Brand

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší útesový žralok. Ryby, ryby, ryby - jsou všude. A korály také. Obrovský, neskutečně pestrý a bohatý útes, táhnoucí se kilometry daleko.
Tropické barevné rybičky, houby, lilijice, klauníci, manty, straškové, chrochtalové, netopýrníci, bodloci, vějířníci, trnuchy, murény, želvy, wobegongové.. Během hodiny pod vodou vidíte všechno. Je to jako listovat encyklopedií podvodních živočichů.

V předchozím článku Ráj na Raje Ampat o tropickém ráji s nejbohatšími korálovými útesy jsme se věnovali popisu cesty, ubytování a potápění.

Raja Ampat je kromě fantastických útesů a mant také rájem pro žraloky. Velké množství žraloků kobercových a potápění s nimi pro nás představovalo splněný sen. Nepotkáváte žraloky ale jen při ponorech.

Ráno a večer se na ně ze své verandy při odlivu koukáte, jak pilně loví v mělké vodě.

Žralok v mělké voděMalý žralok a kranasi v zátoce Kri vedle našeho ubytování.

Kromě Wobegongů potkáte ve vodě také spoustu žraloků útesových. Často plavou těsně za vámi, lidí si ale nijak nevšímají. Vidět žraloky takto pod hladinou náhodně během ponorů, zcela přirozeně ve vodním živlu je krásný zážitek.

ŽralokŽralok na korálovém útesu.

Želva a útesNa útesech najdete obrovské množství želv. Nejčastěji jsou k vidění Karety pravé.

Hejno ploskozubců. Ukázka kalu na útesuHejno ploskozubců. Ukázka kalu na útesu.

Mantu nad korály potkáte poměrně často v závislosti na období, kdy se tam potápíte.Mantu nad korály potkáte poměrně často v závislosti na období, kdy se tam potápíte. Ukázka kalu na útesu.

Během potápěčských výletů se zastavujete na malých tropických ostrůvcích na jídlo.

Naše potápěčská skupinka během oběda.Naše potápěčská skupinka během oběda.

Pobřeží Netopýřího ostrovaPobřeží Netopýřího ostrova, bílý jemný písek a klidná hladina pod slunečnou oblohou. Takto relaxujete po obědě.

Passage

Britský objevitel Alfred Russel Wallace (je po něm pojmenována Wallaceova linie) nazval trasu mezi ostrovy, dnes nazývanou Passage, jedním z nejvíce malebných míst na světě.

Výlet tímto cca 20 metrů širokým kanálem mezi ostrovy Waigeo a Gam patří mezi nezapomenutelné zážitky. Zeleň se dotýká smaragdové vody, v mělké vodě uvidíte pod lodí ryby a okolo vás uslyšíte tropické ptactvo. Na ponorech v silném proudu je množství barevných korálů, sumek a hub. V zakalené mělké vodě pak vytváří shora svítící slunce nádherné paprsky. Také se zde vyskytuje možství malých živočichů pro makro záběry. Bohužel na některých nádherných místech s mangrovy jako je Hidden Bay se již nelze potápět, mohou se zde vyskytovat mořští krokodýli.


Průjezd kanálemPrůjezd kanálem.

Korály a sluneční paprskyKorály a sluneční paprsky.

Sumky na kameniSumky na kameni.

Ostrovy Fam

Vyhlídková plošina ostrovů Fam nabízí jeden z nejvíce ikonických pohledů na Raju Ampat. Fotografie z tohoto místa najdete často v katalozích cestovních kanceláří nebo coby reklamu na internetových stránkách. Pod slunečnou oblohou se před vámi otevře výhled na neskutečnou tyrkysovou vodu s ostrůvky, vypadají jako zelené perly na modrém podkladu.

Krajina z vyhlídkové plošiny ostrova FamKrajina z vyhlídkové plošiny ostrova Fam, jeden z nejznámějších pohledů na Raja Ampat.

Detail pobřeží u ostrova FamDetail pobřeží u ostrova Fam.

Ostrov Sauwandarek

Nádherný tropický ostrůvek se sytou zelení a romantickou bílou pláží. Dřevěné molo vede do malé vesničky. Pod molem se v čisté vodě nachází obrovská hejna ryb, na pilířích rostou barevné korály. V okolí mola najdete pod hladinou spoustu krásných útesů, sasanky s klauny a mořské želvy.

Pohled z mola na pobřeží ostrovaPohled z mola na pobřeží ostrova.

Útes u ostrova, korály a sasanka s klaunemÚtes u ostrova, korály a sasanka s klaunem.

Korály pod molemKorály pod molem.

Hejno ryb a korál pod lodíHejno ryb a korál pod lodí.

Mandarinky

Po celodenním potápění můžete na noční ponor zamířit do vedlejšího resortu Sorido Bay. V mělké vodě zde najdete ryby Mandarínky. Po cca půlhodině se rybky našich světel přestaly bát a nakonec se nám podařilo je i vyfotografovat. 

Mandarínka na útesuMandarínka na útesu.

Závěrem 

Potápění a dovolená na Raje Ampat představuje naprostou špičku mezi tropickými dovolenými. Jde o "Mount Everest" ponorů na korálových útesů a o celoživotní zážitek. Neuvěřitelně krásná, civilizací zatím neponičená a barevná krajina nad i pod hladinou bere dech. K tomu všude hejna ryb všeho druhu. Romantické bílé liduprázdné pláže s palmami a fantastické západy slunce.

Raja Ampat je nejlepší lokalita pro ty, kteří jsou již pokročilí potápěči s více jak 100 ponory, ideálně i s Nitrox licencí. Bez Nitroxu a bez Advanced licence vás sice na ponory vezmou, budete mít ale omezen výběr lokalit.
To samé platí i pro šnorchlování, korálové útesy sice uvidíte, ale nepočítejte s tím, že byste se dostali na korály v proudu nebo blízko k většině živočichů. Neznamená to ovšem, že by nemělo smysl na Raju Ampat jezdit. Stejně tak si můžete potápěčský kurz udělat přímo na místě, na mělčích útesech bez proudu.

Fotografie v článcích byly pořízeny kompaktními fotoaparáty Canon G16 v podvodních pouzdrech Fantasea.

O fotografování pod hladinou se více dozvíte v našich článcích Úvod do fotografování pod vodou I a Úvod do fotografování pod vodou II.

Článek o ponorech na Raja Ampat na www.blue-sea.cz.

A na konec si užijte krásu potápění na Raja Ampat. Video z návštěvy Jurriena a Isabelle Wiss na ostrově Kri:

A video od Hergena Spalinka z www.gotmuck.com:

Štítky:

Petr Peterka

Petr Peterka se věnuje cestovatelské a podvodní fotografii a také videu. Používá pouze kompaktní fotoaparáty, neomezují jej v cestování a pod hladinou. Jeho největším koníčkem je přístrojové potápění, volný pohyb ve stavu beztíže s úžasnými barvami a životem.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.blue-sea.cz.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada