Brand
Blog

Retuš Pole dance fotografie

Ahoj všem,

rozhodl jsem se zkusit štěstí a také se zúčastnit soutěže o výuková DVD od Light Garden Academy. Jedno z ukázkových videí z těchto DVD jsem získal jako bonus k magazínu Digitální foto a ohromila mě jeho vysoká kvalita, nic podobného jsem jinde nenašel. Od té chvíle jsem si řekl, že ho musím mít a i za cenu možného trapasu si o něj zasoutěžím.

Věřím, že většina návštěvníků, kteří si tento článek přečtou, jsou samouci a to stejné platí také pro mě. Veškeré úpravy, které budu dále popisovat, jsem se naučil sám, a proto se předem omlouvám, pokud něco dělám úplně špatně nebo například neefektivně.

Pro svůj vstup do soutěže jsem si vybral následující fotografii:

Originální fotografie Aničky

Je na ní má dlouholetá kamarádka Anička Špalková, která si nedávno otevřela své vlastní a v Opavě vůbec první taneční studio specializované na Pole dance. Nechci se o tom zbytečně rozepisovat, takže kdo neví, o co jde, tak googlí. Důvodů, proč jsem si vybral konkrétně tuto fotografii, je víc, pro Vás, čtenáře, jsou ale nejdůležitější tyto dva: Je na ni nádherná ženská, a protože to není tak dávno, co jsem ji retušoval, tak si celkem pamatuji postup.

Focení probíhalo přímo v tanečním studiu při dost mizerném osvětlení (pár zářivek) mým foťákem Canon EOS 550D a objektivem 50mm F1.8. Právě kvůli malému osvětlení a absenci externího blesku jsem musel zvolit objektiv s vyšší světelností. Focení bylo velice zajímavé a fotky skvělé (vyhodit jsem musel jenom půlku, což je pro mě skvělý výsledek).

Pojďme se teď společně zaměřit na samotný průběh retuše, která probíhala pouze v programu Adobe Photoshop CS6 a Camera RAW. Stručně v bodech:

 • Korekce expozice a vyvážení bílé barvy pomocí Camera RAW, poté import to Photoshopu.
 • Pomoci bílého štětce a masek jsem izoloval Aničku s tyčí od pozadí.
 • Dalším krokem byla retuš pleti a oblečení pomocí klonovacího razítka a retušovacího štětce. Snažil jsem se na pleti zanechat strukturu, aby Anička nepůsobila jako vosková figurína.
 • Celou Aničku s tyčkou jsem si zkopíroval, horizontálně převrátil, odmaskoval a snížil její viditelnost. Tím jsem vytvořil odlesk na podlaze, nad který jsem jemným štětcem dokreslil stíny pod chodidly.
 • Abych „místnosti“, ve které Anička stojí, dodal prostorový dojem, použil jsem pro její výplň gradient – vypadá prostě lépe než jednobarevné pozadí.
 • Následně jsem si všiml barevných skvrn na chodidlech, těch jsem se zbavil pomocí balancování barev a modifikace jejich odstínů.
 • Pak přišla na řadu tvorba vinětace, která fotografii opět dodala silnější prostorový dojem a nutí diváka k pozorování hlavního objektu na scéně - Aničky. Z horní strany snímku bude později vycházet silné světlo, proto je vinětace vytvořena pouze na straně spodní.
 • Pro vytvoření světelné záře jsem použil běžný bílý štětec o velkém průměru. A světelné paprsky jsem dotvořil pomoci štětce s menším průměrem. Dohromady jsem k tomu využil 7 vrstev, kde každá má jinou průhlednost.
 • Silné světlo přicházející z horní hrany snímku se musí projevit také na podlaze, proto jsem pomocí velmi rozmazané elipsy, maskování a snížení průhlednosti, vytvořil světlejší kruh, kam světlo dopadá.
 • Kvůli síle přicházejícího světla jsem se rozhodl zesílit odlesky na Aniččině těle a naopak ztmavit stíny. K tomu jsem využil bílého štětce s malou průhledností, kterým jsem překreslil místa na těle, kam světlo dopadá a naopak černým štětcem zdůraznil místa, kam se světlo nedostává.
 • Fialovo modrý nádech jsem fotce dodal jednoduše, pomocí vrstvy vyplněné fialovou barvou s možností překrytí „Vivid light“ a snížení průhlednosti na 25 procent.
 • Finální úpravy tak jako vždy – zmenšení a jemné doostření.

Stručný obrázkový postup můžete vidět zde:Obrázkový postup retuše

No a výsledek tohoto poměrně jednoduchého, ale zdlouhavého procesu můžete vidět zde:

Výsledná fotografie po retuši

Je mi jasné, že mé vysvětlení postupu retuše je hodně lajdácké a stručné. Pokud by měl někdo zájem o podrobnější popis, ozvěte se prosím do komentářů.

Pokud jste dočetli až sem, moc Vám děkuji a pokud se Vám Anička a výsledek mé úpravy líbí, budu rád za Vaše hlasy. Děkuji!

Štítky:

Diskuse

RadekVS

7.11.2012 18:14

Byl bych autorovi úpravy velice vděčný, a myslím že nejen já, ale i spousta začátečníků, kdyby mohl podrobněji vysvětlit některé postupy. Zejména práci s přechodem a světlem, respektive jak to dát všechno dohromady. Úprava je to zdařilá a myslím, že se na ní můžeme hodně naučit. Díky a dávám bod.

Lukáš

7.11.2012 19:15

RadekVS:

Moc Vám děkuji za hezký komentář a podporu. Jsem rád, že se úprava líbí. Není pro mne problém cokoliv podrobněji vysvětlit. Pokusím se nejdříve pouze textově. Pokud to nebude stačit, dodám taky nějaké obrázky. Mějte strpení, ještě během dneška postup práce se světly doplním.

Lukáš

7.11.2012 20:43

RadekVS:

Zdravím Radku, vložil jsem na blog nový článek, týkající se tvorby světelné záře a paprsků ve scéně. Odkaz je zde: http://www.fotoradce.cz/blog/index.php?clanek=983

sumecek29

30.11.2012 14:32

Taky se připojuji k děkování. Návod je pro mě hodně inspirující, už jen sehnat tyč a modelku, a můžu zkoušet :)

Lukáš

30.11.2012 23:53

sumecek29

Děkuji Vám za hezký komentář. Pole dance začíná být u nás čím dál tím víc populární. Takže věřím, že najít šikovnou tanečnici nebude problém :-) Hodně štěstí při hledání!

Lukáš

12.12.2012 13:32

PODĚKOVÁNÍ

Dnes mi bylo oznámeno, že jsem tímto článkem vyhrál soutěž o sadu DVD týkajících se profesionální postprodukce fotografií od akademie Light Garden. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří si našli čas a chuť na přečtení tohoto článku a ještě více těm, kteří mu dali hlas. DÍKY moc si toho vážím!

AlenaTT5

21.4.2014 19:30

Dobrý večer, na tento článek jsem narazila až letos, ale i tak bych Vás chtěla poprosit jestli byste mi mohl poslat podrobnější popis jak jste upravil tuto fotku. Moc děkuji předem! email: a.tomeckova5(zavináč)gmail.com

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin