Brand

Rozhovor s... Michalem Vitáskem

karluv_most_i_1.jpgAť už uličky Prahy a Benátek nebo krajinu Českého Švýcarska či Skotska umí Michal Vitásek (27) vyfotografovat neobyčejným způsobem. Více o něm a jeho fotografiích je v následujícím rozhovoru.

Oproti vašemu předchůdci (Ladislav Renner) je těžší popsat vaše fotografické zaměření. Máte několik webových stránek, fotky z rozdílných koutů Evropy i Česka a k tomu všemu fotíte jak na digitální fullframe, tak na velkoformátovou kameru. Jak byste se sám jako fotograf charakterizoval?

Nic z toho, co započnu fotografovat, není předem plánováno. Vychází to z nějakého pocitu, zkušenosti nebo zájmu. Jako první zde byla (a stále je) Praha. prazsky_chodec_81.jpgBylo snadné zde začít fotografovat, protože jsem se v Praze narodil, prožil zde dětství a ani v budoucnu ji nehodlám opustit.

Praha je nekonečným zdrojem inspirace a já jsem jí toužil poznat co možná nejintimněji. Bohužel se to trošku zvrtlo a hned na prvním rande jsem se do Prahy zamiloval a od té doby si se mnou dělá, co chce. Stejné jako v Praze je to i s intimitou lesa.

Nejde mi ani tak o lokalitu (i když to mám asi nejraději v Českém Švýcarsku), ale o atmosféru, kterou les má, o to, jak se v lese cítím. V lednu jsem byl Praze nevěrný s Benátkami a na podzim se k této italské milence opět na pár dní vrátím. Krom míst učesaných lidským umem (města, kostely, zámecké areály...) rád fotografuji drsnou syrovou krajinu. Takovou jsem našel ve Skotsku a letos budu štěstí pokoušet na Islandu. Jak bych se tedy jako fotograf charakterizoval? Jsem poutník hledající místa, která ke mně promlouvají. Pokud místo dokážu milovat, dokážu jej i dobře fotografovat.

 

vysehradska_radost_82.jpgProč jste se rozhodl pořídit si velkoformátovou kameru s příslušenstvím? Přináší vám ,,něco navíc" oproti digitálu?

Ano, velkým přínosem je váha mého fotobatohu :-) a následná bolest zad. Ale nyní vážně. Krom toho, že mě baví celý proces od čtvrthodinového nastavování kamery až po vyvolávání, tak z filmu dostanu bohatou tonální škálu, kterou mi digitální technika není schopna nabídnout. Fotografii to dodává hloubku a prostor. Jsem však ve velkoformátové fotografii úplným nováčkem, a tak mě čeká ještě dlouhá cesta plná slepých uliček a omylů.

 

loch_torridon_32.jpgVaše fotografie jsou dobře rozpoznatelné díky vašemu osobitému rukopisu. Mám na mysli čtvercový formát, precizní kompozice a hlavně úžasný převod do černobílé. Jakou cestou jste k tomu dospěl?

Fotit jsem začal na digitální fotoaparát, a proto byly mé první snímky barevné. Nijak jsem nad tím tenkrát nepřemýšlel, ale po čase mi barva přišla ve fotografiích navíc, rušila mě. Začal jsem hledat cestu, jak co nejlépe převést obraz do šedé škály.

Začal jsem také fotografovat na středoformát, ale ještě jsem na film asi nebyl připravený, a tak můj první pentacon SIX skončil své putování ve skříni, kde je dodnes. Čverec mě lákal od začátku (proto také ten pentacon SIX, na hasselblad jsem neměl peníze), ale bylo mi strašně líto ořezávat z šesti megapixelového snímku ve standardním poměru stran tři ku dvěma tak velkou část. U lepších fotoaparátů už to tak nebolelo a nyní, s 5D Mark II, mě to už vůbec škoda nepřijde.


vitasek.jpgCo se týče kompozice, tak to musí člověka bavit - hlavně tedy u toho typu fotografií, které dělám já. Většinou mám na snímek dostatek času, a tak hledám, chodím okolo místa, které bych rád „uchopil“, jako hladový vlk, lezu po zemi, po kolenou... v tu chvíli mi je tak nějak úplně jedno, že okolo chodí lidi a že se na mě koukají někdy i dost divně. Naprosto ignoruji všechna psaná či nepsaná pravidla kompozice. Nevadí mi horizont na neobvyklém místě. Hledám pouze ideální uspořádání objektů a ploch v obraze.

Nemám ale nic proti konceptuálně zvolené kompoziční šablonovitosti. Byl jsem například na jedné výstavě, kde měly všechny fotografie horizont přesně ve středu a to rámcově zastřešilo myšlenku celého předkládaného souboru.

benatska_laguna_62.jpgKterý fotograf vás inspiruje a ovlivňuje ve vaší tvorbě?

Tak těch je mnoho. Samozřejmě nejvíce ti, kteří mají něco společného s Prahou - Josef Sudek, Jan Reich (u pana Reicha obzvlášť lituji, že jsem se s ním nestihl seznámit osobně, zemřel v listopadu 2009), Jiří Všetečka, Tomáš Bican, Ivan Král, Jaroslav Trnovský a mnoho dalších. Z žijících a publikujících světových autorů to jsou např. Michael Kenna, Josef Hoflehner nebo Joe Cornish. V neposlední řadě mě ovlivňují kamarádi, se kterými jezdím fotografovat a se kterými nad fotkami debatuji - tady se nebudu pouštět na tenký led a raději nebudu jmenovat, abych na nikoho nezapomněl :-)

 

benatske_palace_76.jpgA kdybyste měl vybrat - Ansel Adams nebo Marc Adamus?

Kdybych se chtěl naučit bravurně ovládat photoshop, půjdu za Adamusem, kdybych se chtěl naučit fotit, musel bych za Adamsem.

 

 

 

 

 

buciny_28.jpg:-) A typická otázka na závěr. Co plánujete do budoucna?

 

Začátkem června ještě stihnu výpravu na Island a poté nastává doba fotografické hibernace - tedy léto. V přílišném teple nemohu přemýšlet, vaří se mi mozek a tak raději dávám přednost správně vychlazenému ryzlinku v objetí houpací sítě. Né že bych fotografovat nechodil, to nikdy nevydržím déle než týden, ale vstávat dlouhodobě na svítání před čtvrtou hodinou ranní není možné. Na podzim zajedu do Benátek (výstava bude pravděpodobně na jaře 2012) a s nadějí budu vyhlížet pošmourné pražské dny plné nostalgie.

 

http://www.michalvitasek.cz/

Štítky: krajina, fotosetkání

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

Ladislav Renner

26.4.2011 20:14

Michale, i já..

..jsem si s chutí početl:) Tak ať se Ti vydaří Island, ten bude jistě stát za to!

Michal

27.4.2011 07:12

Díky

Díky, budu se snažit pořídit nějaké koukatelné fotografie :)

ciperka

27.4.2011 15:22

Taky jsem si s chutí početl.

Martin Krenovsky

27.4.2011 22:24

Michale tvoje fotky už znám dlouho jsou super jen tak dál! a tobě Honzo díky za články.

Petr Peterka

1.5.2011 08:48

Pěkný rozhovor, díky za něj :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Rozhovory

Všechny články kategorie

Rozhovor: Erik Johansson a jeho (ne)reálné fotografie

Hrátky s realitou, vzrušující perspektivu i mysl provokující motivy. To vše a ještě mnohem víc naleznete ve "fotografiích"…

8.4.2016

Tomáš

Rozhovor: netradiční pohled na svět Martina Mouchy

Martin je tak trochu jiný fotograf. Nefotí brouky, klasické krajinky ani krásné modelky. Na jeho fotkách místo toho uvidíte život…

11.3.2016

Tomáš

Rozhovor s Honzou Březinou o focení a fripitu

Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Janem Březinou. Honza je nejen vášnivý fotograf, ale i neuvěřitelně aktivní člověk,…

14.7.2015

Tomáš

Rozhovor s... Michalem Hykelem

Michal Hykel je mladý fotograf a student ochrany přírody na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zaměřuje se na fotografii zvířat,…

16.7.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Michalem Šoferem

Rozhovor s Michalem Šoferem (29) se od dříve publikovaných rozhovorů liší v tom, že jsme se sešli osobně v jeho kanceláři na půdě…

19.3.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Pavlem Szabo

V sérii rozhovorů s fotografy vám nyní přinášíme povídání s mladým fotografem hor, který je zároveň tvůrcem webových prezentací…

25.10.2012

Jan Bainar