Brand

Ráj na Raja Ampat, 1. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší útesový žralok. Ryby, ryby, ryby - jsou všude. A korály také. Obrovský, neskutečně pestrý a bohatý útes, táhnoucí se kilometry daleko.
Tropické barevné rybičky, houby, lilijice, klaunící, manty, straškové, chrochtalové, netopýrníci, bodloci, vějířníci, trnuchy, murény, želvy.. Během hodiny pod vodou vidíte všechno. Je to jako listovat encyklopedií podvodních živočichů.

Korálové útesy jsou neskutečně pestré.

Souostroví Raja Ampat najdete na konci Indonésie v provincii Západní Papua. Oblast ležící v Korálovém trojůhelníků se skládá z cca 1500 ostrovů a je známá největším množstvím podvodních živočichů a korálů na světě.
Vyskytuje se zde přes 1500 druhů ryb, přes 530 druhů korálů a přes 690 druhů měkkýšů. Oblasti se říká také podvodní Amazonie nebo srdce Korálového trojúhelníku.

Vstupní branou na soustroví je mezinárodní letiště Domine Edward Osok v Sorongu. Dostanete se sem za cca 6 hodin letu z Jakarty, hlavního města Indonésie. Lety jsou z Jakarty buď přímé a nebo s krátkou zastávkou v Makassaru.

Ze Sorongu pak na rozličné ostrovy a ostrůvky pokračujete lodí. Výběr letu je potřeba dobře rozmyslet, většina lodí má pevně dané doby odjezdu ze Sorongu.
Pokud se zdržíte a minete domluvenou dobu odjezdu, může to znamenat nutnost přespání a nebo velmi drahé (přes 500 dolarů za osobu) svezení s jinou lodí. Papuánci jsou velmi milí lidé, ale domluva angličtinou s nimi nemusí být jednoduchá. Vyplatí se proto plánovat.
Nebuďte také překvapeni vyššími cenami. Potraviny i voda se komplikovaně ručně nakládají a vozí lodí, na Raje Ampat je vše daleko.

V Indonésii bohužel nefunguje systém kotvících bójí, takže potápěčské safari lodě vyhazují kotvy přímo do útesů. Proto jsme se rozhodli nejet na loď, ale zvolit pobyt na souši v resortu na ostrově Kri. Útesy okolo tohoto ostrova drží stále platný rekord v počtu mořských organismů - Dr. G. Allen během jednoho ponoru na útesu Cape Kri napočítal celkem 374 druhů.

Pohled na ostrov Kri z moře.Pohled na ostrov Kri z moře.

Kri představuje místo jako ze snu. Sněhobílá pláž, neskutečně hustá a sytě zelená ostrovní vegetace, která se přes písek sklání až téměř nad vodu. A na pláži a nad mořem dřevěné domečky v papuánském stylu.

Kri je pokryté tropickým pralesem.

Kri a Papua Diving resortV Kri Eco resortu je vše podřízeno kvalitnímu tropickému zážitku, vašemu odpočinku a skvělému potápění. Po příjezdu jsme se zuli a obuv pak nazuli až při odjezdu. Nádrž s vodou slouží k namáčení chodidel, jinak se přes rozpálené molo chodí naboso špatně.

Tropická zeleň a pláž na Kri.Vše je obklopeno přírodou.

Medvídek kuskus v pralese.Ze zeleně se ozývají zvuky tropického ptactva a po stromech se pohybují varani a medvídek kuskus.

Pohled přes molo na ubytování nad mořem.Bydlení v papuánském stylu je skvělé a k tomu nádherné výhledy na zátoku a na západy slunce.

V pokoji je věšák a sušák na prádlo, velké police, elektrické zásuvky a stolek na notebook, velký ventilátor a každé ráno personál doplňuje čistou pitnou vodu. Díky moři a přírodnímu materiálu stavby je uvnitř příjemně, krásně se obejdete bez klimatizace.

Pohodlná postel s moskytiérou.Postel je velmi pohodlná, s velikou kvalitní moskytiérou.

Ráno a večer se ze své verandy při odlivu se koukáte na malé žraloky, jak pilně loví v mělké vodě.

Jídelna v podvečer.Jídelna přichystaná k večeři.

Výběr jídel.Výběr jídel se skládá z masa i vegetariánských chodů, rýže, zeleniny, salátů a ovoce. Střídá se evropská a papuánská kuchyně, jídla jsou pestrá a vynikající.

Jídelna slouží během dne jako odpočinkový prostor, s možností uvařit si čaj nebo kávu, dát si k ní zákusek a přečíst si potápěčský časopis nebo některou z nádherných encyklopedií o Raja Ampat nebo tropickém ptactvu.

Jediné boty, které během pobytu potřebujete, jsou neoprenové do ploutví a jediný počítač, na který během dne koukáte, je ten potápěčský :-) Internetové připojení v pokoji je pomalé a k dispozici máte omezená data na týden, ale pro poslání e-mailu to stačí. Nic vás tedy neruší.

Potápěčské molo slouží ke koupání a sušení věcí.Potápěčské molo slouží pro přístup do vody, nakládání do lodí, k oplachování a sušení potápěčského materiálu. Díky stále foukajícímu větru schnou věci dobře. Molo se hodí i pro fotografování - západy slunce jsou neskutečné. Klidná rovná hladina moře, příjemné večerní teplo, nádherné barvy oblohy.

Tropický ráj nad hladinou se pak při ponoření změní na podvodní verzi. Stejně neskutečnou, bohatou a barevnou jako krajina na souši. Potápění na Raje je na některých lokalitách vhodné i pro začátečníky, ale ty nejlepší útesy a ponory probíhají v proudu a v hloubce.
Zkušení potápěči s Advanced a Nitrox licencí si proto ponory vychutnají mnohem lépe. Potápění s Nitroxem je v Kri Eco resortu bez příplatku a rozhodně jej doporučujeme. Spousta nádherného života je hluboko a ponory často začínají v 25 metrech. Díky Nitroxu jsme se mohli potápět 13 dní v kuse a užívat si krásu pod hladinou bez omezení.

Potápěčská loď.Hladina moře je klidná, místo vahadlových lodí se tak na potápění používají rychlé čluny. Potápěčská výstroj je spolu s náhradními láhvemi připoutaná k boku lodi, pod sedačkou pak máte místo na fotoaparát a pití. Teplota vody je přibližně 28 °C. Potápěčské láhve mají univerzální ventily DIN/INT, obejdete se tedy bez redukce. Průvodci i lodní posádky jsou zkušené a perfektně znají místní podmínky, což je nutností pro bezpečné potápění v proudech.

Ponory v proudu vyžadují trochu praxe, dobré vyvážení a plavání je nezbytností. Během pořizování fotografií a videa jste jen pár centimetrů od korálu. Díky hustotě korálů rostoucích těsně vedle se není čeho chytit. Vše musíte zvládnout fotografovat v pohybujícím se vodním živlu.
Je třeba opatrně manévrovat pomocí ploutví a podle po dokončení záběru od útesu v proudu vycouvat.
Na některých místech na vrchu útesu se můžete zachytit útesovým hákem na skálu mimo korál a kochat se životem vířícím okolo vás.

Útesový hák se hodí.

Útesový hák v akci v silném proudu.

Katka a lilijice.Chcete mít skvělé fotografie a nejlepší zážitky pod hladinou? Recept je jednoduchý - na potápění cestujte jen ve dvojici, bez velkých skupin a cestovních kanceláří. Potápějte se s přístrojem a foťte kompaktem (malý fotoaparát můžete snadno vzít kdykoli kamkoli).

Kobercový žralok - wobbegongKobercový žralok neboli Wobbegong. Na útesech jich najdete spoustu. Zde se schovává spolu s malými rybičkami pod útesem, jindy jej potkáte jak volně plave.

Dekompresní zastávka na bójce.Signální bójku a útesový hák si určitě zabalte s sebou.

VějířníkNa své si přijdou i milovníci makra. Vějířník na útesu.

Chrochtalové na útesu.Chrochtalové jsou na útesech často. Patří mezi naše nejoblíbenější ryby. Pořídit snímek výše ale bylo velmi náročné. V hloubce a v silném proudu se musíte opatrně přiblížit na pár centimetrů k útesu a k rybám, v kalu unášeném proudem je nasvítit a vyčkat na správný moment.

Kdy na Raju? Sezóna s větším množství ryb a také větším množstvím planktonu ve vodě trvá cca od října do května. Od června do září je voda čistější a potkáte zde méně turistů.

Kudy? Nejlepší je doletět do Jakarty a odpočinout si v letištním hotelu. Poté buď přímo nebo s přestupem pokračujete na letiště v Sorongu. Předem si v Sorongu domluvte vyzvednutí na letišti a dopravu věcí k lodi. Většina resortů to pro vás zařídí, někde je to již v ceně.

Kam a který resort? Máte na výběr od malých levných míst typu homestay až po větší a dražší resorty s lepším jídlem a pohodlnějším ubytováním. Cesta lodí na vzdálené ostrovy ale trvá více hodin.
Myslete také na to, že při intenzivním potápění se hodí komfortnější ubytování s teplou sprchou
na opláchnutí soli z vás i z fotografické techniky a pestřejší strava.

Chtěli byste se naučit fotografovat pod hladinou?  Přečtěte si náš článek Úvod do fotografování pod vodou.

Nebo se již potápíte, pořizujete snímky a chcete mít lepší potápěčské zážitky a fotografie? Rady, jak se v potápění a fotografování zlepšit, pak najdete v druhé části našeho článku.

Pokračování příšte.

Štítky:

Petr Peterka

Petr Peterka se věnuje cestovatelské a podvodní fotografii a také videu. Používá pouze kompaktní fotoaparáty, neomezují jej v cestování a pod hladinou. Jeho největším koníčkem je přístrojové potápění, volný pohyb ve stavu beztíže s úžasnými barvami a životem.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.blue-sea.cz.

Diskuse

jdfjbgjbgjbhjrd

8.8.2019 18:05

rychlá nabídka půjček mezi jednotlivci

Potřebujete finanční prostředky pro svůj domov, vaše podnikání, nákup automobilu, jízdu na kole, vytvoření firmy, své potřeby
osobní, vaše pochybnosti. Nabízím osobní půjčky od 50 000 do 4 500 000 Kč s nominální úrokovou sazbou 3%, bez ohledu na výši. Do žádosti o půjčku uveďte přesnou částku a datum splatnosti. Pro více informací nás prosím kontaktujte na následující adrese: halovaeva2@gmail.com

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Ráj na Raja Ampat, 1. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

16.7.2019

Petr Peterka

(Fotografický) roadtrip okolo Madridu

Madrid je příjemné město, které určitě stojí za vidění, ale samo o sobě takovým tahákem jako třeba Paříž nebo Řím není. V okruhu…

10.12.2018

Jan Miklín

Kanada - Mount Robson

Dalším z treků, které jsme na fotografické expedici v Kanadě absolvovali, nemohl vést nikam jinam, než k nejvyšší hoře v…

11.11.2018

Michal Balada

Kanadský Matterhorn - Mount Assiniboine

Kanada je fotografickým rájem a nejeden krajinář by se tam rád podíval. Minulý rok jsme do této země zaslíbené vyrazili poprvé a…

18.10.2018

Michal Balada

100 dní na cestě

Loučení s Gibraltarem bylo hořko sladké. Ale z rozhodnutí pokračovat v cestě se stala jasná věc. 26. článek o dobrodružné cestě…

12.5.2018

Miroslav

Bali ve stínu sopky

Ostrov Bali jsme navštívili poprvé na jaře roku 2016 a ihned jsme si jej zamilovali. Tehdejší dovolená byla fantastická a…

29.3.2018

Petr Peterka