Brand

Photoshop nebo Lightroom? Kde je úprava fotky rychlejší?

Co myslíte, je na takovouto úpravu fotky lepší použít Photoshop nebo Lightroom? Ve kterém programu to půjde rychleji?

 photoshop_lightroom.jpg

Zatímco lidské oči vidí krajinu trojrozměrně, foťák ji "splácne" do dvou rozměrů a krajina na fotce tak ztrácí prostor. Proto je při úpravách potřeba umocnit dojem prostoru, to se dělá zvýrazněním popředí a potlačením pozadí.

V následujícím videu uvidíte, jak se taková úprava fotky dělá v Lightroomu a jak ve Photoshopu. V Lightroomu k tomu slouží nástroj štětec, kterým si označím celé pozadí a pak můžu pozadí snížit zřetelnost.

Photoshop nabízí sofistikovanější nástroje, pozadí nemusím vybírat ručně, Photoshop dokáže pozadí vybrat automaticky a výběr zpřesní tak, že je zohledněna každá větvička.

Na videu je dále ukázána spolupráce obou prográmů, ty se svými funkcemi navzájem doplňují.
Lightroom slouží ke správě fotek a jednodušším úpravám. Když chci nějakou fotku upravit víc, z Lightroomu si ji odešlu přímo do Photoshopu a tam pak mám neomezené možnosti.

Podívejte se na video, sami si můžete udělat představu, jak se ve kterém programu upravují fotky a jak funguje propojení Photoshopu a Lighroomu.

 

 

 

Na videu pracuji s RAW fotkou (do jiného formátu už nefotím), ale to nehraje roli, úplně stejným způsobem se upravuje i JPEG fotka.

Na videu je ukázán poměrně komplexní postup, není prostor na vysvětlování detailů práce s vrstvami, maskami, výběry a jednotlivými posuvníky v Lighroomu či CameraRAW. Video je součástí mého online kurzu a tyto věci jsou probrány v předchozích lekcích.

Roman

Roman Flössler je fotograf, grafik a lektor Photoshopu. Chcete-li začít s Photoshopem, na mém webu www.Flor.cz najdete video pro začátečníky.

Diskuse

Martin K.

17.12.2015 17:00

Myslím, že už nadpis je zavádějící a nesmyslný... Podstata Lightroomu je odlišná od Photoshopu. Lightroom, je primárně určen na katalogizaci fotografií a samozřejmě i úpravy "základních" věcí. Pro běžného fotografa jsou jeho možnosti dostačující pro 95% úprav. Pro složitější práce s maskami atd. má pak smysl tyto úpravy dělat v Photoshopu. Ale jinak jde o naprosto odlišné nástroje, které se vzájemně doplňují ale každý je na něco jiného

Roman

17.12.2015 18:56

Ano, programy se liší svou podstatou, ale spousta úprav se dá dělat jak ve Photoshopu tak v Lightroomu. Myslím, že má smysl se ptát, kde to půjde rychleji. Čas jsou peníze. Možnosti Lightroomu stačí na běžné úpravy, Lightroom má však jen základní nástroje, takže je to docela pracné. Základy pro barák se taky dají vyhloubit krumpáčem a lopatou, ale bagrem je to rychlejší. Je dobré znát možnosti nástrojů a podle toho se rozhodnout.

František

19.12.2015 15:46

Otázkou je, co nám autor článku chtěl vlastně sdělit, když nám v článku neodpověděl ani na vlastní otázku položenou v jeho názvu - nechal to na našem posouzení.

Tvořit fotografii pod heslem "čas jsou peníze" nepokládám za rozumné, ani za potřebné. Možná by se to dalo přijmout v případě profesionálního zpracování fotografií....ale myslím, že lidem pracujícím jako grafik takovou otázku není třeba pokládat. Amatérovi je to na prd. Souhlasím s Martinem.

mydla

19.12.2015 22:10

Mydla:ta čeština v LR-to je montáž ?, na internetu jsem cz LR nenašel , možná špatně hledám, dík

Roman

20.12.2015 00:08

Františku, žádné zvláštní sdělení tam není. Mimo jiné, je to prostě ukázka toho, jak si s fotkou dokáže poradit Lightroom a jak Photoshop, navazuje to na můj minulý článek. Kde je úprava rychlejší, je snad z videa patrné.

 

S časem to máme asi každý jinak, mě přijde zbytečné trávit čas nad něčím, co za mě může udělat automaticky Photoshop. Navíc v lepší kvalitě.

 

Mydla, čeština se dá do Lightroomu doinstalovat - http://michalmetlicka.cz/lightroom_cz_main/

ryger

20.12.2015 12:19

Také nechápu to měřítko rychlosti. Kdyby mne nebavilo nebo zdržovalo upravování fotek, tak je prostě neupravuji a fotím rovnou tak, jak to chci mít na papíře. U amatéra přece není měřítkem kvantita a dokonce ani kvalita, ale to jestli ho to baví. :-)

Roman

20.12.2015 14:15

Ono to není jen o času/rychlosti, vymaskovávat štětečkem kousek po kousku pozadí je dost nezáživná činnost. Když bych to měl dělat třeba u 10 fotek, tak to zabere klidně hodinu času.

 

Samozřejmě řešení je se na to vykašlat a upravit fotky jen jednoduše posuvníky. Ale baví mě si s fotkami hrát a vyladit je do perfektní podoby. Akorát se nemusím drbat s ručním kreslením lokálních úprav, tu nejvíc pracnou a nezáživnou činnost za mě dělá Photoshop.

kaka

26.12.2015 21:49

No koukám teda. Na digiarene jste mi argumentoval tím, ze to video vyslo i na fotoradce, tak ze snad nemuze byt az tak spatne a tady pisi lidi podobne vytky jako jsem mel ja.

Ja opravdu z videa taky nepochopil, kde je uprava rychlejsi. A hlavne jaka uprava ... Protoze ve videu ani neni ten samy postup delany 2x, ale je to takova michanice.

A na zaver ta zmena barvy listu, pri ktere zmenite celou grafiku/fotku....to je proste narez.

Byt Vama fakt si to parkrat prehraji a zkusim se nad tim zamyslet.

At si nemyslite, ze Vas pronasleduji, tak klidne uvedu, ze ac tohle video bych ve skole hodnotil znamkou 5, opravdu velka spousta Vasich fotek a i jinych grafickych praci se mi libi velice.

 

kaka

26.12.2015 21:49

No koukám teda. Na digiarene jste mi argumentoval tím, ze to video vyslo i na fotoradce, tak ze snad nemuze byt az tak spatne a tady pisi lidi podobne vytky jako jsem mel ja.

Ja opravdu z videa taky nepochopil, kde je uprava rychlejsi. A hlavne jaka uprava ... Protoze ve videu ani neni ten samy postup delany 2x, ale je to takova michanice.

A na zaver ta zmena barvy listu, pri ktere zmenite celou grafiku/fotku....to je proste narez.

Byt Vama fakt si to parkrat prehraji a zkusim se nad tim zamyslet.

At si nemyslite, ze Vas pronasleduji, tak klidne uvedu, ze ac tohle video bych ve skole hodnotil znamkou 5, opravdu velka spousta Vasich fotek a i jinych grafickych praci se mi libi velice.

 

Roman

28.12.2015 23:58

Na Digiareně jsem vám na to odpovídal už před týdnem a nechal jste to bez reakce. Teď to zase zkoušíte tady.

 

Budu se držet moudré rady z norského lesa - http://www.flor.cz/foto-SAM_4841-kopie

felixegomez

3.8.2019 15:30

rychlá nabídka půjčky mezi soukromým

 

nabídnout rychlou a seriózní půjčku do 72 hodin

Potřebujete finanční prostředky pro svůj domov, vaše podnikání, nákup automobilu, kolo, vytvoření firmy, osobní potřeby, pochybnosti. Nabízím osobní půjčky od 10 000 do 4 500 000 EUR s nominální úrokovou sazbou 3%, bez ohledu na výši. V žádosti o půjčku uveďte přesnou částku a datum splatnosti. Pro více informací nás prosím kontaktujte na následující adrese: felixegomez123@gmail.com

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin