne súhlasiť.Ligtroom sa mi javí ako úplne zbytočný program,pretože Photoshop s modulom

Camera Raw vykoná tú istú prácu ako Ligtroom. Lightroom obsahuje ten istý modul Camera Raw :) Pracuje s Raw formátom ako i s Jpeg ,Tiff  ... Navyše netreba nič importovať,exportovať ...

Prehliadač Bridge ktorý sa inštaluje spolu s Photoshopom je ako prehliadač a správca dostatočný. Po vhodnom

nastavení Bridge sa všetko (Photoshop,Camera Raw) otvára priamo s neho.Svoje archívy fotiek mám na diskoch

a vôbec necítim potrebu ich importovať a spravovať v Lightroome.

 

Nech mi prepáčia fandovia Lightroomu.

Stanislav Lepič

1.6.2015 12:06

Swoop: výchozí nastavení JPEGu v ZPS má skutečně nastavenou nižší kvalitu pro nižší velikost souboru. Pro maximální kvalitu jpegu je nutné nastavit vzorkování na "1:1", pak výstup odpovídá třeba nekomprimovanému PNG, ale soubor bude stále menší. Při výchozím vzorkování 1:2 je patrná ztráta detailů/ostrosti a změna barev.

 

Maťo, označit za "úplně zbytečný" program, který stojí zlomek ceny naznačené alternativy, lze ho zakoupit samostatně a ne jen ve formě "předplatného" a spoustě fotografů může zcela stačit, to ... je poněkud extrémní pohled. A co se týče práce s rawy, nejedná se o zcela rovnocené alternativy - jak je naznačeno v článku: "Běžné úpravy v Photoshopu nejsou (i při použití akcí a dávek) tak pružné a rychlé, jako v Lightroomu. Takže celý proces úprav fotek trvá zbytečně dlouho a není systematický". "Nefandím" ani jednomu.

Tomáš

1.6.2015 23:37

Maťo: Vřele doporučuji předem práci v Lightroomu vyzkoušet a uvidíte, že změníte názor. wink  Ano, modul pro úpravy je stejný, ale to je jen malá část toho, co LR umí - a to Vám Bridge ani PS nenabídne.

Pavel

4.6.2015 07:22

Ještě si dovolím upozornit, že na Paladixu vychází čistě prakticky psaný seriál o používání Ligtroomu, zatím má tuším 34 dílů.

Krasnesvetlo

8.6.2015 21:42

Pěkný článek, já jsem k LR konvertoval před 4lety, kdy už jsem měl celkem odladěno workflow Bridge+PS, ale teď už bych zpátky neměnil. Tedy vlastně nemám proč, PS používám ted v rámci CC nadále. 

@Maťo - se musím smát, protože přesně tak jsem argumentoval kdysi taky, jenže ... (mezi jinými) vy porovnáváte jen jen jeden z modulů (develop), kde opravdu není rozdíl, ale LR má další moduly. Já třeba používám skoro všechny...Ono jde nakonec o workflow a asi není náhoda, že lidé, co potřebují rychle a kvalitně zpracovat tuny fotek, obyčejně preferují LR. Výjimky samozřejmě jsou, a proč nakonec ne, máme volbu, a to je dobře...

@autor: super, že zvládáte svatby na profi úrovni i bez PS - svědčí to, že to umíte dobře nafotit ;)

Tomáš

9.6.2015 07:37

@Krasnesvetlo: Myslím, že jako Vy má podobnou zkušenost většina fotografů. Snažím se, díky. Samozřejmě občas to bez PS nejde, ale to je tak jedna fotka z několika set.

Phoenixcqcq

10.6.2015 12:47

Jsem otevřený novým věcem, LR jsem bohužel ještě neměl možnost vyzkoušet. Doposud používám CameraRaw na vyvolání fotek, PS na případné dodatečné úpravy/retuše, grafiku... a jako katalog mi nejvíce vyhovuje ZPS.

Než se k němu ale dostanu, tak bych se zeptal: Podporuje LR "akce", jako jsou v Photoshopu?

Díky

Tomáš

10.6.2015 13:26

Akce v LR nejsou, ale jsou tam Presety - tedy jako v Camera RAW. Tyto presety jsou pak mnohem snazší k používání, rychlejší a spolehlivější. Akce v PS nemusí vždy fungovat a leckdy je to taková alchymie. Oproti tomu presety fungují vždy a jejich aplikace na fotky trvá pár sekund. Napsal jsem o nich tyto 2 stručné články: http://www.fotoradce.cz/presety-pro-lightroom-a-camera-raw-1 a http://www.fotoradce.cz/presety-pro-lightroom-a-camera-raw-2

Phoenixcqcq

10.6.2015 17:48

Díky, jde mi o tohle: V PS mám vytvořenou akci, která mi hotovou fotku ukládá do několika různých adresářů s různými parametry (různé velikosti, s přidáním rámečku/bez rámečku apod.) v různých velikostech. Možná by se to dalo řešit i jinak...

Tomáš

10.6.2015 20:06

V LR existují právě i presety pro export, takže můžete mít předuložený preset např. pro export fotek v plném rozlišení, na web, na sociální sítě, včetně loga, bez loga, atd. Rámeček je pak už trochu omezenější.

Maťo

13.6.2015 00:27

No, ja som sa už nechcel zapájať do tejto diskusie.Tušil som že narazím na zopár skalných.Tým by som odporučil hlbšie sa ponoriť do práce v Photoshope.Treba si najprv uvedomiť, že sa nedá porovnávať neporovnateľné. Už samotná téma,resp článok nie je v poriadku.Nie je to košer.Neviem, možno to bola iba provokácia autora :)

Najlepšie to vystihol ..., už si nespomínam, myslím si že  O.Neff, keď sa vyjadril  o obrovských možnostiach Photoshopu v tom zmysle, že je to ako chodiť z gulometom na vrabce,pokiaľ ide len o základné úpravy fotiek. Na druhej strane sám tvrdí ,nakoľko s Photoshopom pracuje už roky, že o LR nestojí.Inak povedané,ak máte k dispozícii Photoshop,LR netreba inštalovať.Poprosím nezabúdať na Bridge. Ak ide o základné úpravy fotiek a ich správu, LR je možno vhodný program.Pripúšťam u ľudí i možnú návykovku.Má svojich zástancov ale i veľa odporcov. Ja medzi odporcov nepatrím.Veľa krát som ho mal nainštalovaný ,aby som v ňom niečo čo by ma oslovilo, našiel.Vždy som ho však odinštaloval. LR mi je v podstate ľahostajný. Doporučujem články v ktorom sa porovnáva napr.LR so Silkypix developer- om. Možno i ACDSEE Pro by som volil radšej.

To čo považujem za  podstatné, je to, že Photoshop je primárne určený na úplne inú prácu ako LR.Má však navyše i modul Camera Raw,a ten je rovnaký v oboch programoch.Má tie isté možnosti (presety,hromadné spracovanie atď.),stačí sa tomu len trochu povenovať. Zachytil som tam nejakú poznámku o cene.Zdá sa mi to trochu unfér,pretože tému resp.polemiku chápem čiste teoreticky.Samozrejme,že investícia do Photoshopu je násobná. netreba guľomet ... :)

 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin