Brand

Portrétní výběr z galerie: leden 2016

Jaro pomalu ale jistě klepe na dveře, ale my se dnes podíváme na zimní výběr portrétů z naší galerie. Konkrétně se mrkneme na lednové vybrané portréty. U každého snímku najdete subjektivní hodnocení a také případnou radu ke zlepšení.

denisa-jiri.jpgJiří Šujanský: Denisa

Jiřímu se portrét Denisy opravdu povedl. Jak už bylo v galerii uvedeno, je až s podivem, jak může být portrét s tak velkým podílem červené barvy (která obvykle evokuje "pozor, nebezpečí"), uklidňující a harmonický. Věřím, že nebylo snadné udržet červenou barvu na uzdě kvůli přepalům v červeném kanálu. Ale výsledek je opravdu moc pěkný. Kromě barevného ladění musím vyzdvihnout kompozici - ke které dost zásadním způsobem přispěly rozevláté šaty vyplňující prostor kolem a dodávající pohyb. Nasvícení je moc dobré. Linie, linie, linie... těch si všimnete možná až za chvíli, ale je jich tam spoustou. Krása. Snad jen kdyby Denisa měla svou pravou dlaň s prsty uvolněnější, působilo by to něžnějším dojmem, takhle jsou lehce zahnuté jako drápky :) Ale to už je detail.

 

ingoust.jpgIngoust: Snění

Dost dobře si dovedu představit tento portrét bez radiátoru a krycí lišty na elektrické vedení a také bez skvrny na zdi nad hlavou. Prostě a jednoduše - buď bych posunul portrétovanou ženu víc doleva a pokud by to nešlo, tak bych fotku zprava říznul. Skvrnu na zdi lze vyretušovat během pár sekund. A křečovitou nohu již v diskuzi pod fotkou v galerii také někdo zmínil. Ale na druhou stranu - abych jen nekritizoval - je to focené u moc pěkného světla, úprava se také povedla a ve výsledku ty výše uvedené náměty ke zlepšení, nejsou  nic zásadního. Podstatné je světlo, myšlenka a zpracování a to tam všechno je.

 Jan.jpgJan Steuer: Sucho

Sice to není klasický portrét, nicméně do výběru jsem jej nakonec zařadil. Zajímavé na tomto snímku je zejména jeho myšlenka a zpracování. Je mi jasné, že na výsledku se podílelo mnoho různých fotek, ale to je v tuto chvíli jedno. Kladně hodnotím atmosféru a celkové zpracování. Vše vypadá věrohodně, snad jen až na ta oblaka, u kterých mi rozum říká, že takhle nějak to prostě obvykle nevypadá. Takže u mraků bych ubral. Jinak velmi pěkné.

jana-eva.jpgJana Pořická: Eva

Eva má sice velmi tajuplný pohled, o kterém vlastně nevím, co si mám myslet (co se jí asi tak honilo hlavou, když jí Jana fotila???). Nicméně portrét jako takový je to moc pěkný. Velmi dobře hodnotím práci s linií a vedením divákova oka - zábradlí a ostatně i celý most vede divákovo oko přesně tam, kde má být - na Evě. Osobně bych doladil barvu Eviny pravé ruky - asi jí byla při focení zima - srovnejte si barvu pleti na tváři a barvu zmrzlých prstů. V galerii ještě někdo zmiňoval bílý flek vlevo (asi dům) - asi by bylo jemnější, kdyby tam byly třeba stromy nebo něco méně neurčitého, ale vyloženě mi to nevadí. To už mě víc tahá za oči ta namodralá ruka ;) A málem bych zapomněl pochválit krásně měkké světlo a barevné zpracování fotky.

jan-lipovsky.jpgJan Lipovský: Thanh Thúy

Moc pěkný portrét se zajímavou atmosférou. Rozevláté vlasy vypadají moc pěkně. Je to dobře nasvícené, snad bych jen ubral na světle (ať už při focení nebo při úpravách) na nose, kde už se to tváří jako lehounký přepal. Prostě už tam není tak pěkná kresba. Ale ta kombinace nasvícení, rozevlátých vlasů a malé hloubky ostrosti dělá tuto fotku zajímavou.

jiriczek.jpgJiriczek: Tajemná houslistka

Je to velmi netradiční portrét, ale ve stejné míře zajímavý. A to zejména motivem, provedením a úpravou. Právě úprava zde vytváří velmi zajímavou atmosféru. V podstatě nemám, co bych vytknul :)  Vše vypadá tak nějak realisticky a je vidět, že autor si dal při postprocesu záležet. Výsledek je velmi dobrý.

 jiriczek-demi.pngJiziczek: Demi

Do výběru jsem zařadil ještě jeden portrét od stejného autora. Nejprve bych chtěl pochválit za pěkný převod do odstínů šedi. Také Demi se tváří moc pěkně, příjemně. Co zlepšit - jak už bylo v galerii zmíněno, pozor na ty prsty levé ruky a na nasvícení. Právě světlo je tu velmi pěkné, jenom na tváři možná až moc výrazné oproti zbytku fotky. Ale stačí ubrat jen zlehounka ;)   Jinak jako celek hodnotím velmi dobře, jen tak dál.

katerina-klenorova.jpgKateřina Klenorová: Dívka s růží

Tento portrét mě rozhodně zaujal, a to z více úhlů. Jednak svým nápadem, který mi přijde jako netradiční (pletivo na králíkárnu na hlavě v kombinaci s růží :). Navíc provedení je velmi dobré - všimněte si nasvícení, které je zajímavé a přitom lichotivé. Nikde nedělá nepříjemné vrásky nebo tvrdé rušivé stíny.  Kompozice je také moc fajn a barevné tónování je velmi pěkné. Těžko hledat něco ke kritice... možná bych nechal pár milimetrů navíc místa vlevo, ale to už je opravdu velmi subjektivní.

 

lenka-nyvltova.jpgLenka Nývltová: zimní kráska

Z mého pohledu naprosto skvělý portrét se zimní atmosférou. Lenka dala dohromady příjemné měkké světlo, sympatický úsměv "zimní krásky" a zajímavou úpravou. A výsledek? Moc pěkný portrét, u kterého těžko budu hledat něco ke kritizování. Líbí se mi kompozice, měkké světlo, no a to retro barevné provedení s mdlými barvami také vypadá zajímavě. Jen tak dál.

 lucie-michalcikova.jpgLucie Michalčíková: Generační...

Sice to není až tak zcela portrét, ale uznejte - to nešlo tuto fotku do výběru nezařadit. Jak už bylo v galerii napsáno, je to obsahově i provedením opravdu fantastický záběr s myšlenkou. Černobílý převod tomu ještě pomohl. Zvážil bych umazání toho bílého obdélníku u hrany kalhot, ale to je detail. Jinak se mi tato momentka moc líbí a věřím, že vám také.

lucie-michalcikova2.jpgLucie Michalčíková: Kristina

Další portrét od stejné autorky, ovšem nyní už opravdu portrét. Velmi pěkné je na této fotce světlo, které je sice ostřejšího charakteru, ale přichází ze "správného" směru, a tak je výsledek moc pěkný. Ono to zimní ostré slunce totiž vypadá často mnohem lépe, než letní, jelikož svítí z mnohem nižších úhlů, a tak nevytváří na obličeji ostré stíny. Co bych pro příště zvážil zlepšit - v pravé spodní části snímku je toho na můj vkus příliš tmavého. Je to taková jednolitá tmavá hmota, ve které se ztrácí i rukávy a další detaily. Takže to Kristině moc nelichotí. Ale jinak je to velmi povedené.

lukas-sladecek.jpgLukáš Sládeček: V myšlenkách

Je to rozhodně zajímavý portrét - světlo, zpracování, kompozice, motiv... to vše hraje do karet autorovi Lukášovi. I to pozadí vypadá velmi zajímavě a netradičně. Světlo je moc fajn, dodává i krásný odlesk v očích. Přítomnost ruky dole na fotce je diskutabilní (viz diskuze pod fotkou v galerii). Ale celkově hodnotím jako skvělý portrét.

lukas-sladecek-karkulka.jpgLukáš Sládeček: Sněhurka

Walt Disney by zaplesal :)  Ale teď vážně... z mého pohledu je to opravdu luxusní portrét. Jednak je tam použité krásně měkké světlo, které pomohlo navodit dojem celkové jemnosti Sněhurky. Zima kolem vytváří zajímavou atmosféru, která opravdu přispívá k názvu i záměru fotky :) Kompozice je moc fajn a prostředí je opět dobře zvoleno s ohledem na pohádkové téma. Co mi ale vyloženě drásá nervy, jsou ty dlouhé Sněhurčiny nehty. Vypadají jako drápky, které bych spíš očekával u zlé čarodějnice :)  A když už jsme u toho, zkusil bych trošku srovnat míru retuše pleti s retuší rukou. Na nich je vidět mnohem výraznější struktura, než na pleti a působí to možná lehce nepřirozeně. Ale jako celkem super portrét.

 martin-kulajta.jpgMartin Kulajta: Fatherson

Je to Martine moc pěkný portrét a ten převod do odstínů šedi je také vcelku ucházející. Jen kdyby bylo správně zaostřeno. To mi tam zásadně chybí - ostré oči.  Zkuste na to příště dát větší pozor. Plus bych nechal trošku víc místa dole pod krkem. Ale jinak velmi pěkné světlo i pohledy obou aktérů ;)

 

michal-v-zimni-trave.jpgMichal: V zimní trávě

Na tomto portrétu se mi líbí jednak přirozeně měkké světlo a navíc hrátky s popředím a pozadím. To rákosí totiž dodává celé hloubce prostor, který by tam jinak mohl chybět. Takhle mám pocit, že si mohu do fotky "sáhnout".  Snad bych jen na chvilku vyměnil tu černou bundu za něco, co by se více hodilo k tomu rákosí. Upřímně - nic konkrétního mě teď nenapadá, ale stálo by to za zamyšlení. Celkově hodnotím velmi dobře, i to barevné provedení (úprava) je moc fajn.

miroslav-zigo.jpg

Miroslav Zigo: Markét

Jak už jsem psal pod fotkou v galerii, je to z mého pohledu velmi pěkný portrét. Příjemný, pozitivně laděný no a ten pohled - uznejte - neprozářil by i váš zamračený den? Je to foceno za příjemně měkkého světla, které portrétu moc prospělo. A velmi musím autora pochválit za focení ze stejné perspektivy - proč? Jednak se Markétě můžeme dívat "z očí do očí" a ne shora a navíc díky tomu dostal do popředí trávu, takže tu máme popředí i pozadí a fotka je najednou mnohem víc prostorová. A nakonec i to pozadí vypadá moc pěkně. Pro mě je to skvělý portrét a těším se na další.

 

monika-destiva.jpgMonika Sandrová: Deštivá

Někdy stačí sklo mokré od deště a hned tu máme parádní atmosféru. Přidejme k tomu ještě zamyšlený pohled a velmi pěkný portrét je na světě. Často fotografové řeší maximální obrazovou kvalitu a ono je někdy zajímavější ji paradoxně záměrně pokazit nějakým nepovedeným sklíčkem nebo (zrovna jako v tomto případě) bůhvíjakým sklem s kapkami vody. Ale uznejte sami - ať je kvalita jakákoliv, o tu tady nejde. Motiv je zajímavý a zpracování taktéž.

 

petra-stazka.jpgPetra Koblížková: Stázka

Podzimně-zimní světlo se pozná a v tomhle případě to dopadlo moc pěkně. Pohled přes rameno směrem k zapadajícímu slunci byla dobrá volba a z mého pohledu je výsledný portrét moc pěkný. Jak už bylo zmíněno v galerii, ta větev "skrz" hlavu by tam být nemusela. Ale to lze snadno vyretušovat. Co bych pro příště ohlídal, je ta forma úsměvu - buď bych se snažil mít rty u sebe nebo bych pak zvolil klasický úsměv s viditelnými zoubky. Tohle je něco mezi - víte co mám na mysli? Ono to není "špatně", ale šel bych cestou buď a nebo - a ne mezi. Ale chápu a sám vím, že tohle všechno ohlídat při focení není legrace.

 

safari-lenka.jpgLenka Bucaranová: Safari

Lenko, má to moc příjemnou atmosféru a vypadá to až věrohodně, jen bych doporučil pro příště ohlídat světlo a ostření. To světlo je na obličeji hodně výrazné a vypadá to na přeexpozici, tedy ztrátu kresby. No a to ostření - je zaostřeno na houpací síť a ideální by bylo mít zaostřeno na oči. Já vím, že třeba jestli jste to fotila v pohybu, tak to muselo být velmi těžké. Ale ty oči by měly být ostré tak jako tak... Jo a odretušoval bych ten světlý oblouk v horní části fotky.

 

vera.gifVěra Čiháková: ...

Z mého pohledu je to skvělý něžný portrét. Ten závoj (resp. celá úprava) pomohl navodit jemnou atmosféru dětského světa. Výrazně se mi tam ale líbí i prostředí - ty záclony / závěsy, které kompozičně i obsahově dost přispěly. Loket by nemusel být v dotyku s hranou. Ale jinak je to moc pěkné - a jak už jsem uvedl - ta výsledná barevná úprava se závojem je pro tento typ fotky víc než vhodná.

Štítky: výběr

Diskuse

Petr Kotrlík

9.3.2016 13:46

Moc fajn článek. Zrovna u portrétů se člověk málokdy dočká takových postřehů... pro mě cenné informace :-)

Tomáš

9.3.2016 18:37

Díky ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš