Brand

Pokročilá úprava fotografie pomocí masky

V dřívějších dobách se negativy selektivně upravovaly pomocí vykrývání a nadržování, v dnešní době je tato činnost nahrazena různými nástroji ve photoshopu jako jsou například laso, kouzelná hůlka a nebo také štětec a maska. Nejlepších výsledků docílíte, pokud budete používat tyto nástroje současně. V tomto článku se dozvíte jak na to.

Úvod

Na tomto snímku pořízeném jednoho mrazivého rána po noci plné bohaté sněhové nadílky je zachycen východ slunce nad řekou Odrou. Při fotografování na mě největší dojem udělal ojíněný strom v levé části snímku, který byl zároveň osvícený červeným světlem slunce v kontrastu s modrou oblohou za ním. Při prohlížení fotek doma na monitoru jsem si všiml, že to, co mě v terénu nejvíc zaujalo, snímek postrádá. Ojíněný strom nebyl červený od dopadajícího světla, ale spíš mdlý a bezbarvý, jinak řečeno – pouze ojíněný. Při práci ve photoshopu jsem se tímpádem snažil část stromu upravit tak, abych co nejvíc vystihl jeho podobu jakou jsem si pamatoval.

1. krok

1.printscreen.jpg

Ve photoshopu jsem otevřel zdrojový snímek.

2.printscreen.jpg

Pomocí zkratky Ctrl+j jsem vytvořil novou vrstvu.

3.printscreen.jpg

A v nabídce Select (Výběr) jsem vybral možnost Color Range (Barevný rozsah).

2. krok

Následně se zobrazí jednoduché okno tohoto nástroje, kdy největší část tohoto okna zabírá černobílý převod snímku, posuvník s jezdcem, tři typy kapátek a ,,klasické photoshopové“ OK, Cancel, Save a Load. Celý nástroj Color Range funguje tak, že kdykoliv kliknete na jakoukoli část snímku, tak se označený pixel a ostatní pixely s jemu podobnou barvou zobrazí na snímku (v okně uprostřed) jako bílé. Nevybrané pixely (ty na které jste neklikli kapátkem) jsou zobrazeny černě. Způsob, kterým je definováno kolik pixelů s podobnou barvou se označí jako bílé, závisí na posuvníku umístěném v okně nad černobílým snímkem. Čím víc vpravo se nachází jezdec na posuvníku, tím větší je tolerance nástroje Color Range vzhledem k podobným tónům (rozsahům) barev od původní barvy pixelu, na který jste klikli kapátkem. Další dvě kapátka slouží k přičítání a odčítání pixelů. Po potvrzení výběru (OK) se okno zavře a na snímku se vytvoří výběry stejné jako ty, které se vytvoří díky lasu či kouzelné hůlky. Výhodou nástroje Color Range je však jeho přesnost oproti těmto nástrojům a oproti klasickému štětci.

4.printscreen.jpg

V případě tohoto snímku jsem pomocí kapátka vybral oblast modré oblohy a následně výběr potvrdil. Nástroj Color Range však vybírá všechny odstíny na snímku. To znamená, že ikdyž jsem klikal na modrou oblohu, nástroj vybral i partie sněhu ležící ve stínu.

5.printscreen.jpg

A právě proto jsem vytvořil masku, musel jsem však přidržet klávesu Alt, aby se výběr zinvertoval. Tedy aby se vybraná část (obloha) zaměnila s nevybranou částí (ojíněný strom).

6.printscreen.jpg

Ostatní části snímku, které jsem nechtěl mít vybrané, jsem pomocí štětce s černou barvou z masky vyloučil.

3. krok

7.printscreen.jpg

V poslední části úprav jsem z masky překlikl na samotnou vrstvu, které se nachází vedle ní (vyznačeno na printscreenu), díky tomu jsem mohl upravovat vybranou část bez zásahu do jiné části snímku.

8.printscreen.jpg

Zvýšil jsem proto sytost (+9) a následně jsem pomocí křivek přidal červenou.

Přejíždějte myší přes fotografii níže a sledujte, jak se změnila po úpravě (po najetí myši se zobrazí upravená verze).

odravzimedodelanostaraverze_fotoradce.jpg

Docílil jsem tak právě onoho červeného nasvícení, jaké jsem si pamatoval.

Závěr

Jsem si vědom toho, že pro spoustu z Vás může být tento článek lehce nesrozumitelný. Stačí si však přečíst články z tohoto webu o Exposure Blendingu od Vaška Krpelíka a o efektu Tilt-Shift objektivu od Tomáše Dolejšího a pravděpodobně budete svými znalostmi schopni navázat na tento článek a pochopit jej.

Štítky: krajina, tutoriál, návod

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

vojta

31.1.2011 11:18

Jak to navazuje na clanky na ktere odkazujete? V zaveru je jeden popisek pod obrazkem dvakrat, ale jinak pekny clanek.

Ivory

31.1.2011 15:36

video

dobré,ovšem tyto články bych spíše přivítal v podobně videí,pokud si to nekdo bude chtít vyzkoušet..je to snažší:)

Jan Bainar

31.1.2011 16:06

to vojta:

nenavazujete, jen to připomíná články u kterých byla použita maska. Dík za upozornění, věta už je smazána.

vojta

31.1.2011 21:48

Ivory, na youtube.cz staci dat hledat "photoshop tutorial" a je tam tisice videi;)

archetto

2.2.2011 14:04

???

článek dobrej, díky. Jsem ale rozpačitý z toho Tvého závěru: "...Jsem si vědom toho, že pro spoustu z Vás může být tento článek lehce nesrozumitelný. ...". To sis mohl odpustit. Trocha pokory a taktu by Ti neuškodila. Mimochodem internet je přímo přesycený všemožnými specialisty a odborníky, kteří jsou tak chytří, jak chytrá byla předešlá jimi navštívená stránka. Nic ve zlim, fotit umíš ale nepodceňuj lidi !

Jan Bainar

2.2.2011 19:43

archetto:

Díky za kritický komentář. Myslím si však, že to že počítám s tím, že někdo dokonale nezná postupy ve photoshopu, které jsem zmiňoval, okamžitě neznamená že mi chybí pokora či takt. Photoshop má nepřeberné množství funkcí, které 100 procentně zná jen zlomek lidí na této planetě. Někteří fotografové mohou být také zvyklí k určitému výsledku dojít jinou cestou. Trochu jsem taky čerpal z komentářů z mého předchozího článku (http://www.fotoradce.cz/par-tipu-na-upravy-fotografii-clanekid725) a raději jsem uvedl další zdroj poznání nástroje maska. Myslím si také, že formulace věty naznačuje, že nemám na mysli všechny čtenáře, ikdyž je pravda, že spojení pro ,,některé z vás" by znělo lépe. Myslím si, že každý by měl uznat, že napsání článku tak, aby byl přesně zacílen na každého z těch mnoha desítek čtenářů, je nemožné.

Josef Plaček

3.2.2011 05:34

Musím souhlasit s Honzou, věta "pro některé z Vás" by byla šikovnější, ale pro lidi, kteří s photoshopem začínají by tohle byla španělská vesnice, ti ktří jej znají si zas můžou říct, proč nevybral onu oblast kouzelnou hůlkou, ale nakonec jim to nedá a v 5:30 ráno si otevřou Ps a kouknou co že to za nástroj vlastně ten kluk použil. A navíc, klobouk dolů, tohle by mě při úpravě fotky nenapadlo, dívat se i takto do své paměti a říkat si, že tady mi něco chybí, a tak to napravím.

archetto

3.2.2011 08:27

rE.:

pro ,,některé z vás" - to beru. zároveň Ti dávám za pravdu, že možnosti photoshopu jsou obrovské a jako vždy k cíli nevede jen jedna cesta. takže za každý nový návod, postup, radu jsem vděčný. proto ještě jednou dík

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin