Brand

Rozhovor s Borisem Rennerem

Borise Rennera bych představil po ostravsky, krátce a výstižně. Tak, jak jej sám vnímám - výborný industriální fotograf. Patron Ostravy. Tvůrce obrovského množství fotografického materiálu. Pokud se chcete například dozvědět, co byste neměli při (fotografické) návštěvě Ostravy minout, račte dále.

alex1.jpg

Jaký byl Váš první kontakt se světem fotografie a kdy jste vytvořil své první industriální foto?

Bylo to v roce 2005 - první focení proběhlo jeden parný červencový den, kdy jsem v jednom zátahu nafotil Haldu Ema, Důl Michal a Chemičku Dukla.

Vaše fotografické jméno je úzce spojeno s webem ostravaci.cz - můžete jej prosím vlastními slovy představit?

V roce 2005 jsem začal fotit industriální tématiku nejen proto, že mě vždy přitahovala, ale také proto, že jsem na webu nenašel téměř žádné kloudné fotografie Ostravy a jejich krás.

1. srpna 2005 jsem zaregistroval doménu www.ostravaci.cz a konečně 16. března 2006 byl web spuštěn. Postupně fotografie přidával ještě jeden nadšenec pro tuto oblast a vznikl tak web ostravaci.cz

V současné době mám na webu přes 8.000 autorských fotografií. Historické texty píše přítel a velký znalec historie Ostravy Ing. Jiří Jezerský (je autorem velice populárního seriálu povídek - Dopisy bratra Maryčky Magdonové). V roce 2009 jsem spustil na webu galerii pod názvem Alba návštěvníků, kde každý zaregistrovaný návštěvník webu může vkládat do této sekce své fotografie - samozřejmě s tématikou Ostravy a okolí (v současné době přibližně 500 osob vložilo přes 1600 snímků).

vezesviadnov.jpg

Zažil jste Ostravu a její přilehlé okolí ještě v období těžkého průmyslu, těžby černého uhlí - jak vnímáte její proměny v posledních 20 letech, jak na Vás působila v tehdejší době a jak se Vám v ní žije v současnosti?

Ostravu černou jsem zažil, ale upřímně moc tehdy nevnímal. Nejsilnější dojem na mě udělala Koksovna Karolina (1983) kde jsem trávil praxi rok před maturitou coby mechanik automatizační techniky. Dnešní Ostrava je stále zajímavá a zde bych vyzvedl úsilí a nadšení Ing. Jana Světlíka, kterého považuji určitě za jednu z nejdůležitějších osobností Ostravy. Projekt Dolních Vítkovic, myslím, nemá v Evropě a možná i na světě obdoby.

Na webu ostravaci.cz je k dispozici více než 8 000 autorských fotografií s tématem Ostravska, jste autorem či spoluautorem 3 knižních publikací o tomto městě - máte zde ještě co fotografovat a baví Vás to?

Stále hledám nová místa, nové směry podání obrazu, takže si dovolím říci, že Ostrava je a bude určitě mou inspirací ještě dlouho.

posichte.jpg

Věnujete se v osobní tvorbě i jinému žánru než jakým je industriální fotografie?

Ano, industriál je "mou krevní skupinou", ale zajímá mě vše, co se děje v Ostravě - v tom pozitivním slova smyslu. Snažím se stále objevovat ta místa kde je Ostrava nejkrásnější a nejzajímavější - tedy takový místa, které nemá žádné jiné město.

Mírné odbočení k fotografické technice - využíval jste někdy pro svou práci analogovou techniku, která mi Vaši tvorbu přijde velice vhodná?

Analog nikdy. Jsem samouk a vše, co umím jsem v podstatě vyčetl na internetových diskuzích. Kdybych fotil analogem, tak bych se patrně v mých začátcích nedoplatil - filmy, chemie, skenování, atd. Digitální technika mi umožnila cenově dostupně proniknout do fotografického světa.

alex1_2.jpg

Vím, že dlouhodobě používáte techniku společnosti Canon - je něco, co Vás v poslední době ze strany této společnosti potěšilo? Či na co se těšíte?

Potěšily mě TS-E objektivy (tilt-shift), které nejen, že mají fantastickou kresbu, ale jsou vyloženě předurčeny ke kreativní práci. Rád jsem se naučil pracovat s manuálními pevnými objektivy bez AF. Malinko jsem pošilhával po novince CANON 5D mk III, ale nakonec jsem zůstal u mk II. Přechod mi připadal v tuto chvíli zbytečný.

V jednom z rozhovorů jsem se dočetl, že se do svých fotografií snažíte při úpravách v počítači zasahovat co nejméně - jak se díváte na techniku HDR, která je nejen v oblasti industriální fotografie v posledních letech velice rozšířená?

Já procházím takovými tvůrčími obdobími, kdy jednou zpracuji fotky klasicky, jindy zase použiji různé textury a také občas HDR techniku. Výsledné fotografie vždy nakonec zpracuji tak, jak to cítím v danou chvíli.

basketdvojice.jpg

Jaké místo v Ostravě byste doporučil kolegovi - fotografovi, který by se poprvé chystal zavítat do Ostravy?

Určitě Dolní oblast Vítkovic a Důl Michal.

Je výběr místa Vaší dovolené spojen s Vaší fotografickou tvorbou či jezdíte do klasičtějších destinací?

Nene, dovolenou trávím s rodinou buď na chatě u Čeladné potažmo občas klasicky u moře - ovšem i takové Benátky mne motivují vzít si s sebou alespoň malý foťáček :). Upřímně, největší relax je pro mě pobývat v Ostravě v blízkosti industriálních skvostů.

uniehlubina.jpg

Od 1. do 30. 5. 2012 je možno navštívit autorskou výstavu fotografií Borise Rennera ve foyeru Nové radnice v Ostravě. Více informací na http://ostravaci.cz/

Štítky: architektura

Michal Kačmařík

Michal Kačmařík je ostravský fotograf se zaujetím v portrétní, svatební a cestovatelské fotografii.

Široké portfolio jeho tvorby je dostupné na www.michalkacmarik.cz.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Rozhovory

Všechny články kategorie

Rozhovor: Erik Johansson a jeho (ne)reálné fotografie

Hrátky s realitou, vzrušující perspektivu i mysl provokující motivy. To vše a ještě mnohem víc naleznete ve "fotografiích"…

8.4.2016

Tomáš

Rozhovor: netradiční pohled na svět Martina Mouchy

Martin je tak trochu jiný fotograf. Nefotí brouky, klasické krajinky ani krásné modelky. Na jeho fotkách místo toho uvidíte život…

11.3.2016

Tomáš

Rozhovor s Honzou Březinou o focení a fripitu

Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Janem Březinou. Honza je nejen vášnivý fotograf, ale i neuvěřitelně aktivní člověk,…

14.7.2015

Tomáš

Rozhovor s... Michalem Hykelem

Michal Hykel je mladý fotograf a student ochrany přírody na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zaměřuje se na fotografii zvířat,…

16.7.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Michalem Šoferem

Rozhovor s Michalem Šoferem (29) se od dříve publikovaných rozhovorů liší v tom, že jsme se sešli osobně v jeho kanceláři na půdě…

19.3.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Pavlem Szabo

V sérii rozhovorů s fotografy vám nyní přinášíme povídání s mladým fotografem hor, který je zároveň tvůrcem webových prezentací…

25.10.2012

Jan Bainar