Brand

Retušujeme ve Photoshopu: Digitální makeup

Krok č.1

 

S nástrojem Retušovací štětec/Healing Brush (mám tam kurzor) vyretušujeme všechny zásadní nedokonalosti a vlasy zasahující do obličeje. V případě vlasů použijte Klonovací razítko/Cloning Stamp. Stiskněte Alt a naberte místo vedle toho,co chcete vyretušovat, Alt pusťte a retušujte.

 

krok1.jpg

Krok č.2

 

Vytvořte novou vrstvu stisknutím Shift+Ctrl+N a pojmenujte ji “podklad” nebo “základ” v podstatě je to jedno jak se bude jmenovat, ale budeme mít vrstev více, takže je fajn se v tom orientovat.

 

Krok č.3

Stisknutím B vyberte nástroj Štětec/Brush (v nabídce vyberte ten s měkkými okraji), hodnotu Krytí/Opacity snižte na 10%. Držením Altu se Vám štětec promění na dočasné kapátko – naberte odstín pleti (ani příliš světlý, ani příliš tmavý) a zamalujte všechna příliš světlá místa- tváře, hranu nosu, bradu,... Vedle ikony aktuální vrstvy se nachází takové oko – kliknutím se můžete podívat, kolik práce jste již odvedli.

krok2.jpg

Krok č.4:

Teď přidáme tmavší kontury. Vytvořte novou vrstvu (Shift+Ctrl+N) s názvem tmavé kontury a režim prolnutí zvolte Násobit/Multiply. Kapátkem si naberte tmavší odstín, snižte hodnotu krytí štětce na 5% a zamalujte oblast pod lícní kostí a čelist. Pokud se Vám během práce bude zdát některý výsledek příliš zářivý nebo nepřirozený, snižte hodnotu krytí vrstvy.

krok3.jpg

Krok č.5:

Je na čase přidat světlé kontury – vytvořte novou vrstvu s názvem “světlé kontury”, režim prolnutí zvolte závoj/screen. Hodnotu krytí štětce zvyšte opět na 10% a kapátkem naberte světlou oblast kůže a zvýrazněte čelo,bradu,nos – prostě vše, co z obličeje nějakým způsobem vystupuje.

krok4.jpg

Krok č.6:

Nyní přidáme novou vrstvu s názvem “tvářenka” s režimem prolnutí Násobit/Multiply. Já barvu ruměnce volím podle barvy rtů, tzn. Že si kapátkem naberu barvu rtů a štětcem ji nanesu na lícní kosti. Hodnotu kdytí štětce si snižte na 5%.

krok5.jpg

Krok č.7:

Vytvořte novou vrstvu s názvem “Oční stíny” a režim prolnutí zvolte Násobit/Multiply. Barvu si můžete vybrat jakoukoliv, vyhnula bych se ale nepřirozeným řvavým barvám. S hodnotou krytí štětce na 10% si obrázek přibližte a malým štětcem stíny naneste.

krok6.jpg

Krok č.8:
V osmém kroku uděláme modelce linky. Já používám vždy černé a objedu tenkým štětcem kořínky řas nebo stávající linky, nebo udělám na horním víčku tekuté oční linky. Pro začátek ale vytvořte novou vrstvu s názvem “linky” a režim prolnutí zadejte opět Násobit/Multiply.

krok7.jpg

Tak a je to. Konečná verze fotky:

final.jpg

 

Doufám, že jste mému návodu rozuměli :).

 

Anna Králíková

Anna Králíková nejraději fotí portréty, koně i jezdecké závody Nikonem D7000. K fotografii ji přivedla rodina plná fotografů, nejvíce ji však k focení nakoply volné chvíle u koní. Fotí dva roky, v září nastupuje na SŠUD v Brně, obor Užitá fotografie a média.

Diskuse

Jan Noga

8.6.2012 18:17

Bezva článek...jen bych ještě dodal - masku do které malujeme světla nastavit na Soft Light (zapomněla jsi to myslím napsat), jo a ještě bych dodal, že nakonec celého tohoto postupu je třeba vrátit strukturu pleti pomocí High Pass filtru...No a mé doporučení : Mít štětec nastavený na 0% Hardness (Tvrdosti), stejně tak i Klonovací razítko (Clone Stamp). A když malujeme světla, tak barvu kterou si nabereme kapátkem je nutné ještě krapet zesvětlit (sjednotí se tak všechny odstíny pleťovky). Také, když se zvýrazňují stíny, tak aspoň já používám štětec nastavený na míň než světla (tzn.: světla 10%, stíny 5%), nevypadá to pak mnohdy tak násilně...

Jan Noga

8.6.2012 18:21

jo a ještě jsem si (zrovna upravuju fotku, a při tom jsem si vzpomněl), bych dodal - uděláme novou masku, nastavíme prolnutí na Hard Light a stejnou barvou, jakou jsme použili na pleť přejedeme rty (vypadají pak živější a "šťavnatější" - bože to vypadá úchylně :D :D )

Anna Králíková

8.6.2012 18:25

Jan Noga

Já to mám naučené takhle, ale určitě to vyzkouším i s Vašimi připomínkami :)

Jan Noga

8.6.2012 18:34

postupů je určitě mnoho, já mám tento naučený ze seminářů Stanislava Petery...ono hlavně je důležité mít ten štětec na 0% Hardness, ať nedělá stopy, stejně tak i Clone Stamp...ale jsem rád že se někdo snaží psát tyto články o úpravách pleti, protože bohužel spousta lidí stále neví jak na pleť...postupů je hodně, já sám používám asi tři různé (dle povahy fotky)...

Martin

15.6.2012 14:46

pěkný článek, někdy zkusím použít. Ale nejlepší je mít slečnu předem dobře nalíčenou, tedy pokud raději fotíte než sedíte u editoru :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin